No. 33. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. ¥11 IJ DAG 18 MAAKT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,30; franco door het geheele Rijk f 1,—. Prijs der gewone Advertentiën: Plaatsgebrek noodzaakt ons het feuilleton achterwege te laten. Bitmgniftttb. ALKMAARSCHE COURANT. De 3 nummers f 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de UitgeverB HESMa. COS- TER ZOON. DUITSCHLAND. Rijksdag. Bij de behandeling der begrooting van financiën verdedigde de heer von Kardorfl den dubbelen en de heer Bamberger den gouden standaard terwijl de regeering verklaarde, dat zij geene reden zag tot verandering harer houding in deze zaak. ElzjS-Loxhaeingen. Bij het behandelen der geweste lijke begrooting in de Xands-comm'ssie liet de heer Wintrer zich in afkeurenden zin uit over de maatregelen der regeering. De heer von Puttkamer antwoordde, dat de door de regeering ontworpen maatregelen onttrok ken waren aan de beoordeeling der Laads-commissie de ambtenaren waren dienaren des Keizers en zouden verder dcor de regeering worden ondersteund in het volbrengen der taak ota den band tusschen Elzas-Lo- tharingen en Duitschland te versterken. De maatregelen zouden worden doorgezet, onverschillig of men or mede ingenomen is of niet. De regeering was zich bewust dat het oogenblik aangebroken was, waarop maatregelen van strengeren aard, dan zij zelve gewenscbt had, noodig waren geworden. Daardoor moest verkregen worden, dat Elzas-Lotharingen in staatsreehtelijken zin meer en meer met het overige Duitschland samengesmolten werd ENGELAND. Lagerhuis. Minister Fergueson deelde den 15 mede, dat Portugal op verïoogen van Engeland en Duitschland er in bewilligd had de vijan delijkheden aan de Tungibaai te staken en over het betwiste grondgebied te onderhandelen. FRANKRIJK. In den gemeenteraad van Marseille heeft het socialistischa lid Cadenat uitgebrachtdat tijdens een onderzoek naar den staat der politie toen de commissie in den nacht van den 9 op den 10 ten stadhuize vergaderd was politiebeambten door eene in een deurpaneel gemaakte opening alles hadden gehoord, wat de opgeroepen getuigen voor de commissie ver klaarden. Na langdurige beraadslaging werd de bur gemeester met algemeene stemmen uitgenoodigd bij den prefect aan te dringen op het ontslag van den centralen commissaris van politie Gallian. De Lesseps heeft bij zijne terugkomst te Parijs aan allen verklaard, dat men te Berlijn inderdaad den vrede wenschte. Van alle personen die hij gesproken had, waarender zelfs prins Bismarck, had hij den indruk gekregen dat men den vrede wilde behouden. Kamer. Den 14 zijn de laatste artikelen der wet op de graanrechten en daarna de geheele wet met 818 tegen 248 stemmen aangenomen, nadat daarin nog de bepaling opgenomen wasdat alle ladingen welke na de afkondiging der wet in eene haven van Frankrijk aangevoerd werden de verhooging zouden betalen. De Senaat heeft het ontwerp spoedeischend verklaard. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In Karinthie en Stier marken is het spoorwegverkeer door de vele in de laatste dageu gevallen sneeuw belemmerd. Te Weenen vroor het zoo harddat een man des nachts op straat dood gevroren was. RUSLAND. Het regeeringsbiad deelt thans mede, dat werkelijk den 13 te Petersburg op den weg, langs welken de keizer en de keizerin zouden rijden drie studenten in hechtenis genomen zijn, die dynamiet- bommen bij zich hadden en erkenden leden te zijn van een geheim genootschap. Buitengewone opgewondenheid was door dezen poging tot een aanslag op het leven des keizers ontstaan. BULGARIJE. De leider der oppositie Zankofl heeft in een aan den turkschen grootvizier gericht schrijven een uitvoerig verslag gegeven van de met de Porte te Konstantinopel gevoerde onderhandelingen waarvan de voortzetting na