tKelegv*fi&che ftevickèen. &tabg-'fSerichtgtt. SÖsutr®- su ji&avKtbectcïiU».. persoon en per dag zijn voor woning, licht en bediening f 1 a f 3.50 naar gelang der kamers en voor voeding 3 50, waarvoor le en 2e déjeuner, diner en souper worden verschaft. De patiënten betalen f 2 daags voor geneeskundige behandelingwaaronder alle consulten van den geneesheer, alle soorten van baden en douches, electriciteit enz. begrepen zijn. Alleen bijzondere oppas sing wordt buitengewoon betaald. Geneeskundige be handeling van niet-inwonenden wordt naar een afzon derlijk tarief berekend. Als geneesheer-directeur treedt op de heer dr. H. Pb. Baudet, wiens adres tot 1 April 1887 is Lucasbolwerk Utrecht. In Mei wordt bij de directie der marine te Hel- Jevoetsluis een vergelijkend examen gehouden van jon gelieden, die als machinistleerling der 2e klasse wenschen aangenomen te worden. Er kunnen 18 jongelingen geplaatst worden. Ouders of voogden die hunne kin deren of pupillen aan dat examen willen laten deelnemen, moeten zich vóér 30 April bij gezegeld verzoekschrift wenden tot den minister van marine. Nadere bijzon derheden zijn te vinden in de Staatscourant van den 13/14. Bij de christelijk gereformeerde gemeente te Enkhuizen is beroepen ds. A. van der Siuijs te Franeker, In 1886 zijn van de landmacht de mariniers en van het oost-indisehe leger 100 personen gedeserteerd, omtrent wier lot bij de korpsen op 1 Januari 1.1. niets stelligs bekend was. Honderd een en twintig ingezetenen van Broek op Langedijk hebben aan de 2e Kamer hare medewerking verzocht tot opheffing van den vaccinedwang, De uitbreiding der Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zeebestaande in het inrichten van een deel der zolderverdieping tot zit- en slaapkamers voor de verpleegden, is aangenomen door den heer P. de Graaff Az. voor 1630. Na deze uitbreiding kunnen 60 personen verpleegd worden. De gemeenteraad van Maastricht heeft benoemd tot leeraar in de nederl. taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool aldaar den heer Verbeek te Hoorn. In de den 14 aan de Schagerbrug gehouden ver gadering der Holl. Maatschappij van landbouw, afdeeling Zijpewerd de rekening over 1886 goedgekeurd in ontvangst op f 253.06%, in uitgaaf op f 201.54, sluitende alzoo met een batig saldo van/5152%. Aan het eerste puct op de agenda, het uitreiken van prijzen behaald op de algemeene tentoonstelling, kon geen uit voering worden gegevenaangezien de bekroonden afwezig waren gebleven. Aan den beer Eriks te Petten moest worden uitgereikt een getuigschrift en 5 voor weiboter en aan den beer Nottelman aldaar een eerste prijsde gouden medaillevoor edammer kaas. Gelezen werd een schrijven van de afdeeling Wle- ringerwaardwaarin de wenschelijkheid wordt uitge sproken om eene vereeniging op te richten tot aankoop van veevoeder. Daarin wordt gewezen op het feit, dat zoodanige vereenigingen op andere plaatsen gunstig werken en daarom wordt voorgesteld, dat deze afdeeling twee leden afvaardige om over die oprichting van ge dachten te wisselen. Gelijk verzoek werd door Wie- ringerwaard aan do afdeeüngen in omliggende plaatsen gedaan. Algemeen was men van oordeel, dat zoodanige vereeniging wier doel 't is om voor minder geld beter veevoeder te verkrijgen ea dit aan een onderzoek van het proefstation te WageniDgen te onderwerpen gunstig en voordeelig voor den landman kan werken. De heeren M. J. Koelman en A. Bakker werden als afgevaardigden