No. 32. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Onder de eerepoort WOENSDAG 16 MAART. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Bijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: jSnUcnl.nb. FEÜILI^EïTOBT, Bewerkt naar het Daitsch ALKMAARSCHE COURANT. De 3 nummers f 0.06* Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEB ZOON. BELGIE. Het onheil in de mijn Paturages heeft aanleiding gegeven tot eene werkstaking der mijnwer kers die spoedig geëindigd is. Zij wilden eerst het werk niet hervatten, zoolang hun loon met verhoogd was. DUITSCHLAND. In de staatscourant van den 12 is de legerwet afgekondigd. Het ter uitvoering dier wet uitgevaardigde keizerlijke besluit bepaalt, dat de 4 regimenten infanterie, welke thans gevormd worden, zoowel als de nieuwe vierde bataillons bijna uitsluitend in den Elzas Baden eD de Bijnprovincien in garnizoen zullen worden gelegd. Aan de oostelijke grenzen zijn slechts 3 batailjons geplaatst. De heer de Lesseps, die zich belast had met het over brengen van het grootkruis van het legioen van eer aan den franschen gezant te Berlijn Herbette zijnen vriend is aldaar zoowel door den Keizer, de Keizerin als den kroonprins met het grootste eerbetoon ont vangen. Ook had hij een langdurig onderhoud met prins Bismarck. Alle bladen wijden waardeerende arti kelen aan dezen franschman. Hoewel hij zelf het ont kent zoo wordt van andere zijde gezegd dat dit bezoek in verband staat met het onderhandelen over eene leening voor het Panamakanaal. Graaf Herbert von Bismarck heelt den 11 van den Keizer van Busland die dien dag jarig wasde rid derorde van den Witten Adelaar ontvangen. BykBdag. Den 11, na de stemming over de legerwet, kwam een voorstel der liberalen ter sprake -ot invoering eener algemeene inkomstenbelasting in het geheele rijk te heffen van alle bronnen van in komsten naar een later te bepalen maatstaf, doch niet minder dan J pet. Dit door de afgevaardigden Bickert en Bamberger verdedigd voorstel werd bestreden door den heer Miqueldie betoogdedat eene dergelijke belasting niet strookte met de plannen der nationaal- liberale partij die voor verhooging der indirecte be lastingen van het rijk gestemd is en de hervorming der di recte belastingen aan eiken staat afzonderlijk wil overlaten. Het voorstel werd met groote meerderheid verworpen; alleen de liberalen en de sociaal-demokraten stemden voor. Tusschen den heer Bichter en den conservatieven afgevaardigde von HelldorS had zulk eene heftige woor denwisseling plaats dat de voorzitter genoodzaakt was, eerstgenoemden spreker tot de orde te roepen. DENEMABKEN. Een buitengewoon hevige sneeuw storm heeft Kopenhagen geteisterd en het verkeer ge stremd. ENGELAND. De sterkte van het leger in Europa en de koloniën behalve in Indieis voor 1887 vast gesteld op 149391 man 2474 minder dan in 1886 en van de marine op 62500 man mede 1100 man minder. Bij het lagerhuis zijn twee wetsontwerpen aanhangig SOPHIE TAN JUNGHAUS. Hilde zag hem verrast aanalsof hij haar de woord els uit den mond haalde. „Ja, eene andere schilderij was er ook nog", sprak zij. „Aan den donkeren hemel, tusschen sterrenstond een gesluierd meisje boren haar blonk een kleine gouden sikkel. Nu weet ik nietof tij de maan of den nacht moest voorstellen." Hij had haar weder tot zich getrokken om haar te knssen. „Gij mijne maan mijne stille zoete nacht mijne verkwikking", fluisterde hij. Maar Hilde had nog niet uitgesproken en weigerde den