de gebeurtenissen te SilistriaenRustscbuk niet alleen vruchteloos, maar zelfs gevaarlijk zijn zou, om dat daardoor het regentschap juist aangemoedigd zou wor den, om op den eenmaal ingeslagen weg der regeeringloos- heid voort te gaan. Ten slotte vraagt hij, dat de turksche regeering door het nemen van krachtige maatregelen verder bloedvergieten voorkome. Uit een officieel verslag in de Politische Correspendenz geplaatst, zou het oproer in laatstgenoemde plaats reeds lang voorbereid zijn en was de spoedige onderdrukking alleen mogelijk geworden, doordat het regentschap met alles bekend was. Het zou zelfs in het bezit van brieven zijn. die weldra openbaar zouden worden gemaaktwaaruit blijkt, dat de russische diplomatieke agent te BucharestHetrovode hoofd- aanstoker is geweest en alle kosten heeft betaald. SPANJE. Bij de begrooting zijn eenige nieuwe be palingen voorgedragen. In den vorm van een zegelrecht woidt eene belasting van 1 pet. geheven van de rente der binnenlandsche schuld de belasting op de winsten der circulatie- en discontobankeu wordt met 5 pet. verhoogd en eene belasting van 7 pet. ingesteld op de winsten der spoorwegmaatschappijen. In het noorden des iands is op de spoorwegen de gemeenschap afgebroken tengevolge van de sneeuw, welke op sommige punten 2 el hoog lag. ZWITSERLAND. Bij de behandeling van het nieuwe burgerlijk wetboek heeft de groote raadop voorstel van den advocaat Luppingermet 117 tegen 45 st. beslotende jongens en meisjes ten aanzien van de ouderlijke nalatenschap voortaan gelijk te stellen. Te Gecève heeft met felle koude f-en hevige sneeuw storm gewoed terwijl in het geheele land alle treinen te iaat aankomen door de vele sneeuw. YEREENIGDE STATEN. Den 14, des ochtends te 7 uur, is een vóór korten tijd gestichte spoorweg-viaduct bij Rosendale behoorende tot den Boston-Providence- Spoorweg onder een personentrein ingestort. De loco motief bereikte nog met drie wagens veilig de overzijde, maar vijf andere wagens stortten op den straatweg daar beneden, eene hoogte van 30 voet. De laatste wagen viel op de overige, welke geheel verbrijzeld werden. 33 per sonen kwamen hierbij om terwijl 40waaronder vele vrouwen gekwetst werden. Da meeste omgekomenen waren werklieden die eiken ochtend met denzelfden trein naar hun werk plachteu te gaan. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 26 bij de voortgezette beraadslaging over de wijziging van hoofdstuk III der grondwet (kiesrecht) verklaarde de heer Schimmelpenninck van Nijenbeek te blijven hech ten aan een waarborgdat het kiesrechtartikel niet zonder het voorloopig kiesreglement tot stand zou worden gebracht, juist omdat de minister ze, als 'tware, als Siameesche twee lingen beschouwdevan wie de dood van een den dood van den ander noodwendig meebracht. Op de mogelijkheid van afstemming der addit. artikelen was reeds gewezen in de Am sterdammer, een liberaal blad. (Gelach links). De heer van Baar bestreed het artikel der regeering we- gens_ onbestemdheid en onzekerheidalgemeen stemrecht was er uit af te leiden. De heer de Baufort bestreed het alge meen stemrecht als volstrekt geen absolute waarborg voor de behartiging der belangen van de arbeiders of zekerheid van bestuur, welke waarborg wel wordt aangeboden door een ruim kiezerskorps. De heer Godin de Beaufort betoogde de voordeelen én van art. 80 én van het voorloopig kiesreglement, maar tevens de noodzakelijkheid van de vereeniging vanFeiden, omdat de deur tot het nieuwe kiesrecht niet door de bestaande kamersmaar door de nieuwe kamers wordt geopend. Geen wantrouwen in de liberalen bezielde hemmaar hij mocht het oog niet sluiten voor mogelijke gebeurtenissen. De heer van der Borch hield ook vast aan den band tusschen het voor loopig kiesreglement en art. 80. De heer Rutgers van Rozenburg bestrijdt