No. 41. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. WOENSDAG 6 APRIL. Onder de eerepoort Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Bijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën; (JMSciëel (BzhteUt* Hittttcttlimb. Bewerkt naar het Duitsch AIKMAARSCHE COURANT. De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEB ZOON. GE RRIT LAMPElaatste woonplaats Oude Niedorp EBMMETJE METZ, 1. w. Amsterdam; AETJB BLAAU- BOER, 1. w. Barsingerhornen PIETER VOORTHUIZEN, 1. w. Beemster, worden verzocht zich ter secretarie dezer ge meente aan te melden. DUITSCHLAND. Prins Bismarck heeft den 1 op zijnen 72 verjaardag, weder het gewone geschenk uit Jever 101 kievitseieren ontvangen. Elzas-Lotharingen. De verbannen afgevaardigde naar den Bijksdagde heer Antoine heeft van de regeering tevens het bevel gekregenop zijne reis naar Berlijn tot bijwoning der zittingen van den Bijksdag niet meer door Ëlzas-Lotharingen te reizen op straf van tot minstens 3 maanden gevangenisstraf te worden veroordeeld. Hij ontving den 31, des avonds na negen uurin een koffiehuis den last om met den eersten trein te vertrekken en na onder geleide van drie agen ten even aan zijn huis te zijn geweestzat hij reeds om elf uur, vergezeld van twee gendarmes, in den trein naar Nancy. Twee voorname ingezetenen te Tbun,de fabrikanten Scheurer en Convans, hebben mede bevel ont vangen het Jand te verlaten terwijl de heer Humbert te Metz in hechtenis werd genomen. Allen werden verdacht in verstandhouding te staan met den te Parijs bestaanden bond, die ten doel heeft Elzas-Lotharingen te herwinnen. PBANKEIJK. De gemeenteraad van Saint-Ouen is reeds ontbonden. OOSTENBIJK-HONGAEIJE. In 1886 zijn in dit rijk 76 boschwachters of jachtopzieners door stroopers van het leven beroofd. POBTUGAL. De Kamers zijn den 2 geopend. In de troonrede wordt eene conversie der schuld in het vooruitzicht gesteld. SPANJE. Terwijl den 2 de Kamer v. Afgevaardigden zitting hield, vond men achter de deur, welke tot de vergaderzaal toegang geeft, een kardoes met brandende lont en gevuld met ontplofbare stoffen. Onder de leden heersehte groote opschuddingtoen zij met dat feit in kennis werden gesteld. In den nacht van den 2 op den 3 is op eene trap van de woning van den minister van financien een kar does met ontplofbare stoffen ontbrand, waardoor eenige ruiten gesprongen zijn. Niemand bekwam eenig letsel. BULGABIJE. Den heer Mentoff, prefect van politie te Bustschuk, die zich den 1 te Bucharest bevond, ia op straat aangevallen door bulgaarsche uitgewekenen die verscheidene revolverschoten op hem losten. Hij werd gewond. De bevolking gaf' onverholen hare af keuring over dien aanslag te kennen. VAN SOPHIE JUNGHAUS. 17) Hilde had een pakje bij zichwaarmede zij nu naar de tafel trad; hare rijzige gestalte kwam door het eenvoudige kleed thans meer dan gewoonlijk uit. Bosine beet zich van ergernis op de lippen. Die meid had niet eens antwoord gegeven op hare vraag, waarom zij niet in de keuken gewacht hadmisschien had zij die niet eens gehoord, omdat hare gedachten geheel en al door de tegenwoordigheid van den burgemeesterszoon inge nomen wareD. Zij begon hare bedaardheid te verliezen; hare oogen, die het vreemde meisje driest aanstaarden, werden groenachtig ze zag Hilde thans voor de eerste maal van nabij en nu ook zij bij zichzelve erkennen moestdat het meisje behalve de bekoorlijkheid der jeugd, iets bijzonders, iets indrukwekkends in hare ver schijning hadwerd zij geheel gif en gal. Zij gaf zich nauwelijks moeitehare vijandige stemming tegenover de argelooze Hilde te verbergen. „Ja, pak maar uit ik heb mij intnsschen weer bedachten zal je niets laten verdienenmaar ik kan die rariteiten wel eens zien1', sprak zij minachtend. Hilde zag verbaasd opnog begreep zij dezen toon niet. Ook tot Georg zweefde baar vragende blik, maar zonder eenige opheldering te bekomen. Georg had de armen over elkander geslagen en stond tegen eene hooge kast te lennen, tegenover de tafel. Wel kwamen er bij de laatste woorden van Bosine eenige spiertrek- kingen om zijne lippenmaar hij sprak niet. Zwijgend en aandachtig volgde hij met de oogen Hilde's bewe gingen