kus. „En zoo als zij bij den stralenden zonnegod verdween zoo verdwijn ik in vergelijking met u. WantGeorg zij beviel mij in het geheel nietDe schilder had haar niet goed getroffen" hier lachte Hilde schalksch „zij zag er stijf en boos uiteene rechte oude juffer." Georg bewonderde de eenvoudige wijze van spreken, die hij nog bij geene vrouw bad leeren kennen. „Laat zon en maan blijven waar zij zijnHilde", antwoordde hij„het zouden beiden slechte beschermgoden voor onze liefde zijn De geheele wijde hemel scheidt ze ook komen zij nooit te zamen. En ik meennw lieve mond heeft op dit oogenblik wel iets beters te doen dan zich zelve te verongelijken." Hij wilde haar weder omhelzen, toen hij buiten iemand dicht langs het venster hoorde voorbijgaan. Georg luisterde. „Zou dat uw vader zijnHilde F" vroeg hij. „Neen. Men gaat voorbij. Maar het is nu wel tijd dat bij thuis komen zal." Hilde was bedaard gebleven; Georg werd echter plotseling onrustig en haastig. Hij betreffende de butterine. Een daarvan schrijft voor, dat voor butterine gebruikt moet worden het woord mar garine of oleomargarinewelk woord op elk vat of pak duidelijk geplaatst moet ziju in letters van ten minste 1 duim lengte. Alle kunstboterfabrieken moeten voor onderzoek openstaan. Alle verkoopers moeten het# artikel duidelijk op de facturen omschrijven zoodat geen twijfel omtrent den aard kan bestaan, terwijl kleinhandelaars hunne klanten altijd moeten waarschu wen, wanneer zij kunstboter en geene boter ontvangen enz. Op overtreding dezer voorschriften zijn zeer zware straffen gesteld. Lagerhuis. Den 9 is bij tweede lezing een wetsvoorstel aangenomendat door acht leden was ingediend en door de regeering bedektelijk gesteund werd. Volgens dat voorstel mogen vreemde kapiteins niet langer hunne vaartuigen zelf in of uit engelscke havens loodsen, terwijl het aan engelsehe kapiteins, die op vreemde schepen varen, verboden wordt dit te doen. Engelsehe kapiteins mogen hunne vaartuigen zelf in of uit engelsehe havens blijven loodsen. Het gevolg van dezen maatregel wordtdat vreemde schepen loodsgel den zullen moeten betalen. Den 11 verklaarde de heer Hamilton eerste lord der admiraliteit, dat het staatsbelang eischte omtrent den persoon die geheime plans der admiraliteit had weten machtig te worden het stilzwijgen te bewaren. Tegen het amerikaansche gezantschap of eenig dagblad was geene aanklacht ingekomen. Den 14 deelde minister Fergusson mede, dat eenige personen met ontplofbare voorwerpen bij zichge vangen genomen werden op den weg, dien men dacht, dat Keizer Alexander III zou nemenom zich naar de godsdienstoefening, op den sterfdag van den vorigen Keizerte begeven. Een aanslag had echter niet plaats gehad. FBANKBIJK. In den ministerraad van den 10 is door den minister van justitie medegedeeld het door hem aan de procureurs-generaal uitgevaardigde schrijven, waarbij in overeenstemming met verschillende beslissingen van het Hof van cassatie uitgemaakt is, dat het wedden als bedrijf steeds onder de bepalingen der wet, rakende de hazardspelen, valt. Dienzelfden dag heeft de prefect der Seine naar aanleiding van het onlangs door den gemeenteraad van Parijs genomen besluitdat zij die van het wedden een beroep maken bij de wedrennen de „bookmakers," verwijderd en bunne gebouwtjes op geruimd moesten wordendat besluit ten uitvoer ge legd bij de wedrennen van Auteuil. Zoodra die wedders de plaats innamenwaar hunne gebouwtjes gestaan hadden en de paarden