No28*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. TWEEDE BLAD. ZONDAG 6 MAART. 3e kwart. Patenten 1886187. Herijk voor de bewoners van wijk C 7 en 8 en van wijk D 9, 10 en 11 Maart. (Düftciëe! (Bebeeite* BniUcti&nb. ISinusul&ub. ALKMAARSCHE COURANT KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. I der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat het kohier voor de belasting op het Personeel No. 6, over het 3e kwartaal, dienstjaar 18S6/87, opl Maart 1887 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is over gegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, Eet Hoofd van het Bestuur voornd., 4 Maart 1887. A. MACLAINE PONT. De PAl'EÜTEM, waaronder ook eenige van buitengemeenten aangevraagd in de maanden No vember Oeceuiber en Januari f.l. kunnen ter secretarie worden afgehaald van 7 tot ai Maart 1887. WILLEM VAN STUIJVENBERGvan beroep bakker, l.w. 's Gravenhage, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie alhier aan te geven. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een bril; een wit spoormandje; een linnenzak met aardappelenkoolrapen en een llesch bes sensap een damesdoek een armbandeen koperen broche met portret; een huissleutel; een hondenpenning; een bril in étui; een gouden vingerringeen rood bloedkoralen kettingje (stuk jes) met gouden tonnetje; een zilveren broche. Ljjst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand December 1886 Mej. E. H. Wentholt, 's GravenhageNink Heemstede; Dirk Houis, Maasland; H. J. Veuger, Leiden; S. Appeldoorn, Van het hulpkantoor Rustenburg: W. Vroljjk's Gravenhage. Briefkaart: Anna Mohr, Amsterdam. Brievenverzonden geweest naar Amerika: Gerrit PelsChicago. Duitschland: Dies, Duisburg; L. R. Schaefer, Elberfeld. Van het hulpkantoor: Schoorldam: Abraham den DunnenEmden. BELG1E. Den 1 is des avonds om elf uren te Antwerpen een zware brand ontstaan in de met olie spek reuzel bars enz. gevulde magazijnen der beeren Collin van Hal in de rue du Navet. De magazijnen brandden gebeel af, alleen gelukte het aan de brand weer de naburige huizen te behouden. Vier mannen der brandweer vielen van een ladder en bezeerden zich zeer ernstig. Do schade wordt op f 125.000 begroot. Den 2 heeft de oud minister Erère Orban zijn betoog ter bestrijding van de voorgestelde versterkingen aan de Maas voortgezet. Tot behoorlijke verdediging dier versterkingen waren 180.000 a 190.000 man noodig in plaats van 130000zoo als de regeering zeide en zelfs deze 130000 man bezat Belgie niet. Men wilde nu drie legerkorpsen met twee steunpunten: Antwerpen en Luik. Hiervan wilde hij niets wetenzich o. a. beroepende op een rapport van generaal Brialmont uit het jaar 1872. Hjj meende, dat zoowel do recbter- als de liakerzijde de aanhangige voorstellen verwerpen kon, zonder vrees voor eenig verwijt in naam der vaderlands liefde. De daarvoor bestemde miljoenen konden nut tiger beBteed worden. Alleen diende de vraagof Brussel niet versterkt moest worden, overweging, opdat in tijd van nood de Koning de Kamers en de rnini- steriën niet naar Antwerpen zouden behoeven te worden overgebracht, wat op zich zelf reeds eene ramp zou zijn. Hij eindigde ten slotte ti et do verschillende par tijen nadrukkelijk te vermanen de openbare meening te gewennen aan de noodzakelijkheid van een werkelijk leger van 130000 man van eene verbetering der leger- regeling en van eene regeling der reserve en aldua baud aan hand, zonder elkaar verwijten te doen, do waarachtige belangon der landsverdediging te behartigen. De minister van oorlog en de minister-president