No. 87*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. TWEEDE BL.AD, ZONDAG 27 MAAKT. BtiiUttlaab. fSitmctiiaaD. 324e Staatsloterij. NLKMAARSCHE COURANT. BELGIE. Bij de behandeling der begrooting voor de spoorwegen in de Kamer enz. klaagde de heer Loslever, advokaat te Verviers, klerikaal, er over, dat, als mindere spoorwegbeambten door een ongeval verminkt of gedood werden, de administratie, bijna zonder uitzondering, beweert, dat het ongeval aan eigen schuld te wijten is. De gewonde of de nagelaten betrekkingeu van den ge- doode ontvangen dan de geringe bij reglement voor geschreven schadevergoeding hoewel dikwijls het on geluk veroorzaakt is door verkeerde bevelen van hoogere ambtenaren. Indien dan voor hen een advokaat een eisch tot schadevergoeding insteltwordt bij de admi nistratie elke inlichting en inzage van stukken geweigerd. Hij verzocht den minister aan dit misbruik een einde te maken. Dit door nog een lid der clericale partij ondersteund verzoek gaf den minister van den Peereboom aanleiding tot een heftigen uitval tegen den advokaten- stond. Hij had dat verbod uitgevaardigd en weigerde ten stelligste de intrekking daarvan. De advokaten maakten toch hun werk van het opsporen van alle klei nere ongevallen en van het overhalen vau de slachtoffers en bnnne familieleden om een rechtsgeding in te stellen tot schadevergoeding, terwijl dan het grootste deel der aan de slachtoffers toegekende vergoeding door de ad vokaten genoten wordt. Hoewel verscheidene leden tegen dezen uitval opkwamen en den minister naar den raad van dicipline verwezen als hij meende reden tot klagen te hebben over de advokaten zoo bleef de minister zijne zienswijze volhouden en vet klaarde bij, dat hij het verbod zou handhaven. DUITSCHLAND. Bij gelegenheid van den 90 ver jaardag des Keizers is bekend geworden de verloving van prins Hendrik den tweeden zoon van den kroon prins met prinses Irene van Hessen. Pbuisen. In dit rijk zijn thans ruim 5600 personen ouder dan 90 jaren en daaronder 200 ouder dan 100 jaren. Heerenhuis. Den 24 is de kerkelijke voor dracht goedgekeurd overeenkomstig de besluiten dor commissie en met een amendement van bisschop Kopp, bepalende dat het recht van tusschenkomst van den Staat Bleckts voor de vaste aanstelling van pastoors geldt en de toelating der orden niet zal afhangen van een ministerieel besluit. Alle loden stemden voor, behalve de nationaal liberalen van wie alleen de heer Miquel het ontwerp steunde. ENGELAND. Hoogerhuis. Den 25 is een wets ontwerp ingediend betreffende de tienden. Het hoofddoel is den last der tienden over te brengen van de pachters op de grondeigenaars. Het werd bij eerste leziDg aan genomen. Minister Salisbury verklaarde, dat de onlangs door hem geuite wensch tot invoering van hervo. mingen, waardoor de landbouw opgebeurd kon worden, in dien zin moest worden opgevat, dat de voorname oorzaak van den nood niet eenvoudig door wetgevende bepa lingen kon opgeheven wordeD. Tot herstel van het beschermend recht was het niet voldoende eene enkele partij daarvoor te winnen beide partijen moesten daarmede instemmen en zoo iets was onmogelijk te verwachten. FRANKRIJK, De eigenaars der renbanen van Auteuil zijn bij den minister van binnenl. zaken opge komen tegen het verbieden der weddenschappen, waar door op drie rendagen de toegangsgelden f 30000 d. i. 3/4 minder hebben bedragen dan op de daarmede over eenkomende dagen van 1886. De wedrennen en daarmede de paardenfokkerij zouden door dat verbod te niet gaan. Pranzini heeft den 23 nogmaals getracht, zich van kant te maken door met het hoofd tegen den muur te loopen. Hij kreeg alleen aan het hoofd eene wonde. Meer en meer wordt vermoed dat hij niet de moor denaar, maar de medeplichtige aan den moord of heler der bij mej. Eegnault gestolen kostbaarheden is geweest. GRIEKENLAND. De regeering heeft een wets ontwerp ingediend tot hervorming van het leger, hoofd zakelijk door verlenging van den werkelijken diensttijd en de oprichting eener landweer. ITALIË. Te San Marco zijn 5 personen uit één gezin vermoord waarna de daders het huis ia brand staken en alles afgebrand