Qtligrlci. ®ele#raftsctte Bettcbtcn. Slabs-Berichten. Mej. Brouwerhoofd der bewaarschool van de gereformeerde gemeente te Grootebroek, heeft als aoo- danig eervol ontslag gevraagd. In het door het bestuur der Liberale Unie aan hare leden enz. gericht schrijven waaraan reeds eenige bijzonderheden ontleend werden, wordt betoogd, dat de wensch naar onbekrompen uitbreiding der kiesbevoegd heid er vooreerst ontegenzeggelijk toe leideD moet, dat men reeds bij het voorloopig kiesreglement hen onder de kiezers verlangt op te nemen die zonder eenigen twijfel door hunne intellectueele ontwikkeling de in den kiezer verlangde geschiktheid bezitten en voor wie uiterlijke teekenen van zoodanige ontwikkeling zijn aan te wijzen. Het zou niet te verdedigen zijn bij het ont werpen eener kiearechtsregeling waarbij de banden van art, 76 der grondwet niet meer klemmen zullen, deze capaciteiten uit te sluiten. Het daartegen aangevoerde hoofdbezwaardat aan de vaststelling eener lijst van capaciteiten onoverkomelijke moeilijkheden verbonden zgn, wordt zeer overdreven geacht. Bij ernstigen wil en wanneer men nietuit zucht om het volmaakte te bereiken, het bereikbare goede wil prijs geven, is eene voldoende aanwijzing dezer categorie reeds dadelijk stellig te verkrijgen. Het tweede puntdat uit voerig behandeld wordtis dat onbekrompen uit breiding van kiesbevoegdheid ook in den werkmansstand op den voet van het regeeringsontwerp, aangevuld met eene lijst der capaciteitenniet zal worden bereikt. Verscheidene feiten worden ten bewijze daarvan aange voerd. Men zal inderdaad bij aanneming van het re geeringsontwerp zoo goed als algemeene uitsluiting erlangenjuist van bendie in de laatste jaren de meeste belangstelling toonden en op ordelijke wijze daarvan deden blijken. De kiesbevoegdheid moet niet alleen toegekend worden aan hen die voor het volle bedrag der personeele belasting aangeslagen zijn, maar ook aan hen die met remissies van 2/3 of 1/3 zijn aangeslagen, bepaaldelijk in de gemeenten, welker kom eene bevolking heelt van 3000 of meer. Verder zou één regel gevolgd moeten worden bij de belasting ambtenaren. Thans laat de een den aanslag, waar hij geene betaling verwacht, achterwege de ander brengt den aanslag op de kohieren op het gevaar af den post oninbaar te moeten verklaren. Van daar dat Am sterdam bij eene bevolking van ongeveer 372000 zielen 34000 aanslagen heeft met 4681 niet betalers en Bot terdam half zoo groet, 21C00 aanslagen met 10007 niet betalers. Zij, die gedeelten van perceelen bewonen, welke niet als afgezonderde gedeelten van een woonhuis worden aangemerkt, zijn niet zelfstandig aangeslagen ofschoon dat deelgeschat naar den maatstaf der wet op het personeel voor belastbare huurwaarde zou in aanmerking komen. Ook hierin zou moeten worden voorzien. Het bestuur wenscht bovendien allerminst prijs te geven het uitnemend juiste beginsel, dat de belasting, waarvoor de aanslag de kiesbevoegdheid verzekert, ook werkelijk moet zijn betaald. In de derde plaats wordt bijzonder groot gewicht gehecht aan den in bet regee- ringsvoorstel niet gestelden doch reeds zoo dikwijls verdedigden eisch dat de kiezer persoonlijk zijn stem biljet ten stembureele moet invullen. Aan het slot dezer beschouwingen wordt het vol gende gezegd Het belang der ontwikkelde denkbeelden zalnaar wij ons vleien diep worden gevoeld. Het geldt bier de eerste oplossing van een vraagstuk, naar welks afdoening reeds sints jaren