aaDgewezen. Daarna kwam ter tafel een schrijven van de afdeeling Anna Paulowna over het wenschehjke om er bij de regeering op aan te dringen, een kundig geëxamineerd veearts aan te stellen in het noordelijkst gedeelte van Noordholland, aangezien daar aan haars inziensgroote behoefte bestaat. Indien deze afdeeling dit gevoelen deeltdan verzocht Anna- Paulowna benoeming eener commissie van twee leden ten einde over dit onderwerp van gedachten te wisselen. Sommige leden zien het groote nut van de aanstelling van nog een veearts niet in aangezien er één is ge vestigd te Schagen en een te Zuid-Zijpedoor welke laatste het verlicht examen is afgelegd. De meerderheid wil echter in deze de afdeeling Anna Paulowna wel steunen en is van meening dat de Zijpe, Wieringerwaard en Helder door de aanstelling van een kundig veearts wel gebaat zouden zijn. De heer M. Bossen wenscht echter de zaak alleen dan te steunen indien tevens de wen schelijkheid wordt uitgesproken dat de eventueel aan te stellen veearts Oudesluis als standplaats wordt aangewezen als zijnde dit dorp bet middelpunt van Zijpe, Petten, CallantsoogWieringerwaard, Anna Paulowna en Helder. Bij de gewone rondvraag doet de beer Bossen het voorstel om het hoofdbestuur te verzoeken het jaarboekje wat dunner te makenaangezien het in den tegen- woordigen vorm door velen te zwaar wordt geacht om in den zak te dragen. Dit kan zijns inziens ge makkelijk geschieden door de kalender in te richten als in de Staring-almanak 6 7 datums op eene blad zijde en de opgave omtrent de jaarmarkten en ker missen op te nemen in het gewone bijvoegsel. Alle aanwezigen zijn dit met den voorsteller eens en diens volgens wordt den secretaris opgedragenhet voorstel bij het hoofdbestuur over te brengen. Na nog eenige discussie over de vraag of het niet mogelijk isde vergaderingen beter te doen bezoeken die echter tot geen resultaat leidde, werd de vergadering gesloten. De bevolking der provincie Overijssel die op 1 Januari 1886 bestond uit 147913 mannen en 140896 vrouwen bedroeg op 1 Januari 1887 149098 mannen en 142364 vrouwen. Yier gemeenten telden meer dan 10000 zielenn.l. Zwolle met 25005Deventer met 22449, Kampen met 18699 en Enschede met 13749 zielen. Het was eene gelukkige gedachte van het Algemeen Handelsblad Nb. 19—21 Febr. om, bij gelegenheid van het zoo algemeen gevierd Koningsfeest van 19 Februari in eenige sprekende cijfers te herinneren aan den tref- fenden vooruitgang, welke in de byna 40jarige regeering van onzen echt-constitutioneelen Koningop zooveel, deelen van ons volksleven valt waar te nemen. Inderdaad zijn die cijfers de proef op de som ter beoordeeling van de richtingwelke in adien tijd het richtsnoer voor ons staatsbestuur is geweest. Voor ons, lezers van „de Economistzijn die cijfers overbekend doch in den nitgebreiden kring der lezers onzer groote dagbladen zal nog wel menigeen gevonden worden voor wien ze een niet overbodige leiddraad kunnen zijn voor zijne politieke en economische meening. Wij nemen hier geen cijfers overj hij die ze wil toet sen en vergelijken vindt daartoe gelegenheid in de bekende Jaarcijfers der Vereeniging voor de Sta tistiek bepaaldelijk ook in het eerste No. waarin voor vele onderwerpen tot 1850 wordt teruggegaan. Wij wil len zelfs de cijfers die de toeneming van handel, van zee- visscherijen fabriekswezen en stoomkrachtaanwending meermalen in dit tijdschrift behandeld, ter zijde laten, en vooral