beant woordden hem uitvoerig. Zonder eenige motie werd ten Blotto de beraadslaging gesloten. DUITSCHLAND. Zoowel te Keulen als te Frank fort is bij de herstemming de tegenstander der 7jarige legerwet tot lid van den rijksdag gekozen. Te Frank fort de sociaal demokraat Sabor met 12865 stemmen tegen 12689 op zijnen tegenstander en te Keulen de aanhanger van Windthorst met 13799 steramen togen 8932 op zijnen katholieken tegenstander. Van 54 herstemmingen is de uitslag bekend. Geko zen zijn 7 conservatieven4 vnj-conservatieven12 nationaal liberalen 6 leden van het centrum, 17 libe ralen 4 socialisten en 2 welfen. Te Merseburg bekwa men beide kandidaten evenveel stemmen, 12047, zoodat het lot moet beslissen. K ij k a d a g. Minister von Bötticber las den 3 de troonrede voor, waarmede de eerste bijeenkomst van de nieuwe leden werd geopend. In die rede werd de we- derindiening aangekondigd van de in den vorigen rijks dag aangeboden wetsontwerpen. Verder werd de nood zakelijkheid betoogd om nieuwe bronnen van inkomst te seheppen en de hoop uitgesproken dat overeen stemming zou worden verkregen over eene hervorming van het belastingstelselwaartoe de voorbereidende werkzaamheden onverwijld zouden aanvangen. De ba trekkingen van Duitschland met het buitenland waren dezelfde als bij de opening van den vorigen rijksdag. Tevredenheid werd uitgesproken over do verklaringen van den Pausterwijl in het lieht gesteld werd van hoeveel belang die verklaringen waren voor den in- wendigen vrede van het Rijk. De staatkunde van den Keizer blijft gericht op het behoud van den vrode met name met 's rijks buren. Da rijksdag zal die vre- desstaatkunde door eene snelleblijmoedigeeen stemmige aanneming der legervoorstellen ondersteunen, en wanneer alzoo de wil des volks, om tegen eiken aan val de ganeche nationale kracht aan te wenden, zal zijn kenbaar gemaakt, zullen door het besluit alleen en nog voordat het uitgevoerd isde waarborgen voor den vrede versterkt en de twijfel weggenomen worden die door de laatste handelingen van den rijksdag opge wekt is geworden. Graaf von Holtkedie als oudste lid der vergade ring bet voorzitterschap bekleeddeverklaarde na het oproepen der namen waaruit bleek dat 252 leden tegenwoordig warende vergadering bevoegd tot het nemen van wettige besluiten. Hij gelastte het trekken der afdeelingen bij het lot en bepaalde het biezen van een voorzitter op den 4 des namiddags te 2 uren. De heer Windthorst kwam op tegen het kiezen van een voorzitter vóór den afloop der herstemmingen waarop von Böttieher antwoordde, dat de regeering' aanspraak meende te hebben op don dank der vergadering voor de tijdige bijeenroeping. Verzet tegen dien maatregel zou gelijk staan met een inbreuk op de rechten des Keizers. Wanneer deze den Rijksdag bijeenroept, moeten de leden opkomen. Eu gen Richter was van oordeel dat het hier eene rechtsvraag gold. Zestig kiesdistricten waren nog niet vertegenwoordigd. Von Benn ingseu verklaarde, dat door de bijeenroeping in geen enkel opzicht tegen de grondwet was gehandeld. Onder de tegenwoordige buitengewone omstandigheden moest men der regeering slechts dankbaar wezen voor de spoedige bjeenroeping. Den 4 werd tot voorzitter benoemd de gewezen voor zitter von Wedell-Piesdorff (conuerv.) met 184 van de 285 uitgebrachte atemmen. Windthorst bekwam 2 stem men en 99 biljetten waren niet ingevuld. Eenige afge vaardigden onthielden zich van stemming. De benoemde verklaarde de benoeming aan te nemen. Tot onder voorzitter werd benoemd de heer Bubl (nationaal-liberaal) met 172 van de 282 