No. 30. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Onder de eerepoort. VRIJDAG 11 MAART. Prijs der gewone Advertentiën: Buiteuliuib. FEUILXjETOM, Bewerkt naar het Duitscli ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Don&ardag- en lïaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f O 06. AR ia -v Per regel f 0,15. Groote lettere naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. C08- TEE ZOON. BELG1E. Uit een nauwkeurig onderzoek naar het aantal slachtoffers bij de mijnramp in de vorige week is geblekendat er meer personen gered zijndan men aanvankelijk dacht. Er waren 175 man in de mijn daarvan zijn 57 gered yan de 7 uit de mijn te voorschijn gehaaldenoverleden spoedig 2 waardoor nu in "het geheel 113 omgekomen zijn. Daarvan zijn reeds 93 gevonden. DUITSCHLAND. Bij den ryksdag ia een wetsont werp betreffende de kunstboter ingediend. Win kels en andere plaatsen of lokalen daaronder begrepen stand plaatsen op markten waar kunstboter wordt verkocht of te koop gesteld moeten op eene in het oog loo- pende plaats voorzien zijn van het duidelijk en onuit- wischbaar opschrift :Verkoop van kunstboter. Gelijke bepaling wordt voorgeschreven voor vaten en andere voorwerpen waarin die boter verkocht of te koop gesteld wordt. Bij te koopstelling ot aflevering in fusten of kiaten moet naast dat opschrift de naam of firma van den fabrikant geplaatst worden. Bij te koopstelling of verkoop van kunstboter in enkele stuk ken moeten deze stukken een rechthoekigen vorm hebbenwaarop naast voorschreven opschrift ook de naam van den verkooper moet staan. De op meikbo- ter gelijkende fabrikaten wier vetgehalte niet uitslui tend van de melk komt, worden voor kunstboter in den zin dier wet gehouden. Op kunstboter, niet be stemd ten gebruike van menschenzijn deze voor schriften niet toepasselijk. Overtreding der bepalingen dezer wet wordt strafbaar gesteld met boete van ten hoogste 90 of met hechtenis. E ij k s d a g. Den 8 liep de eerste lezing der be grooting in anderhalf uur af. Slechts enkele posten werden naar de begrootingscommissie verwezen. Tot de dadelijke afdoening van de meeste posten werd besloten. Bij de tweede behandeling der legerwet op den 9 deelde baron von Frankenstein (centrum) namens zijne staatkundige vrienden mede dat zij zich van stemming zonden onthouden daar zij toch hunne meening, welke onveranderd was gebleven, niet konden doen aannemen. De heer Eeichensperger (cen trum) verklaarde namens een deel van het centrum dat deze leden voor de aanneming van het regeerings- ontwerpzonder eenige wijzigingzouden stemmen. De heer Bamberger (lib.) handhaafde de vroegere voorstellen der liberale partij. De beer E i c h t e r wees er op, dat het toestaan der gevraagde manschappen voor 3 jaren even goed overeenkomstig de grondwet was als het zevenjarig tijdvak, door de regeering verlangden keurde den door de regeering op de verkiezingen uitgeoefenden invloed af. Art. 1 der wet is ten slotte aangenomen met 223 tegen 48 stemmen terwijl 83 leden meest alle leden van het centrum, buiten stemming bleven. Zeven leden van het centrum stemden voor. Art. 2 werd aangenomen met 247 tegen 20 stemmen SOPHIE TAN JUNGHAUS. 