verwijzen op de bevolkingscijfers en eenige daarbij aansluitendewaarin althans over een langdu rig tijdperk de kwestie van al of niet vooruitgang in haar geheel zich grootendeels laat resumeeren. En dan vinden wij doorgaande, in den laatsten tijd vooral sterk toenemende vermeerdering der bevolking; eene vermeerdering welke steunt op doorgaande afne ming der sterfte- bij toeneming der geboorte-verhouding. Maar is dat groote bevolkingscijfer wellicht minder goed-af, voor het materieele, dan de vorige generatie? Vraag het gerust aan ieder die, vóér 1850 ambachtsman geweest zijnde, thans nog in leven is. Maar vraag het ook aan de offieieele cijfers onzer administratieve statistiekaan de jaarlijksche onloochenbare tabellen der personeele belasting aan onze invoeren aan de berekeningen van broodconsumtie en andere artikelen van volksverbruik. Vraag het aan de offieieele cijfers van het Armwezen indien er achteruitgang in welvaart is, dan zullen alle klassen der maatschappij iets in ver- bruiksvermogen achteruitgaan en, van klasse tot klasse afdalende, zal men den laagsten zoom van den arbeidsstand, die vroeger boven de bedeeling was, min of meer daarin zien vallen. Over een lang tijdsverloop zal men dus toeneming der bedeeling-eyfers moeten ontwaren. Eu wat vinden wij bij ons? Bij sterk toegenomen bevolking, niet alleen geen proportioneele toeneming der bedeeling, doch positieve zeer sterke vermindering Voegt men daarbij de daling van prijs der eerste levensbehoeften de klimmende cijfers der besparingen, het welslagen der postkantoor-spaarbanken en de uit spraak kan inderdaad niet twijfelachtig zijn, Sterksprekend is ook een andere statistiekdie van de gemiddelde lengte der lotelingen, waaruit toeneming blijktover een reeks van jaren en wel voor al de provinciën zonder ondersjheid. Een zoo algemeen waar genomen en en van jaar tot jaar bevestigde vordering spreekt duidelijk van beteren matorieelen toestand. En bij sommigen dier bevolkingscijfers, (die als stati stiek ook daarom zoo gewichtig zijn, omdat zij op positieve telling berusten, en dus bet verwijt van onvertrouwbaar- beid meer ontgaan) is tevens een moreel element betrok ken, waarvan het gewicht voor de maatschappij niet gering is te achten, namelijkde verhouding der onwettige geboorten. Dat is geen kwestie van louter zedelijk heid, doch zij is voor de maatschappij zelve van econo misch belang. Immers onwettige kinderen hebben in den regel of geene öf eene verwaarloosde opvoeding. De meest schadelijke en anti-economische factoren in de maatschappij worden daaruit gerecruteerd. En nu is het gelukkig dat men ook hier, in tegenstelling van menig ander land op afneming der verhouding van onwettige geboorten kan wijzen. Bij het doorloopen dier bij ons overbekende cijfers in de na. van het Handelsblad konden wij den wensch niet onderdrukken dat de onderwijzers zich deze en soort- gelijkende sprekende feiten toch goed mochten eigen makenen bij het onderwijs benuttigen. Niet alleen op de h. burgerscholen bij de les der staatswetenschap pen doch in de hoogere klasse der volksscholen kun nen die sociale feiten die vele machtspreuken der sociaal-democraten zoo afdoend weerspreken^ zeer goed aan jongens van 10 a 12 jaren worden ingeprent. Waar de onderwijzer met eenige tact zijne toelichting en voorbeelden weet te geven kan zeer goed worden aangetoondook zonder een eigenlijke cursus van staathuishoudkunde te houden welke de hoofdtrekken zijn en de voorwaarden van dat gezonde volksleven dat wij nu reeds over een lange reeks van jaren mogen waarnemen. (Economist.) Dinsdag 15 Maart. 