zaken die daarop belast werd met de samenstelling ran een nienw ministerie bedankte uitdrukkelijk roor die opdracht. Te Gagliari hadden wanordelijkheden plaats wegens de staking der betalingen ran bet „Landbouwkrediet". Benige personen doorkruisten de straten, onder bet aanheffen ran kreten en bet inwerpen van de ruiten der winkelswelke toen gesloten werden. De gewapende machtwelke tusschen beide kwam, werd met steenen ontvangen, zoodat eenige soldaten licht gekwetst werden. Ook bekwamen sommige burgers letsel. De rust is thans hersteld. OOSTENRIJK-HONGAEIJE. Zoowel het oosten- rijksche als bet hongaarsche Heerenhnis heeft met al- gemeene stemmen de door de regeering voor de land weer en den landstorm aangevraagde kredieten verleend. VEEEENIG DE STATEN. Voor eenigen tijd ver wierp de Senaat het door het Huis van afgevaardigden aangenomen wetsontwerp betreffende bet geschil met Canada over de visseherij en ontwierp eene andere regelingwelke door het Huis van afgevaardigden af gestemd werd. Het door dat Huis in de plaats daarvan gestelde ontwerp kon de goedkeuring van den Senaat wederom niet verwerven. Ten einde te dien aanzien tot overeenstemming te kunnen komenis thans eene commissie benoemdbestaande uit 3 afgevaardigden en 3 senaatsleden. Den 26 heeft de Senaat behoudens eenige wijzi ging, zich vereenigd met het voorstelin het Huis van afgevaardigden aangenomenom een onderzoek in te stellen naar den staat der boeken van de Paeific-lynen. STATEN-GENEBAAL. Tweede Kamer. Den 28 werd de beraadslaging voortgezet over de wijziging in art. 3 der grondwet thans luidende: „Allendie zich op het grondgebied van het rijk bevinden hetzij ingezetenen of vreemdelingen, hebben gelijke aanspraak op beseborining van personen en goederen. De wet regelt de toelating en de uitzetting van vreemdelingen en dealgetneene voorvaarden, op welke ten aanzien van hunne uitlevering verdragen met vreemde mogendheden kunnen worden gesloten." en in het ontwerp luidende „Allendie zich op het grondgebied van het rijk bevinden bebben aanspraak op bescherming van per sonen en goederen. De wet regelt de toelating en de uitzetting van vreemdelingen en de algemeene voorwaarden, op welke ten aanzien van hunne uitlevering verdragen met vreemde mogendheden kunnen worden gesloten." De heeren de Banitz en Hartogh hadden voorgesteld, in de eerste alinea g e 1 ij k e aanspraak op bescherming van personen en goederen voor Neder landers en vreemdelingen te behouden en de heer Buys van Beerenbroek om de uitleve-ing van Nederlanders bepaald te verbieden. De heer L o h m a n stelde in den loop der beraadslaging voor in plaats van hunne uitlevering te lezen uitlevering. De eind-uitslag was dat 1°. met 47 tegen 22 stemmen aangenomen werd bet amendement van de heeren de Banitz en Hartogh; 2". verworpen werd met 35 tegen 34 stemmen het amendement-Ruys 3°. verworpen werd met 63 tegen 4 stemmen het amen- dement-Lohman. Het regeeringaartikel aldus gewijzigd werd daarop aangenomen met 44 tegen 20 stemmen. Den 1 voortzetting der grondwetsherziening. De burgemeester van Amsterdam heeft een zoo volledig mogelijk administratief onderzoek bevolen naar het in den avond van den 22 op het Waterlooplein voorgevallene en zulks afgescheiden van het onderzoek, van wege de rechterlijke macht ingesteld. geraakt. Hij was echter geenszins ontmoedigdde vertraging van het vervullen van eenea vurigen wensch, was voor hem zulk eeue nieuwe ervaringdat zijn krachtig gestel ook dezen bitterzoeten drank met een soort welbehagen genoot. En zijne verhouding tot Bosine Die bleefzooals zij sedert het begin geweest wasgeheel afjgescheiden van deze heimelijke toegenegenheid. Hij had reeds spoedig bemerktdat de belangstellingdie hij baar toonde, zoowel zijnen als haren ouders voldeed en dat, zoo by nu en dan niet altijd de bescheidenheid in bet oog hield hierdoor ook Bosine zelve geheel tevreden gesteld werd. Zooveel had hy 6teeds voor haar over en bovendien zou zij immers zijne vrouw worden. Hij hoopte dan ook wel, later goed met haar te zullen leven. Maar zoover was het nog lang nietnu betrof bet eene geheel andere zaak nu gold het Hilde. Verder dacht hij niet. Zijn hartstochtelijk verlangen deed hem alles, wat daartegen aangevoerd kon