is uitgezien. Het geldt de aanwijzing der kiezers die eene volks vertegenwoordiging zullen hebben bijeen te roepen, van welke vele hervormingen worden verwacht. Het geldt eene regeling die wel voorloopig heet maar waarvan toch niemand den duur schatten kan. Het geldt eene daad waardoor de gehechtheid van ons volk aan zijne staatsinsteilingen bevestigd ea de vreedzame ontwikkeling van ons politiek leven verzekerd moet worden. Van den ernst dezer opmerkingen overtuigd, achten wij het regeeringsvoorstel over deze aangelegenheid wegens zijne leemten en gebreken, onvoldoende en eene regeling in den zin als door ons werd voorgedragen in overeenstemming met de roeping der liberale partij, die toch bij uitstek geroepen is, hervormingspartij te zijn. Wij behoeven wel niet te verzekeren dat iedere gedachte aan uitetel van eene principiëele hervorming niet alleen verre van ons ligt, maar ons in ieder opzicht zou tegenstaan. Niettemin, moesten wij kiezen tusschen de onge wijzigde aanneming van het door de regeering voorge dragen kiesreglement en bet afwachten, voor de eerste regeling, van eene definitieve kieswet op den grondslag van een nieuw grond wet^irtikel wij zouden niet aarze len toch aan het laatste de voorkeur te geven. Men zij niet te angstvallig, om den gezeten werkman de kiesbevoegdheid toe te vertrouwen. Wie vertrouwen geeftzal vertrouwen wekken. Onder de hoede der innige gehechtheid van liet Nederlandsche volk aan zijn vorstenhuis, eene gehecht heid waarin de liberalen waarlijk niet voor iemand onderdoen, en bij den bezadigden zin van het overgroot gedeelte onzer natiekan men veilig de grenzen der staatkundige bevoegdheid reeds nu onbekrompen uit zetten. De Mcntags-Bevue, een der best bestuurde bladen van Weenen is gewoonlijk zeer nauwkeurig ingelicht. Het laatste nummer bevat belangwekkende bijzonderheden over de betrekkingen tusschen Keizer Wilhelm en diens omgeving, met name den kroonprins „onze Frits", en prins Bismarck. De schrijver van het artikel is een diplomaat die niet dan met groote omzichtigheid schrijft. Maar men kan gemakkelijk tusschen de regels lezen wat zijne bescheidenheid en voorzichtigheid hem weerhouden duidelijk te zeggen. Aldus Le phare du littoral, een te Nizza verschijnend blad. Het vervolgt daarop Onderscheidene Weener bladen bevatten dezer dagen telegrammen uit Berlijn omtrent eene toenadering, die zou hebben plaats gehad tasschen den kroonprins en prins Bismarck, eene toenaderingdie het behoud van den vrede ten doel zou hebben. Ik ben niet in staat om dit bericht te bevestigen of tegen te spreken. Maar het geeft mij aanleidingu eenige mededeelingen te doen omtrent de verhoudingen tusschen de heerschende kringen van Berlijn. Ieder weetdat er aan het hof tegenwoordig twee staalkundige partijen zijnde eeneaan het hoofd waarvan de Keizer staat en zijn almachtige minister; de andere, geleid door den kroonprins. Eene zeer groote klove scheidt de zienswijzen dezer twee partijen. Keizer Wilhelm deelt ten opzichte vau de binnen- landsehe staatkunde geheel de denkbeelden van zijn getrouwen en beproefden raadsman en kent dientenge volge aan het parlementaire regeeringsstelsel en aan de volkstem geen grooter gewicht toe dan deze. Voor be den zijn betgeen men noemt de tradities van het oude Pruissenzoowel als de prerogatieven van adel en jonkers in dienst van den staat en het leger ge heiligde zaken. Het gewicht, aan het volk gehecht, strekt zich niet verder uit