is, zoodat het onderzoek naar het gebeurde bijna onmogelijk is geworden. De duitsche gezant von Keudell heeft den Koning zijne brieven van terugroeping aangeboden. SPANJE. Den 25 werd in de Kamer eene onstui mige beraadslaging gevoerd naar aanleiding van het ontsiag van generaals die tegen de regeering zouden stemmen. De minister van oorlog verklaarde, dat af gevaardigden en senaatsleden die militairen waren volgens hun geweten konden stemmen. Hij voegde daarfcij dat het ministerie de gevraagde ontslagen zou verleeneu. De heer Lopez leidde daaruit af, dat de regeering de militairen dwong voor haar te stemmen of hun ontslag te nemen. De minister van oorlog hield de onjuistheid dezer bewering vol. Art. 77 werd voorgesteld te lezen ff De Tweede Kamer bestaat uit honderd leden, die gekozen worden in kiesdistricten. De verdeeling van het rijk in kiesdistricten en alles wat verder het kiesrecht en de wijze van verkiezing betreft wordt door de wet geregeld." Hierop waren voorgesteld 1°. een amendement-A. van Dedem, om het eerste lid te lezen: De Tweede Kamer bestaat uit honderd leden, die gekozen worden in even zoovele kiesdistricten." 2». Een amendement-Hartogh om het eerste lid te lezen ff De Tweede Kamer bestaat uit honderd leden of zooveel meer als de wet zal bepalen, die gekozen worden in kiesdistricten. De heer A. van Dedem, wijzende op de bezwaren aan aanhoudende wijziging der kiestabel verbonden, verklaarde met zijn amendement te bedoelen het onrecht, dat de minderheden niet vertegenwoordigd zijntot de kleinst mogelijke afmetingen terug te brengen. Dit kon alleen in het stelsel van verkiezing in districten geschieden door de districten allen enkelvoudig te doen zijn. Daarom stelde hij het voor. Hij meende, dat allen, die voor de motie-Schaepman in zake enkelvoudige dis tricten gestemd hadden, vóór zijn amendement moesten stemmen. De heer H a r t o g h had tegen het regeeringstelsel de grief, dat, bij vermeerdering der bevolking in bepaalde kiesdistricten de wenschelijkheid van wijziging zou kunnen ontstaan. Er was veel te zeggen voor enkelvoudige kiesdistricten, maar hij gaf de voorkeur aan groote distrietenwaarin ook de rechten der minderheid werden erkend. Hij wensehte de invoering van een proportioneel kiesstelsel niet uitgesloten te zien. De gewone wetgever moest vrij zijn in de keuze van een kiesstelsel. Maar dan ook alleen kon stabiliteit verkregen worden, als de wetgever vrij was, het aantal leden meer dan 100 te doen zijn. De heer Schaepman was voor het regeeringsvoorstelzoover het een vast ledenaantal gaf en voor het amendement van Dedem. De heer van der Eeltz was geen voorstander van enkelvou dige districten; hij was tegen het amendement van Dedem, voor het amendement-Hartogh en ontkende, dat zijne stem indertijd voor de motie-Schaepman hem bond, nu voor het amendement van Dedem te stemmen. De heer Kist was voor amendement Hartogh en niet inge nomen met het regeeriugsvoorstel, veel minder met amendement v. Dedem. De heer Sanders was tegen amendement v. Dedem en voor dat v. Hartogh. De heer van den Biesen was tegen amendement Hartogh, omdat het geene zekerheid gaf. De min. van binnenl. z a k en, voorstander van kleine distrie ten, zou amendement v. Dedem in beginsel niet bestrijden, doch moest de aanneming daarvan ontraden, omdat hij het zeer be denkelijk achtte een stelsel in de grondwet vast te stellen. Hij achtte een getal van 100 leden voldoende en ontraadde amen dement Hartogh. 'Ten slotte trok de heer A. v. Dedem zijn amendement in. De heer Kist stelde een sub-amendement voor op bet amendement Hartogh, luidende: „De Tweede Kamer bestaat uit een getal van 100 tot 125 leden, door de wet vast te stellen, die gekozen worden in kiesdistrioten." Dit werd verworpen met 70 tegen 4 stemmen en daarna het amendement Hartogh met 50 tegen 24 stemmen. Het regeerings-nrtikel wefd onveranderd aangenomen met 61 tegen 7 stemmen van de beeren KeucheniusOorver Hooft, Brouwers, T. Mackay, Lambrechts, Haffmans en Ruijs van Beerenbroek. Den 25 werd de beraadslaging voortgezet over de wijziging van hoofdstuk 3 van het kiesrecht en wel over 78 (Eerste Kamer). De