No. 39. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Onder de eerepoort. VRUDAG 1 APRIL. Prijs der gewone Advertentiën: <BeÖeeltc„ JACHT en VISSCHERIJ. ËntUnlAtth FEJOTLLBTON. Bewerkt naar het Dnitsch ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag», DonddFdag» en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEE 4 ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekenddat ter secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar lijn blanco aanvragen ter bekoming van jacbt- en visctiacten. Akmaar De Burge.neester voornoemd 30 Maart 1887. A. MACLAINE PONT. DUITSCHLAND. De groote paardentrammaat schappij te Berlijn vervoerde in 1886 ongeveer 85% mijoen personen, ruim 8 miljoen meer dan in 1885. Na ruime afschrijvingen is 11| pet. dividend uitgekeerd. De heer Galimbertide byzondere gezant van den Paus naar Berlijn ora den Kei/ter geluk te wenschen met zijnen 90 verjaardagheeft vóór zjn vertrek in een onderhoud met een bericb gever der Köln Zeitung verklaard dat de door het pruisische Heerenhuis aangenomen kerkewet te beschouwen was als bet einde van den strijd tusachen de Curie en de prui sische regeering. Wel bleven er Dog kleine wen schen te vervullen over. gelyk dat in katholieke landen zelfs het geval was maar deze konden vervuld wor den «oodra bet centrum zijne vijandige houding tegen de regeering geheel liet varen. Aan de leden der cen trumspartij had bij verklaard dat deze zienswijze ook die van den H. Stoel was. Eg k s d a g. Den 28 is de eerstvolgende vergade ring op den 19 April bepaald nadat op voorstel van den heer Wiudthorst bij acclamatie de tegenwoordige president en de overige leden van het bureau voor den duur der zitting herkozen waren. ENGELAND. By den jaarlijkschen roei wedstrijd tusschen Oxford en Cambridgeis Cambridge over winnaar gebleven. Van den aanvaDg af was Cambridge voor, maar op het eindetoen Oxford eene wanhopige poging deed om de twee bootslengten die Cambridge voor was, in te haleD brak een der riemen van Ox ford waardoor gemakkelijk de prijs gewonnen werd. De afstand werd afgelegd in 20 minuten en 52 secon den bijna 2 minuten sneller dan in 1886. Oxford beeft nu 23 en Cambridge 20 malen den prijs gewonnen. De Koningin heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de invoer van alle vreemde munten, behalve gouden en zilveren, verboden wordt. Zij is over Cherbourg naar Cannes vertrokken om de engelBcbe kerk te zien die opgericht is ter nagedachtenis van haren aldaar over leden zoon den hertog van Counaught. Volgens de Daily News is de iersche beteugelingswet eene der slechtste, die ooit is ingediend, omdat daarmede voorloopig een einde gemaakt wordt aan alle pogingen, om Engeland en Ierland op gelijken vot t te behandelen en alle grondwettige vrijheid in Ierland vernietigd wordt. Dat blad maakt uit de rede van den minister voor Ierland tot toelichting dier wet de gevolgtrekking, dat de iersche Liga niet, gelijk dikwijls beweerd is, over tuigd kan worden van aan allerlei schandelijke misdaden TAN SOPHIE JUNGHAUS. 15) De toon zijner stem zeide haar alles. „De stad spreekt er van uwe ouders zijn het reeds lang eens. Zy ziet in u haren toekomstigen echtgenoot en gij zyt baar liefde en trouw schuldig wij moeten scheiden", sprak zijmeer tot zichzelve dan tot hem. Bijna schnehter had Georg hare band gegrepen; thans fluisterde hij haar hartstochtelijk toe „Wy moeten sctieiden ge zegt het. Maar laat my hopen niet voor altijd Hilde by God ik kan het nietkom Hilde, kom laat ons alles vergeten, slechts dat eene niet, dat wij elkander liefhebben.' Htlde sprak geen woord meer. Zij hief haar hoofd op, als ïocbt zy verlossing hulp bij zooveel leed terwijl Georg hare handen met heete kussen bedekte. Eindelijk kwam er hulp. De deur werd zacht opengedaan en haar vader kwam binnen. „Ge hadt me vroeger moeten roepenkind", sprak de wever met eeDe ernstige zachtmoedige stem, die niets gekunstelds of gedwongens had, maar uit de volheid van een rein hart kwam „ga nu naar uwe kamer." Hilde ging zwijgende weg Georg stond opgewonden als een koortslijder voor den ouden man. Zou de oude bem nu misschien een boetpreek gaan houden Om bet even. Georg wilde hem geduldig aanhooren, zooais een zwaargewonde eenige speluepnkken verdragen zal. Maar toen meester Lukas weer sprak, was zijne stem deel te hebben. Ware dat zoo, dan zou hij niet in gebreke gebleven zijn dit aan te toonen. De Times acht dat wetsvoorstel daarentegen doel treffend en