dan zoover betreft de betaling van belastingen en vervulling van den militairen dienst De macht van den staat beteekent de almacht en de alwetendheid. Wie haar aan kritiek durft onderwerpen, bemoeit zich met zaken die hem niet aangaan. De kroonprins heeft ten opzichte van zijne onderdanen geheel andere denkbeelden. Wie lust heeft zeteleeren kennen beeft slechts de redevoering te lezen, door hem in de loge d»r mafons te Straatsburg uigesproken. De beginselen van vrijheid en gelijkheid voeren in de mee ningen van den kroonprins den boventoon. Wat de buitenlandscbe staatkunde aangaat, zijn de denkbeelden der bovengenoemde personen niet minder uiteenloopend. Ik mag niet in bijzonderheden treden maar gij kunt als zeker aannemen, dat de keizerlijke partij zeer goed weet dat de kroonprins beslist tegen een tweeden oorlog met Frankrijk is. Hij weet hoe de kroonprins bereid zou zijn da quaeBtie op te lossen. Daarom beeft de partij die meent dat een nieuwe oorlog onvermijdelijk is voor de hechtheid van bet duitsche rijkdezen oorlog sinds lang voorbereid en getracht op alle mogelijke wijzen de noodzakelijkheid er van te betoogen. Maar deze partij is bij den Keizer zelf op krachtig verzet gestuit. De oude Keizer wil zijne grootsehe loopbaan in vrede eindigen. Hij meende dat Frankrijk voor lange jaren, wat zijn leger aangaatkrachteloos was gemaakt. Hij hoopte dat men eindelijk begrijpen zou aan gene zijde der 1 Vogezen dat bet jaar 1870 niet anders was dan de boete voor eenen ouden misslag. Hij liet geen gelegenheid voorbijgaanom het franscbe gouvernement van zijn oprechte welwillendheid de ver zekering te gevenen gaf er de bewijzen van zooveel hij dat vermocht. Een soort van idealisme, dat den hoogen leeftijd van den vorst als een stralenkrans om ringt vervulde zijn gemoed en de franscbe ministeries, die voortdurend te Berlijn de meest stellige verzeke ringen van vredelievendheid hebben gegeven en de leger hervormingen met bedachtzaam beleid langzamer hand hebben uitgevoerd, werkten mede, om den Keizer in zijne gevoelens te versterken. Prins Bismarck is zeker de eerste persoonlijkheid van den Staat in deze eeuw en een der grootste mannen van alle tijden maar hij is in de eerste plaats de ge trouwe dienaar en vriend van zijnen Keizer. Zeer dikwijls mag hij hebben geaarzeld en somtijds mag hem het rood van den toorn naar het gelaat zijn gestegen maar ten slotte heeft bij zich altijd aan zijnen meester onderworpen. Meer dan eens werkte hij in het belang van den vredewanneer hij er de voorkeur aan zou gegeven hebben om de hand aan den degen te slaan niet zooals de oorlogspartij eenvoudig uit lust tot den oor log, maar omiiat hij inzag, dat het onvermijdelijk was en ook omdat hij wist dat wanneer Keizer Wilhelm het hoofd had nedergelegd de kroonprins machteloos zou zijn om den vrede te bewaren. Daar komt onverwachts generaal Boulanger. Men had te Berlijn alle reden om van dezen minister bet ernstigste te denken. Zijne militaire toebereidselen openbaarden een groot bevattingsvermogen snelheid van uitvoering een vasten wil. De geestdriftdie de Franschen voor hem aan den dag legden, wees op bet gevaar. Toen beproelde de oorlogspartij eene nieuwe poging bij den Keizer; hem werd onmiddelijk het jongste militaire ontwerp ter band gesteld ec langzamerhand slaagde men in zaken van nog meer gewicht. Gij kunt nu zeker zijn dat de negentigjarige en vredelievende Keizer voortaan gewonnen is voor de