^tabg-ljevtchtcn. Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar. moeder, veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Hij is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. De engelsehe regeering heeft aan de opvarenden der Hercules eene som van ƒ108 toegekend als beloo ning voor de door hen bewezen diensten bij de redding der bemanning van het engelsehe fregat Brambletye bij de stranding van dat schip in de Zuidergronden op den 30 Nov. 1.1. De kerkeraad der ned herv. gemeente te Kwadijk heeft beroepen tot predikant aldaar ds. J. Prins te Hem. De raden der gemeenten Castricum en Egmond aan Zee hebben den gevraagden rentewaarborg voor het benoodigde kapitaal der aan te leggen trambaan Egmond aan Zee—Castricum tot een bedrag van 3 pet. voor een jaar goedgekeurd, eerstgenoemde gemeente van f 3000 en laatstgenoemde van f 500. Na gehouden examens zijn tot de rijksnormaalles sen te Zaandam 15 leerlingen toegelaten waarvan 4 tot de voorbereidingsklasse. Wijlen mej. de wed. C. Schoehuijs te Uitgeest heeft vermaakt f 2000 aan de kerkvoogdij en 2000 aan de diasonie der ned. herv. gemeente aldaar. Namens de Koningin is aan den koetsier Anton Kabelaar te 's Gravenkage een schrijven gericht, waarin hem de dank van Hare Majesteit gebracht wordt voor het in bedwang houden der paarden en voor het op andere wijze verleenen van bijstand, nadat het koninklijk rijtuig, waarin H. M. met prinses Wilhelmiaa op 19 Februari was gezetendoor eene gezegende beschikking der Voorzienigheid tot staan was gebracht en hem eene som van f 100 aangeboden wordtom hem in de ge legenheid te stellen des verkiezende een geschenk aan te koopen, dat tot bljjk van erkenning der door hem betoonde hulpvaardigheid en ter gedachtenis in het gebeurde voor hem zal dienen. Mej. B. Kuipersgeb. Zijlstraonderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school te Broek op Langedijk, is den 13 overleden. In December des vorigen jaars als zoodanig benoemd, om met den aan vang dezes in functie te tredenheeft zij hare betrek king niet kunnen aanvaarden daar hare gezondheids toestand dit toen al niet toeliet. De gemeenteraad van Wormerveer heeft aan den raad van administratie der maatschappij tot exploitatie van waterleidingen te kennen gegeven, dat zijn ver zoek, om in strijd met de voorwaarden der concessie, water te mogen leveren aan den heer Planteydt te Uitgeest en aan de bestuursleden van den polder As sendelft en den Zaanlanschen communicatie weg in be ginsel geen bezwaar ontmoet, doch dat hi] zich eene bepaalde goedkeuring voorbehoudt, totdat de andere ge meentebesturen ook van hunne meening hebben doen blijken. Den 15 is te 's Gravenhage als onderwijzeres in de nuttige handwerken geslaagd mej. J. Denijs alhier. Den 15, des namiddags, is M. Zonneveld bij het rooden van boomen, door het onverwachts vallen van een boom, zoodanig tusschen twee boomen beklemd ge raakt, dat hij zwaar gekneusd naar het gasthuis is ver voerd moeten worden, na aanvankelijk naar zijn huis te zijn gebracht. Hij verkeert in zeer bedenkelijken toe stand. In de den 14 Maart gehouden vergadering van de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Protestan tenbond, trad als spreker op de heer F. van Leeuwen, van Koedijk. Hij handelde over de in onzen tijd zeer algemeene kwaal van laauwheid en gebrek aan geest drift welke zich niet het minst bij de liberalen van onze dagen voordoetspreker trachtte hiervan de oor zaken op te sporen, en deed de middeleu aan de hand ter bestrijding van dat droevig verschijnsel. Het zoeken naar verheffender omgang, allereerst den omgang met God, het leeren verstaan en gevoelen van de poëzie, die