noodzakelijk. Lagerhuis. Minister Smith heeft den 28 ver klaard, dat hij omtrent de Paaschvacantie nog niets zeggen kon. Hoe noodig die ook ware de tweede lezing der iersche dwangwetwaarvan de regeering eene levens vraag gemaakt had moest vooraf plaats hebben gehad. De heer Balfour, minister voor Ierland stelde daarop de eerste lezing dier wet voor. Hij zeide dat het voorstel de rechters machtigde tot het hooren van getuigen ook dan wanneer er geen aangeklaagde is. Het schaft in zekere gerallen de jury volkomen af kent aan twee rechters de uitspraak bij kort geding toeen tevens de macht om een maximum van zes maanden tuchthuisstraf uit te spreken voor misdadige samenspanning, het boycotten en dergelijke. De pers vrijheid blijft onaangetastomdat de bestaande wet naar de regeering hooptde deelnemirg der pers aan misdaden verhindert. Het ontwerp bepaalt de verplaat sing van een procesindien zulks wenscheiijk voor komt en in sommige gevallen verplaatsing der behan deling naar Engeland. De verplaatsing naar Engeland kan echter niet geschieden voor staatkundige misdrij venzooals hoogverraadmaar alleen voor moord poging tot moord en gewelddadig binnendringen van woningen. Het wetsontwerp is slechts van toepassing op de districten door den Onderkoning bij bekendma king aangewezen. De Ouderkoning ban zekere over tredingen onwettig verklaren en bij bekendmaking Ce vereenigingen aanwijzen die onwettig bijeenkomen. Indien een der Paileznentshuizeu die bekendmaking verwerptis zij nisiig. Het ontwerp beperkt de wer king der gewone wet niet. Iebland. Pastoor Eyau bleef den 29 weigeren voor bet hof te Dublin getuigenis af te leggen in de zaak der pachters, die zich failliet verklaren om zich aan de betaling der pacht te onttrekken. Hij werd naar de gevangenis van Kilinainham overgebracht in een rijtuig, dat door bereden poiitie werd omringd. De lord-mayor, de aartsbisschop Croke en bet parlementslid O'Brien vergezelden hem tot aan de gevangenis. Beitsoh-Indib. De emir van Afghanistan heeft ge last, 10U0Ü man in gereedheid te houden om naar Herat te trekken daar hij vernomen had, dat Iskander Khan op last van den gouverneur van Turkestan met 12000 man eene poging zou doen, cm zich bij verrassing van Herat meester te maken. EBANKBIJK. Er is eene commissie benoemd voor de herziening der strafwetten. De minister van justitie, op wiens voorstel die commissie benoemd isvestigt o.a. de aandacht op het voorbeeld van Belgie en Ne derland en toont het wensciielyke dier herziening aan als gevolg van geheel veranderde toestanden. De bijzit van Pranzmi die aanvankelijk verklaard haddat hij den nacht van den moord op mej. Beg- nauit onafgebroken te baren huize had doorgebracht, 11, mi I nmPT*-—-«pj»™»--.»*»-.-.».. nog even kalmeerder bedroefd dan iets anders. Toch kon men er nog een zekeren eerbied in hooren voor den hooger geplaatste op de maatschappelijke ladder. „Uheer", sprak hij„kan ik in het vervolg geen toegang meer over mijnen drempel geven. Ter wille van uwrn braven vader zeg ik niet meer dan dit„Ga heen verlaat bet huis van den armen mandie u uit den eenvoud zijns harten verwelkomde en wien gij als tegengeschenkkommer en verdriet bracht. Den vrede van mijn huis hebt gij verstoord. Gavoor de laatste maal heeft deze deur u binnengelaten Tegenover een niets ontzienden aanvaller ware Georgs smart waarschijnlijk in toorn veranderd. Tegen de kalme woorden van den ouden man vermocht hij echter niets, hoe diep elk woord bem trof. Toen meester Lukas de ingeval.en borst uitzettende en rechter opgericht dan gt-wooDlyk du hand naar de deur uitstrekte, verliet ook Georgevenals Hildezwijgend het vertrek. Hij stond reeds eenige minuten buiten in eene doffe on verschilligheid niet wetende, waarheen hy zich wenden zou toen eerst langzaam de grendels voor de deur gesehoven werden. En langzaam richtte nu ook Georg zich niet rechts naar de stnd maar links, naar den straatweg en de eenzame vlakte. Hij wist nauwelijks, waarheen hy ging. Dat was duB het einde geweestMet overmoed begonnen, bad bet avontuur hem geheel overweldigd hem naar de plaats gedreven waar hij heden beschaamd en ver nederd voor dien man gestaan bad. En van de plaats, waar hij bevrediging van een vluchtige luim gezocht had, biacht hij een gebroken gemoed en een verscheurd hart terug heeft zich na zijne overbrenging naar Parijs uit eigen beweging bij den rechter aaDgemeld om te verklaren dat zij onwaarheid gesproken hod. Zij had aanvanke lijk niet geweten dat haar minnaar van zulk eene zware misdaad verdacht werd. In het bijzijn van Pran- xini verklaarde zij thans, dat hij in dien nacht niet by haar geweest, was. Pranzini bleef ontkennen ook toen zij hem aanspoorde de waarheid te zeggen. Kamer. Den 26 zijn de verschillende verhoogin gen op den invoer van vee met 271 tegen 227 stem men goedgekeurd. 