fto. 28. Negen en tachtigste Jaargang. 1887 ZONDAG 6 MAART. Prijs der gewone Advertentiën: Plaatsgebrek noodzaakt ons bet feuilleton achterwege te laten. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen. fSinttculAuft. uUUrUi. j&ta&ö-Ucrichten. MkMAARSCHE COURANT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HBEMs. C08- TBE ZOON. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Den 3 is ten aanzien van een ingekomen adres van jhr. mr. H. van der VVijck, oud-raad van Indieop voorstel van den heer Schimmelpenninck van Nijenbeek besloten, het ter zijde te leggen. Toen de zitting dien dag op voorstel van den heer G I e i c fa- ma n tot den 4 geschorst werd met 65 tegen 13 stemmen, waren de drie volgende voorstellen aanhangig 1'. dat van den heer Parncombe Sanders, om art. 12 der grondwet aldus te lezen .De wettige nakomelingen van den regeerenden Koning zijn de kinderen, reeds geboren, of die nog geboren mochten worden, uit ziju tegeuwoordig huwelijk met hare Majesteit Pederika Louisa Wilhelmina, Prinses vau Pruisen, en voorts in het algemeen alle nakomelingenwelke geboren zullen worden uit een huwelijk, aangegaan door den Koning met gemeen overleg der Staten-Generaal, of door eenen Prins of eene Prinsesdoor geboorte tot het Ko ninklijk Huis behoorendena voorafgaande toestemmingbij de wet verleend." De laatste gecursiveerde woorden vervangen de 2e alinea van het bestaande art. 12, luidende: »De wettige nakomelingen van den regeerenden Koning zijn de kinderen, reeds geboren, of die nog mochten geboren wor denuit zijn tegenwoordig huwelijk met Hare Majesteit Prede- rika Louisa Wilhelmina, Prinses van Pruisen, en voorts in het algemeen alle afstammelingenwelke geboren zullen worden uit een huwelijkdoor den Koning met gemeen overleg der Staten-Generaal aangegaan of toegestemd". 2°. een sub-amendement van den heeer Lohman, om aan het amendement-Sanders tce te voegen: voor zoover laatst bedoelde nakomelingen niet door huwelijk in een ander Huis zijn overgegaan-, 3°* het regeeringsvoorstelom voor 8 van art. c over te nemen de redactie van de staatscommissie in art. 18 met deze wijziging: .Van de erfopvolging zoowel voor zichzelven als voor hunne nakomelingen zijn uitgesloten alle nakomelingen, geboren uit een hnwelijk aangegaan door een Koning of Koningin buiten ge meen overleg met de Staten-Generaal, door een Prins of Prinses van het regeereud Stamhuis buiten de bij de wet verleende toe stemming. Zoodanig huwelijk aangaandedoet eene Koningin afstand vanen verliest eene Prinses baar recht op de Kroon. «Wanneer de Kroon, hetzij door eriopvolginghetzij inge volge de art. 15, 19, 20 of 21 in een ander Stamhuis is overgegaan, gelden de bepalingen alleen voor de huwelijken, na het tijdstip van dien overgang gesloten." Aan het slot der zitting had de heer Sanders een paar vragen gedaanwaarop de minister van binnen 1. zaken den 4 antwoorddedat onder regeerend stamhuis de regeering verstond het Koninklijk huis. W ie daartoe behoorde? Behalve hunne Majesteiten en prinses Wilhelmina, de Groother togin Sophie en punses Marie von Wied door geboorte. Anders niemand. Of de bepalingen van 8 lett. c. terugwerkende kracht had den in tavorem? Van terugwerkende kracht in eigenlijke zin was geen sprake, maar de betrokkenen tusschen 1815 en 1887 behielden hunne aanspraken, afhangende V3n het tijdstip waarop hunne huwelijken waren gesloten en of zij anderzins tot de erie- nis zouden kunnen komen. Als de regeeringsbepalingen werden aangenomen waren uitge sloten die leden van het regeerende stamhuisniet geboren uit wettelijk erkende huwelijken. Dat er verwachtingen kunnen worden gekrenktis niet te ontkennenmaar verwachtingen, door de grondwet geborenzijn geene rechtsaanspraken. Wat het amendt.