Buitctiianb- de krachtigste hervormingen aanbeveelt, den bekenden schrijver over sociale vraagstukken Henry George. „Dat algemeen stemrecht de politieke macht van het geld eerder vermeerdert dan vermindert" zegt hij „blijkt duidelijk, wanneer wij zien hoe fabrikanten en mijnbe- zitters met de stemmen hunner arbeiders omspringen." „In het algemeen genomen is van den Atlantischen Oceaan tot aan de Stille Zuidzee, van de groote me ren tot aan de golf van Mexico, onze volksregeering in hooge mate geworden en wordt nog dagelijks meer een regeering van machtigen en oneerlijken."— „Geld en organisatie krijgen meer en meer het overwicht bij verkiezingen." „Men meentdat in onzen nationa- len Senaat de souvereine staten worden vertegenwoor digd maar wie er inderdaad beter vertegenwoordigd zijn zijn de spoorwegkoningen en de groote geldelijke belangen." DUITSCHLAND. De Bondsraad heeft besloten, niet goed te keuren het wetsontwerp, dat de Rijksdag op voorstel van eenige ïijner leden ten vorigen jare aan nam, strekkende tot schadevergoeding aan onschuldig gestratten. Hij sprak echter bij dat besluit het vertrou wen uit, dat in alle duitsche staten jaarlijks voldoende gelden beschikbaar gesteld zouden worden, om het uit- keeren eener billijke schadevergoeding aan onschuldig veroordeelden mogelijk te maken. B ij k s d a g. Den 17 zijn twee wetsontwerpen tot uitbreiding van de verzekering tegen ongelukken het eene tot de zeelieden het andere tot. werklieden in de bouwvakken, naar eene commissie van 28 leden ver zonden. De regeering deelde mede, dat zij voornemens was, die verzekering ook nog uit te breiden tot winkel en kantoorbedienden en tot dienstboden. Gelijke verzending had den 18 plaats van een wets ontwerp tot beperking der openbaarheid bij rechtsge dingen. Deze beperking wordt door de regeering noodig geachtzoowel uit het oogpunt der zedelijkheid, als in het belang van den staat, wanneer gedingen behandeld worden tegen personen, die geheimen onthulden, waarbij de staat betrokken is. Den 21 is de legerbegrooting bij tweede lezing goed gekeurd. Met groote meerderheid werd aangenomen het door den vorigen Bijksdag herhaaldelijk verworpen voorstel tot oprichting eener onder-offieieren-school te Neu-Breisach. De minister van oorlog verdedigde krach tig de oprichting dier school als geschikt, om Duitsch- land nauwer te verbinden aan Elzas-Lotharingen dat onder geenerlei omstandigheid weder los zal worden gelaten. ENGELAND. Vijf duizend van de voornaamste in gezetenen der City te Londen volgens de Globe ge acht kunnende worden een kapitaal van 360.000.000 te vertegenwoordigen hebben zich tot het Lagerhuis gewend met een verzoekschriftwaarbij zij opkomen tegen het gebruik in den laatsten tijd van het Trafal- gar-plein gemaakt tot het houden van groote volksver gaderingen. De socialisten doen zulks, omdat zij door de stoornis in het verkeer aldaar hinderlijker zijn dan op eenige andere plaats. Lagerhuis. Het voorstel tot sluiting der beraad slaging over het regeeringsvoorstel tot wijziging van het reglement van orde werd met 226 tegen 88 stem men genomen. Op eene vraag van het iersche lid Dillon om inlichtingen over de inhechtenisneming van pater Keiler een der geestdrijvers die de oproerige ieren steeds steunen, werd door minister Baltour ge antwoord dat hij geweigerd had te voldoen aan eene dagvaarding om als getuige voor het gerecht te ver schijnen, waarna men hem wel in hechtenis had moeten nemen en overbrengen naar Dublin. Voor de recht bank weigerde hij de gevraagde getuigenis af te leggen, waarop bij naar de gevangenis was overgebracht. FRANKRIJK. Den 17 is te Parijs een gruwelijke moord gepleegd. Mej. Begnault35 a 40 jaren oud vau een verdacht levensgedrag, werU met hare kamenier en een elfjarig meisjede dochter van een dezer Juffrouw Külwetter trad enkele oogenblikken later binnen en vond dochter en meid druk aan het werk. Daar Bosine haar wijsmaakte, dat de bovenste planken en lijsten al schoon waren vond zij behalve eenige kleinigheden ook niets te bedillen en konden de beide meisjes toen zij weder weg was inhalen wat zij tot nog toe verzuimd hadden. „Waarom moet ook alles zoo schoon gemaakt worden", meende Truitjeterwijl ze vluchtig met haar stofdoek over de planken ging „Er kijkt toch niemand in alle hoeken als de juffrouw denktdat het gedaan