No. 27. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Onder de eerepoort. VRIJDAG 4 MAAKT. lil Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers f 0.06: Prijs der gewone Advertentiën: (Officieel (Bebeelte. Bniteulftub. FEUILLBTQ3XT. Bewerkt uaar het Duitsch ISiaactttaab. ALKMAARSCHFj COURANT. Per regel f 0,15» Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. 008- XEB ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat heden op de gemeente secretarie ter lezing is gelegd de staatvermeldende volgens art. 81 2e lid der wet op het lager onderwijs de namen der kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren, die niet voor komen op de lysten der op 1 Januari j 1. schoolgaande kinderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Maart 1887. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. BELGIE. De heer Frère-Orban beeft den 1 in de Kamer de regeering geïuterpelleerd over de ingediende voorstellen tot versterking van Luik en Namen. Voor Belgie was eene gewapende onzijdigheid noodzakelijk zoowel in zijn eigen belang als in dat der waarborgende mogendheden. Het had daarom beboette aan een zoo goed mogelijk ingericht leger, opdat de verdediging ernstig zou zijn en de toegezegde hulp niet geweigerd zou kannen worden. Hij ging vervolgens na bet op dat gebied sedert 1859 voorgevallenetoen het stelsel der verspreide forten van 1815 dat onmogelijk gebla^ ken was, vervangen werd door dat van byeentrekking, gesteund op een verschanst kamp. Het stelsel van 1859 kwam hierop neêreen leger van 100.000 man en 80.000 man voor de verdediging der versterkingswer- ken van Antwerpen waar bet leger zich zou kunnen terugtrekken om bet oogenblik van handelen af te wach ten met de medewerking der mogendheiddie bare hulp aan Belgie verleent. Thans waren slechts vijf vestingen behouden name lijk TermondeDiest Luik, Genten Namen. Volgens de ontwerpers van het plan van 1859 was Termonde daaronder de eenig belangrijke, als onmisbnar voor Antwerpen's verdediging. De citadellen van Gent en Luik waren slechts nuttigin zoover zij groote middelpunten van bevolking beschermen en omdat men daar bewaarplaatsen van wapenen en krijgsvoorraad moet hebben wanneer het belgiscbe leger mocht ge roepen worden om met de legermacht eener bevriende mogendheid te velde te trekken. Daaruit maakte h'j op, dat de mannen van 1859 met het minste strategi sche gewicht aan de Maaslinie hechttenen daarom was hij meer dan ooit overtuigd dat het belang van het land de verwerping der voorgestelde verstcrkings- werken eiscbte. Den 2 heeft hij zijn betoog voortgezet, DUITSCHLAND. Ia eene den 28 te Berlijn ge houden vergadering van voorstanders eener hervorming van het duitsche belasting-stelsel is eene motie aange nomen waarin do noodzakelijkheid uitgesproken is om door middel van eene internationale overeenkomst de geheele afschaffing of ten minste zooveel mogel'j'e VAST SOPHIE JUNGHAUS. 6) Tot do bekwaamste werksters behoorde Hilde. Men zag het de rechte houding en het slanke bovenlijf niet aan dat zij dagelijks uren lang over een inspannend werk gebukt zat. Door de kleine gemeente werd de dochter van Meester Lukas dan ook beschouwd niet geheel vrij te zijn van wereldsche ijdeiheid, wijl zij het hoofd zoo hoog droeg. Als men zulke meeningen aan haar vader eehter vertelde, lachte hij slechts of sprak „Ge weet toch, buurman, dat zij die rechte houding van haren grootsader van moederszijde heeftdie een krijgsman en daarbij een eenvoudig christen was. De bijbel met de donkere vlekken die het bloed uit zijne laatste wond achtergelaten heelt want hij droeg dien altijd bij zich is nog een erfstuk voor Hilde. Ik heb niets beters voor haar aunnen wenschendan dat zij naar den goeden man aarden mocht, in reinheid van harte en in zooveel andere opzichten. Laat ons hopen dat ik verhoord ben geworden." Het liep tegen den avond. Hilde richtte haar hoofd op en zag naar het venster welks kleine ruiten niet meer genoeg licht doorlieten om de fijne steken te zien. Juist verdonkerde de schaduw van een voorbijganger het vertrek. Hilde zag de donkere kleeding van een man en zuchtte even. Het was zulk een ernstig stil leven in de vrome gemeente, voor de jeugdige jaren van iemand, zoo vol levenslust als zij. Voor veel bad de inuige lietde van haren vader en de onbetwiste eerste plaatsdie zij onder de andere meisjes der gemeente innam, haar schadeloos gesteld. Ook had het naar niet aan gele genheid ontbroken in den stand der getrouwde vrouwen te treden. Een der welgesteldste eu geachtste „buren", vermindering der uitvoerpremiën op suiker te ver krijgen. Bij het tot stand