No. 40*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Onder de eerepoort. TWEEDE BLAD. ZONDAG 3 APRIL. (jPf&ctëct (ftc&cctlt ëiunculauD. FEUILLETON^, Bewerkt naar het Duitsch ALKMAARSCHE COURANT. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de Ie helft der maand Maart L887 Eibers, Alkmaar; S Hagenaar, J. van de Belt, Amsterdam; Wed. G. Leurig, 's Gravenhagevan der Vliet, Mej. A. H. ionkers, Haarlem; Jb. Groenveld, NoordscharwoudeJ. C. H. WieddercakRotterdam; J. Groot Wz., Schermer. Van de hulpkantoren: Egmond a.'d Hoef: J BoerneAlkmaar. Hoogwoud: J Boeree, Rotterdam. Briefkaart: Mej A. van Kleef, Amsterdam. Brieven: Verzonden geweest naar Duitschland: Engelbergen en ObrenderCoblenz. Oost-in dië: Corneli9 Koster, Willem I. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een houten kinderhoepel; een rozenkrans; een bosje kalverlebbeneene portemonnaie met eenige centen; een huissleutel; een armband met steentje; een zilveren oorbel; een gouden oorhanger; een mesje; een meer schuimen sigarenpijpeen stroohoed een geellederen sigaren koker; een gouden ring; een ijzeren bondenketting; een blauwe dameshandschoeneen zwarte gehaakte doek. DUITSCHLAND, De Keizer stond den 29 dea middags voor zijn venster, toen de waoht van bet paleis werd afgelost. Hij ontviüg tevens weder verscheidene ambtenaren die hem over regeeringszaken verslag uitbrachten. Peuisen. Het buis van afgevaardigden is tot den 19 April verdaagd. ElzasLothabinghn. De afgevaardigde voor den Rijksdag Antoine is krachtens besluit van den stadhou der verbannen. Hij verliet terstond Metz en begaf zich naar Parijs. ENGELAND In eene den 31 gehouden vergadering der liberalen die zich van Gladstone afgescheiden hebben zeide de heer Hartington dat de partij in de tegenwoordige omstandigheden de regeering moest steu nen. De regeering zou ongetwijfeld bij de overweging in de afdeelingen van bet wetsontwerp op verscherping der strafbepalingen in Ierland gehoor geven aan de bedenkingen van eenige leden der partij. Chamberlain ondersteunde het gevoelen van Hartington. De vergade ring besloot bjj de eerste lezing voor dat wetsontwerp te stemmen. Hoogerhuis. Het wetsontwerp op de registratie en de overdracht van grondbezit in Engeland en tot het invoeren van registratie van het grondbezit is bij eerste lezing aangenomen. Minister Salisbury ver klaarde geen bericht ontvangen te hebben van de onder- teekening van een verbond tusschen Italië en Duitschland. De iersche landwet werd bij eerste lezing goedge keurd. Daarbij wordt de toelating bepaald der pachters, die pachtovereenkomsten bezitten krachtens de landwet van 1881. Met de beteekening van het bevel tot uit zetting wordt de pachter door dat feit zelf boschouwd als uit zijne pachtgoederen verdreven te zijü. Binnen zes maanden kau hij, behoudens betaling vau bet achter stallige weder pachter worden. Indien de pachter ten gevolge van rampspoeden insolvent is verklaard, wordt de ten uitvoerlegging van het vonnis geschorst. Lagerhuis. De regeering verklaarde den 1, dat de regeering geen bericht ontvangen had over een nieuwen aanslag tegen Let leven vau den Keizer van Rusland. PRANKRIJK. De minister beeft zich den 29 ver- eerngj met bet denkbeeld van den minister van justitie ten aanzien van de weddenschappen bij de wedren nen dat er geen bezwaar bestaatwanneer de minister van binnenl. zaken bij besluit, op aanvrage, aan renvereenigingen vergunning geeft om onder bare verantwoordelijkheid en baar toezicht onderlinge wed denschappen te laten aangaan. Een deel der opbrengst zou dan ten bate van de paardenfokkerij het overige