UITSLAG DEE VERLOTING van de tentoonstelling van handwerksnijverheid. 524e S t a a t s 1 o t e r ij. Niet ontvangen. /soos_ vetmeDgeels onder den naam van boter straf baar worde gesteld. Zij wil niet het maken van surrogaten van boter beletten, omdat zij zeer nuttig zijn voor den minder bedeelde, maar alléén, dat deze surrogaten verkocht worden als natuurboterwaartegen in het buitenland ook maatregelen genomen worden. Aan den minister van justitie en aan dien van waterstaat is reeds ver zocht het verkoopen van vetten onder den naam van boter, strafbaar te stellen. Op voorstel van het bestuur is den 16 besloten tot het uitschrijven van eene prijs vraag naar eene scherpe, zekere en eenvoudige methode om bij mengsel en, 't zij dierlijke of plantaardige vetten, van natuurboter op te sporen en te doen kennen. De prijs voor het beste antwoord is gesteld op 1000, doch kan nog verhoogd worden. De antwoorden, gesteld in 't neder- landsch, franseh, duitsch of engelscb moeten vóór 3 Januari 1888 bij den secretaris der vereeniging inge zonden worden. Tot bestuursleden werden in plaats van afgetreden of overleden leden gekozen de heeren H. F. Bultman te Haarlemmermeer, W. G. Bom te Amster dam en J. J. van Weydom Claterbos te Kampen. Te Delft is den 17 tot lid van den gemeenteraad gekozen de beer W. A. Pserels kandidaat der antire volutionairen en r. katholieken met 426 stemmen tegen 320 st. op den heer V. Kleyn van Willigen, liberaal. Bij kon. besluit van den 17 is benoemd met 1 April tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Bergen op Zoom de heer H. W. Disper, onderwijzer bij de rijks normaallessen te Edam. Don 17 is te Haarlem tussschen 8 en 9 uur des avonds eene woning in de Oranjeboomslaan afgebrand ten gevolge van het springen eener petroleumlamp. Den 17 is te Didam eene groote boerderij met 17 stuks rundvee en een paard afgebrand. Het vee was niet verzekerd. Den 17 heeft een hevige heidebrand gewoed tus- schen de gemeenten Apeldoorn en Barneveld in de onmiddellijke nabijheid van de aan den Ooeterspoorweg gelegen halte Asselt. Ongeveer 45 bunders zijn ver woest, waarvan 20 van het kroondomein. Veel akker maalshout ging verloren. Den 17 des avonds 10 uur zijn in den Veldho- venschen Hoek te Tilburg vijf woningen verbrand een kind is aau de daarbij bekomen brandwonden den volgenden morgen overleden, terwijl de moeder, die bij het redden van dat kind mede hevige brandwonden bekwam, in zorgelijken toestand naar het gasthuis werd vervoerd. In den nacht van den 17 op den 18 verbrandde aldaar eene boerenplaats. Den 18 was de heer G. E. Praarastra te Veen- wouden voor f 99000 van 11 inschrijvers de laagste voor het verbeteren van het vaarwater van Heeg naar Stavoren zijnde het 5e gedeelte van het vaarwater van Stroobos naar Lemmer en Stavoren, geraamd op 7116.445. Den 18 des morgens is te Apeldoorn de wasch- drogerij van de wed. Berensen met al het waschgoed verbrand. Den 18 is te Leeuwarden tot de oprichting eener boerenvereeniging tot openbaren verkoop van boter in Friesland besloten. Die verKoop zal alleen geschieden aan de waag te Leeuwarden en te Sneek. Den 18 is op Texel de landbouwer K. Zegel Tz., die met zijnen zoon bezig was een wagen wier te la den van het wier afgevallen op den hard bevroren grond, met het ongelukkig gevolg, dat hij een paar uren later aan de bekomen wonden overleed. Hy laat vrouw met 5 kinderen achter. Bij kon. besluit van den 19 is de heer L. A. Beuvens hoofdingenieur van 's rijks waterstaatbe noemd tot ridder in de orde van den nederl. leeuw. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot ont vanger der belastingen te Buiksloot de heer J. Hane- praaf van der Colff, thans te Groösbeek c.a., en te Haarlem (buitengemeenten) de heer W. H, D. Broers, thans te Zeist c.a. Bij kon. besluit van den 19 is benoemd tot lid van da algemeene rekenkamer van Nederl. Indie de heer J. C. de Bruyn thans tijdelijk lid van dat college. Met ingang van 1 April is bij kon. besluit van den 19 aan den beer mr. N. G. Pierson lid en voor zitter van den raad van toezicht op de Bjkspostspaar- bank te Amsterdam een eervol ontslag verleend uit die betrekking, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten en benoemd tot lid van dien raad den heer H. H. Beelsdirecteur der nederl. bank. Den 19 is in de buitengewone algemeeDe verga dering van aandeelhouders in de naamloozo vennootschap Yerkooplokaal Frascati met op 2 na algemeene stemmen besloten, het aantal directeuren van 5 op 3 te brengen en met algemeene stemmen het gewone dividend by de statuten op 5 pet. bepaald, op 4 pet. te verminderen, om door die vermindering een reservefonds te vormen en om een deel van het hypothecair kapitaal met het oog op het te stichten reservefonds in portefeuille te houden. De commissaris des Konings in Utrecht heeft gelastdat de honden te Wijk bij Duurstede van den 19 gedurende 4 maanden jvan muilkorven voorzien moeten zijn. Bij kon. besluit van den 20 is de heer mr. G. üiephuishoogleeraar aan de rijks hoogeschool te Groningen benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leenw. In den nacht van den 20 op den 21 is in de woning van van Egmond te Beverwijkgrenzende aan het terrein der gasfabriek, brand ontstaan. Zoowel dat huis als eene daar staande hooischuur stonden spoedig in lichtelaaie waardoor eene houten loods met steen kolen op het terrein der gasfabriek vlam vatte. Huis schuur en kolenloods zijn geheel verbrand. Bij kon. besluit van den 21 is de heer jhr. mr. L. Scborer met 1 April benoemd tot burgemeester van Middelburg met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Culenborg. De Vereeniging voor den effectenhandel te Am sterdam heeft den 21 besloten, den Goeden Vrijdag in overeenstemming met de buitenlandsche beurzen niet als beursda" te beschouwen en des zomers vier vacan- tiadagen door het bestuur aan te wijzen te houden. Bij de doopsgezinde gemeente van het Noodereind van Graft is beroepen tot hulpprediker de heer S. J. de Vries, hulpprediker in Ned. Indie. In de afgeloopen week zijn te Utrecht 3 gevallen van roodvonk aangegeven. De Ginnekensche tramwegmaatsehappij (paarden tram Breda—Ginneken) keert over 1886 na aftrek van f 605 voor het reservefonds en f 2404 voor het af schrijving en aflos3ingtonds 5 pet. dividend uit. Uit het drietal voor onderwijzer aan Ned. Mettray, bestaande uit de heeren Kiap te Enschedé, Tobi te Amsterdam en Sweris te Bovencarspel is eerstgenoemde tot onderwijzer benoemd. Naar wij vernemen zal binnen kort de alom be sproken „Brandweer-Courant" verschijnen wier inhoud in hoofdzaak bestaan zal urt wetenschappelijke bespre kingen op het gebied van brandwezen. Het valt niet te "betwijfelen, of de oprichting van dit orgaan strekt tot nut van het algemeen wat daarom eiken brand meester, hetzij door tusschenkomst van zijne gemeente tot deelneming zal aansporen. Het is echter te ver wachten dat van den kant der gemeentebesturen tot deelneming zal worden aangedrongen. Voor de 3% pet. leening der gemeente Haarlem, groot f 200.000, is ingeschreven voor f 269.000 tot den koers van 90 tot 97% pet. Te Woensdrecht heeft iemand van een zeer laak baar gedrag die meermalen door den pastoor aldaar onderhouden was over zijne levenswijze en over die zijner inwonende dochtergenoemden pastoor bij zich aan huis ontboden onder voorwendsel van