enz. begonnen cp te schrijven op de plankjesdie zij gelegd hadden op eene om de schouders gehangen tasch, verzocht de commissaris van politiedie met 250 agenten tegenwoordig wasde opruiming dier plankjes. Aan dit verzoek werd onmid dellijk voldaan. De plankjes werden óf weggegooid óf ■mmtob—i iigggaa—iibibhh wiiiwii h wii ajimumtj begon eindelijk te denken om het verstrijken van den tijd. Welk een lastig geval zou het zijnals de oude hem hier vond „Ik moet wegHildeMet deze woorden greep hij bare handen en trok haar met zich in den gang. Niet in de kamerwaar thans Meester Lukas elk oogen blik voorbij kon komen, wilde hij afscheid nemen. Hilde waB hem zwijgend gevolgd. Nog eenmaal om armde hij haarhoorde zij zijn door hartstocht afge broken gefluister „De mijne zijt ge de mijne en daarna was zij alleen. Met gloeiende wangen en luid kloppend hart stond zij daar ademloos, als iemand, die door eene hevige aandoening geschokt is. Zij strekte hare hand uit en zocht steun aan den wand. Zoo wankelde zij de kamer in en zat daar als half verdoofd op de bank neder. Haar vader kwam nu werkelijk thuis; Hilde herkende zijn stap buiten en stond op, om de deur voor hem te openen. Zij nam den binnentredende hoed en staf af, terwijl hjj hare band vasthield. De beiden verlieten elkander zoo zeldendut zulk eene thuiskomst eene gewichtige gebeurtenis was. „Nu, vader, hoe is het u gegaan F" vroeg Hilde. „Hebt u den burgemeester ontmoet F" Meester Lukas was in zijn leuningstoel bij de tafel gaan zitten want het was nu tijd voor het avondeten. „Zekeren als altijd heb ik hem een braven en ver- standigen man gevonden", sprak hij met welbehagen. „Wy zijn het goed met elkander eens geworden, want als een verstandig magistraat gunt hij een ieder zijne eer en weet hy ook den kleinen man op zijn tyd een billyk voordeel te verschaffen." „U zegt ook altijd", sprak Hilde„zoo lang hij in den raad der stad iets te zeggen heeftzal het de gemeente niet aan een verstandig raadgever ontbreken." Meester Lukas knikte. „Hebt u ook de burgemees tersvrouw gezien, vader F" vroeg Hilde, iets zachter dan te voren. Elk woord, waardoor zij zich de menschen, die op eens van zooveel belang in haar leven geworden stukgemaakt. De bookmakers hebben den 13 hun be drijf zonder gebouwtjes toeh voortgezet. De commissie uit de Kamerdie het wetsontwerp der regeering tot afschaffing van 64 onder-prefecten zal onderzoekenbestaat uit 7 voorstanders van de af schaffing van alle onder-prefecten 3 voorstanders van het behoud van alle onder-prefecten, doch met wijziging van hunnen werkkring, en één, die den tegenwoordigen toestand wil handhaven. De heer Martinrepublikeinis den 13 tot lid van den Senaat gekozen voor het departement Saóne en Loire. Kamer. Den 12 werd met 338 tegen 150 stemmen aangenomen art. 2 van het wetsontwerp op de granen, waarbij het recht op buitenlandsch meel op frs. 8 per centenaar is bepaald. Vervolgens werd besloten tot het heffen van een recht van frs. 3 op haver en frs. 8 op scheepsbeschuit, grutten, fijn gekorreld tarwe- of rijst- meel en zetmeel. Ook werd met 262 tegen 254 stemmen een amendement aangenomen waarbij de re geering gemachtigd wordt, de hoogere heffing te schor sen indien onder buitengewone omstandigheden de broodprijzen eece bedenkelijke hoogte mochten bereiken. De Kamer zou vervolgens geraadpleegd moeten worden. ITALIË. De zittingen der Kamer zijn voor onbe- paalden tijd geschorstvermoedelijk om door ontbinding te worden