No. 26. Negen en tachtigste Jaargang Onder de eerepoort. 1887. WOENSDAG 2 MAART. Prijs der gewone Advertentiën; Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsrnimte. (Officieel tBebsctU. BnittnldHb. FEtJILLETOIST, Bewerkt naar liet Duitsch ALKMAARSCHE COURANT. Daze Co ar ant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. M. J. SCHEURLEUR, laatst gewoond hebbende te Rotterdam wordt verzocht zich ter secretarie dezer gemeente aan te melden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de militieraad in dit district zijne eerste zitting, bestemd tot bet onder zoeken der redenen van vrijstelling van lotelingen dezer gemeente, zal houden ten raadhnize der gemeente HOORN, op Maandag 14 Maart e.k., des voormiddags ten 11% uur. Burgemeester en Wetliouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Eebr. 1887. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. ENGELAND. Den 27 heeft in de kathedraal van St. Paul te Londen eene groote socialistische bijeen komst plaats gehad. De socialisten kwamen in optocht uit verschillende wijken van Londen en trokken bet kerkgebouw binnenwaar zij gedurende den dienst bleven terwijl zij groot rumoer maakten op luiden toon met elkander spraken en hunne leiders luidruch tig toejuichten. Oveugens werd de orde niet gestoord en gingen de socialisten kalm uiteen, Zo@wei in als om het kerkgebouw was eene groote politiemacht op- gea'e'd. Een I'd van het parlement heeft op het reglement van orde het volgende amendement ingediend „Indien een lid herbaalt in dezelfde of in andere woorden, wat reeds in den loop der beraadslaging is gezegd door hem of door een ander lid zal hy den eersten keer een waarschuwing krijgen den tweeden keer zal hem het woord worden ontnomen." In het Maartnummer van de Fortnightly Review komt een derde opstel over europeesche staatkunde voor waarvan de oud-minister Dilke voor den schrijver wordt gehouden. In het eerste was over Duitschland in het tweede over Frankrijk gesprokenthans wordt voor namelijk Rusland behandeld. Hij wijst o. a. op de in weerwil van den ontzachlijken schuldenlast en de groote jaarlijksche uitgaven steeds toenemende militaire macht van dat rijk. Het heeft grooter leger dan eenige mo gendheid eene even sterke artillerie als Duitschland of Frankrijk en eene ruiterijzoo talrijk als die van Duitschland en Oostenrijk samen. Zijne ligging is uit militair oogpunt bijzonder gunstig en zijne vestingreeks aan de dnitsche grenzen onvergelijkelijk. Zeker zou naar de bewering van graaf Mottkeeen duitsch leger van 200.000 man, aan de Weichsel opgesteld, Rnsland kannen verhinderen in Duitschland te vallen, doch dit neemt niet weg, dat die 200 000 man dan toch noodig zouden zijn en daarom gelooft bij niet, dat Dnitschland thans zoo dwaas zal zijn Frankrijk aan te vallen, terwijl het Rusland in het oog moet houden. Hij meentdat Duitschland van den nood eene deugd makende zal SOPHIE VAN JUNGHAUS. Zij hief eindelijk haar hooid op en begon te lachen en wel hoe langer boe harder, naarmate hij haar vra- gender aanzag. „Mag men ook weten, wat u zoo vermaakt P" vroeg bij eindelijk. Zij kon van het lachen bijna niet zeggendat het de „lange" geweest was. „Ik had wel eens willen zienhoe die naar beneden gesprongen is! Geen wonder, dat zij uw paard de baas werd met zulke vuisten Men zegt van de wevermeiden daar bniten niet voor nietsdat zij uit Brabant komenwant zij zien er uit als Brabantsche paarden Dat klonk niet mooi; blijkbaar had de mooie Rosine ook niet het minste ergdat zij wel iets anders dan zeer geestig geweest was. Intusscben ging zij voort hare schoonedoch ietwat groote tanden te toonen en geraakte eindelijk in zulk een vreeselyk lachen, dat zij de handen in de zijden moest zetten en andere gasten Georg aanriedenhaar op den rug te kloppen daar men voor een ongeluk begon te vreezen. Georg had met eenig ongeduld het einde van dezen aanval van uitbundige vroolijkheid bij zijne aanstaande afgewachtte meer daar hij eenige woorden van een gesprek opgevangen had, dat zijn vader met een naast hem zittenden man van ernstig uiterlijk aangeknoopt had. Zij spraken over de nederzetting der wevers en de in deze onrustige tijden geraarlyke ligging daarvan, bniten de beschutting der stadswallen. „Zij gelooven, dat het duizendjarig rijk voor de deur staat'', hoorde Georg den bnurman geheimzinnig zeggen „Dan behoeven de steden geene wallen meer, want alle strijd en oorlog neemt dan een einde." trachten met Rusland op goeden voet te blijven of schoon het zeker verbonden van andere mogendheden tegen Rusland gaarne zien zal. Wat Oostenrijk aangaat, merkt