's Gbatunhaoe. Tweede Kamer. Bij het hoofdstuk kiesrecht (grondwetsherziening) verklaarden de heeren Kolkman, Keekers en van der Biesen zich voor het regee- ringsvoorstelteneinde het kiezerskorps te vernieuwen. Algemeen stemrecht zagen zij op gezag der regeering er niet in. De heer Heldt verdedigde het algemeen stemrecht als burgerrecht en bestreed het voorstel der regeering. De heer Schimmelpenninck-van Nijenoeek wilde een waarborg dat de additioneele artikelen niet zouden worden verworpenna aanneming van hoofd stuk III, De eeren Zaaijer en van der Feltz kwamen op tegen de verdachtmaking der liberalen als zouden zij enkel ait. 80 willen herzien zonder het voorloopig kiesreglement. De heer van Diggelen wilde geen band hoe enaamd in het kiesrecht, de minister Heemskerk verdedigde het voorstel der regeering. Londen. (Bericht van de Standard). De gevangen genomen personen te St. Petersburg waren studenten wier doel het wasop den Czaar eenen aanslag te plegen bij de kathedraal. Rome. Ruslands nota, om een onderzoek in te stellen naar de bulgaarsche wreedteden is door Italië en En geland afwijzend beantwoord als betreflende eene binnenlandscbe aangelegenheid. Weenen. Zankoff verklaarde, dat de Porta de on derhandeling als afgebroken beschouwt, daar het eenig middel, om de orde in Bulgarije te herstellen, is eene bezetting door Turkije. Den 14 is m?j. Chr. Cöllen aihier te 's Gravenhage geslaagd voor nuttige handwerken, KANTONGERECHT. Zitting van den 11 Maart 1887. Allen ter zake openbare dronkenschap. Jle B., Alkmaar2 dagen hechtenis en 6 maanden op zending naar een rijks werkinrichting. J. v. d. O., Zijpe14 dagen hechtenis en 4 maanden op zending naar een rijks werkinrichting. T. M., Alkmaar, 7 dagen hechtenis en 3 maanden opzending naar een rijks werkinrichting. J. G., Alkmaar, 7 dagen hechtenis. A. W., Alkmaar, en D. T., Zuidseharwoude, ieder 5 dagen hechtenis. K. M., zonder vaste woonplaats7 dagen hechtenis. C. H., RijpK. S., Uitgeest en C. v. d. V., Castricum ieder f 15 boete of 3 dagen hechtenis. A. G., Egmond aan Zee, 3 dagen hechtenis. Dieuwertje S., Alkmaar, 50 cents boete of 1 dag hechtenis. C. K., Broek op Langedijk; D. v. D., Heiloo; D. B., Groot schermer; R. D., A. S. en J. v. d. P., Egmond aan Zee; D. S., Egmond-binnenJ. C. en J. B., Castricum; A. W., Hensbroek; J. H. K., Amsterdam; J. M., Zijpe; J. H., Groot- schermer; S. 3., Rijp; G. N., Heemskerk; W. D., Broek op Langedjjk; J. K., H. A., A. E., C. S., Alkmaar, ieder f 1 boete of 1 dag hechtenis. ARRONDISSËMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 15 Maart. G. K., Broek op Langedijk, mishandeling, 14 dagen gev. en 5 boete subs. 3 dagen gev. C. K, Grosthuizenmishandeling, 8 weken gev. J. R. M. K. en O. de Jong, Alkmaar, diefstal, beide vrijgesproken. J. R. M. K., C. de J. en J. D., Alkmaar, diefstal, de eerste 5 maanden en de tweede en derde ieder 3 maanden gev. A. J. B., Rijp, mishandeling, 8 boete, subs. 3 dagen gev. P. L., Grosthuizenbeleediging eaz., 6 maanden gev. F. K. en P. S,, Zijpe, diefstal, de eerste f 8 boete, subs. 4 dagen gev., de tweede vrijgesproken. P. K., Bovencarspelmishandeling, 14 dagen gev. J. Z. Gz., Enkhuizenmishandeling3 boetesubs. 