worden, vergeten. In de woonkamer van Meester Van der Poort snorde het weefgetouw waaraan de oude man van den vroe gen morgen tot den laten avond arbeidde. Hilde zat niet ver van het andere venster ook zij repte vlijtig de banden. Zij was aan een werk bezigwaarin de vrouwen uit de nederzetting bijna allen groote bedre venheid bezaten, dat echter in de streek, waar zij nu woonden, zoowel als in het grootste deel van Duitschland, onbekend was. Het was een zeer kunstig en smaakvol versieren van linnen strookendat veel overeenkomst had met borduren. Er bestonden hiervoor bepaalde, bijna beroemde patronen, die reeds te vinden waren aan de altaarkieeden der kloosters uit de mid deleeuwen de meesten stelden zich tevreden, deze na te volgen. Andere arbeidsters echter werkten zelf standig en stelden nieuwe figuren en teekeningen samen. Voornamelijk deze stukken waren zeer gezocht en tegen goede pryzen in de ryke vlaamsche steden van de hand te zetten. Wordt vervolgd. Den 24 is te Krommenie eene boerderij met 22.55 94 bunders weiland in het openbaar verkooht roor 42042. Bij beschikking van den minister van staat minister van binnenlandscbe zaken, van den 25 zijn be noemd in de commissie van examen ter verkryging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer of onder- wyzeres in bet voorjaar van 1887 voor Noordbolland tot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Haarlem tot leden de schoolopzieners in het district Hoorn en in de arr. HelderTexel en Purmorend tot leden plaatsvervangers de schoolopzieners in de arr. Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Hilversum en Zaandam. Den 25 is een werkman te lJmuiden beklemd geraakt tusschen de buffers van een bij de zandafgra- ving gebruikten trein en zwaar gekneusd naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd. In den nacht van den 26 op 27 is te St. Oedenrods in Noordbrabant de brandkast uit het postkantoor ge haald naar eene naburige weide gebracht en aldaar met geweld geopend. Een bedrag van 1300 is er uitgehaald, terwijl men een aangeteekenden brief beeft laten leggen. Door bet uitsnijden eener ruit was men in het kantoor gekomen. De daders zijn niet bekend, Den 26 hebben te Botterdam en te Leiden on geregeldheden plaats gehad tegen de sociaal-demokraten. Op eerstgenoemde plaats werden eenige venters van Becbt voor allen en andere schotschriften door tal van personen op de vlucht geiaagd en achtervolgd totdat zij in herbergen de wijk namen of op andere wijze uit het gezicht verdwenen. Te Leiden waar het bestuur dar sociaal-demokraten geheel uit kroeghouders schijnt te bestaan trokken een paar honderd jongens en vol wassenen met een oranjevlag in het middenonder het zingen van vaderlandsche liederen naar de tapperij in de Zandstraat van Tegolaar, voorzitter van de afdeeling Leiden van den sociaal-demokratischen bond waar de glasruiten worden ingeslagen. Na den afloop der by Tegelaar dien avond gehouden vergadering drong de menigte de tapperij binnen en sloeg alles kort en klein. Het portret van Domela Nieuwenhuisdat aan den muur hing werd afgenomen aan een stok bevestigd en medegenomen, terwijl men eene serenade bracht aan den burgemeesteraan het politiebureau en aan de sociëteit Minerva. Bij een paar andere sociaal-demok a- ten werden mede de ruiten ingegooid en schade aan gericht. Omstreeks 2 uren 's nachts was de rust hersteld. In den avond van den 27 werden weder anti-sociaiis- tisehe optochten gehouden en de ruiten ingeslagen bij de socialisten tapperszoodat de hulp der militaire macht moest worden ingeroepen. Patrouilles infanterie en cavalerie dreven do menigte uiteen. Na middernacht was de orde hersteld. Op beide plaatsen zong men het uit Amsterdam overgekomen lied Hop hop, hop Hang de socialisten op Den 28 is te Amsterdam aanbesteed het voltooien der r. k. kerk aan de Haarlemmerstraat. Laagste in schrijver was de heer F. Baaymakers te Nieuweramstel voor f 55950. Den 28 waren op de vastenavond-paardenmarkt te Utrecht 1066 paarden en veulens aangevoerd. Prijs der paarden van 30 tot f 800, der veulens van 100 tot 280. Levendige handel met vele binnen- en bui tenlandsche kooplieden. Een drietal zoutzieders uit Noordbrabant bebben in een adres aan de Tweede Kamer uiteengezet