komen van een zoodanig verdrag zou eene verbruiksbelasting van 12 mark f7.20 per centenaar suiker, van welke soort ook, geschikt ge acht worden om eene ruime inkomst uit de suikerbelas ting te trekken, zonder de suikernijverheid te benadeelen Bjj de herstemmingen voor den Rijksdag te Lubeek en te Waldeuburg (Silezie) zijn de nationaal liberale kandidaten verkozen. Te Lubeek, waar na het bekend worden van den uitslag der stemming ongeregeldheden plaats haddenwelke met behuip van het garnizoen eerst onderdrukt konden worden, bekwam de verkozene 7250 st. tegen 5240 st. op don sociaal-demokraat. Bij de herstemming te Berlijn verkreeg in het eerste district Klotz (lib9081 en Von Zedlitz-Neukirch (cons, en nat. lib.) 7794 stemmen: in bet derde Muno- kel (lib.) 11260 en Christenseu (soo. dem.) 10559 stemmen in het vijfde Baumbach (lib.) 12816 en Blume (cons, en nat. lib8031 stemmen. In bet tweede district werd Virchow (lib.) gekozen tegen Wolff (cons, en nat. lib.) ENGELAND. Lagerhuis. Den 1 zeide de heer Howell, aanhanger van den oud-minister Gladstone, dat hij een onderzoek wenschte ingesteld te zien uaar de beschuldi ging, tegen den gemeenteraad van Londen ingebracht betreffende onbehoorlijke uitgaven uit de openbare kas om invloed uit te oefenen op het lagerhuis ten aanzien van het voorstel tot zijne hervorming. Na eene be raadslaging van verscheidene uren zeide de heer Smith, dat een onderzoek zou plaats hebben zoodra de heer Howell zijne aanklacht duidelijk opgegeven en de re geering haar overwogen had. FRANKRIJK. Den 24 kwamen te Marseille 22 treinen uit Nizza aan en van den 23 tot Jen 25 8000 menscben. De logementen waren stampvol en sommige logementhouders moesten tenten in den tuin opslaan om de gasten te herbergen Aan het stations-telegraaf kantoor waar gemiddeld f 37 daags ontvangen wordt, werd den 24 f 250 ontvangen. Den 27 zijn in plaats van 2 overleden conservatieve afgevaardigden 2 republikeinen tot lid der Kamer gekozen in bet departement der Beneden-l'yreneaën de heer Vignancour met- 46187 steramen tegen 34045 op den anti-republikein Joantho en in het departe ment Aveyron de heer Rodat, met 55350 stemmen, terwijl geen tsgen-kandidaat gesteld was. Kamer. De minister-president heeft een wetsont werp ingediend, waarbij een krediet van 500 000 wordt gevraagd ten behoeve van de slachtoffers der aardbeving in Frankrijk. ITALIË, Te Catanie op het eiland Sicilië zijn 15 choleragevallen voorgekomen, waarvan 9 met doodelijken afloop. zorals zij elkander allen noemden, Jeremias Delft, had hare hand gevraagd, niet eens, maar verscheidene keeren. Zij had geantwoorddat zij nog ongetrouwd en by haren vader wenschte te blijven die daar niet tegen waswaarop de laage en droge Jeremias steeds van tijd tot tijd zijn aanzoek herhaalde daar hij niet ten onrechte meendedat zulk een wenscli in verloop van tijd zeer goed voor een andere plaats kon maken. Zoo was de tijd verstreken tot voor eenige weken. In dezen tijd had Hilde iets nieuws beleefd, iets dat haar telkens onrustig deed opzien, zoodra er een scha duw op het venster viel en dat haar deed zuchten zooals zij nu juist deed als do voetstappen van den voorbijganger weder langzamerhand wegstierven. Het was haar te moede, alsof zij iets verwachtte; wat echter, wist zij niet. En vooral sedert zij onlangs juist hem aan wien zij steeds denken moestzoo kort en bondig afgewezen had, toen hij haar in de schemering aansprak. Dat lag echter in haar aard; zij kon dit niet veranderen. Zij had een innig verlangen naar den toon zijner stem. Als hij echter weder schemeravond a's een dief achter haar kwam aansluipen of als zij hem slechts in de verte zag en zijne bedoeling bemerkte om haar heimelijk te naderen zou zij hem weder afgewezen hebben. Zij verlangde dat bij haar niet ontmoeten zou alsof bij schaamte en vrees koesterde. Dac kan echter niet sprak eene stem in haar binnenste, waarschijnlijk die van het verstand. Het is nu alles uit, ge zult hem nooit weder tot u hooren spreken. En daarom zuchtte Hilde. Hij, die zooeven voorbij gegaan was, moest zijn weg echter niet verder vervolgd maar dit huis als zijne bestemming beschouwd habben. De huisdeur ging open en men hoorde voetstappen in den gang. Het hart van bet meisje klopte luid. De oude Lukas had door het geraas van zijn weef-toel niets gehoord. Hij zag toevallig op en ontdekte, dat zijne dochter langzaam opstond terwijl hare oogen met zulk eene zonderlinge uitdrukking naar de deur gericht waren aat hij zich thans haastig omwendde. Want de oude was in zijn lang leven aan onverwachte en ongewenschte bezoeken Meer dac eens, toen hij nog in een