voor de armen moeten worden gebruikt. Den 30 heeft de gemeenteraad van Parijs bet rapport behandeld zijner commissie, benoemd om van bericht en raad te dienen over de motie van den heer Longuet, om op te komen tegen de ontbinding van den gemeente raad van Marseille. Die commissie stelde voor de vol gende motie aan te nemen „De raad, trotsch de heldhaftigheid der parijsche nationale garde welkeondersteund door de meerder heid der vertegenwoordigers en maires, zich den 18 Maart Us71 verzet heeft legen de nachtelijke wegvoering barer kanonnen overwegendedat de gemeenteraad van Marseille, meester over zijne orde van werkzaam heden door hot verdagen zijner zitting zijne rechten niet overschreden heeftbetreurt de ontbinding van dien gemeenteraad en gaat over tot de orde van den dag." Na verwerping van eene motie, ora over te gaan tot de orde van den dag met 54 tegen 12 stemmen en van eene andere protest aanteekenende tegen de ver heerlijking der communemet 47 tegen 11 stemmen werd de volgende door den heer Cernesson ingediende motie aangenomen „De raadoverwegendedat de meerderheid van den raad bij herhaling aandringende op amnestie met bet oog op de gebeurtenissen van 18 Maart zoowel te Parijs als te Marseille, daarmede bedoeld heeft, aan alle bespreking voor goed een einde te makendie tweedracht onder de burgers zou kunnen verwekken gaat over tot de orde van den dag." Toen de heer Humbert voorsteldedan toch nog tegen de ontbinding van den raad te Marseille op te komen, werd met 37 tegen 25 stemmen tot de orde van den dag overgegaan. De gemeenteraad van St. Ouen heeft dien van Mar seille geluk gewenscbt met zijn besluit tot opheffing der zitting op den 18 ter eere van den verjaardag der commune. Kamer. Den 30 zijn de door den minister van financiën aangevraagde aanvullingskredieten voor het ministerie van financiën, waarover in de begrootingscom- missie groot verscbii van gevoelen bad bestaan aan genomen met 290 tegen 220 stemmen, nadat de minister president Goblet de kabinets-kwestie gesteld bad en verscheidene afgevaardigden het woord hadden gevoerd. De Senaat keurde den 31 deze suppletoire kredieten met 215 tegen 2 stemmen goed. RUSLAND. Van verschilleude zijden wordt verzekerd, dat de heer von Giers, de minister van buitenlandache zaken aan den gespannen toestand tusschen hem en den beer Katkoff een einde wil maken. De Kölniscbe Zeituug zegt op grond van bare bijzondere berichten uit Petersburg te kunnen verzekeren, dat die minister een gehoor bij den Keizer verzocht heeft om te verlangen, dat de Moskouscbe Ct. van den beer Katkoff voortaan verboden werd met de verklaring dat bij anders niet larger minister van buitenlandsclie zaken kon blijven. De Times bevat berichten uit Petersburg, waarin de heer Katkofl wordt voorgesteld als de voortdurende tegenstander van minister von Giers dien hij ten val tracht te brengen gelijk hij het den heer von Bunge als minister van financiën heeft gedaan. Zijn zwijgen in December na de duitschgezinde mededeeling der Regeeringsbode is ongestraft gebleven. Thans heeft hij zich niet met zwijgen vergenoegd maar heeft hij eene dergelijke mededeeling in zijn blad aan eene scherpe beoordeeling ouderworpen. Minister von Giers mag volgens dat blad niet dulden dat zulk eene uitdaging van het regeeringsgezag wederom ongestraft b'ijft. Van meer dan ééne zijde wordt gemelddat den 30 een nieuwe aanslag op het leven van den Keizer in het park te Gatschina door een officier gepleegd, doch mislukt is. Uit nadere berichten blijkt, dat het adres van de studenten aan den Keizer slechts door een derde gedeelte