krachtig het algemeen stemrecht. Nederland was een der eerste landen, die eene grondwet kregenmaar zal ook wel een der eerste zijn om er genoeg van te krijgen. Immers, in de zucht om alles aan den gewonen wetgever over te laten, ziet hij eene neiging om te komen tot geene grondwet. Men wil eene grondwet waarin niets meer staatdie men kan kneden naar den eiscli van 't oogenblik. Dat men den gewonen wetgever nog de re geling wil overlaten van moeielijke zaken als 't onderwijs, laat hij daar, al blijkt, dat het tooneelmatig non possumus nooit een wezenlijk non possumus geweest is. Maar nu ook het kiesrecht over te laten aan den gewonen wetgever, dat gaat te ver. Men kon het zich dan veel gemakkelijker maken door de grondwet te doen bestaan uit één artikel, luidende: „de Staat der Neder landen wordt geregeld bij gewone wet." Die zucht, om 't kies recht over te laten aan de gewone wet, is het gevolg van het bakken met twee pannen. Men wilde de voor- en de tegen standers daarvan paaien. Het kindeke werd gebakerd door eenige politici en tot volwassenheid gebracht door den minister. Sedert was het mooie van de grondwetsherziening af. De elasticiteit van het regeeringsartikel laat tos zeer hooge eischen te stellen of zeer weinige. Het zegt niets en beteekent dus niets. Waait de wind uit een democratischen hoek, dan eischt de wetgever slechts, dat men compos mentis is, des zo mers zijn kost verdient en des winters niet bedeeld is. Waait er een aristocratische, geleerdepatricische winddan kan hij eischen adellijke titels, doctorstitels of een langen stamboom. Is de dampkring zwoel clericaal, dan eischt men overlegging der kwitantie van de vorige week afgelegde biecht of bewjjs, dat men den Heidelbergschen Catechismus van buiten kent, als dit boek niet plaats heeft gemaakt voor Ons Program. Als Plutus eindelijk de overhand heeft, dan moeten de kiezers misschien honderde guldens in de grondbelasting betalen en duizenden op het Grootboek hebben ingeschreven. Waarlijk, die geheele aandrang naar dit voorstel beteekent niets, tenzij die strekke om te toonen, hoe de bekwame regis seur van dit herzieningspel zich wel in den hoek kan laten drijven. Hij is bepaald tegenstander van algemeen stemrecht; de voorstanders zjjn öf objectief, maar zijn dan groote-tromspelers of klavierspelers, die naar eigen glorie of voordeel zoeken, of bevreesden, die meenen, na het visioen van mr. Modderman, dat de revolutie moet komen en haar door algemeen stemrecht willen bezweren. Toch kan het algemeen stemrecht niet lei den tot toepassing van liberale beginselen of tot de volks- regeering. Wanneer men het toekent aan een onmondig en onrijp volk, roept men de tyrannie in 't leven of de plebicratie (regeering der onderste lagen van het volk), van alle oligar- ckien de slechtste. ünrijp is ons volk. Wie zullen gaan kiezen De kiezers van nu en verder gewone socialisten en gequalificeerde of christe lijke socialisten, verleid en verlokt door steekpenningen en paradijsbeloften. Het zal geene voordeelen geven en slechts leiden tot burgeroorlog. Hij nu wil niet medewerken om zijn vaderland te brengen onder de tyrannie van kalot, bef en borrel. Ook het regeeringsartikel is weinig beter dan 't algemeen stemrecht. Het zal door zijn onbestemdheid de ontevredenheid gaande houden en is in hooge mate onstelselmatigb. v. door de vrouwen uit te sluiten en de meerderjarigheid voor 't kies recht voor te stellen. Waarom zou de vrouw die post- en telegraaf beambteonderwijzeres, regentes, koningin zelfs mag zijn, niet kiezeres mogen zijn En dat, waar de minister haar zooveel welsprekendheid toeschrijft, zoodat zij waarlijk geschikt zou zijn afgevaardigde te worden. Hij doet niet mede"aan de mode van den dagwant hoe de wind ook draaithij is geen weerhaan. En hem rest slechts öf door