is is het even goed. Is het u in de leden gevarenBosine Blyf maar zitten ik kom wel klaar. Maar ja moet je die zaak niet te veel aantrekken Ge krijgt hem toch en het is toch een knappe bruidegom Als ge hem eens hebtkunt ge het hem wel inpeperen Bosine antwoordde op dit alles niets hare gewoonte was van kind af, als haar het een en ander overkwam, dat zij onaangenaam vond, stijf hoofdig te zwijgen en zelfs op de vriendelijkste woorden geen antwoord gaf.... „Zij is koppig", zeiden de dienstboden en men wistdat er dan niets met haar te beginnen was. Truitje zag baar van ter zijde aan en zag de lieve dochter des huizes op het trapje zitten met hare wat breede schouders in de hoogte getrokkenhet hoogevooruitstekende voorhoofd naar omlaag gerichtden voor het volle ge zicht bijna te kleinen mond dicht gesloten en met dien boozen rimpel tusschen de wenkbrauwenzoodat zij dachtals de burgemeesterszoon je eerst eenmaal heeftj zal by al zijne zonden wel boeten ze zal hem menig lieve keer het hoofd warm maken." Het gebeele huis had dezen dag van Bosines booze luim te lijdenhet was echter opmerkelijk dat deze tegen den avond geheel verdwenen scheen. Georg Tiedemars kwam na het avondeten een uurtje praten Bosine was zoo vriendelijk en vertrouwelijk tegen haren tweevermoord gevonden. Toen de commissaris van politie de afgesloten slaapkamers, welke op het ge roep der dienstbode des morgens niet geopend waren geworden, binnentrad, vond hij de kamenier met geheel afgesneden hoofd op den drempel harer kamer leggen, terwijl het meisje met doorgehouwen schedel op bed lag. Mej. Begnault lag mede onthoofd aan het voeteneinde van haar bed. Daar de beurs vau mej. Begnault niet gevonden werd en aan een meubel sporen van braak met den afdruk eener bebloede hand zicht baar waren, vermoedde men dat juweelen en bankbil jetten ontvreemd waren en dat diefstal de oo-saak dezer misdaad is. Er schijnt voor niet meer dan ten hoogste twee duizend gulden en eenige kostbaarheden te zijn gestolen. In de brandkast, welke niet geopend bon worden, lag voor meer dan f 100000 aan papieren van waarde en waren tal van kostbaarbeden te vinden Men kent den dader doch weet nog niet waar hy is. Hij kwam dikwijls bij de vermoorden aan huis. De gemeenteraad van Marseille heeft den 18 bij wijze van manifestatie zijne zitting opgeheven naar aanleiding van de verjaardagen der commune in 1871 en 1873. De gemeenteraad van Heyrieux heeft bepaalddat voortaan burgerlijke begrafenissen, welke niet door het luiden der kerkklokken afgekondigd kunnen worden door mortierschoten bekend gemaakt zullen worden namelijk 3 schoten voor mannen 2 voor vrouwen en een voor kinderen. Verscheidene bladen zijn ten hoogste verontwaardigd over hetgeen de heer de Lesseps te Keulen gedaan heeft. Achter zijn portret, dat hij aan den onder consul Brandt aldaar schonk, schreef hij namelijk, dat Duitsch- land de natuurlijke vriend van Frankrijk was. Een blad zeide zelfs dat hij eerst weder de groote franschman worden zou, wanneer hij die woorden opgehelderd had. In een gesprak met een berichtgever der Voltaire heeft hij verklaarddat alles Frankrijk behoorde te nopen lot samenwerking met Duitschland. Als Frankrijk Duitschland en later Duitschland Frankrijk had over wonnen was dit eene reden waarom het aldus zou voortgaan Wegens hunne nabuurschap en hunne gemeenschappelijke belangen waren die twee landen werkelijk van nature vrienden. Ook Basland was met Frankrijk bevriend, maar stellig niet krachtens de natuur der dingen. Prins Bismarck had o. a, tot hem gezegd; wanneer wij met vereende krachten optreden, beheerschen wij de wereld niemand zal het wagen ons aan te val len en samen zouden wij zonder nevenbedoelingen aan den vooruitgang der beschaving kunnen arbeiden. Den 29 is te Arras de republibeinsehe kandidaat Bibot met 125000 st. tot lid der Kamer gekozen. De kandidaat der radicalen verkreeg 4000 stemmen. OOSTENBIJK-HONGA.RIJE. De ingenieurs hebben de spoorweglijnen in korten tijd van de opgewaaide sneeuwhoopen bevrijd door middel van dynamiet. Tus schen Triest en Weenen zijn bij den sneeuwstorm meer dau 1000 telegraafpalen omgewaaid. RUSLAND. Het aantal inhechtenisnemingen wordt nog voortdurend grooter. Hoogst waarschijnlijk is de bekende Degajeff, de moordenaar van overste Sudeikin, onlangs te Kiew herkend en aangehoudeneen