hunne bezwaren tegen het ingediende wetsontwerphoudende bepalingen omtrent den zoutaccijns. Zij achten het dringend noodzakelijk, dat de heffing van 9 per 100 p. teruggebracht worde op 5 6, waardoor volgens hen de thans op zoo uitgebreide wijze langs de belgiscbe grenzen gedreven wordende smokkelhandel voorkomen zal worden, Bij groote benden koopen de grensbewoners thans het zout in Belgiëwaar sinds 1872 de zout accijns is opgeheven vervoeren dit bij nacht en onty over de grenzen en verkoopen het daar voor ongeveer de waarde van den accijns. Op die wijze worden jaar lijks duizenden ponden tot groot nadeel van 's rijks schatkistbedriegelijk ingevoerd. Bij eene lager gestelde heffing zou die smokkelhandel geen geldelijk voordeel meer opleveren en van zelf ophouden, en alzoo 's lands geldmiddelen door zoodanige lagere heffing al zeer weinig nadeel lijden. Zij verklaren overigens het wets ontwerp met ingenomenheid te hebben begroet en daarvan de beste vruchten te verwachten. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft bevestigd het tegen Johannes Frans oud 29 jaren blikslager wonende te Oude-Pekeladoor de arr. rechtbank te Winschoten gewezen vonniswaarbij hij schuldig ver klaard is aan doodslag en veroordeeld tot 12 jaar ge vangenisstraf, omdat hij den 7 December bij De Bult den straatwerker G. Enting diein het water liggende een door S. Hazelhoff hem toegestoken stok had gegrepen nadat hij dezen stok uit de handen van Hazelhoff had geslagen, een paar slagen tegeD bet hoofd gegeven heeft, tengevolge waarvan G. Enting in de diepte wegzonk en later als lijk opgehaald werd. In het friesche dorp Oldeboorn zyn bij den pre dikant Homoet en bij enkele zijner aanhangers de glazen ingeworpen. De ingezetenen waren ontstemd over eene in de Standaard opgenomen advertentie, waarbij gelde lijke hulp gevraagd werd voor eene in Akkrum en Ol deboorn op te richten christelijke schoolwaarin o. a. bet volgende voorkwam. „Jaar in jaar uit zijn de inwoners onzer gemeente door hunne voorgangers geblinddoekt wijl ze riepen „vrede", „vrede", hoewel er geen vrede wasdaardoor werden de arme zielen verleid en al dieper en dieper door den Satan in het verderf gestort." En verder„Gelukkig beeft de Heere in dit Aehors een deur der hope geopend, door ons met ds. Homoet de zuivere bediening des woords te brengen. Nu blaast Satan wel met zijn aanhang maar enz. Immers de Heere verwekt in dit doodsbeenderendal nog menscben, die er prys op stellendat bunne kinderen gewezen worden op dien Eenigen Naam, dien tegenwoordig geen denkend mensch en dus ook geen schoolmeester meer noemen mag." Ds. Homoetdie de gemeente tijdelijk verlaten heeft, beweert, dat de politie de ongeregeld heden toegelaten heeft en de schuldigen niet w i 1 vinden. Het dividend der Deli— Batavia maatschappjj is over het 1885 er oogstjaar vastgesteld op 35 pet. De Sophia-stichting te 's Grarenhage heeft vol gens haar zevende jaarverslag in 1886 in bare zeebad inrichting te Scbeveningen voor kinderen van minver mogenden 137 kleine lijders verpleegd tegen 119 in 1885. Yan die 137 kinderen kwamen 70 uit 's Gra- venhage 24 nit Botterdam, 10 uit Amsterdam, 7 uit Delft, 4 uit Utrecht, 2 uit Schiedam, Nijmegen en Buren en 1 uit zestien v irschillende gemeenten. Ais genezen mochten beschouwd worden 29 kinderen; in ver beterden toestand vertrokken 103 kinderenterwijl voor 5 geene genezing of verbetering mocht verkregen worden. 1668 zeebaden werden genomen en 775 ba den in het gebouw en douches. De ontvangsten be droegen, met inbegrip van /'2046.0S% saldo over 1885, f 12 261.02%; de uitgaven f 12230.81%. Het grootst aantal verpleegde kinderen leed evenals in vorige jaren aan serophulosis nl. 61 voor die kinderen waren de uitkomsten zeer bevredigend. Ook de ooglijdersten getale van 21, vonden daar veel baat. Bij de herziening der algemeene politie-verorde- ning te Haarlem is o.a. bepaald dat men hot uitklop pen van karpetten enz., waarvoor than3 als tyd aan gewezen was van 5 tot 10 uur 'a morgens voortaan op straat alleen voor zyn eigen huis zal mogen doen plaats hebben van 5 tot 8 en van balf tien tos elf uur, zoodat tijdens het aangaan der scholen dit hinderlijke en voor de gezondheid soms schadelijke werk niet zal