zwaar ziek te zijn. Zoodra deze een voet in huis had gezetgreep die persoon een pistool, dat hem nog bjfcjds door den pastoor uit de handen werd geslagen. Bij den gemeenteraad van Zaandam zijn weder adressen aanhangig tot verplaatsing van den marktdag van Woensdag op Donderdag. Wijlen de heer H. Zoet heeft f 300 vermaakt aan het Nutsdepartement te Zaandam, f 3000 aan het weezenfonds der herv. gemeente westzyde en 1000 aan het kerkefonds aldaar en f 7000 aan de armen der gemeente Zaandam onder den last van vruchtge bruik. De gemeenteraad van Dordrecht heeft voor een aldaar op te richten kinderspeeltuin een terrein in het park Merwestein aangewezen en f 1500 daarvoor be schikbaar gesteld. De gemeentereiniging te Kralingen is over 1886 met een nadeeüg slot van f 9368.96 gesloten. De Koning wordt den 18 Aprit op het Loo ver wacht, om den 14 Mei naar Wildungen te vertrekken. Van de 118 te Groningen voor de handwerken geëxamineerde dames zijn 80 geslaagd en 38 afgewezen. De brood- en meelfabriek te 's Gravenhage keert over 1886 8 pet. dividend uitgelijk aan 1885. Bedankt voor de christ. geref. gemeente te West- zaan door H. Siertsema kand. te Kampen. De duinwaterleiding-maatschappij van Helder en Nieuwediep heeft, na eene ruime afschrijving en eene buitengewone reserve-afzondering, over 1886 5 pet. dividend uitgekeerd. Te Kampen zyn de stadsbewaarscholen tijdelijk gesloten door het heerschen der mazelen, welke ziekte onder de kinderen beneden 6 jaren vele slachtoffers maakt. Te Tilburg zyn de mazelen epidemisch verklaard. De nederl. trammaatschappij heeft besloten ook in de 2e klasse waterstoven te plaatsen. Door hoofdingelanden van den polder de Schermeer zyn den 21 op de voordracht voor dijkgraaf voor dien polder geplaatst de heeren Jb. Blom, D. Olij en P. Smit Cz., allen wonende in de Schermeer en zijn benoemd tot hoofdingeland voor de Uitwaterende Sluizen in Kennetnerland en Westfriesland de heer M. Groot en tot hoofdingeland van den Noorder IJ- en Zeedijk de heer Jb. Blom. Als commies 4e klasse zal aan het postkantoor alhier werkzaam zijn de heer jhr. V.V. van Cammingha. Bij de op den 22 alhier gehouden aanbesteding van boomen enz. voor de achter den Tienenwal op te richten boomkweekerij der gemeente, geraamd op f 1321is de levering voor f 924 gegund aan den heer Jacs. Smits te Naardenzijnde de laagste van inschrijvers. Prijzen. Loten. 8 18 Marmeren theestoofje. 14 48 Marmeren naaiplomb. 18 75 Bloemen in bak van schors. 4 80 Touwmat. 13 100 Voorstelling in zeeschuim. 6 108 Handkoffer. 7 111 Eing- en ballenspel. 17 114 Bloemen in bak van schors. 20 117 Bloemen in bak van schors. L 129 Werktafeltje. 27 139 Briefdekker. 5 146 Nachtkastje. 3 147 Marmeren inktstel. 25 151 Briefdekker. 12 156 Voorstelling in zeeschuim. 11 157 2 Emmers. 31 167 Zinken messenbak. 19 174 Bloemen in bak van schors. 16 186 Bloemen in bak van schors. 24 189 Kleerenbak, 28 198 IJzeren püpenroder. 15 201 Bloemen in bak van schors. 2 208 Bond tafeltje 29 209 Stofdoekmandja. 21 228 Bloemen in bak van schors. 23 233 Messenbak. 10 238 Huistrapje. 26 248 Zilverbakje. 22 263 Bloemen in bak van schors. 30 264 Stofdoekmandje. 9 276 Strijkplank. Van het plafondhout uit de Groote kerk. Ie klasse, le lijst, 21 Maart. Nr. 903 f 1500; Nr. 6831 f 1000; Ns. 1528 en 10217 f 400Ns. 66968698 en 10793 f 200 Ns. 742 en 7621 f 100. le klasse 2e lijst22 Maart. Dinsdag 22 Maart. 