straatjongens te wor den uitgejouwd öf thuis te blijven. Wordt vervolgd. Van den 6 tot en met den 12 zijn te Deventer 13 gevallen van typhus, doch geene sterfgevallen van die ziekte aangegeven. De gezondheidscommissie heeft het gebruik van gekookte melk en gekookt drinkwater aanbevolen. Den 12 heeft de gemeenteraad van Breda de ontwerp overeenkomst met den heer J. Schotelinge nieur te Dordrechtbetreffende het maken eener wa terleiding, goedgekeurdbinnen 4 maanden moeten burg. en weth. in het bezit der plannen en teekenin- gen zijn. Den 13 is te Helder eene plaatselijke afdeeling der onlangs tot stand gekomen Vereeniging ter bevor dering der nederlandsuhe visscherij gevestigd. Den 14 zijn te Tilburg des namiddags ongeveer 3 uur vier woningen geheel verbrand en een vijfde gedeeltelijk uitgebrand. Den 14 zijn te Kampen in het openbaar verhuurd 6 aan de gemeente behoorende boerenerven op het Kampereilanddoordat de pachters op hun verzoek tnsschentijds van de verdere huur ontslagen waren. Deze erven, sedert 1880 verhuurd voor f 18050 per jaar, brachten thans f 12420 op, voor welke som de gemeenteraad ze gunde. By kon. besluit van den 15 is san den heer P. H. van der Ley onderwijzer bij de rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem, vergund deze betrekking ge lijktijdig te bekleeden met die van directeur der kweek school voor onderwijzereseen aldaar. Den 15 is voor de nattige handwerken te Gro ningen o.a. geslaagd Mej. M. W. van Hettinga Tromp van Hoorn. Bij kon. besluit van den 16 is de hoofdinspecteur van administratie bij de marine de heer F. Wolfson benoemd tot ridder der orde van den nederlandschen leeuw. Luitenant-generaal Yerspyek zal den Koning ver tegenwoordigen bij het Keizersfeest te Berlijn op den 22, den negentigsten verjaardag des Keizers. Het recht om kievits-eieren te zoeken in den Prins Hendrik-polder is verpacht voor f 62 gedurende den tijd dat men ze vervoeren mag, alzoo voor ééne maand. Ds. Homoet te Oldeboorn, die nog steeds te Veenen- daal verblijft en aldaar den 13 in de herv. kerk preekte naar aanleiding van de woorden Ik heb u gekend in den smeltkroes der ellende (Jesaja 48 vers 10) is beroepen te Oudemirdum, Nijemirdum en Sondel. De directeur van het postkantoor te Waalwijk is geschorst. Het nieuwe station te Enkhuizen is nog niet in gebruik genomen. Het schijntdat de Holl. Spoor wegmaatschappij de overname weigerdeomdat het ge bouw nog niet aan de eischen voldeed. Thans zijn de werkzaamheden daaraan weder begonnen. Yoor eene rijksbeurs aan de normaalschool te Enkhnizen meldden zich 3 sollicitanten aan. Te Nieuwer-Amstel zijn onlangs 70 diamantslij pers bekeurd wegens het uitoefenen van hun bedrijf, zonder van patent voorzien te zijn. Het gevolg daar van is geweestdat te Amsterdam bijna 1000 aangif ten van diamantslijpers ingekomen zijn. Bij het omploegen van land in den Houtrakpolder is in bijna volkomen gaven toestand een drieguldenstuk van het jaar 1694 gevonden. De Ontvang- en Betaalkas te Amsterdam keert over 1886 f 47.50 dividend uit. De herziene kiezerslijsten te Haarlem bevatten 2098 kiezers voor den gemeenteraad 1362 voor de 2e Kamer en 1358 voor de Prov. Staten. In 1886 zijn te Gouda aangekomen of doorgeva ren 13252 stoombooten en 33004 zeilschepen met 2.962.394 tonnenmaat. De gtearine-kaarsenfabriek Gouda verwerkte 6.000.000 P. grondstoffen 1.000.000 P. meer dan in 1885, De arr. rechtbank te Breda heeft A. v. d. S., 24 jaren oud, wonende te Roozendaal, die den 6 Febr., des avonds, opzettelijk door het werpen van een lucifer in het hooi brand stichtte in eene houten schuur, staande tegen de woningbewoond door zijn vader zijne stiefmoeder en den kostganger, die op dat tijdstip te bed lagen, en wel uit wraakzucht jegens zijne stief-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1