onderteekend was. SPANJE. Den 29 is het door de Kamer aangenomen wetsontwerp tot verpachting van het tabaksmonopolie goedgekeurd. ZWITSERLAND. De nieuwe drankwet zal aan eene volksstemming onderworpen worden. Bij kon. besluit van den 25 is benoemd tot ridder in de orde van den nederlandsehen leeuw do heer von Schoen laatstelijk gezantschapssecretaris aan het duitsche gezantscbap te 's Gravenhage. Den 29 was te Benschop voor het bouwen eener kerk met toren, traptorens, doopkapelsacristie en zang koor, alsmede het bouwen eener noodkerk en het sloo- pen der oude kerkde heer J. Rodenrijs te 's Graven hage voor f 55.750 laagste inschrijver. Den 30 is te Leiden een hevige brand ontstaan in de werkplaats van de pianomaker Bender aan de Heerengracht bij de Nieuwe Rijn. Zy brandde met de daarin geborgen goederen geheel af, terwijl het daar naast gelegen perceel bewoond door den apotheker C. Willebrandsmede aanzienlijke schade bekwam. De heer Jobs. de Vries te Hoorn was den 30 voor f 15870 laagste inschrijver naar bet verbouwen der school aan de Korte Kade te Kralingen. Hem is de uitvoering van het werk gegund. Bij kon. besluit van den 30 zijn tot surnumerairs bij den dienst van 's rijks schatkist benoemd de beeren jhr. G. A. J. van Spengler en jhr. A. Bowier. Bij kon. besluit van den 31 zijn benoemd tot heemraad van heb ambacht van West-Eriesland, genaamd Drechterlandvan wege de Middel kogge de heer H. Kok en tot heemraad van den polder Eierland de heer D. C. Loman. Den 31 is te Haarlem bij enkele inschrijving aan besteed 1- het voortzetten der verbetering van den omringdijk op het eiland Marken behooreude tot de zeewerken in Noordholland, geraamd op ƒ4400. Laag ste inschrijver de heer J. Mantel Az. te Eukbuizen voor f 3722; 2. het verbeteren van een gedeelte der kade op het eiland Urk, behoorende tot de zeewerken in Noordholland, geraamd op 2470. Laagste inschrij ver de heer J. H. Klein te Urk voor 1984. „Ga maar binnen juffer... Ge moogt wel? Niet waar Rosine Of heb ik u verkeerd verstaan Rosine was opgestaan; als verward, diep ademhalend, streek zij het haar uit het gezicht. Georg wist zelf nauwelijks, hoe het kwam, dat hij op eens bare hand vasthield. Hij had die bijna losgelaten, toen Rosine op een koelen, bitsen toon sprak „Je schijnt wel baast te hebben, dat je niet buiten kunt wachten maar die rondepoezelige band vleide zich zoo zacht in de zijnebij hield ze nog steeds vasttoen hij zieh lang zaam omwendde om te zien, tot wie Rosine gesproken had. Maar toen stond hij ook piotteling op en liet Rosine's hand los, alsof bet een stuk gloeiend ijzer geworden was. Hij zag in het geheele vertrek niets dan twee oogen dan een paar diepe oogen die zonder eenig verwijt, veeleer met smartelijke berust ngeenige se conden lang op hem gericht waren. En vreerad was betdat die droeve ui drukking in Hilde's blikken want het was Uilde, die daar in de deur stond den joogen man in eene plo selinge woede mtbranden deed. Hilde's oogen zeiden hem zoo duidelijkals woorden het slechts balden kunnen Vrees nietik zal u uwe bruid niet ontrooven en nu barstte Georg in woede los, tegen haar, tegen zichzelven, maar voor alles tegen Roaine I Hij had bet meisje kunnen vernietigen voor dit doorstoken speldat hij plotseling hierin meende te zien. Juist begon Hilde te spreken alleen hare stem werkte reeds zoo kalmeerend op hem, dat hij ten minste zijne uiterlijke kalmte bewaren kon als een schijn baar onverschillig toehoorder van het gesprek dat nu door de beide vrouwen gevoerd zou worden. U bebt mij laten roepen om n ons werk te toonea", sprak Hilde. „Ik heb de schoonste modellen voor u uitgezocht en hoopdat u iets naar genoegen vinden zultVergun my ze bier voor u uit te leggen." Wordt verco'tgd, VAN SOPHIE JUNGHAUS. 