der aanleggers van de zaak. De gebruikte kogels schijnen zoo vergiftigd te zijn geweest, dat zelfs de minste wond den dood moest veroorzaken. De rector der hoogeschool te St. Petersburg beeft den 19 eene toespraak tot de studenten gehouden waarin hij zijne diepe smart uitte over het feitdat onder hen deelnemers aan dien af schuwelijken aanslag gevonden waren. Met luid gejuich werd zijne opwekking begroet om in een adres aan den Keizer den afschuw der studenten van het gebeurde en hunne toewijding aan het vorstenhuis te uiten. De studenten hieven na afloop der in de groote gehoorzaal in tegenwoordigheid van curatoren en professoren uit gesproken rede het volkslied aan en een daverend „Leve de Keizer In eene mededeeling in het regeeringsblad worden de geruchten betreffende eene minder goede verstandhou ding tusseben Duitschland en Basland nadrukkelijk tegen gesproken. SPANJE. De minister van buitenlandsehe zaken „heer neef," dat men in dit vroolijk lachend meisjes gelaat en de kinderlijke ronde wangen met een teeder wit en rood waasin 't geheel niet het sombere booze gezicht van dien morgeD herkend had. Georg gevoelde zich aangenaam verrast door hare opgeruimd heid door het bewustzijn zijner liefde zou hij zelfs met minder tevreden geweest zijn en was hij goed jegens iedereen. De arme Rosine als zij het eens wistmaar zoo'n eenvoudig onschuldig kind vermoedde zulks niet en dat was goed ook later in eene toe komst waarover Georg op dit oogenblik nog niet erg nadacht- zou zijue brave burgerlijke liefde en trouw haar toebehooren en even zeker bij haar blijven als zij hem eiken middag een goed toebereiden schotei zou voordienen en de goede moeder van kleine poeze lige Georgjes en Bosientjes worden zon. Daar tusschen lag echter nog eene spanne tijds of die lang of kort zou zijn daarop kwam bet niet aan want met den gewonen tijdmaat was hier niet te meten van onbeschrijfelijk en onbegrijpelijk gelukvan een gelukdat dronken maakt. Den tooverkring van dat dat geluk was hij gisteren binnengetreden. Dat was hetwat zijne stem zoo zacht maakte, zijne oogen zulk eeuen glans verleendetoen hij nu in de schemering dicht naast Bosine op de houten bank zat, die tegen den verst van het raam verwijderden wand stond. De beide ondjes zaten in hetzelfde vertrekmaar bekommerden zich niet al te veel om de jongelui. Het was immers Georgs goed recht, dat hij naast Bosine zat en haar allerlei dingen te ver tellen had die een ander niet behoefde te hooren, zoo als dat haar oogen eiken dag helderder en schooner werden en dat beur haar juist die kleur had, waarom de schoone dames in Italië haar bitter benijden konden en ander dergelijk nieuwszooals Bosine het niet on gaarne hoorde, ondanks haren heimelijken wrok, waar- heeft de noodzakelijkheid uiteengezet om de vraag te beantwoordenof het handelsverdrag met Nederland al dan niet verlengd zou worden. Hij werd gemachtigd om te handelenzooals hem het geschiktste zou voor komen. BL LGARIJE. Op eene den 21 te Phiiippopel ge houden bijeenkomstwaaraan een groot aantal afge vaardigden uit de provinciën deel namen, is het besluit bezegeld, om het koste wat het wil, de onafhankelijkheid van het vereenigd Bulgarije to verdedigen. VEREENIGDE STATEN. Te Buffalo ontstond den 18 des nachts om half vier brand in een der vertrekken op de eerste verdieping van het Bichmond-hotel, welke door de lift met zoo groote snelheid toenam, dat weldra alle verdiepingen in brand stonden. Door de in werking gebrachte bel, welke op elke verdieping aanwezig was, werden de gasten gewektdie op allerlei wijzen zich trachtten te redden. Van de 125 in het gebouw aan wezige personen kwamen 12 in de vlammen om, terwijl 25 min of meer ernstig verwond werden. De redding van sommige gasten geschiedde op zeer bijzondere wijze. Een, geen kans op ontvluchting ziende ging in zijn bed liggen om den dood af te wachten toen hij nog bijtijds door een brandweerman gevonden en gered werd! Een ander greep de telegraafdraden en schoof, hand voor hand voort bewegendenaar de overzijdewaar de overbuurman hem opnam. Drie anderen, die dit voorbeeld wilden volgen, vielen en werden zwaar gskwetst, daar de draden onder huD gewicht braken. Op de vijfde verdieping waren 5 meisjesdie alle beddelakens aan elkander gebonden hadden tot een touw dataan het venster vastgemaakt, naar beneden