3 dagen gev. C. R. C. en A. P„ beide zonder vaste woonplaats, bedelarij, ieder 3 dagen gev. en opzending voor 3 maanden naar een rijks werkinrichting. C. A. K., Alkmaar feit en straf als boven. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 13 Mrt. Christiaan Hendrik Weijmer en Jobanna Maria Land man. Nicolaas Gerardus Alleman en Antje Konijn. GEBOREN 13 Mrt. Egon Alwin AdriaanZ. van Pieter Steenbeck en Mina Schatzler. 14 Catharina GeertruidaD. van Jacob Schoonhoven en Louise Catharina Hendriks. Evert, Z. van Dirk Schoen en Antje Tromp. 15 Maria Elisabeth D. van Alexander Eraneiscus Rom- bout en Grietje Peereboom. OVERLEDEN. 13 Mrt. Maria Romijnwed. van Jan Habicb61 j. en 11 m. Wilhelmus Joannes Petrus Klaassen van Oorschot, 39 j. en ruim 6 m. 14 Jacobus Petrus Burgers, 27 j. VEILING VAN V A S T E G O E E RE N. 14 Maart! Door den Notaris W. E. G. L. GOUWE. 1. Huis, Korte Nieuwesloot, A 1062, .0107. Str. J. Muijs i 2005, Niet verhoogd. 2.Pakhuis, aldaar, A 1738, -99. Str. dezelfde1000, Verhoogd door J. v. Twisk met 45,— 1 en 2 gecomb. Str. C. Koopman q q. 3240, Niet verhoogd. 3. Huis, Lindegracht, A 2694 .84. Str. W. Vasbinder 950, Verhoogd door A. J. v. d. Katner met 35, 14 Mfisrt Door den Notaris M. GOUVERNE. 1. Herberg Muizenvreugd", met stalling, Heerenstraat, .02.85 Str. Jb. Keizer f 8500, 2. StalSliksteeg ,0 6, —.01.23. Str. dezelfde 1120,— 3. Weiland, OudorpA 268, 01.36.60. Str. A. Heuneman 4050, (Afslag 21 Maart.) Alkmaar 14 Mrt. Aangevoerd 2 Koeien t 130 a 150, 1U6 vette Kalveren t 25 a 120, 53 nucht. dito 4 a 131 Schaap f 8, 94 Vette Varkens t 0,38 a 0,48 per P., 17 Magere dito f 12 a 17. Amsterdam 14 Mrt. Aardappelen Eriesche Dokkumer jammen f 2,80 a 3,10, dito Eraneker dito 1 2,50 a 2,80, dito En- gelsche f 2 a 2,30, Zeeuwsche Spuische jammen 3,30 a 3,80, dito Blauwe f 3,45 a 3,60Elakkeesctie t 3,20 a 3,40dito Blauwe 3,40, Gelderscke blauwe 3,60 a 3,70, dito Cham pions 2, Pruissische Hamburgers 2,30 a 2,80, Katwijker zand 3 a 4, Nocrdwijker zand f 4 a 4,10, IJ polder blauwen f 2,30, Duinzand f 4,40 a 5, Andijker blauwe f 3,15 a 3,25, Haarlemmer bollen t 1,50 a 1,80, JVLaastrichtsche roode ƒ2,30, Pruisische roode 2,10 a 2,30, Saksische jammen 1,90 a 2,40. Aangevoerd 7 ladmgen. Handel iets vlugge. Raapkoeken 65 a 75, Lijnkoeken t 8 a 12 per 100 P. Petroleum flauwloco 1 7,50Sept.Dec. 7,50 entr. In cons. 1 9. Aangevoerd 643 Runderen, vette 0,50 a 0,63 per P., Melk en Kalfkoeien t 90 a 240, 177 nueht. Kalveren f 3 a 7 57 Schapen en lammeren f 20 en 14, Vette Varkens f 0,36 a 0,44 per P. Edam 12 Mrt. Kleine Kaas, hoogste prijs t 25, aange voerd 6 stapels, wegende 1404 P. Haarlem 14 Mrt. Witte Tarwe f 7,30 a 7,35, Kogge f 5,10 a 5,15, Haver f 2,95 a 3, Duivenboonen f 6,50 Paardenboonen f 5,75. Leiden 12 Mrt. Boter per kwartvat le soort 38 a 64. Schiedam 14 Maart. Moutwijn f 6,25, Jenever f 11,75 per v. Londen 14 Maart. Aangevoerd 3400 Runderen 3-4.4, 11000 Schapen en Lammeren 4-5.8, 90 Kalveren 3.8-5.6, Varkens 2.6-4.8. PER TELEGRAAF. Eurmerend 15 Mrt. Aangevoerd 16 Paarden, 91 Melk- en vette Koeien, lage prijzen, handel stug, 141 vette Kalveren t 0,70 a 0,90 per P., handel vlug, 555 nueht. dito f 4 a 12, handel stug, 1107 Schapen en Lammeren, Oouschapen prijs, houdend, Schapen lager prijs, handel stug, 89 vette Varkens f 0,40 a 0,46 per P., 282 Biggen /6a 10, beiden handel stug Kipeieren t 2,50 a 3.25 Eenden dito 3,40 per 100 1111% P. Boter, f 1,10 a 1,15 per P. Kleine Kaas 31aangevoerd 35 stapels.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3