Regeenng stelt voorhaar uit 50 leden te doen bestaan, uit de hoogstaangeslagenen te doen kiezen door de Provinciale Staten, als: Noord-Brabant 6, Gelderland 6, Zuid- Holland 10, Noord-Holland 9, Zeeland, Utrecht en Drenthe ieder 2, Friesland 4 en O rerijsel, Groningen en Limburg ieder 3. De heer de Beaufort stelde voor, te doen vervallen den eisch van hoogstaangeslagenen. De heer van Asch van Wijck wilde Zuid- en Noord-Holland ieder één lid minder, Utrecht en Overijsel ieder 1 lid meer doen kiezen. Het amendement de Beaufort werd bestreden door de beeren Sanders, de ITanitz en van Kerkwijk als een revolutie in het staatsrecht, en over* brenging van het zwaartepunt der staatkundige macht van de Tweede bij de Eerste Kamer. De beeren Gleichman, de Bruyn Kops en Borgesius verdedigden het. De heer Lotman deed zich kennen meer als voor- dan als tegenstander van het amendement-de Beaufortdat door den heer S chaepman niet kon worden gesteund. De minister van binnenl. zaken bestreed de ainen- dementen-de Beaufort en van Asch van Wijck, doch had geen overwegend bezwaar tegen het denkbeeld van den heer Sanders om het ledenaantal uit 51 te doen bestaan. Aanneming van bet amendement-de Beaufort zou het geheele hoofdstuk iu gevaar brengen. De beeren Sanders en van der Sley- den stelden daarop als sub-amendement voor, het aantal leden der Eerste Kamer te doen bestaan uit 51 en Utrecht 3 in plaats van 2 leden toe te kennen, dat door den heeer van Delden bestreden werd als onbillijk tegenover Overijsel en andere pro vinciën. De heer Borgesius kwam op tegen het telkens stellen der kabinetskwestie door den minister, terwijl de beeren de Beaufort en Asch van W ij ck nader hunne amen dementen verdedigden. Den 28 voortzetting. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 24 werd de beraadslaging voortgezet over de wijziging van hoofdstuk III der grondwet. Het door de regeering ingediende wetsontwerp tot v er 1 e n- ging van militiedienst bestaat uit twee artikelen, waarvan het eerste luidt als volgt Art. 1. De vijfjarige dienst van de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1882 en de vierjarige dienst van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1883 wordt met één jaar verlengdten ware de omstandigheden inmiddels Ons raadzaam mochten doen oordeelen, hun het ontslag vroeger te verleenen. In de memorie van toelichting wordt o. a. gezegddat hoewel de regeering hoopt op het behoud van den vrede in Europa, zij toch bij de groote wapeningen van ver schillende mogendheden moest letten op de mogelijkheid van verwikkelingen, waarvan de gevolgen het verwijt op Nederland zouden kunnen laden van niet bijtijds gereed t,e zijn geweest. Tbans nadert de tjjd met rassche schredenwaarop de oudste lichting der militie zou moeten worden ontslagenen de re geering meende dus niet lauger te mogen dralen met het indienen van dit wetsontwerp. Zij heeft het voornemenbijaldien dit voorstel tot wet wordt verhevenvan de bevoegdheidom de oudste lichting in dienst te houden, niet langer gebruik te maken dan door den drang der omstandigheden wordt gevor derd, en tevens, om de miliciens-verlofgangers dier lichting niet dan in de uiterste noodzakelijkheid en in geen geval vóór de overige lichtingen in werkelijken dienst te roepen. --- Den 23 is een met puiu geladen vaartuigmet bsstemmlng naar Petten in het Noordhollandech ka naal onder Koedijk gezonken. Den 23 is het met steenkolen geladen vaartuig van schipper E. Poel van Stadskanaal te Enkhuizen aan den grond geraakt en lek gestooten. De schipper kon zijne vrouw en 4 kinderen nog bij tijds in veiligheid brengen. Den 23 is te 's Gravenhage aanbesteed het voort zetten der verruiming van de doorgraving bij de Hoek van Holland voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zeo. Laagste inschrijver was de heer A. G. Huijskes te Hedel voor f 73000. Den 23 zijn door den gemeenteraad van Amster dam o. a. tot onderwijzers benoemd C. van Twisk te Helder en W. H. Haye te Hoorn. Den 23 is te Kampen brand ontstaan in een on bewoond huis aan de Botervatstraat dat binnen twee ureu geheel uitgebrand was. Van het daarnaast