8) Georg zat eenige oogenblikken te voren werkelijk nog in zijne kamer, eene hoekkamer op de tweede ver dieping, wier vensters naar de straat uitgebouwd waren. Daar stond zijne met boeken en papieren bedekte werk tafel waar hij peinzende bij zijne doknmenten zat toen hij toevallig op straat tiendeden ouden wever zag loopen. Hij kwam op het burgemeestershuis toe en was waarschijnlijk van plan naar zijn vader te gaan. In elk geval ging hij niet huiswaarts, als hij dit uit kwam. Een snel gevormd plan volgend greep Georg xijn baret en snelde de trap af, bij alle haast eene zekere voorzichtigheid niet vergetende, die het zoa kunnen doen voorkomenalsof hij liever niemand ontmoettebene den in den gang wendde bij zich niet rechts naar de huisdeurmaar sloeg links af, den tuin in. Deze strekte zich zooals wij weten tot aan den stadsmuur uitwaar een klein poortje een uitgang verschafte. Deie weg naar buiten was aanmerkelijk korter dan die door de stadden jongen man kwam bij echter lang voor. Daarbij hield hem slechts de gedachte bezig of hij Hilde zou ontmoeten en of hij haar - eindelijk alleen vinden zou. Haar vader was thans in de stad en vermoedelijk zou zij op het huis passen. Wat ech ter als het ongeluk wilde dat er eene buurvrouw bij haar was? Nu was hij eindelijk by het huis en trachtte door het venster te zien. Daar binnen was alles stilmaar ook leeg. Hij klopte aan de gesloten huisdeurde minuutdat hij in huis nog geene beweging hoorde en de overige artikelen bij acclematie. Het voorstel Staaffenbargotu het gevraagde aantal manschappen toe te staan, maar slechts voor 3 jaren, werd verwor pen bij hoofdelijke stemming met 222 tegen 88 stemmen. Toen deze stemming plaats vond waren de polen en elzassers afwezig alleen de elzasser Guerber waa tegen woordig, die zich van stemming onthield De sociaal democraten stemden tegen. Prins Bismarck die de zitting bijwoondevoerde niet het woord. ENGELAND. Markies van Lothian is benoemd tot minister voor Schotland. Ferry, eerste teekenaar bij bet arsenaal van Chatham, is van zijn post ontzet, omdat hij misbruik van zijne betrekking beeft gemaakt. Hij schijnt aan den verte genwoordiger van het atnerikaausche gezantschap ver scheidene teekeningen van torpedo's enz. le hebben verkocht. Lagerhuis. Den 7 is het aangevraagde kre diet voor de zending van den heer Drummond Wolff naar Egypte met 234 tegen 146 stemmen toe gestaan. In den loop der beraadslaging zeide de onder-minister Fergussondat de regeering van die zending belangrijke uitkomsten verwachtte. Binnen kort zou eene briefwisseling worden overgelegdwelke ge wichtige inlichtingen van den heer Wolff over de kwalen van Egypte en over de daartegen aan te wenden genees middelen zou behelzen hervorming der capitulatiën, van het rechtwezen, de douane, de posterijen, de staatsschul den, de spoorwegen. De ontruiming van Egypte door de engelsehe troepen hing juist van de uitvoering dier hervormingen af. Zoo laDg de egyptische regeering niet in staat wasde orde binnen hare grenzen te hand haven zou de ontruiming te vroeg komen en slechtB het sein wezen voor nieuwe enbeilen of voor inmenging van eene andere vreemde mogendheid. De heer Wolff was thans te Konatantinopel aan het laatste tijdperk zjner zending gekomen. Hij deed aan de Portemet medeweten der mogendheden, voorstellen, welke, naar de regeering hoopte Egypte's toestand verbeteren en de gevaren wegnemeu zullen, waaraan dat rijk is bloot gesteld en welke Engeland in staat zullen stellen aan de bezetting een einde te maken op eene wijze, welke Egypte niet aan hachelijke kansen blootstelt. De on derhandelingen waren thans zoover gevorderd, dat veel hoop op goeden uitslag bestond. De mogendheden hadden zich van het uitoefenen van invloed onthouden; geen enkele had de engelsehe voorstellen