tot het hart spreekt, deze vooral moeten den mensch opheffen uit zijn onverschilligen toestand en hem opwekken tot ware geestdrift, d. i. die geestdrift, welke eerst ontstaat na kalm overleg en steeds gepaard moet gaan met vastberadenheid. Met onverdeelde aan dacht werd des sprekers schoone en boeiende rede door de aanwezigen gevolgd en wel verdiend was zeker de dank door den secretaris bij het einde der vergadering aan den heer van Leeuwen toegebracht. Ia de laatste weken hebben herhaaldelijk diefstal len van achter de winkelramen uitgestalde goederen en enkele uit pakhuizen alhier plaats gehad. Naar wij met genoegen vernemen is het der politie gelukt de hand te leggen op twee personen die als porders of wekkers des nachts de diefstallen pleegden en die een zestal diefstallen hebben erkend, die deels door inklim ming, deels door het openbreken van ramen of door middel van een valschen sleutel geschiedden. Door den ijver van den politieagent Fellinga zijn een aantal voorwerpen bij de verdachten in beslag genomen welke door ver scheidene winkeliers als van hen af komstig zijn herkend. De beide beklaagden zijn aangehouden en ter beschik king van den heer officier van justitie gesteld. Woensdag-avond werdin tegenwoordigheid vau het bestuur van het alkmuarsche Nuts-depar- teraent en van een aantal inzendersop de boven zaal van het Café Central de tentoonstelling geopend van voorwerpen door werklieden en leerknapen vervaardigd en aangeboden voor den wedstrijd in huis- en handwerknijverheid. Met het oog op den voor de deelnemers zoo gunstigen uitslag van den wedstrijd van het vorige jaarmet het oog vooral op den langdurigen winter en de vele klachten over werke loosheid had men mogen verwachten, dat veel meer personen zich zouden beijverd hebben om hunne ledige uren op nuttige en voordeelige wijze te bestedenom iets bruikbaars te verzinnen, dat zij in staat zijn te leverenom door hunnen arbeid haast waardelooze grondstoffen in waarde-bezittende voorwerpen om te zettenom te pogen bij het hoofdvakdat soms maar een onvoldoend middel van bestaan is gebleken een bijvak ter hand te nemendat de schrale verdiensten helpt vermeerderen. Nog dezer dagen vermeldden de dagbladen dat in de omstreken van den Bosch en Breda ten platten lande meer welvaart heerscht dan in het vruchtbaarder Zuid-Limburg, o.a. omdat de bóeren-arbei ders in eerstgenoemds streken zich 's winters bezig houden met klompen maken en ander niet te hoog beloond, maar toch eene welkome bate opleverend werk. Zoo wenschen ook voorzeker het Nuts-departement en zijne commissie onzen werklieden een prikkel tegen ledigheid en verslapping, eene verbetering hunner inkomsten te verschaffen en dat niet meerderen dit begrijpen en waardeeren pleit niet voor vindingrijkheidyver en energie. Zoo voortredeneerende tegen de afwezig ge- blevenen die ook ditmaal weder ongelijk hadden zouden wij onrecht doen aan de velen, die zich inge spannen hebben om aan de roepstem der commissie te voldoen, en door inzending van werkelijk goede en fraaie zaken getoond hebben, dat het hun aan vlijt en volharding niet ontbreekt. Is dan ook in de groepen gesneden hout, bamboes en riet, bord- en ander papier, schoenmakerswerk, ijzer- en koperdraad niets en van touw, koord en garen niet anders dau een paar touw- matten geleverd, in de overige groepen is het aantal voorwerpen voldoende, in enkele, zooals het meubel- makerswerk, vrij talrijk. Wij zien daarbij veel dat van zuivere en zorgvuldige bewerking, ook van smaak ge tuigt; en wat het laatste betreft zou er zeker nog meer stof tot roemen zijn, als het teeken-onderwijs meer algemeen genoten was; ook als men zich minder