ge legen perceel brandde het bovenste deel uit. Yan den niet tegen brandschade verzekerden inboedel van de aldaar wonende weduwe werd bijna niets gered, Den 24 zijn te 's Gravenhage voor de nuttige handwerken o. a. geslaagd de dames E. C. Kretschmer te Haarlem en H. Th, C. de Kroon te Beverwijk. Dan 24 is de chef van beweging der haagsohe tramwegmaatschappij wegens verduistering van gelden tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Den 24 was bij de aanbesteding van de verhooging en verzwaring van den Rijndijk onder Heteren en Randwijk over 2900 el lengte, door het dijksbestuur van Overbetuwede heer J. van der Plas te Hardinx- veld voor f 67590 van 24 inschrijvers de laagste. - De verkiezing van een lid der 2 Kamer in het hoofdkiesdistrict Delft is bopaald op den 12, eventueele herstemming op den 26 April a.s. Te Tilburg zijn de mazelen epidemisch verklaard. Schipper Adolf Starreveld van Uitgeest was den 23 in 't Noordzeekanaal met zijn schipgeladen met briquetten en steenkolen. Door den harden wind kon hij het roer niet spoedig genoeg wenden ten gevolge waarvan zijn schip werd aangevaren door eene zeeboob en weinige seconden later zonk. De opvarenden wisten zich aan het stoomschip vast te houden en redden zoo hun leven. Men zegt, dat de lading niet verzekerd is. De diakonie der herv. gemeente te Uitgeest be sloot den 24, in overleg met de andere leden van den kerkeraad, om voor het volgende jaar 90 pet. te heffen van den hoofdelijken omBlag, ten einde in de stijgende behoeften te kunnen voorzien. Het vorige jaar was 80 pet. geheven. Op eene te Ulrecht gehouden vergadering van pan- en tegelfabrikanten in Nederland is besloten tot de oprichting van een bond, die zich ten doel stelt de be hartiging der pau- en tegelnijverheid in den ruimsten zin. In het Burger Ziekenhuis te Amsterdam werden in 1886 416 personen verpleegd met 10866 verpieeg- dagen. De gezamenlijke uitgaven bedroegen 23.299.98, d. i. f 2.14 per verpl'eegdag. Het tekort op de exploitatie bedroeg 1883.83, veel lager dan dat over 1885. Onder de 426 verschillende kunstbewerkingen, door dr. Berns verrichtwaren 77 groote operaties. De Amsterdamsche galerij-maatschappij keert van bet voordeelig slot der winst- en verliesrekeningten bedrage van f 25.239.62%, f 13 500 of f 15 per aandeel uit. Volgens het verslag was de toestand der maat schappij gunstig; op 31 December waren alle woningen aan het Oost- en Westeinde verhuurd, terwijl de winkels mede het geheele jaar verhuurd zijn geweest. Aan huurpenningen over 1886 werd ontvangen f 51.652,14, terwijl thans voor ongeveer f 70.000 verhuurd is. Het roodvonk aan den Burg op Texel is weer geheel geweken. Het hoofdbestuur der maatschappij van landbouw in Limburg zal aan de 2e Kamer verzoeken het kapi taal te belasten op denzelfden voet als het grondbezit en kraaien en musschen te schrappen van de lijst der nuttige vogels. Het Onderling Krediet te Rotterdam keert over 1886 5 pet aan de aandeelhouders en 4 pet. aan de loden uit. Door de algemeene lusteloosheid om zaken te doen werd 600.000 minder verschaft dan in 1885 en was de deelneming van nieuwe leden (84 tot een bedrag van f 421.500) f 100.000 minder. De bevolking der provincie Zeeland die op 1 Januari 1886 bestond uit 96943 mannen en 98513 vrouwen, was op 1 Januari 1887 geklommen tot 98168 mannen en 100399 vrouwen. Gemeenten boven do 10000 zielen waren Middelburg met 16378 en Vlissingen met 12005 zielen. - De heer dr. W. J. F. Nuijens te Westwoud is volgens de Tijd benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Bedankt voor het beroep naar Aksel (Zeeland) door ds. J. van Wieten te Broek op Langedijk. Naar wij uit goede bron vernemen, zal van wege de atdeeling Noordholland van het Nederlandsche Paardenstamboek op Vrijdag, den 15 April, te Schagen de eerste keuring plaats hebben. De werkzaamheden aan de aardebaan van den lokaal spoorweg Hoorn—Medemblik zijn reeds met kracht aangevangen. Weldra hoopt men aan den bovenbouw der°tusschengelegen stations te beginnen. Ie klasse, 4e lijst, 24 Maart. Nr. 17529 f 200Nr. 14014 f 100.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5