0 a. is het recht op ogsen verhoogd vnn 25 tot 88 fres. en dat voor koeien bepaald op 20, voor kalveren op 8, voor rammen hamels en schapen op 5 fres. Met 297 tegen 248 stemmen werd bet recht voor 100 pond versoh vleesch tot 12 fres. ver hoogd. Het geheele ontwerp werd ten slotte met 333 tegen 214 stemmen goedgekeurd Daar den 28 bij de verkiezing van een vice-voorzit- ter geen der kandidaten het vereischte getal stemmen ontving, werd den 29 tot eene tweede stemming overge gaan. Bij derde stemming werd toen de heer Spoiler gekozen met 223 stemmen tegen 209 st. op den heer Andrieux. SPANJE, Tot de inhechtenisnemingen te Barcelona en Sevilla was aanleiding geweest bet ontdekken van pakketten met revolutionaire bekendmakingen, tot het leger gericht. Die te Madrid geschiedden door de ont dekking van eene werkelijke samenzwering. Bommen zouden in gereedheid gebracht zijn om de openbare gebouwen in de lucht te doen vliegen. Do minister van oorlog heeft in de kamer op een verzoek om in lichtingen gezegd dat samenzweringen een chronische kwaal worden maar dat de regeering de plannen en middelen des samenzweerders meende te kennen en voldoende in staat zou zyn om de orde te hand haven. De oud-minister Canovas del Castillo, de aan voerder der oppositie verklaarde daarop dat de re geering tot het handhaven der orde steeds op den onvoorwaardelijken steun van alle partijen kon staat maken. Toen den 29 een douanebeambte te Sabadell (Barcelo na), vrouwen, die het kantoor voorbijgingan, wilde visitee ren, ontstond er een oploop. De volksmenigte wierp met steenen en, naar men verzekert, gaven de douane-beamb ten daarop vuur, tengevolge waarvan eene vrouwtwee mannen en een kind gedood en een twintigtal personen gekwetst werden. Ongeveer 30 personen werden in hechtenis genomen. De gouverneur der provincie, die onmiddelijk daarheen gegaan was, heeft de orde hersteld. YEEEENIGDE STATEN. Volgens het met Bus- land ges oten uitleveringsverdrag worden moordenaars en misdadigers die meuschenlevens in gevaar brachten, wederkeerig uitgeleverd doch zijn staatkundige misda digers uitgesloten. Tot de staatkundige misdadigers worden niet gerekend te behooren de misdadigers die een aanslag plegen tegen het leven van den Souverein, deu eersten ambtenaar van den staat of een zijner fa milieleden. VII. „Wacht maar, Bosine", sprak juffrouw Kiilwetter tot hare dochter, toen het meisje zich bij haar over Georgs koel gedrag beklaagde „wacht nog maar een week of drie, vier, langer kan toch de drukte voor den intocht van den landgraaf niet duren. En als dan alles in de stad weder bij het oude is en de menschen weer bij hun verstand want meer don één komt iemand thans verdacht voorGeorg is het niet alleen dan zal ik niet rusten, voordat wy de zaak met de familie ven den burgemeester in orde gemaakt hebben. Onze kapoenen zijn tegen dien tijd goed vet en mogen niet ouder worden ook heb ik nu juist goedkoop eieren kunnen koopen en ons tarwemeelal is dat nu niet juist goedkoop uw vader heeft een zak meel van den molenaar als betaling aangenomen voor een paar ellen blauw laken ik kan zeggen, dat we nooii fijner, witter meel in huis gehad hebben; bet is voor de brui- loftskorken uitgezocht. Ik zal er wel voor zorgen dat de verloving weldra plaats vindt Men bemerkt het ook wel aan Georg, dat het lange talmen hem verveelt." Bosine verried noch door bare woordennoch door haar gelaat dat zij reden had wat de oorzaak van Georgs koelheid betrof, van andere gedachten te zijn als hare moeder. Tegenover hare ouders onder drukte zy zwijgend hare ergernis, want, zooais wij weten, h'.d Eosine geen open of mededeelzaam karakter. Slechts bij de dienstboden liet rij haren woorden den vrijen teugel; dientengevolge bracht Truitje, om bare erken telijkheid voor dit vertrouwen te tooDen, haar alles aan en had zij ook weldra Georgs laatste bezoek bij den wever haa.fiju en met de noodige opsieringen weten te vertellen. Sedert dien tijd peinsde Eosine geheele dagen, zelfs met opoffering barer naehtrast, er over, hoe zij zich op

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1