's GEA.VENnA.iE. Tweede K.mer. Bij het voortgezet debat over het kie3rechtartikel en de amendementen stelde de heer Lobman een nieuw amendement voor, om door de kieswet te laten aanwijzen de kenteekenen van maatschappelyken welstand en uit een gezin slechts één persoon te laten kiezen. De heer Heldt stelde een amendement voor, dat de mogelijkheid opent voor vrouwen, om het stemrecht te bekomen en alle meer derjarige Nederlanders tot kiezers verklaart, die in het onderhoud van zich on ziju gezin zonder hulp van anderen kunnen voorzien. Voorts wil hij voorschrijven, dat de stemmingen geheim zijn. Minister Heemskerk bestreed, namens de regeering, alle amendementen, verdedigde het regeeringsartikei onveranderd, als uitslui tende het ongewenseht algemeen stemrecht maar toe latende, dat de gewone wetgever het kiesrecht zeer ruim uitbreide. Aanneming van het amendement-van Houten zou de regeering nopen, hare taak te eindigen. Morgen voortzetting. Berlijn. De stad is prachtig versierd vooral Un- ter den Linden. De wagenoptocht der studenten, te 9 uur, was schitterend. De Keizer verscheen aan het bekende hoekvenster en werd met eindeloos gejubel begroet. Te elf uur ontving Z. M. de vorsten door den kroonprins van Duitschland voorafgegaan. Brussel. Het bericht, dat de Koning den Paus verzocht zou hebben diens invloed ten gunste van den persoonlijken militairen dienst bij de katholieke Kamer leden aan te wenden, kan stellig worden tegengesproken. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 17 Maart. rmri Door den Notaris W. E. G. L. GOUWE. Niet verhoogd. 19 Maart. Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE. Hnismanswoning, Erf Boomgaard, Tmn Wei- en Bonwland te Oudorp C 254, 255, 128 en 186, 11.44.90. Gekocht door C. Brouwer voor t 1735a,— 19 Maart. Door den Notaris H. METMAN. 1. Huismanswoning, Driehuizen gem. Zuid- en Noordschermer, F 127 —.03.20. Str. JBusch &5U, Gemijnd door C. Heertjes op 2. Schuur, erf, boomgaard en weiland, aldaar, 1 187, 188 en 189, —75.80. Str. J. Visser Lz. 1110, Gemijnd door denzelfden op 3- Weiland, aldaar, F 181,r 2.41.90. c)i 1860,- Gemijnd door F. Heinis Hz. op - £5, Ns. 1 en 2 gecomb Str. J. Busch. Verhoogd met Gemijnd door C. Heertjes op Ns. 12 en 3 gecomb. 3809,— Gemijnd door C. Heertjes q.q. op I2U, 21 Maart. Door den Notaris M. GOUVERNE. 1. Herberg "Muizenvreugd", met stalling, Heerenstraat,—. Str. Jb. Keizer 1 2. Stal, Sliksteeg, C 6, -.01.23. Str. dezelfde 1120,— 1 en 2 opgehouden. 3. Weiland, Oudorp, A 268 01.36.60. 4050 Str. A. Henneman soau, Gemijnd door Konijn q q. op 120, BU RGKRL1J KK STA N D. 18GMrt°oSelis Josephus, Z. van Jan Brakenhofl en Antje 19 - MaariamCatharina, D van Arie Rijper en Mana van Baar. Cornelia, D. van Pieter Lcdewyk Volkers en Jacoba Kuitwaard. rr 20 Catharina, van Christiaan Frednk Koning en Catharina Wendel. 21 Elisabeth Maria en Everdina GeertruidaDs. 21 Montest Mickels en Antkonia Geertruida Hemme. Petrus Hendricus, Z. van Hmdricus Mirtmus Witte 22 Johannes CornelisZ. van Evert van Zwanenburgen, Niesje Kalf. OVERLEDEN. vwi- 22 Maart. Maximilianus Zonneveld, 53 en 6 m. cus Antonius Schaaps55 j. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 22 Maart. J. A. H„ Alkmaar, diefstal, 4 maanden gev S. K. C. H., Broek op Langedijk, poging tot diefstal, beiden vrijgesproken. Welder diefstal, 6 maan- M. E. K., huisvrouw van H. S., lleiaer dej SdV B., W. K. en J. W., Zuidscharwoudediefstalieder 14(dag^ Zuidscharwoudediefstal, 2 maanden gev. p! S.. Oude Niedorpdiefstalvrijgesproken. W v' S Texelmishandeling8 dagen gev. J A. Jz.,' Medemblik, beleediging, 5 boete, subs. 3 dagen ge C. j. en J. H., Hoorn, mishandeling enz., de eerste 4 maan den en de tweede 6 weken gev. S. O., zonder vaste woonplaatsbedelarij, 12 dagen ge IJ. IJ., zonder vaste woonplaatsbedelarij3 dagen gev. en voor 3 jaar opzending naar eene rijks werkinrichting.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3