No. 38. Negen en tachtigste Jaargang. Onder de eerepoort. 1887. WOENSDAG 30 MAART. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: (Bebeelt*. fêttiitttlAtfb, FBUILLjETOIM. Bewerkt naar het Duitsch ALKMAARSCHE COUR A AT. De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. C08- TEB ZOON. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn- verzonden gedurende de 2e helft der maand Februari 1887. H. Hendricksen, Amsterdam; Mevr. de GrootHaarlem K. Komen Tz., Heerhugowaard; Houtman, Helder; Bouwman, Leiden; A. Stoop, Tutgenhorn. Uit Egm'ond a/d. Hoef: J. van der Plus, Amsterdam. Petten: Jb. Zwanenkamp, Amsterdam. BELGIE. De gemeenteraad van Antwerpen heaft den 23 bij de behandeling eener door burg. en schepenen voorgestelde motie ten gunste van de afschaffing der plaats-vervanging met 14 tegen 10 stemmen een amen dement aangenomen, waarbij hij zich verklaarde voor afschaffing der loting en voor algemeenen verplichten Den 24 hebben de leden der rechterzijde van de Kamer met die van den Senaat vergaderd om te be raadslagen over de houdingaan te nemen tegenov er het wetsontwerp betreffende de verBterkingswerken aan de Maas. Na de mededeeling van den minister president Beernaert, dat hij van dit wetsontwerp eene kabinetszaak maakte, werd besloten voor de aanneming te stemmen. DUITSCHLAND. Dezer dagen is gebleken, dat een in 1884 wegens doodslag tot 8 jaren tuchthuisstraf veroordeelde jonge man onschuldig gevonnisd is. Zoowel voor als na zijne veroordeeling had hij steeds alle schuld ontkend en hij ging blijkbaar diep gebakt onder die veroordeeling. Zijn broeder, die hem kort geleden bezocht, was zoo ontsteld bij het zien van dezen weg kwijnenden gevangenedat hij zich terstond naar den rechter begaf en zich als den moordenaar aangaf. Daar zijne mededeelingen bevestigd werden is zijn broader losgelaten en hij tot 8% jaar tuchthuisstraf veroordeeld. In de Staatscourant wordt thans alleen vermeld, dat hij onschuldig veroordeeld is. Keizer Wilhelm is tengevolge van gevatte boude en vermoeidheid een weinig ongesteld. Hem is volstrekte rust voorgeschreven. Den 28 was in zijnen toestand aanmerkelijke verbetering gekomen. De Keizer heeft op zijnen 90 verjaardag 1648 tele grammen van gelnkwensching ontvangen, waarvan 151/ uit Europa, 23 uit Azie, 92 uit Amerika, 10 uit Afrika en 6 uit Australië. Uit Duitschland alleen 1297 en uit Nederland 16. E ij k s d a g. Den 26 is het wetsontwerp betreffende kunstboter bij eerste lezing naar eene commissie van 28 leden verwezen. Bij de toelichting van regeerings- wege werd uiteengezetdat de regeering niet anders beoogde dan te zorgen, dat de boopers van kunstboter zouden weten, wat zij bochten. Blijkbaar zinspelende op Nederland en Denemarken werden als waarschuwend VAN SOPHIE JUNGHAUS. voorbeeld „twee aangrenzende staten" aangehaald waarvan de eene die bijtijds gezorgd had het onder scheid tusschen kunst- en natuurboter in den handel te doen uitkomen„op den besten weg was om bij den uitvoer naar Engeland de plaats te veroveren die de andere staat, „welke daarvoor niet gezorgd had' zoo lang met zooveel voordeel had ingenomen. Dat wetsbepalingen noodig warendaarover bestond tusschen de regeering en de woordvoerders der ver schillende partijen eenstemmigheid. Maar terwijl de regeering het voldoende achttedat kunstboter in den handel duidelijk als zoodanig aangewezen werd, wilden de conservatieven en het centrum bovendien, dat kunst boter door eene eigenaardige kleur (b. v. lichtblauw) zich van de echte boter onderscheiden zou. Daartegen kwamen de nationaal-liberalen opwilde men met de regeering de fabrikanten en verkoopers van „kunstboter" niet te gronde richten, dan moest men hen niet dwingen, hunne boter een even onmogelijk als onsmakelijk voor komen te geven. Wel verlangden zij vervanging van het woord kunstboter door den naam van een of ander „vet"; het woord „boter" moest ter voorkoming van misverstand vermeden worden. De vrijzinnigen en de sociaal-demokraten stemden met het ontwerp in al hadden laatstgenoemden liever eene algemeene wet op de voedingsmiddelen gezien. Alleen een deel van het centrum scheen het maken van nieuwe wetsbepa lingen onnoodig te vinden zonder zich tegen de voor gestelde te verzetten. Den 28 werd da begrooting bij derde lezing benevens het leeningsontwerp goedgekeurdzooals het bij de tweede lezing was aangenomen. ENGELAND. Lagerhuis. Den 26 is het voorstel van den heer Morley om de behandeling der iesche beteu- gelingswet