hij op, dat die 2C0 000 duitscbers aan de Weichsel staandeRusland niet zouden kunnen ver hinderen Oostenrijk, dat tegen Rusland niet opgewassen iste verpletteren. De buigaren worden om hunne verstandige, omzichtige zelfbeheersching door hem ge prezen. Hij meentdat eene bezetting van Bulgarije door Rusland thans moeielyker dan ooit geworden is en de onafhankelijkheidszin der Balgaren en Rumanen voor Rusland eene nieuwe hindernis op den weg naar KoDBtantinopel heeft gebracht. Wat den toestand in Azië betreft, gelooft hij niet, dat Rusland op dit oogenbiik met goeden uitslag Britsch- Indie zou kunnen aanvallen. Intusscben is hy van meeniugdat het bulgaarsche vraagstuk dit punt in de engelsche staatkunde te veel op den achtergrond heeft gedrongen en dat het Parlement op overlegging der laatst gewisselde stukken moet aandringen. Lagerhu is. Den 24 werd bij de behandeling van het reglement van orde een amendement van den heer Parnell om de voorgedragen sluiting der beraad slaging niet te doen gelden als eene iersche betengelings- wet behandeld werdverworpen met 264 tegen 155 stemmen. Den 25 werd een amendement van datzelfde lid, om die sluiting niet geldig te doen zijn bij de beraad slaging over bagrootingsposten mede verworpen met 261 tegeD 92 stemmen. Ieeland. Dezer dagen is bij den eigenaar van het landgoed Moanteval bij Lisboweldie nooit bijzondere aanleiding tot grieven aan zijne pachters gaf, van zeven tig runderen des nachts de staart afgesneden. De vereeniging tot bescherming van den eigendom heeft te Mitchelstown een winkel geopendwaar alle personen die geboycot (dood verklaard) zijn zich van levensmiddelen kunnen voorzien. FRANKRIJK. Den 24 is op het Morgeplein te Parijs een standbeeld voor Louis Blanc onthuld waarbij o a. minister Lockroy het woord voerde. Eenige anar chisten die den minister uitfloten de Carmagnole zongen en weg met de politie, leve de Commune schreeuwden werden in hechtenis genomen. Te Vierzon hebben de werklieden van zes der acht porceleinfabrieken den arbeid gestaakt. Kamer. Den 26 is beraadslaagd over het krediet van f 700.000 voor bezoldiging der onderprefecten dat door de Kamer geschrapt, doch door den Senaat weder hersteld was. De minister-president Goblet ver dedigde deze verhooging en stelde de vraag van ver trouwen. Het krediet werd daarop zonder beraadslaging en met groote meerderheid door het opheffen der handen aangenomen. Minister Dauphin bad omtrent de door den Senaat gemaakte wijzigingen in het algemeen gezegd, dat, indien de Kamer de kredieten herstelde op zooda- De burgemeester schudde het hoofd. „Dat heeft den tijd nog wel. Indien er onraad komtmoeten zij met hunne tilbare have naar de stad vluchten en de wo ningen prijsgeven." „Zij hebben anders dapper gebonwd", merkte de ander op. Burgemeester Tiedemars haalde de Behouders op. „Wij leven ook nu met onze buren in vrede", sprak hij voorzichtig. „De lui komen iemand echter dwaas voor", meende de ander weder, „met hun geloof, dat God om hunnentwil nog dagelijks wonderen doen moet. Zoo veel verbeeldt zich iemand bij ons niet, maar denkt als de Heer bij het besturen van het groote heelalnu en dan nog eens tijd vindt, een blik op ons hoekje te werpen, dan is dat reeds voldoendeom al onze twisten weder voor een tijd aan den gang te maken." „Yoor zoover ik de ervaring heb opgedaan, ver geten zij anders door het bidden niet het werken'', antwoordde de burgemeester. „Neenzij zijn braaf en vlijtig", gaf de ander toe. „Daarbij vredelievend en zonder kwade praktijken. En hun oudsteMeester Lukasaan wien zij het ambt van scheidsrechter opgedragen hebben heeft werkelijk iets stichtelijks in zijn voorkomenhet moet al een lomperuwe klant zijndie dien man wederstaat. Gij waart ook onder degenen, Tiedemars, die den landgraaf aangeraden hebben den lieden bier een vrijplaats te geven. Velen waren er tegen en vreesden allerlei onge lukken. Gelukkig dat de proef zoo goed uitgevallen is." De burgemeester knikte vergenoegd maatregelen die hjj aanried vielen gewoonlijk goed nit. Met zijn scherpen blik had hij toen, ongeveer tien jaren geleden, spoedig den waren toestand begrepen en juist vooruit gezien dat die lieden, welke door een onverdraagzamen bisschop in de uitoefening van hun godsdienst verhin derd werden en daarom van woonplaats veranderen wilden, hnnne ernst en nijverheid medebrachten en voor elke gemeente slechts een begeerlijke aanwas waren Zij kwamen van de VJaamsche grenzen. De landgraaf nige wijzedat de openbare dienst belemmerd werd het ministerie zich zou terug trekken. Indien evenwel de wijzigingen den gang van zaken niet belemmerden