bestreden eenige hadden ze ondersteund andere maakten de aanneming van geenszins onoverkomelijke voorwaarden afhankelijk. Minister Gorst deelde dien dag mede, dat de koppen van drie voorname Dacoyts naar Bassein waren gebracht, om hen te herkennen. Er werd verhaalddat de Thi- betanen den Jelepha-pas blokkeerden. De chineesohe regeering zon ongetwijleld hare verplichtingen tot aan moediging van den handel tusschen Indie en Thibet nakomen. scheen hem eene eeuwigheid. Eindelijk hoorde hij een geruisch waardoor zijn hart begon te kloppen. Het huis was niet verlaten de tred dien hij nu hoorde, was de hare. De vreugdedie hij hierover gevoelde teekende zich zoo duidelijk op zijn gelaat af, toen het meisje eindelijk voor hem stond dat ook op het hare eene weerspiegeling daarvan verschijnen moest. Georg wist nauwelijks wat hij zeitoen hij vroegof Meester Lukas thuis was de burgemeester zond hem „Zoo, hebt u mijn vader niet ontmoet?'' vroeg Hilde. „Hij is naar de stad gegaan en wel juist naar den heer burgemeester, om dezelfde zaak, waarom gij waarschijnlijk ook komtwant hij heeft er intusschen met de buren over gesproken. Hoe jammer dat a den heelen weg te vergeefs gedaan hebt!" Zij hield de deur nog steeds half open. Daar Georg nog echter geene beweging maakte om te vertrekken rond zij bet toch al te onvriendelijk hem na den langen weg dien hy voor xnlke goede plannen afge egd i ad tu:8c en deur en drempel af te schepen daarom ver zocht zij hem, binnen te treden. Toch klonk haar s em niet xoo vast als anders en toen nu de deur achter betn in bet siot viel en zij in den half donkeren gang zijne oogen op zich gericht voeldeoverkwam haar plotseling een gevoel van angst. Toch liet zij niets merken en leidde den bezoeker in de kamer. „Wilt u even uitrusten mijnheer vroeg zij hem, een stoel gereed zettende. Het kwam hem voor, dat hare handen daarbij beefden. Hij had haar zoo willen ombelzen; hij gevoelde zich thans in staateiken weerstand te over winnen. En toch dwong hij zich tot kalmte door de enkele gedachte de trotscheknische ziel van dit meisje niet door een onstuimige uiting zijner hartstoch ten van zich te vervreemden maar haar te dwingen hem ook lief te hebben 1 En als hij baar na aanzag, de edele trekken, die iets weeks iets lijdends hadden doortintelde hem een gevoel van onuitsprekelijk geluk. Behalve de enkele Minister Goschen deelde mede, dat de regeering het hoofdgeld in Egypte over het loopende jaar zou kwijt schelden en de opbrengst daarvan zou dienen ter be strijding van de buitengewone uitgaven voor het egyp tische leger in 1885. Den 8 werd door de regeering medegedeelddat Engeland aan sommige regeeringen (bij enkele voor de tweede maal) gevraagd had, of zij geneigd zonden zijn, aan eene bijeenkomst over dit vraagstuk deel te nemen. FRANKRIJK. Kamer. Den 8 werd een voorstel van den heer Jaurès om de behaudeling der graan recht,n uit te stellen, verworpen met 338 tegen 220 st. Daarna werd een voorstel vau den heer Aohard tot ge heele opheffing dier rechten verworpen met 374 tegen 151 stemmen, waarna de zitting verdaagd werd. ITALIË. Yolgens de Diritto bestaat de uitbreiding van grondgebied door Duitsehland en Oostenrijk aan Italië beloofdindien dit rijk de beide mogendheden met zijn leger ondersteunde uit da provincie Eosereto (Tyrol) tot Trente en Nice met Savoie en een deel van Provence. Het eerste ontvangt Italië van Oosten rijk voor zijne hulp in een oorlog tusschen Oostenrijk en Ruslarid het tweede van Duitsehland