stemmen die de benoeming aan nam. Buron von Frankenstein (centrum) bekwam 107 stemmen en 3 biljetten waren niet ingevuld. Tot tweeden onder-voorzitter werd benoemd de heer baron von Hertling (centrum) met 172 van de 267 stemmen, die de benoeming van de hand wees. Na deze weigering werd baron von UnruheBomst (vrij-conserv met 169 van de 236 stemmen gekozen. Tegen den 7 is de leger wet aan de orde gesteld. PituiSEN, Heerenhuis. Met de beraadslaging over het nieuwe kerkelijke wetsontwerp is een aanvang ge maakt. Bisschop Kopp heeft daarop eenige amendementen ingediend waarvan de inhoud niet bekend is daar de leden zich tot geheimhouding hebben verbonden. ENGELAND. Lagerhuis. De regeering ver klaarde den 3, dat zij verwachtte, dat Duitschland zich zou willen belasten met de bescherming van personen en eigendommen der engelsche onderdanen in Vene zuela zoolang de diplomatieke betrekkingen met dat land afgebroken zyn. Aan de bevelhebbers der vloot was last gegeven, te zorgen voor het beschermen der engelsche onderdanen op het betwiste gebied, dat niet onder het gezag vau Venezuela staat. Verder werd medegedeeld dat geen bericht ontvangen was van eene groate versterking vaa het chineesehe garnizoen in Turkestan. De minister van koloniën verklaardedat onlangs twee inlijvingen aan de Goudkust plaats gehad hebben en aldaar Engeland'a beschermheerschap gevestigd is. De eerste inlijving betreft de kleine landstreek, Krikov genaamd oostwaarts van Volta, tusschen Awvonah en Aflas, 20 mijlen lang en 6 mijlen breed. De tweede inljving aan do noordwestelijke grens was die van den onafbankelijken staat Sifiohi welke aan Gaman paalt Het doel van die iniijviag was belangrijke handelswegen open te houden en den slavenhandel to onderdrukken. BüiTSOH-IifDiE, Volgens berichten uit Afghanistan heeft de Emir een groot leger bijeen geroepen en bij bekendmaking zijne onderdanen opgeroepen, om zich tot den heiligen oorlog tegen de ongeloovigen, waarmede, naar men gelooftRusland bedoeld wordtvoor te bereiden. FRANKRIJK. In eene mijn bij Saint-Etienne heeft eene gasontpiolfing plaats gohad, waarbij ongeveer 70 personen omgekomen zijn. Aan 20 werklieden gelukte het naar boven te komen sommige waren ernstig ge brand. De minister van openbare werken, die vóór zijn bezoek aan de door aardbeving geteisterde streken deze plaats bezochtstelde den prefect f 1500 ter hand, om die onder de familieu der slachtoffers te verdeelen. De minister van binnenl. zaken heeft voor dat doel f 1000 toegezegd. Den 8 is het fregat Iphigenie te Toulon in brand geraakt en geheel vernield. De bemanning bekwam geen letsel. Te Nizza zijn bij de aardbeving van de 5800 huizen 3 ingestort, moeten 8 afgebroken worden, hadden 50 groote herstelliugen noodig en bekwamen 300 liebte scheuren. SPANJE. In antwoord op eene vraag heeft de mi nister van oorlog in den Senaat ontkend dat er eene revolutionaire beweging was waargenomen op de gren zen. Hij voegde er bij dat de regeering besloten was elke poging tot opstand met geweld te onderdrukken, ITALIË. Pater Beckx, opper-generaal der jezuïeten orde, is den 4 des ochtends overleden. TURKIJE. De grootvorst heeft den heer Drummond Wolff geantwoord op Engeland's voorstellon betreffende Egypte. Daarbij worden die voorstellen kort wederlegd en wordt aangedrongen op het vaststellen van een dag voor de ontruiming. De heer Wolff zeide, dat hij een weder-antwoord schuldig moest blijven. BULGARIJE. Het soldaten oproer te Silistria en te Bustschuk is door de regeering bedwongen, voordat het grootere uitbreiding verkreeg. De