land OOSTENRIJK—HONGARIJE ln het bij de dele gaties ingediende wetsontwerp heeft de regeering een krediet van 52.500 000 ff. gevraagd, waarvan 16.200 000 ff. voor reeds ten behoeve van het leger genomen voor zorgsmaatregelen, 8.300.000 fl, voor nog te nemen maat regelen en de overige geiden voor onvoorziene uitgaven in geval van ntod. In de memorie van toelichting wordt uitdrukkelijk vermeld dat deze buitengewone uitgaven niet de minst aanvallende bedoeling hebben. RUSLAND. Twee jonge nihilisten in dienst van een rijk landeigenaar, Gorosze'o genaamdte IJelissavet- grad, hebben hun meester, zijne vrouw, 8 kinderen en verscheidene bloedverwanten gedood en hebben zich daarna met een waarde van 800.000 roebel verwijderd. Zij weiden te Odessa gegrepen, juist toen zij aan boord van een vaartuig naar Turkije wilden vluchten. BULGARIJE. Den 28 werden alle voertuigen te Rutschuk opgeëisehtom met den meesten spoed troe pen naar Silistria over te brengen tot het bedwingen van den aldaar uitgebroken opstand van het garnizoen tegen het regentschap. De garnizoenen van Schumla en Varna waren ook reeds op weg daar heen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 1 werd een voorstel van den Voorzitter, om den 4 met de behandeling der grondwetsherziening roorttegaan, aangenomen met 68 tegen 9 stemmen. Een voorstel van den heer L o h m a n om liever den Maandag voor andere zaken te bestemmen eu vier volle dagen aan de grondwetsherziening te wijden, werd verworpen met 56 tegen 25 stemmen. De heer B a h 1 m a n n had den 4 het ontwerp op den zoutacoijns en eenige andere ont werpen in de afdeelingen willen onderzoeken terwijl de heer Schaepman opkwam tegen de buitengewone leden der Kamer, die alleen bij belangrijke aangelegen- geden tegenwoordig waren. Bij de beraadslaging over het voorstel tot verandering van de eerste afdeeling van Hoofstnk II (Troonsopvolging) der grondwet, wenschte de heer Farncombe Sanders alleen de genealogische zijde van het vraagstuk te be handelen. Die kwestie was niet gemakkelijk zy moest bestudeerd worden. Het eenige verschilpunt buiten de genealogische kwestie was gelegen in de vraag of in de erfopvolging begrepen zijn de afstammelingen van vreemde Vorstenhuizen afstammende van eene neder- iandsche Prinses, in dat Huis door aanhuwelijking ge komen. Dit punt kon bij amendement worden beslist. Hij schetste daarna, wat thans rechtens was Onder erfrecht verstond hij ten dezen eene publiekrechtelijke regeling geen privaatrecht. Hot fundamenteele denk beeld van het erfrecht in de grondwet was de orga- woondewaar men zijn godsdienst als ketterij be schouwde hadden de voorboden van gevaar en nood in velerlei gedaanten zijn drempel overschreden de herinnering hieraan deed hem ook thans iets dergelijks vreezen. Het volgend oogenblik toonde hem zijne dwaling en voerde hem naar het tegenwoordige terug. Een goed- gekleed vreemdeling stond in de kamer, een jong man, wien de natuur een aanbevelingsbrief duidelijk leesbaar in zijn persoon medegegeven had. Hij vroeg met een beleefden groet naar meester Lukas Van der Poort waarna de oude man den weefstoel verliet en hem op zyne vriendelijke waardige wijze tegemoet trad. Georg want dit was de vreemde bezoeker zag met verbazing van de dochter naar den vader en nogmaals naar het meisje; de grijze wever was klein van gestalte en eenigssins gebuktzijne dochter met hare schoone rechte houding scheen tot een geheel ander slag van menscben te behooren. Een tweede blik in het scherp zinnige, fijnbesneden gelaat van den oude deed Georg echter in het voorkomen van den vader, hetzelfde eigen aardige opmerkendat hem er onlangs toe gebracht badHilde zoo geheel anders te nehandelendan aanvankelijk zijn plan was Toen meester Lukas nu met den eenvoud die in de eerste christengemeenten geheerscht kan hebben, aan den bezoeker vroeg„Wie zijt ge, heer, en wat begeert ge van mij f" trad Hilde vooruit, want het scheen haar een leugen gelyk, haren vader in de meening te latendat zij dien heer niet kende. „Het is mijnheer Georg Tiedemarsde zoon van den heer burgemeester, vader", sprak zij. Meester Lukas zag zijne dochter vragend aan. Hij herinnerde zich echter wat hij onlangs van diens rit door den tuin en het daarop volgende avontuur had hooren vertellen want hoe zou in de kleine gemeente zoo iets hem onbekend gebleven zijn 1 Hij lachte blij moedig en noodigde Georg uit te gaan zitten. Hilde bo jd hem een stoel aan maar wendde zich snel om half verstoord over den viammenden blik, waarmede de bezoeker baar voor deze beleefdheid dankte. Wordt vmiolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1