geschieden. - Den 1 April wordt te Haarlem in het perceel aan de Jansstraat No. 85 een gesticht ter verpleging vau oude mannen geopend dat den naam zal dragen van H. Nicolaas en onder beheer staat van do eerwaar dige broeders van barmhartigheid der orde van den H. Johannes de Deo. De moeder van het onlangs te Koog aan dï Zaan te vondeling gelegde meisje is ontdekt. Zij is T. V., ongehuwd dienstbode bij een koffiebuishouder te Amsterdam alwaar zij in Januari in het gasthuis bevallen is. Door een woordentwist met eene buur vrouw die haar het misdrijf verweet is zy ontdekt. De bisschop van Haarlem heeft o. a. benoemd tot kapelaan te Medemblik den heer J. Opmeer; te Spierdijk den heer J. A. Haverman te Westerblokker den heer W. J. M. Herschelt te Yolendam den heer J. G. van der Weiden, Tot den 17 kan ingeschreven worden op de 3% pet. geldleening ten laste van de gemeente Haarlem groot f 200 000uitgegeven wordende in 200 aaudee- len van f 1000. Omtrent de aflossing is bepaald dat elk jaar, te beginnen met 1888, 2 pet. van bet opge nomen kapitaal wordt afgelost en de gemeente gedu rende het eerste tiental jaren onbevoegd is eene grootere som af te lossen. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten in hooger beroep te komen van het vonnis der arr. recht bank aldaar, d.d. lo Januariwaarbij de burgemeester veroordeeld is tot betaling van 2275 met de rente ad 5 pet. sedert 28 Juli 1886 aau mr. Pelinck to Assen in zake de conversie der schuld. Het winstcijfer van bet Nieuws van den Dag voor de aandeelhouders over 1886 bedraagt f 63792. Er is besloten tot de uitgifte eener mail-editie. Het uitvoerend comité voor de April-feesten te Amsterdam heeft de volgende prijzen en premiën uit geloofd zoowel voor eerepoorten als voor straatverlich tingen, en wel een prijs van 50 voor de smaakvolste en eene premie van f 25 en eene van f 20 voor de 2 volgende een prijs van f 50 voor de fraaistenaar verhouding van middelen en krachten, en eene premie van f 25 voor de dan volgende en f 10 voor de 3 daarop volgende. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den ge wezen klerk van den griffier van het kantongerecht No. 2 te Botterdam die met inbegrip van emolumenten f 700 a 800 bezoldiging genootdoch duizenden gul dens verteerde, bewerende, door zijne moeder daartoe in staat gesteld te worden, en thans terecht stond als beschul digd van f 25000 verduisterd te hebben, van enkele pan- ten der aanklaoht vrijgesproken, doch schuldig verklaard aan vnlschheid in 3 authentieke en publieke geschriften, het desbewust gebruik maken van die stukken en mis bruik van vertrouwen, 9 malen gepleegd, en veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf en negen boeten van f 0.50. De eisch was geweest zeven jaren gevangenisstraf en elf boeten van f 0.50. De afdeeling Velsen dar maatschappij van land bouw zal in Juni a.s. te Beverwijk eene uitgebreide veetentoonstelling en eene flinke harddravery tot opluis tering houden. Beroepen naar de herv. gemeente te St. Maarten en Valkoog (toezegging) ds. M. Th. Laurman te Ber- kenwoude o.a. Volgens „Becht voor allen" krijgt Domela Nieu wenhuis in zijn vrijen tijd (2} uur daags) nu, in plaats van gevangenisboeken boeken om deenscb te leeren en moet hy copieeren voor studenten in plaats van zakjes plakken. In eene openbare vergadering der ma9onnieke sociëteit „Becht door Zee" te Schagenzal den 12 als spreker optreden prof. mr. B. H. Pekelharingtot on derwerp hebbende staatkundige beschouwingen. Het 14jarig dochtertje van de wed. K. te Ondkarspel trapte eenigen tijd geleden in een stopnaald bij het verwijderen er van is een gedeelte in den voet achter gebleven. Toen na door de moeder, helaas te laat geneeskundige bulp werd ingeroepenwas reeds de toestand zoo ongunstig dat den 26 des morgens bet been van het kind tot even beneden de knie moest worden afgezet. In de afgeloopen week zijn te Utrecht acht gevallen van roodvonk aangegeven. De Hollandsche Sociëteit van levensverzekeringen keert over 1886 f 185 voor gewone en buitengewone uitdeeling uit. Ds. W. Haverkamp predikant te Venhuizen hoopt Zondag a.s. afscheid van zijne gemeente te nemen wegens zijn vertrek naar Bergen op Zoom.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2