gevolgd. BUSLAND. Het vermoedendat de heftige uit drukking in het officieuse Dagblad van St. Petersburg over de terechtstelling te Bustsehukdat de grenzen van het geduld thans overschreden waren, gevolgd zou worden door een krachtigen maatregel der regeering is niet verwezenlijkt. De regeering schijnt hare afwach tende houding niet te zullen verlaten. Dezer dageu is een nihilist aangehouden, de gewezen kapitein der artillerie Degajeff, die voor 3 jaren den kolonel der gendarmerie Sudeikin vermoordde. Hij was door dien kolonel ais spion gebruikt en zoodra dit door de nihilisten ontdekt was, hadden zij hem tot den moord gedwongenonder bedreiging van anders zijne vrouw en kinderen te zullen dooden. Na den moord was hy overal te vergeefs gezochtniettegenstaande een prijs van 10000 roebels op zijn hoofd was gesteld. Thans is het gebleken dat hij bijna altijd te Petersburg ver bleven heefteen officier der gendarmerie te Kiew herkende bam aldaar en verdiende den prijs. De Keizer is met de Keizerin en den troonopvolger den 13 naar Gatschina vertrokken. Het bericht, door het engelsehe blad de Standard als volkomen vertrouw baar gemeld, dat een aanslag op het leven des Keizers was beproefd, wordt van russische zijde voor volkomen ongegrond verklaard. (Zie Engeland Lagerhuis.) BULGABIJE. Te Bustsehuk zijn een kapitein der marine en twee burgersbeschuldigd van medeplich tigheid aan den opstand, door den krijgsraad veroordeeld, de kapitein tot één jaar vestingstraf, de twee burgers tot de straffe des doods. 300 jeugdige soldaten kregen warenbeter kon voorstellenwas thans eene kost baarheid voor haar. „Zij kwam niet in de kamer", antwoordde de onde wever, „of liever, zij stak haar hoofd even door de deur maar telkens wenkte de burgemeester haar ge biedend naar het mij scheen om terug te gaan. Die vrouw bad eene haastigeoverdrukke wijze van doen. In den gang hield zy mij nog staandeom mij te ver tellen dat zy ons eerstdaags eens bezoeken zou, daar zij een nitzet noodig haden dat zij wel wistdat de figurendie wij in de groote tafellakens wevenniet liebt elders te vinden zijn." Hilde had op de laatste woorden niet geletzij was te zeer met hare eigen gedachten bezig. Haar vader vervolgde„Ook zyn zoon zag ib niet. De burge meester liet hem roepen, toen ik kwam, want hij laat, zooals hy mij zeide, den jonkman, aan wiens Btudie hij veel geld ten koste gelegd heeftdeelnemen in ver schillende zaken van het bestuur. Ook mij scheen het billijkdat mijnheer Georg bet verloop van onze zaak hoordeomdat hij onlangs er hier zoo verstandig over gepraat had. Hy was echter juist uitgegaan; dit toeval deed den ouden heer groot ongenoegen." Hildedie juist het tafellaken uitspreiddehield verwonderd stil. „Zijn vader had hem zelf hierheen gezonden", Bprak zij. „Hij kwam om u in naam van den burgemeester, te spreken." „Was mijnbeer Georg Tiedemars hier dan F" Meester Lukas zag zijne dochter verrast aan. „Ja vader." Het werd den ouden man bang om het hart, toen hij zyne dochter bij deze woorden langzaam blozen zag. „Dat is vreemd ten huize van den burgemeester wist niemand hier iets van. Misschien" de grijsaard had met de hellere, vorsehende oogen nog eens in het gelaat zijner dochter gezien en vervolgde bedachtzaam „misschien kwam hij hier als een ongeduldig bruidegom om dezelfde zaak, waarover zijne moeder met mij sprak... ofschoon men meenen zou, dat dit meer vrouwenwerk was."

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1