hield aan de gebruikelijke mode-modellen en van tijd tot tijd eens een blik kon slaan in de voortreffelijke verzame ling van modellen der verzameling van kunst-nijverheid op het Paviljoen te Haarlem. De verschillende com- missiën van beoordeeiing hebben door de toegewezen bekroningen aan tal van voorwerpen eer bewezen, ook meerdere hebben verdiensten en zullen met genoegen bezichtigd worden. Daarvoor komen bovenal ook in aanmerking de buiten mededinging ingezonden zaken, zooals de allerfraaiste proeven van decoratieve salon beschildering van den heer A. Luyt (voor dergelijk werk behoeven wij geen hulp van elders in te roepen), de met smaak en behendigheid gesneden doorschijnende tafreeltjes in zeeschuim van den heer C. Ooijevaar, en de proeven van marmer- en letterschildering van den heer G. Schoorl te Oudorp. De commissie had dit maal, behalve in de gewone groepen, ook ter aanmoe diging nog prijzen uitgeloofd voor boetseerwerk en een model van een gevellijst. Aan het eerste heeft zich niemand gewaagd, aan het laatste slechts de burgerwees J. Bus, wiens werk niet boven aanmerkingen verheven is, maar toch door de commissie met een prijs is be loond; een andere burgerwees, E. de Goede, viel een dergelijke prijs te beurt voor een stoomketel-vlampijpen- uitzetter. Wij hopen, dat een zeer druk bezoek en een groot debiet van loten (reeds heeft de commissie een hoofd prijs en verschillende kleinere prijzen aangekocht) zullen medewerken om den wedstrijd aan bet beoogde doel te doen beantwoorden, en tevens om aan de ijverige in zenders het gewenschte loon van hunnen arbeid te verzekeren. De lijst der bekroningen luidt als volgt: Groep I. Steen. Ie prijs B. Mijlhof, marmeren pendule. 2e H. de Graaf, marmeren plomb. 3e G. Scbonewil, marmeren inktstel. Groep II. G 1 a d h o n t. Ie prijs: K. Schoof, werktafel. 2e Jb. Kuiper, trektafel. 3e M. Schenk, waschtafel. Groep III. Timmerhout. Ie prijs J. van Huysstedeu, schoolbank. 2e D. Krensmodeltrap. 3e P. Kuijt, trapje. Groep IV. Gedraaid hout. Ie prijs J. H. Keizer, bal- en ringenspel. 2e J. C. Farber, theestoof. Groep VI. Duigen. 2e prijsCornelia van der Maud, twee emmers. Groep VIII. Tienen. 2e prijs G. de Boer, een turfmand. 3e H. Ofman, een vuilgoed-mandje. Groep IK. Kurken schors. 2e prijs J. Haakman, eene bloemtafel. 3e J. Haakman, eena bloempot. 3e J. F. Duin, een dito Groep KI. Zadelmakerswerk. Ie prijs: J. C. Mulder, een koffer. 2e J. C. Mulder, dito. 3e J. C. Mulder, een hoofdstel. Groep XIII. Touw, koord en garen. 2e prijs G. N. Bijleveld, een touwmat. 3e J. Visser, dito. Groep XIV. IJier en koperdraad. 2e prijsJ. G. Oudhof, gesmeed yzer. Groep XV. IJzer, lood, zink, blik en koperwerk. 2e prijs J. B. H. Burgers, eene vogelkooi. 3e A. Muller, tabakspot. Groep XVI. Schilder- en lakwerk. 2e prijs: H. de Vries, een tafelblad. 3e H. de Grooteen nachtkastje. No. 2. Woensdag 16 Maart 1887. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren mr. A. P. de Lange, mr. M. Buchner en W. Helling, laatstgenoemde wegens ongesteldheid. De Voorzitter opent de vergadering, waarna No. 1 de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mededat hij op 19 Februari 1.1* het volgende telegram aan Z. M. den Koning had verzonden De liaad en ingezetenen van Alkmaar wenschen Uwe Majesteit geluk op Uwer Majesteits zeventigsten geboortedag en met Hare Majesteit de Koningin en Prinses Wilhelmina nog vele jaren levens toe, tot Heil van Nederland! De blijde dag wordt door de burgerij feestelijk gevierd! De Burgemeester A. MACLAINE PONT. waarop hij het volgende antwoord ontving MACLAINE PONT, Burgemeester van Alkmaar. Zijne Majesteit betuigt den Raad en ingezetenen uwer ge meente Hoogstdeszelfs welgemeenden dank voor aangeboden gelukwensehen. Adjudant van dienst, DUMONCEAU. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 3. Brief van Ged. Staten, houdende mededeelingdat het voorschot, waarop deze gemeente krachtens liet 2e lid van art. 45 der wet op het lager onderwijs over 1887 aanspraak heeft, door den minister van binnenl. zaken bepaald is op 11455.50, berekend naar een bedrag van f 38185. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Verslag van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs omtrent den toestand van dat onderwys in 1886. 5. Verslag van de commissie van toezicht en beheer over het stedelijk muziekkorps over 1886. Het korps bestond uit 37 leden, waaronder 32, die tegemoet koming ontvingen en 5, die daarvoor niet in aanmerking kwamen. Een lidniet tevreden met de hem door de commissie toe gekende belooning, welke evenals in bet vorige jaar naar gelang van bekwaamheden werd geregeld, ontving dientengevolge zijn ontslag. Behalve de ochtend Pinksteruitvoering werden 21 concerten gegeven. De muziekschool telde 6 8 leerlingen, waarvan 52 voor strijk- en 12 voor blaasinstrumenten 2 voor blaas- en strijkinstrumenten en 2 voor slaginstrumenten. 18 leerlingen werden kosteloos onderwezen Ï2 meer dan de in structie voorschrijft. 6. Verslag der commissie van toezicht over het stedelijk museum over 1886. 7. Verslag van regenten van het burgerweeshuis over 1886. Op 1 Januari 1886 werden in dat gesticht verpleegd 15 jon gens en 25 meisjes in den loop des jaars kwam er niemand bij en vertrokken 3zoodat op 31 Dee. 14 jongens en 23 meisjes aanwezig waren. Negen jongens, die op ambachten waren, brachten 1 488,95 aan arbeidsloon in. De vertrokken meisjes werden als dienstboden geplaatst. Een jongen werkte eerst buiten de gemeente bij een smid en is toen ais scheeps jongen in dienst gegaan bij de kon. ned. marine. De gezond heidstoestand was zeer voldoendede 3 bestedelingen leden aan mazelen, waarvan de eerste in het gasthuis verpleegd werd. In het r. k. weeshuis werden 24 ten laste dezer instelling komende weezen verpleegd, 11 jongens en 13 meisjes; volgens overeenkomst werd daarvoor betaald f 932.85. Nos. 3 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. Van Burg. en Weth. 8. Brief ten geleide van een schrijven van regenten van het mannen- en vrouwen-gasthuis en van het r. k. parochiaal arm bestuur, met verzoek omtrent de daarin behandelde zaak eene beslissing te nemen. In eerstgenoemd schrijven wordt mede gedeeld dat voor eenige weken opname in het gasthuis ge vraagd werd van B. Pallemans, 67 jaren oud, volgens verklaring zijner familieleden en het bevolkingregister behoorende tot de r. k. godsdienst en alzoo komende ten laste van het r. k. pa rochiaal armbestuur. Die opname moest geweigerd worden daar volgens verklaring der familieleden het r. k. parochiaal armbestuur geweigerd had die verplegingskosten voor zijne rekening te nemen, op grond dat Pallemans sedert jaren zijne Pasohen niet had gehouden en het burgerlijk armbestuur evenzoo geweigerd hadop grond dat die persoon in verband met het raadsbesluit van 17 Maart 1869 ten laste kwam van het r. k. parochiaal armbestuur. Herhaalde besprekingen met de familieleden leidden niet tot de uitkomst, dat eene verklaring van een dier besturen werd ontvangen zoodat regenten hem niet ter verpleging mochten opnemen. Eindelijk werd den 21 Febr., des avonds om elf uur, door den commissaris van politie als politiemaatregel zijne opname in het gasthuis gevraagd, op grond dat hij op straat in ziekelijken en verwaarloosden toestand was gevonden. Den 9 Maart 1.1. -was de opname gevraagd