-Sanders betrelt, hij begrijpt, dat de Kamer zich door dien kundigen geleerden spreker heeft laten meesleepen; maar als men het geamendeerde art. 12 leest en uitlegtdan kan men zelts met den besten wil niet anders komen dan tot eene fout. Het bestaande art. 12 is duidelijk. Bovendien de voorstellers hebben reeds grootendeels verkre gen wat ze verlangen: de regeering heeft erkend de weftightid der huwelijken in massa gesloten. Wat het sub.-amendement-Lohman betreft, dit is zoo ge wichtig, dat het alleen als een afzonderlijk voorstel zou kunnen worden behandeld. De heer Parncombe Sanders wijst met genoegen er op, dat de regeering onder regeerend stamhuis verstaat de leden van het Stamhuis, in engeren zin, die niet door vrouwen af stammen van Willem I. Zijn verlangen is nu bevredigddaar nu blijkt dat ook vol- gens opvatting der regeering de volgorde der erfopvolging, te rekenen van hedenis 1°. Prinses Wilhelmina, tenzij haar een broeder geboren worde; 2°. de zustersdie haar nog geboren mochten worden, naar 't recht van eerstgeboorte. 3°. prinses Sophie, gehuwd met den groothertog van Saxen Weimar Eisenach en bij vóóroverlijden haar lijnen, haar zoon en dochter. 4°. drie lijnen uit wijlen prinses Marianne, nl. de lijn van prins Albert van Pruisendie van wijlen prinses Charlotte en prinses Alexandrine. 5». twee lijnen uit de dochters van wijlen prins Pederiknl. de lijn uit prinses Louise van Zweden en die van prinses Marie von Wied. Hij trekt nu zijn amendement in, tengevolge waarvan ook het sub-amendement vervallen is. De beslissing werd tot later verdaagd. Daarna werd behan deld paragraaf 2 der regeering, luidende De Kroon gaat bij erfopvolging over op zijne zonen en verdere mannelijke, uit mannen gekomen nakomelingen bij recht van eerstgeboorte, met dien verstande, dat bij vóóroverlijden van een rechthebbende diens zonen of verdere mannelijke, uit mannen gekomen nakomelingen op gelijke wijze in zijne plaats treden en de Kroon nooit in eene jongere lijn of een jongeren tak overgaat, zoolang er in de oudere lijn of den ouderen tak zoodanige nakomeling wordt gevonden. Deze paragraaf werd aangenomen met 43 tegen 38 stemmen. Voor stemden alle liberalen met den heer Beelaerts: tegen stemden de anti-revolutionaire en katholieke leden met de libe ralen de Banitz, van Houten en van der Linden. Na aanneming van de paragrafen 37 en goedkeuring van de artikelen a. en b. van artikel 8 wordt in artikel c. het woord nakomelingen vervangen door het woord kinderen, waarna het aangenomen wordt met 65 tegen 11 stemmen. ffordt vervolgd.) Den 1 vertoonde zich te Enkbuizen iemand die blijkens een rood lintje op zijn jas een socialist was. Niet lang duurde bet, oi men achtervolgde hem, waar bij ging en bet scheen dat men hem te lijf wilde. Op aanraden van den burgemeester besloot hij zoo spoedig mogelijk te vertrekken en werd hij door de politie over de grenzen gebracht. De man kwam rond voor zijn gevoelen uit en had plan aldaar en in den omtrek socialistische redevoeringen te houden. De gemeenteraad van Assen heeft den 2 besioten tot den aanleg eener nieuwe begraafplaatswaartoe een terrein groot 2% bunder, in het zuidelijk deel van het aan den Beilerweg gelegen bosch is aangewezen. - Den 2 is te Utrecht o. a. voor nuttige handwerken geslaagd mej. O. M. Donker te Zaandijk den 3 de dames C. J. van Doorn en S. C. Groot te Hoorn. In den namiddag van den 2 vertoonden zich te Haaalem troepjes jongens en opgeschoten knapen voor de woning van een colporteur van het socialistisch blad Eecht voer Allen in de Frankestraat, Later gingen zijOranjeliederen zingendedoor de straten in den omtrek daarvan. Des avonds waren voor en in da nabijheid van genoemde woning eenige bekende leden der socialistische