leider van dat oproer, kapitein Kristeff te Silistria, is door zijne eigen soldaten doodgeschoten. Eenige oproerlingen trachtten over de rumeensche grens te ontsnappen, maar werden door de rumeensche soldaten gevangen genomen en ontwapend. Te Rustschuk mislukte het oproer door de krachtige houding der bevolking. De regeering heeft daar geld beschikbaar gesteld voor een volksfeest, om op die wijze de getrouwheid der inwoners te beloonen. ZWEDEN. De eerste Kamer heeft het voorstel tot verhooging der graanrechten verworpen met 70 tegen 68 stemmen. YEREENIGDE STATEN. Het Huis van volksver tegenwoordigers heeft het wetsontwerp goedgekeurd waarbij het grondbezit in de Vereenigde Staten uitslui tend aan amerikaanscbe burgers wordt voorbehouden. Te Nijmegen is de heer O. Backer (liberaal) tot lid van den gemeenteraad gekozen. Herstemming moet plaats hebben de beeren A. Timmerman (liberaal), J. van 'tLindenbout en A. B. A. Quack, kandidaten der anti-revolutionairen en katholieken. Mej. Brouwer, hoofd der bewaarschool van de gereformeerde gemeente te Grootebroek, heeft als zoo danig eervol ontslag gevraagd. Bedankt voor het beroep naar Nieuwenhoorn door ds. J. F. L. Boonacker te Olerleek. Het klassikaal bestuur van Alkmaar heeft na voorloopige schorsing van 2 kerkeraadsleden der herv. gemeente te Broek op Langedijkeen ouderling en een diakeu wegens bijwoning van het Gereformeerd kerkcoDgresde daarop betrekkelijke bescheiden naar het prov. kerkbestuur gezonden. De naamlooze vennootschap De Lastdrager te Nieuwediep was bij de aan het ministerie van marine gehouden aanbesteding voor de levering van 2 loods- sehoeners laagste inschrijver voor 51.980. De heer C. de Jong Mz., burgemeester, is tot lid van den gemeenteraad van Hoogkarspel gekozen, De remoute-commiss'e heeft in de provincie Gro ningen 66 trekpaarden aangekocht ten dienste van de bereden artillerietegen prijzen van f 390 tot f 650 per stuk. Op verzoek nemen wij nog zij 't ook wat laat het volgende op 0>k te Ursem werd den 19 Februari feest gevierd. Reeds vroeg in den morgen ontplooide zich de nationale driekleur aan aller woningen en te half tien ure zag men de leerlingen der beide openbare scholen van oranje en vlaggen voorzien al joelende door de gemeente trekken. In het lokaal van Sehuitemaker te Rustenburg werd de jeugd flink getrakteerd haar eene poppenkast vertoond en een aandenken aan dezen gewichtigen dag geschonken. Des Zondags, den 20, sprak ds. J. Visser in het kerkgebouw te Ursem ten aanhoore van eene aanzienlijke schare eene keurige toepasselijke feestrede uit. Daarna werden de armen bedachteik hunner kreeg krentenbrood, meel en spek ten geschenke. Des avonds wachtten vele nieuwe ver rassingen. De rederijkerskamer te Rustenburg voerde een gelegenheidsstukje„het overwachte huwelijk", ten tooneele, dat ieders goedkeuring wegdroeg. Daarenboven gaven eenige dames een paar goed georganiseerde allegorische voorstellingen en twee schoone tableaux vivautswelke met daverende toejuichingen begroet werden. Eerst laat in den nacht scheidde men na menigen toost en dronk, aan vorst en vaderland ge wijd. D.;n 22 werden de feestelijkheden van zondag avond herhaald om zooveel mogelijk alle burgers te doen genieten. De minder gegoeden behoefden zich toen geene kosten te getroosten daarvoor was zon dag reeds gezorgd. Dat ook toen de feestvreugde onvermengd was, bleek uit den gullen toon en vroolijke scherts der genoodigden. Dat dit feest bij velen eene aangename herinnering zal achterlaten is te denken.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5