van D. Oudhof, 67 jaren oud, behoorende tot de r.k. godsdienst, onder overlegging eener verklaring van het r. k. parochiaal arm bestuur, inhoudende, dat het financieel onmachtig was, de kosten zijner verpleging op zich te nemen. Daar regenten onbevoegd zijn van de eenmaal gegeven voorschriften af te wijken, had den zij die opname weder geweigerddoch daar zij vree zen dat die gevallen zich herhaaldelijk zullen voordoen, hebben zij gemeend het gebeurde te moeten mededeelen, opdat in ieder geval maatregelen zouden kunnen worden genomen ter voorkoming dat personenwier toestand verpleging in het gasthuis noodzakelijk maaktde slachtoffers worden van een verschil van gevoelen over de vraagte wiens laste de kosten der verpleging komen. In het tweede schrijven verklaart het r. k. parochiaal armbe stuur dat het door zijn steeds toenemend getal bedeelden niettegenstaande er reeds eene jaarlijksche bijzondere collecte bij zijne geloofsgenooten gehouden wordtniet in staat is zijne uitgaven door zijne inkomsten te dekken en het dientengevolge niet meer bij machte is de verplegingskosten van zieken die in het gasthuis opgenomen moeten wordenvoor zijne reke ning te nemen. Uit eenen overgelegden staat blijktdat het r. k. parochiaal armbestuur voor gasthuisverpleging betaald heeft in 1876 /41, in 1877 31.50, in 1878 f 48.60, in 1879 11, in 1880 1 186.70, in 1881 167.70, in 1882 294.80, in 1883 1139.50, in 1884 t 224.90, in 1885 ƒ313.20, in 10 jaren alzoo 1458.90, gemiddeld per jaar t 145.89. Gesteld in handen eener speciale commissie van drie leden waartoe, op voorstel van den Voorzitter, benoemd worden de heeren Vonk Bruinvii de Lange en Preijer. 9. Mededeeling, dat het waterverbruik in 1886 in de ge meenten Alkmaar en Bergen heeft bedragen 5442.47% en daar de gemeente een maximum opbrengst van f 14000 ge waarborgd heeft, welke som later met 1 300 verhoogd is voor aanleg der leiding op het Heiligeland en de Karnemelksbuurt en langs de meelfabriek, zoo moet zij over dat jaar betalen de som van f 8857.52%. Aangezien op de begrooting daarvoor slechts 8000 uitgetrokken is, zoo verzoeken Burg. en Weth. machtiging, om dat hoogère bedrag af te schrijven van de onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1886 en over te schrijven op het volgn. subsidie waterleiding. Met algemeene stemmen de gevraagde machtiging verleend. 10. Verzoek van A. Schouten, opzichter over de kaas dragers, waarbij hij verzoekt bem tegemoet te komen in het groote verlies, dat hy buiten zijne schuld en onafhankelijk van zijnen wil lijdt door het ongebruikt blijven van het pand in het Waaggebouw, door hem berekend op 400, naar gemid deld 80 stapels kaas per week die in het pand en in zijne woning werden vermarktwaarvoor hem tien centen per stapel werd betaald. 11. Verzoek van P. E. Krijt, eersten schrijver in de stads waag, om verhooging zijner jaarwedde van 150, om de ver dubbelde werkzaamheden, daar in vroegere jaren 2 a 3 honderd varkens in de maand gewogen werden en nu in de laatste jaren 6 a 7 honderd en de administratie met optellen, uitrekenen en staten maken zoo moeielijk is geworden na de vermindering der wik- en weegloonen van 0,80 op 0.70 per 100 KG. Ns. 10 en 11 gesteld in handen van burgemeester en wethouders om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van de commissie van financiën. 12. Rapport op de rekening der kamer van koophandel van de aan haar over 1886 verstrekte toelage jvan 100. Het voorstel strekt tot goedkeuring der rekening in ontvang en uitgaaf op 100. De rekening vastgesteld. De heer T. L. Koorn, lid der kamer, bleef buiten stemming.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2