partij, alsmede een honderdtal nieuws gierigen. De rust werd tot negen uur met gestoord alleen werden een paar ruiten van die woning ingewor pen. De colporteur bad het gordijn voor zijn winkel raam laten zakken. Tussehen negen en tien uur wierp een troep jongens, voorzien van de vaderlandsche vlag, bij eenige bekende sociaal-demokraten, alsmede in een paar tappemen de ruiten in terwjjl in een banket bakkerswinkel in de Jansstraat eene groote glasruit werd verbrijzeld. De politie was den ganschen avond op de been, om wanordelijkheden zooveel mogelijk tegen te gaan. Omstreeks tien uur zag zij zich verplicht een dertigjarig man in hechtenis te nemen. Bij onderzoek bleek, dat bij een tamelijk groot stuk steenkool by zich had. De troepwelke zich een paar uren door de stad ai juichende had voortbewogen, ging langzamerhand uiteenterwijl ongeveer elf uur de nieuwsgierigen in de Frankestraat en hare omgeving gaandeweg vermin derd waren zoodat de verlooning ais geëindigd kon worden beschouwd. In den avond van den 3 heeft zich dat rondloopen van troepen jongens herhaald, hoewei in mindere mate. Niettegenstaande de krachtige door de politie genomen maatregelen om wanordelijkheden te voorkomen, werden in een paar herbergen de glazen door het gooien van steenen beschadigd, terwijl op dezelfde wijze aan eenige particuliere woningen schade werd toegebracht. De avond van den 4 ging rustig voorbij. Den 2 is aan mej. A. C. G. van Laar Mahuet wed Korfl eervol ontslag verleend als gemeente-vroed- vronw te Berkbout. Den 3 des avonds ia te Meppel eene schuur met eene daarnaast gelegen timmermanswerkplaats verbrand. De gemeenteraad van Leiden heeft den 3 besloten tot de oprichting van een pare vaccinogèuewaarvan de koeten geraamd zijn voor 1887 op 1500. Het zai geopend zijn gedurende de maanden MaartApril September en October. Onvermogenden zullen kosteloos van de inrichting gebruik mogen makenminvermo genden en gegoeden kunnen door hun eigen geneesheer zich daar laten inenten tegen betaling van f 1 per kind of per glaasje. Bij kon. besluit van den 3 is de heer J. Willems, kandidaat notaris te Velzenbenoemd tot notaris te Haarlem. Bij kon. besluit van den 3 is de hoogleeraar aan de rijks hoogeschool te Leiden de heer dr. H. G. van de Sande Bakhuyzenvoorzitter der rijkscommissie voor graadmetiDg en nauwkeurigheids-waterpassing be noemd tot ridder in de orde van den Nederl. leeuw. De gemeenteraad van Botterdam beeft den 3 het voorstel van burg. en weth. tot het aanleggen van nieuwe havens aan den linker Maasoever, waarvan de kosten geraamd waren op f 192 000, aangenomen. De gasprijs te Hoorn is den 4 van negen op acht centen per kub. el verlaagd. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft besloten in hooger beroep te komen van een besluit van Ged. Statenwaarbij geweigerd werd goedkeuring te ver- leenen aan een besluit tot alschrijving van f 23000 van het 3$ pet. grootboek. Te Enkhuizen is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school voor kosteloos onderwijs K, Zwiep te Boven karspel De brandassuranlie-maalschappij de Oosterling te Batavia keert over 1886 13| pet. dividend uit. Met 1 April a.s. zal de stoomvaartmaatschappij Ne derland haren tiendaagschen maildienst vervangen door een veertiendaagschen. Padang zal geregeld worden aangedaan. Van dezen maatregel zal terug gekomen wordenindien de vermeerdering van personen en goederenverkeer daartoe aanleiding geeft. De commissaris des komngs in Noordholland heeft tot gemeente-veldwachter te IJmuiden benoemd T. Hoornsthans in gelijke betrekking te Schooten. Het comité voor de Aprilfeesten te Amsterdam heeft het nederl. gymnastiekverbond uitgenoodigd de leiding der volksspelen op zich te nemen. Den 3 is te Florence in 