was hij bereid de begrooting weder bij den SeDaat in te dienen. De Kamer verwierp met 313 tegen 213 stem men de verhooging van 359.003door den Senaat gebracht in het hoofdstuk betreffende het centraal be stuur van financiën. Met 264 tegen 153 stemmen werd de door den Senaat op hoofdstuk 20 voorgedragen verhooging goedgekeurd. De Senaat heeft daarop den 27, des morgens te half tien, de begrooting onveranderd goedgekeurd met 208 tegen 9 stemmen. De heer Léon Say had niet willen toegeven, omdat de Kamer de rechten van den Senaat wilde beperkendoch zoowel de minister van financiën als de minister-president be- streden hem. Daarna is de Senaat tot den 7 uiteen gegaan. ITALIË. De Koning heeft een besluit geteekend waarbij eene nieuwe volledige uitgaaf bevolen is van Galileï's werken op kosten van den staat en onder toezicht van den minister van onderwijs. Het geheel zal 20 deelen, ieder van 500 bladzijden, beslaan. Den 28 is kardinaal Jacobini, secretaris van den Paus, overleden. Den 26 des namiddags te half één bad de Paus hem zijn zegen gegeven na zich nog een unr met hem over den staatkundigen toestand onderhouden te hebben. De minister van openbare werken heeft den 27 Bajardo bezochtwaar 230 personendie bij het in storten der kerk aldaar den dood vonden in ééne groote kuil op de begraafplaats ter aarde zijn besteld. Er zijn maatregelen genomen tegen besmetting en de minister liet een klooster inrichten tot gasthuis voor ongeveer 60 gewonden, van wie velen ernstig gekwetst zijn. De bevolking dier plaats was naar de kerk ge vlucht daardoor was bij het instorten der kerk zulk eene groote menigte aanwezig. In het arrondissement San Retno zijn 303 personen door de aardbeving gedood en 105 gewond. De vreemdelingen ten getale van ongeveer 12030, hebben die plaats verlaten. Den 28 is te Diano Marina weder een lichte schok van aardbeving gevoeld. Men zegtdat gedurende den verkiezingsstrijd in Duitschland de onderhandelingen over een verdedigings- bondgenootsohap tusschen Duitschland Oostenrijk en Italië voortgezet en met eene gunstige uitkomst be kroond zijn. Bij een aanval van Frankrijk tegen Dnitsch land zou Italië werkelijk tusschen beide komenvalt Rusland Oostenrijk aan dan zou het ODzijdig blijven, De samenstelling van het nieuwe ministerie Depretis is op het laatste oogenbiik afgestuit op de omstandigheid, dat de heer Luzzatti de hem min of meer voor de lens en zonder den Koning te raadplegen aangeboden por tefeuille van onderwijs had aangenomen. De Koning zou geene portefeuille aan een israëiiet opgedragen willen zien. Gruaf di Robilantminister van buitenl. had hun grond voor hunne huizen afgestaan en hun kosteloos hout om te bouwen verstrektwaarbij de boeren nit de omliggende dorpen beurtelings heeren diensten moesten verrichten. De vreemdelingen woonden vlijtig de godsdienstoefe- ningen in de kerk bij. Spoedig bleek het echter dat zij eene kleine gemeente in de gemeente vormden. De gezamenlijke oefeningen honden niet voldoen aan het lang onderdrukt geloofsleven ook onder elkander kwamen zij bijeen om zich te vereenigen in het gebed of de Heilige Schrift te lezen. Sommige der andere inwonersdie niet zooveel vereischten voor hun gods dienstig leven, staken hierover den spot met hen; van daar dat de vreemdelingen zich hoe langer hoe meer afzonderden. Burgemeester Tiedemars, die zijne gemeente met de onpartijdigheid van een waar magistraat bestuurde, had het goed met de vreemdelingen voor en in voor komende gevallen steeds een gewillig oor voor hunne belangen. Toch kwamen zij echter zeer zelden by hem; zij Bchenen hunne aangelegenbeden, voor zoover dit gingsteeds onder zich zelf te beslechten. En dat was het eenigewat de burgemeester tegen hen had. Hij zou het nijvere volkje echter gaarne woonplaatsen in de stad gegeven hebben. Dit alles kwam nu tusschen de mannen ter sprake. Georg was bij hen gaan zittende burgemeester ver wonderde zich in stilte over de verstandige wenken van zijn zoon. Georg daarentegen bad nooit voor het inzieht en het weldenkende verstand van zjjn vader veel eerbied gehad. Al wie bemind heeft, kent echter de heimelijke bekoring die een gesprek heeftdat zich op zekeren afstand om de geliefde beweegt, die daarbij niet genoemd, door de anderen misschien zelfs niet gekend wordt. Des avondsna afloop van het gastmaal, was het den jongeling niet anders te moededan of hij aich in de onmiddelljjke nabijheid der heimelijk geliefde bevonden bad. Zij was dagen lang het middelpnnt zijner gedachten; in werkelijkheid had hjj nog niet eens hare hand aan-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1