oorlogspartij en zich niet zal verzetten wanneer graaf Moltke zich bij hem laat aandienen en zegt„Majesteit het moet En prins Bismarck Het is mogelijk dat hij inder daad den vrede heeft gewild en dien nog wilhet is mogelijkdat eene toenadering heeft plaats gehad tusschen hem en zijnen verklaarden tegenstander den kroonprins, en dat deze beiden bondgenooten gewerden zijn, om bunnen invloed ten gunste van den vrede aan te wenden. Maar tegenover den Keizer is de kroon prins in deze soort van zakenniet de gewenschte bondgenoot. En prins Bismarck zelf, de trouwe dienaar van zijnen meesterzal zich wanneer hij kiezen moet, dadelijk plaatsen aan den kant van den Keizer. Zoo is naar mijne overtuiging de beteekenisdie men hechten moet aan het bericht omtrent het vreemden verbond, tusschen Bismarck en den kroonprins. In uwe journalistenwereldis de heerschende meening dat ai die oorlogsgeruchten enkel en alleen ten doel hebben, aan het voorstel van bet septennaat eene meer derheid te verzekeren. Ik geef u echter de verzekering, dat dit het geval niet is. De Keizer en graaf' Moltke zyn hoogst ernstige lieden Een vermakelijk voorbeeld van administratieve ge strengheid in Duitschland deelt de Figaro mede. De keizerin van Oostenrijk, die zeer trotsch i3 op de voort brengselen barer boerderijen in de omstreken van Scbönbrunn, verzond onlangs aan hare zuster, de gravin van Trani, een ham van 22 pond. Op het adres stond: „Aan de gravin van Trani, Baden. Van de keizerin van Oostenrijk." Men had echter verzuimd er het in Duitschland vereischte certificaat van herkomst aan toe te voegen en de beambten van het duitsche douanen- kantoor te Limbach bielden bet pakket aan en sohreven aan den marktmeester te Weenen: „Wij hebben ont vangen een pakket, geadresseerd aan de gravin van Trani. Wees zoo goed ons te doen weten of de afzen der (keizerin van Oostenrijk) te Weenen is gedomici lieerd en of hij van beroep spekslager is. Het pakket blijft geconsigneerd, in afwachting van den uitslag van uw onderzoek." Dinsdag 1 Maart. 's Gbavenhahe. Twesde Burner. Grondwetsherziening. Het regeerings-artikei 6 (benoembaarheid tot rijksbe trekkingen) is verworpen met 38 tegen 35 stemmen zoo dat het oude artikel behouden is; art. 7 is aangenomen met 59 tegen L4 stemmen, doch gewijzigd, zoodat de afzonderlijke naturalisatiewet voor iederen vreemdeling behouden blijft maar de wet de gevolgen zal regelen voor echtgenoot en minderjarige kinderen van genatu- raliseerden. Hoofdstuk I is daarop aangenomen met 47 tegen 33 stemmen. Na discussie is hoofdstuk II (troonopvolging) aangenomen. Bome. De pogingen om een kabinet uit de linker zijde te vormen zijn mislukt zoodat waarschijnlijk Depretis weder zal optreden. Weenen. Het wordt bevestigd, dat in Bulgarije een opstand ia uitgebrokenbet garnizoen van Silistria verklaarde zich tegen het regentschap. De volksvoorlezing van den 24 was buitengewoon drnk bezocht en de bezoekers zullen zich dien avond niet beklagen. De heer H. van den Berg hoofd der openbare school voor onvermogenden, droeg voor Oude Sienlje van Justus van Maurik en De admiraal en zijne omgeving van A. tPerumeas Buning, welke beide stukken zeer in den smaak vielen. Werden door de leerlingen van de hoogste klassen dier school vóór de pauze eenige losse liederen goed gezongen het zingen van Asscbe- poestereen zeer uitvoerig zangstuk na de- pauze slaagde vrij goed. De jonge zangers en zangeressen deden bun best en toonden