80jarigen ouderdom over leden de heer mr. Th. M. Eoest van Limburg, oud-minis ter van buitenl. zaken. De verpachting van grasgewas van het Waterschap Starnmeer en Kamerbop, den 3 gehouden, heeft f 1800 opgebracht, 300 minder dan het vorig jaar werd besteed. Den heer mr. J. Gerdenier te Amsterdam die den 3 den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaren tot schoolopziener werd benoemdeerst in het district Hoorn en sedert 1880 in het district Amsterdam, werd namens hoofden van openbare scholen en eenige leeraren der gemeente-kweekschool te Amsterdam bet pracht werk van Unger, 32 etsen naar schilderijen uit het rijksmuseum ten geschenke aangeboden en een salon ameublement door de onderwijzers uit het arrondissement Hilversum. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 4 twee personen uit Haarlem, ieder door de arr. rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot 3 maanden celstraf wegens bs- driegelyke oplichting veroordeeld ieder tot 6 maanden celstraf met vernietiging van bet vonnis der rechtbank. De heer Hoekstra te Utrecathield den 4 te Enkhuizen eene volksvoordracht over „het onderwyB." Hij was daartoe uitgenoodigd door de afdeeliug van de „Unie eene school met den bijbel." Beroepen te Aksel ds. J. Wieten te Broek op Langedijk. Bedankt voor het beroep naar Andijk door ds. A. F. Ëilerts de Haan te Borger. Zaterdag 5 Maart. Beblijh. Thans zijn in het geheel voor den rijksdag gekozen 221 voorstanders en 176 tegenstanders van het Septennaat. Pabijs. In Polen bestaat zoodanige vrees voor oor log dat alle zaken stilstaan en de fabrieken de par ticuliere bestellingen niet aannemen. Weenen. Twintig gewezen bulgaarsche officieren die in Bulgarije wilden landen werden door geweer vuur verdreven. „Er ia tegenwoordig geen vak, geen industrie in En geland" schrijft de londensche correspondent van het Vad„ „of vrouwen hebben er een woord mee te praten. Daar zijn vrouwelijke steendrukkers slaalgraveurs meubelfabrikanten, bouwmeestei s, photographen, barbiers, enz. Dames staan aan het hoold van stoomwaeseherijen, slagerijen en moestuinen. Is zie er één zelfs vermeld als paardenfokster in het groot. Er zijn thans zeer veel vrouwelijke artsen en eerlang zullen er oak heelmeesters der .zwakke kunne in ons midden optreden. De balie is nog voor haar gesloten doch momand zal kunnen of durven voorspellen tot boe lang. Zulk een emancipatie is begrijpelijk en volkomen rationeel. Men zon haar willen uitbreiden naar kanten, waaraan door vrouwen tot dusverre te weinig wordt gedacht, ik bedoel het modevak en handel in dames- kleedij. Bij deze valt er veel geld te verdienen en de markt is nog geenzins overvoerd als de markt der gouvernantes en dames van gezelschapwaaraan zich al te vele ongelukkige meisjes vastklampen, in het dwaze denkbeeld dat het gouvernante spelen „fatsoenlijker" is dan bet optreden als modemaakster. Niet elkeen is voor het modistenvak geschikt het eischt ijver, smaak en ondervinding toegestemd 1 Doch hoevelen die zich aanmelden als dames van gezelschap en gouver nantes zyn daarvoor geschikt i" Weder heeft de directie der Alkmaarsche Water leiding zich verplicht gezien bij een harer geabonneerden den watertoevoer af te sluiten wegens het, ondanks gedano waarschuwing willens en wetens wederrechtelijk afstaan van water in een ander perceel. NV y zouden bijna geneigd zijn den naam des overtreders te noemen; dergelijk misbruik van vertrouwen verdient ten strengste te worden afgekeurd. Den 3 had alhier een voorstelling plaats van het gezelschap onder directie van den heer Ed. Bamberg, den zeventigjarige die op eene tooneelloopbaan van zestig jaren mag terugzien en op zijne laatste rondreis door Ne-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1