uit te stellen, na verdediging door den oud-mi nister Gladstone, die dat wetsontwerp alleen gericht achtte tegen ééne soort van miédaad wanbetaling van pacht, met 349 Ufegen 260 stemmen verworpen en de dadelijke behandeling van dat wetsvoorstel uitgesproken. Parnell kondigde aandat hij de iersche dwang wet bij de eerste lezing zou bestrijden door voor te stellendat het huis onverwijld in comité zou overgaan om een onderzoek naar den staat van zaken in Ierland in te stellen. Den 28 werd door den heer Mannerskan selier voor het hertogdom Lancasterverklaarddat bericht ontvangen was, dat het nederlandsche slachtvee vrij was van ziekten. De bepalingen in Nederland op de doorvoer van duitsche schapen worden evenwel als onvoldoende beschouwd, zoodat het onmogelijk was van de beperkende bepalingen op den invoer van ne- derlandsch vee af te zien. Ierland. De burgemeester van Dublin brengt met zijne vrouw eiken morgen manden bloemen en vruchten naar de gevangenis van Kilmainhamwaar pastoor Kelleher gevangen zit. 14) De slag, welken zij dien avond zoo onverwachts ont vangen had, was te zwaar geweest; de gevolgen konden niet anders zijn. Daar men haar echter tijd liet rus tig tot zichzelve te komen het welgemeende lange bidden van enkele bijzonder begenadigde buren aan haar bed, hinderde haar hierin niet begon haar geschokt gestel weder langzaam tot kalmte te komen. Ook kwam het gevoeldat in haar leven vóór Georgs verschijning het sterkst geweest wasweder tot zijn recht. Als er niemand van de buren in de kamer was, volgde Hilde den ouden man met de oogen, hoe hij, dieper gebogen dan anders, in het vertrek rondliep; en het huisraad terecht Bchikte. Zoodra zij eens alleen was beproefde zij op te staan en zuchtend bemerkte zijdat hare krachten terugkeerden. Want het leven scheen haar voortaan een lastmaar zij wilde dien opnemen om geen dubbelen last op de schouders van haar ouden vader te leggen. Zoo trad zij dus op een vroeg morgenuur weder als gewoonlijk geheel aangekleed uit haar kamertje. Haar vader sloeg zijne handen ineentoen hij haar met een eenigszins moeden glimlach op hem zag toekomen. Hij zag haar vorschend aan en nam vervolgens den bijbel van de plank, waar deze altijd bij de hand lag; terwijl Hilde haar gewone plaats aan de tafel innam las hij met bewogen stem het verhaal van den evangelist Lukas over de opwekking der dochter van Jaïrus. Dat was in plaats van alle eigen woorden, zijne wijze om te betuigen wat hij in dit gewichtig oogeablik gevoelde zoo nauw waren het heilige boek en het leven van meester Lukas verbonden, dat door de herinnering aan bijzondere voorvallen vele hoofdstukken van den bijbel als even zoovele hoofdstukken van zijn eigen leven gel den konden. Hilde hoorde in gedachten naar de haar welbekende woorden. Het was haar vader dus te moede, alsof zij hem door den Hemelschen Vader weder op nieuw geschonken was en zij gevoelde met innerlijke schaamte en spijt, dat zij toch liever gestorven ware. De dag kroop traag om het werk viel haar zwaar, de buren kwamen en verwonderden zich, maar schreven hare herstelling aan de kracht hunner gebeden toe. Tegen den avondtoen de beide weder inniger ver bonden menschen op hunne gewone plaatsen zaten vader aan den weefstoel, Hilde bij het andere venster tegenover hem, trad een vreemdeling aarzelend voorbij het huis. Hilde herkende de gestalte oogenblikkelijk. Haar hart klopte hevig. Toen er echter een oogenblik later aan de deur geklopt werd trad zij naar den ouden man bij den weefstoel, hield met eene zachte beweging zijnen arm terug en sprak kalm „Vader de zoon van den burgemeester is buitenhij klopthoort ge Ik verzoek u mij een gesprek met hem te laten houden en ons alleen te laten." Meester Lukas zag zijne dochter ontsteld aan maar stond op. „Ge zijt mijne goede dochter ge weetwat ge doet sprak hij langzaam. „Ja, vader hij komt voor de laatste maal." De wever schudde bekommerd het hoofd. „Ik geloof, Hildehet zou beter voor ons zijn als hij nooit ge komen ware sprak hij. „Zijt gij ook op den goeden weg Hebt ge om raad gebeden Hilde werd onrustig. „Vadervraag mij nog niet sprak zij smeekende. „Het is eene zaak tusschen hem en mij. Laat mij er een einde aan maken.' Meester Lukas maakte geen verdere tegenwerpingen, hij wist zich in buitengewone voorvallen te schikken. Zonder verder te talmen, ging hij de trap op naar eene GBIEKENLAND. De Kamer heeft met 81 tegen 25 stemmen het wetsontwerp tot het invoeren eener tabaksbelasting aangenomen. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft den 23 een voorstel om de door eenige leden voor gesteldemet redenen omkleede mot.e tegen de ont binding van den gemeenteraad van Marseille spoed- eischend te verklaren, na eene heftige woordenwisseling, met 28 tegen 10 stemmen verworpen en naar eene commissie verwezen. De door de Kamer benoemde commissie tot onder zoek van het wetsontwerp van den minister van financiën tot invoering eener inkomstenbelasting heeft den heer Jules Roehe, eeu der grootste tegenstanders eener der gelijke belasting, tot verslaggever gekozen. Generaal Farreeen der bevelhebbers van bet natio nale leger in 1870 en in 1880 minister van oorlog, is in den ouderdom van 76 jaren overleden. In een der parken van Marseille is een pak met kostbaarheden gevonden afkomstig van de te Parijs vermoorde mej. Regnault. Het was daar neergewor pen door Pranzini, die beweerde, dat het een pak met monsters zonder waarde was. Pranzini is inmiddels naar Parijs overgebracht. Senaat. Het wetsontwerp tot verhooging der graan rechten is onveranderd goedgekeurd. Kamer. Den 24 vroeg de heer Boyer aan den minister-president naar aanleiding van de overweging, in het besluit tot ontbinding van den gemeenteraad van Merseille opgenomen, dat de manifestatie ter eere van de commune ongrondwettig waseen verwijtdat aan allerlei andere gemeenteraden zou kunnen worden ge daan en met name aan dien van Parijs of die mani festatie werkelijk ongrondwettig was ja of de opstand van 18 Maart 1871 het zelf wel was Minister Goblet antwoordde, dat het ontbindingsbesluit duidelijk genoeg was. De verheerlijking der commune was niet alleen ongrondwettig, maar kwetsend voor de overgroote meer derheid der burgers. De ontbinding had geen inbreuk op de vrijheid gemaakt, maar was eene vermaning ge weest om de wet te eerbiedigen. Volgden andere gemeenteraden het voorbeeld van Marseille, de regeering, die zulks niet hoopte, zou overal denzelfden maatregel nemen. Op den 24 April waren de nieuwe verkiezingen te Marseille bepaald. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Dertien van de veer tien anarchisten, die het plan beraamd hadden Weenen op verschillende plaatsen in brand te stekenhetgeen bij tijds ten vorigen jare ontdekt waszijn van 1 tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Een is vrijge sproken. RUSLAND. De heer Katkoff komt in zijne Mos- kouscbe courant op tegen de voor Duitschland welwil lende opmerking in de Regeeringsbode van den 21. Hij merkt op dat de duitsche bladen voor het dood- andere kamer. Hilde wachtte, tot zij zijne schreden niet meer hoorde en schoof toen den grendel weg van de reeds op het nachtslot gesloten deur. Baiten stond Georg. Zijne oogen doorboorden de duis ternis en glinsterden van blijdschap, toen hij het meisje in den gang ontwaarde. Zijn geheele wezen teekende bedwongen hartstocht en met een luiden kreet wilde hij haar omhelzentoen hij zijne oogen nauwelijks ge- loovendezich terstond daarna met de geliefde alleen in de kamer bevond. Maar Hilde hief zacht hare hand op. Georg, die dit niet begreep, liet nog eens zijne oogen door het reeds schemerige vertrek gaan daar hij door het afwerend gebaar van Hilde, nog ergens den ouden wever ver moedde. „Neen, Georg, wij zijn alleen en zullen niet gestoord worden", sprak Hilde daarna met eene droeve kalmte, die thans in Georg's tegenwoordigheid en juist by het ontdekken van zijnen hartstochtelijken gloed over haar gekomen was. „Wij zijn alleen wilt ge mij aanhooren?" „Meer wil iklieve", sprak Georg teederbyna flaisterende. „Maar gun mij eerst een welkomstgroet goede God, waarom wijkt ge terug? Het verlangen je te zien heeft mij bijna het verstand doen verliezen en ge zijt ziek geweest?'' „Ja Georgen daarvan zal ik u vertellen Georg trachtte, door een duister vermoeden van onheil aangegrepen op haar gelaat te lezen wat de zon er- linge zwaarmoedige glimlach beteekende, waarmede zij deze woorden sprak. Hij zette zien op een wenk van haar neder kon het dan mogelijk zijndat hy ging zitten en nog niet eens de gestalte aangeraakt had waaraan hij met zoo groot verlangen dag en nacht gedacht had Maar Hilde had eene eigenaardige macht over hem; reeds hare enkele nabijheid maakte hem ge lukkig reeds de luchtwaarin zij ademdeverzachtte zijn brandend verlangen. Hy hing aan hare lippen terwijl zijdie enkele schreden van hem verwijderd zat, naar woorden scheen

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1