dat zij met vrucht de lessen hunner onderwijzers gevolgd hadden. Dat een dergelijk uitvoerig zangstuk vrij goed kon worden uit gevoerd is wel een bewijs dat het onderwijzend per soneel met lust en yver bezield is, om de kinderen zoo ver te brengen. De aan het slot der vergadering aan het onderwijzend personeel gebrachte dank was dan ook wel verdiend. Onlangs is alhier eene fabriek opgericht, die een in deze gemeente nieuwe tak van nijverheid tot beoefe ning brengt. De heeren dr. F. Graeff& Co. n.l. hebben, verscholen in een der uiteinden der stad eene stoom fabriek van zuivelbereidingsstofien gesticht, die zij het ook op beseheiden schaal aangevangen, alle gegevens bezit, om, onier zaakkundige leiding, zich uit te brei den. Aan de zuivelbereiding is meer en meer in de laatste jaren de wetenschap dienstbaar gemaakt. Niet te verwonderen is het daarom dat ook aan de hulp middelen die der bereiding van het zuivel ten dienste moeten staanvoortdurend hooger eischen worden gesteld, ten einde de natuurproducten derwijze te kun nen bereiden en ze tot een graad van zoodanige vol komenheid te brengendat aan de ta'looze klachten over slechte kwaliteit en onvastheid in de vervaardiging zoo mogelijk een einde wordt gemaakt. Het is daarom vooral dat wij met vreugde deze nieuwe poging van de heeren dr. Graeff Co., tot welke firma een ge diplomeerd chemicus behoort, begroeten, ais een schrede te meer op den weg van vooruitgang op het gebied onzer zuivelbereiding die hoe sterk de concurrentie zich ook doet gevoelen toch haren goeden naam nog niet verloren heeft en met behulp van de vele mannen van naam waarop ons land op landbouwgebied wijzen kan ongetwijfeld dien geheel herwinnen ja wellicht verhoogen zal. De heer Q. Wit, onderwijzer aan de openbare burgerschool alhier, staat No. 3 op de voordracht voor hoofd der school te HeDgeloo. Naar wij vernemen heeft de heer P. Kool Jz., zijn ontslag genomen ais lid van de kamer van koop handel en fabrieken alhier. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 25 Eebr. Bartel, Z. van Jan Hoogland en Maria Petronella van den Berg. 26 Jan, Z. van Gerrit Dik en Geertruida Boskamp. 27 Ernst Adrianus, Z. van Adrianus Einwachter en Geertruida Krijt. Hendrika Judith, D. van Leen- dert Adrianus Schot en Willcmina Nachtegaal. Johanna Margaretha Anna, D. van Nicolaas Johannes Out en Anna Berst. 28 - Christoflel Daniel, Z. van Christoffel Daniel Westpkal en Johanna Petronella Hofmeester. ChristinaD. van Willem Bern&rdus de Haas en Grietje de Boer. OVERLEDEN. m 27 Eebr. PieterZ. van Taeke Sijperda en Trijntje Bouwma 21 j. en 7 m. ARRON DISSEMEN TS-RECHTB AN K. Correctioneele Terechtzitting van 1 Maart. A. P., Wieringen, rebellie, 4 maanden gev. KANTONGERECHT. Zitting van den 25 Februari 1887. D. S., Egmond Binnen, zetten van wildstrikken in de duinen na vroegere veroordeelingf 20 boete of 4 dagen hecht. P. v. D., Egmond binnen, zich met wildstrikken bevinden in de duinen vrijgesproken. J K en J K Grootschermer, visscken met verboden visch- tuig'. iéder t 3 boete of 1 dag hecht., met verbeurdverklaring en vernieling van het viscktuig. J T Egmond Binnen, jagen zonder vergunning, vrijgesproken. S Heemskerk, des nachts vervoeren van wild in gesloten jachttijd, f 40 boete of 7 dagen hecht. J de V., Castricum, in gesloten |achttyd aanwenden van pogiDg om wild te bemachtigenzonder buitengewone mach tiging consent

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3