16) „Laat ik u niet Btoren nichtjehet gesnor van het spinnewiel ia niet zulk eene onaangename muziek", sprak Georg, terwijl hij met een zucht, alsof hij moede was, op de bank plaats nam Ook scheen hij geen lust te hebben veel te praten wat eigenlijk geen compli ment voor Rosine was. Verstandig als «ij in zulke zaken was, liet zij zich echter zijn zwijgend gezelschap wel gevallen en sprak ook niet. Terwijl hij zoo naast haar zat, kon hij den rooskleurigen hais, het kleine oor en een' deel van hare ronde wang bewonderen wat alles op zichzelve reeds eene welsprekende taal sprak, zonder dut Rosine er iets. behoefde bij te voegen. Het duurde dan ook niet lang, ot zijn arm strekte zich achter haar uil en al bleef deze ook op de leuning der bank rusten, zoo kon Georg dien toch elk oogenblik om haar heen slaan, of behoefde zij zieh slechts een weinig achteruit te leu nen om dien steun te genieten. Voor iemand die de kamer binnen zou komen zag het paar er dus vreedzaam en eensgezind genoeg uit. Georg gevoelde, al mijmerende, dat Rosine's kalmte een guns'.igen invloed op hem uitoefende en zag dan O jk een weinig verstoord optoen de deur geopend werd Geheel anders dan Rosine, wier hart onder het strakke keurslijf' beviger klopte dan gewoonlijk. Hoe yverig zij ook spon, bad zij toch naar eik goluid in het huis geluisterd bet openen en sluiten der huisdeur en eene vreemdediepe stem waren haur niet ontgaan al had Georg hier niet het minste erg in gehad. Truitjedo meidwas binnen gekomen. Door het snorren van het spinnewiel verstond Georg niet, wat zy aan Rosine zeide. Deze antwoordde, terwijl zy omzag, met een bitse stem: „Ze komt laat genoeg... nu kan ze ook wel wat wachten. Laat haar in de keuken totdat ik kom.'' De meid ging weder weg, Rosine spon door en Georg dacht weldra niet meer aan de kleine stoornis. Hij vermoedde zeker niet, dat het meisje naast hem met kloppend hart haren tiid |fwacblte en reeds nu hare wraak koelde aan dezelfde vrouw, wier beeld nog steeds voor zijn geest stond. Ook nu dacht hijin Rosine's bijzijn en onder den invloed van hare uiterlijke schoon heden, aan Hilde. Juffer Rosine vermoedde dit terechtdoor alles wat zij wist. Het ergerde baar hoe langer hoe meermaar zij hield zieh in. Eindelijk wendde zij zieh tot hem liet het spinnewiel stilstaan en sprak lachende„Ge zegt niet veelneef „Ik vroeg Georg verstrooid „Ge hebt gelijk nichije ik ben niet onbetaalbaar in gezelschap. Het kon beter. Houd ik u misschien van uwe huiselijke bezigheden af? Ik moend.-, dat ge geroepen waart. „Jaer was iemandmaar dat is minder", sprak Roaine met eene geveinsde onverschilligheid, omdat ge het snorren van het spinnewiel zoo gaarne hoort, ben ik blijven doorspiunen. Maar ik heb er weinig dank van u voor gehad." De ronde kin zonk op den boezem het goede kind pruilde; Georg gevoelde, dat zij door zijn gedrag recht biertoe had. „Rosine sprak hij zacht, terwijl hy zich tot haar boog. Op dit oogenblik werd de deur achter het paar geopend. Rosine hoorde Bcherp toe, maar veranderde hare plaats nietdan dat zij misschien nog een weinig dichter naar Georg schoof. Seconden lang bleef alles stilde persoon die had wiilen bin nenkomen scheen op het gezicht van het schijnbaar zoo eensgezinde paar, te blyven stil staan. Thans hoorde men Truitje's stem. De meid bad de afspraak goed uitgevoerd en riep nnachter de vreemde staande

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5