indien het de duitschers tegen Frankrijk helpt. Daarbij verbinden Duitsehland en Oostenrijk zich om het evenwicht in de Middellandsche zee te handhaven en Italië bij eene mogelijke bezetting van Tripoli te ondersteunen. i)e fransche Temps bericht, dat deze toegezegde uitbreiding van grondgebied eiken redelijken grond mist, terwijl te Londen verzekerd wordtdat er bij de onderhande lingen over het verbond tusschen Duitsehland, Oosten rijk en Italië werkelijk sprake is geweest van den even- tueelen afstand van Tunis aan Italië, doch dat men dit plan heeft laten varen tengevolge van de bezwaren van Engeland, dat de opmerking maakte, dat, wan neer verschillende havens in het bezit kwamen van Italiëdit nog gevaarlijker zou zijn voor de vrijheid der Middellandsche zee, dan wanneer de franechen Tunis bezitten. PORTUGAL. De verkiezingen voor de onlangs ontbonden Kamers zijn zeer gunstig voor de liberale regeering afgeloopen. Er zijn gekozen 108 liberalen 36 conservatieven en 2 republikeinen. SPANJE. Generaal Castello beefc zijn ontslag ge nomen als minister van oorlog. Generaal Cassala is tot zijn opvolger benoemd. BULGARIJE. De russisahe regeering heeft Zilieff en Parofl laten opeischenlaatstgenoemde was reeds doodgeschoten toen de eisch ontvangen werd. De fransche consul te Sofia is krachtig bij de regee ring opgetreden tot het verhinderen van verdere terecht stellingen. TURKIJE. De gezanten der mogendheden te Kon stantinopel hebben gemeenschappelijk bij de Porte aan gedrongen op het verhinderen van verdere terecht stellingen in Bulgarije. eerste woorden, hadden zij nog niets gesproken; beiden merk'en door hunne aandoening van dit zwij ;en niets. Hij trad naar den stoel, dien zy gereed gezet bad, alsof hij wilde gs»an z tten geen van beiden zagen zij elkaar nog aan totdat Hilde eindelijk als door een magneet getrokken langzaam de oogen tot hem opsloeg. De donkere wimpers gaven eene eigenaardige bekoorlijkheid aan het eenigszins bleeke gelaat. Maar Georg zag thans geene schoonheid van vormen, hij zag slechts de ziel, die h' m uit deze oogen aanzag niet gestreng en ook niet begeerlijk, zelfs niet teeder, maar met een diepen, Bmeekenden biik en in de volgende seconde was Hildedoor zijne beide armen omvat, op den stoei gezonken terwijl hij op zyne knieën voor haar zijn hoofd in haren schoot verborg. Hilde boog zich over het blonde hoofd nog steeds bevende terwijl zij zacht sprak i „sta op Georgwat doet ge? sta op..." Daarbij streek zij hem liefkoozend en zeer zacht door zijn blonde haar. Georg stond eindelijk op. Een lach speelde om zijne lippen zijn gelaat straalde van vreugde zoodat Hilde voor de overweldigende schoonheid ervan licht beefde. Zij duldde hetdat hij haar thans teeder in zijne armen slootdat hij haar hoofd ophief en haar lippen, oogen en voorhoofd kuste. Het was haar alsof het innigste zijner hartstochtelijke natuur zich daardoor met haar vereenigde. En daarna wat kwam alles in dit uur geheel anders dan hij het tevoren had kunnen denken daarna zaten zij beiden zoo heel eenvoudig naast elkander op een houten bank, die tegen deu wand stond, te praten En hoe zoet is het gesprek, waarin men inhaalt, wat men meent verzuimd en overgeslagen te hebben, zooals eene pas ontloken liefde influistert. Maar wee haar wee haren duur, als zy niets in te halen vindt! als de latere kennismakingals het wareden wissel op zicht weigert, dien de eerste vertrouwelijkheid afgege ven heeft.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1