hing. Aanvankelijk durfae niemand langs dat touw naar beneden te gaan, totdat een het waagde en behouden beneden kwam. De drie volgende hadden hetzelfde geluk, doch de vijfde was nauwelijks onder weg, toen het touw brak en zij van de vierde verdieping naar beneden viel. Zij brak beide beenen en bezeerde rug en armen. Een heer redde zich door langs de uitstekende lijst over de gebeele lengte van de vierde verdieping te loopen, totdat hij langs eene door de brandweer geplaatste ladder naar beneden kon komen. De aangrenzende winkels ver brandden medezoodat de schade geraamd wordt op 1£ miljoen galden. mi 11 M ST ATEN-GEN EB A AL. Tweede Kamer. Den 21 werd bii de voortgezette beraadslaging over de wijzigingen in hoofdstuk III der grondwet door de heeren van Diggelen, Buma en de ltanitz een zesde amen dement op art. 80 voorgesteldom in het regeeringsartikel te lezen, in plaats van: //die door de kieswet te bepalen ken- teekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten" te lezen: //die aan bij de kieswet te bepalen eiscben voldoen." De beraadslaging bepaalde zich tot verdediging en bestrijding van de verschillende amendementen en liep niet ten einde. Den 22 wordt zij voortgezet. O.a, waren 14 telegrammen in gekomen, waarbij instemming betuigd werd met het amendement van Houten-Zijlker. De regeering heeft voorgesteld den tijd voor de verkiezingen ter vervulling van de plaatsen der leden van de 2e Kamer, die met den derden Maandag van September 1887 aftreden, 'vast te stellen op den tweeden Dinsdag in Augustus 1887. Daar het onzeker is, of het werk der grondwetsherziening zoo spoedig zal vorderen, dat vóór Juni de bij art. 196 der grondwet be doelde wetten afgekondigd zijn en eene ontbinding der Kamers zal hebben plaats gehad, schijnt het wenschelijk de periodieke verkiezing in Juni uit te stellen, ter voorkoming dat de kiezers spoedig na de gewone verkiezingen weder tot eene nieuwe verkiezing opgeroepen moeten worden. De tweede Dinsdag van Augustus wordt voorgesteldomdat het den minister van binnenlandsche zaken voorkomt, dat vóór dien tijd voor beide Kamers genoegzame tijd beschikbaar is, om het aan de herziening verbonden werk zonder overhaasting ten einde te brengen. De Yereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel telde op bet einde van 1886 913 leden en 129 begunstigers. De rekening over 1886 sloot in ontvang op 947, met een batig saldo van ƒ380. Uit het verslag blijktdat hot doel dezer vereeniging on mogelijk te bereiken is, indien niet bet verkoopen van aan hierdoor gedeeltelijk zijn voedsel ontnomen werd. Maar al was Rosine's gevoelen jegens Georg van dien aard dat ergerniszelfs toorn en liefde zeer goed naast elkander konden bestaanzoo haatte zij des te nadrukkelijker en met onverdeelde kracht de drieste listige verleidster van Georg want anders kon juffer Bosine zich de weversdochter niet voorstellen. Het gesprek, dat tot nu meer een halfluid schertsen en koozen der jonge lui geweest was, kwam nu op den aanstaanden intocht dor vorstelijke brnid. Aan den ingang der Slotstraat zou eene eereboog opgericht wor den. Daar zou ook de rector der latijnscbe school Doctor Avenariusde hooge vrouwe met een latjjnsch vers begroeten, als eene niet ontoepasselijke erkenning der omstandigheid dat de edelvrouw dese taal ver stond, en na deze verwelkomst zouden de dochters der burgers het vorstelijke paar met bloemen bestrooien. „Denkt ge niet, Georg, dat Bosine geen slecht figuur onder de bloemenmeisjes zal maken kraaide Külwetter met zyne schelle stem terwijl hij zich in zijn stoel omwendde. „Nu, als men de schoonsten kiest, zal men haar zeker niet overslaan", meende Georg. „Eerst waren echter de dochters der gildemeesters gekozen'sprak Bosine, hare lippen even optrekkende. „Zoudt ge daar dan werkelijk bij willen zijn, Bosine?" vroeg Georg lachende. Hij had zich, terwijl hij hare band in de zijne hield geheel tot haar omgewend. Zij antwoordde naar hare gewoonte niet dadeiyk maar hield hare oogen omlaag en haar hoofd op de borst. „In zoo'n soort openbare tooneelvoorstelling mede te wer ken, zou dat je kunnen bevallenBosine vroeg hij. „Nu, de landgravin, of die het worden zal, speelt ook mee en vervult zelfs den hoofdrol", was Bosines geenszins ongerijmde tegenwerping. Virdt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2