terwijl zij met eene bedrijvigheiddie iets STATEN-GENEBAAL. Tweede Kamer. Uitstel der periodieke verkiezingen. Uit het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsont werp tot uitstel der Juniverkiezingen blijkt in hoofdzaak, daar de beschouwingen over de noodzakelijkheid van dit ontwerp na de schorsing der beraadslaging over de grondwetsherziening hare waarde verloren hebben na de reeds genomen beslissing dat eenige leden liever met die herziening wilden voortgaan tot tegen het tijdstip der gewone periodieke verkiezingen, desnoods met voorafgaande behandeling van eenig bijzonder dringend noodig geachte hoofdstuk b. v. het achtste en op bedoeld tijd stip, ook al mocht de geheele herziening dan nog niet zijn afgeloopen, tot ontbinding der Kamer over te gaan. Deze leden brachten dien wensch in verband met een ander denkbeeld. Zij zouden de grondwet willen herzien telkens naar gelang de behoefte daaraan op eenig bepaald punt bleekzooals geschied is met art. 198. Treedt, volgens de ontworpen bepalingen eener gewijzigde grondwet, de geheele Kamer om de vier jaren af, dan zou men in dat vierjarig tijdvak telkenmale kunnen nagaan, welke wijzigingen daarin werden vereischt. Hiertegen werd aangevoerd, dat het volgen van eerstbedoelden weg zou zijn een terugkomen op de reeds verworpen motie van den heer de Geer. Eu wat het tweede denkbeeld betreft, dit scheen geheel in strijd met het karakter van onveranderlijkheid, dat toch wel het hoofdkenmerk van elke grondwet moest wezen. De vraag werd gedaan, of het tijdstip der verkiezingen voor de Eerste Kamer niet eveneens moest worden verschoven. Verder werd door zeer vele leden, in plaats van den tweeden Dinsdag van Augustus in het eenig artikel, de voorkeur gege ven aan den laatsten Dinsdag dier maand. Ook dan toch zouden de verkiezingen nog vóór den derden Maandag in September kunnen zijn afgeloopen. Volgens sommiger oordeel zouden zij zelfs, met het oog op de ontbinding der Kamer in 1886, tot October of nog later kunnen worden uitgesteld. Het wetsontwerp tot verlenging van den dienst- tijd voor de militie te land der lichting van 1882 en de zeemilitie der lichting 1883 werd in de afdeelingen besprokenin verband met de vraagof de tegenwoordige staatkundige toestand van Europa eene tijdelijke uitbreiding onzer levende strijdkrachten wettigde. Eenige leden achtten de buitengewone omstandigheden niet aanwezig, althans het bestaan daarvan door de regeering niet behoorlijk omschreven. Andere ontveinsden niet de moeielijkheid voor leden der Kamer om den staatkundigen toestand volledig te beoordeelen. Yele meendendat niets mocht worden verzuimd ter even- tueele handhaving onzer neutraliteit, doch wilden de aanneming van dit ontwerp niet beschouwd zien als een bewijs van ver trouwen in bet regeeringsbeleid, omdat de Kamer niet licht de in 's lands belang noodig geoordeelde middelen aan eene regee- rin? zou onthouden. Éenige ledenwegens den staatkundigen toestand in Europa voor dit voorstel, zagen daarin ongaarne een antecedent voor eene jaarlijksche versterking onzer levende strijdkrachten. Nog werd de bedenking geopperd dat wel degelijk bij aan neming van dit ontwerp nadeel werd geledenvoornamelijk door eventueele plaatsvervangers der lichting van 1888, die in April van dat jaar nog niet zouden kunnen overleggen het bewijs van volbrachten militieplicht en voor wie het ook van belang isreeds vroeger in het bezit te geraken van eene ver klaring van goed gedrag. Ook wensebte men oplossing van het bezwaar, dat de bepaling treffends had, de lange strooken der kanten, het werk barer vlytige handen zorgvuldig naast elkander op de tafel uitbreidde. De doorgewerkte patronen kwamen op den donkeren achtergrond volkomen tot hun recht; terwijl lij hier en daar nog eenige voorzichtig goed legde of beter in het licht schiktescheen Hilde zelve er genoegen in te vinden. Ook waren werkelijk vele der kanten, reeds alleen ten opzichte van het ontwerp, ware kunststukken. „Deze breede strooken", sprak Hilde, „werken wij om de beste ta'ellabens. Deze smallere worden gewoonlijk voor handdoeken genomen; zij kannen goed gewasschen worden en u zult er zeker tevreden over zijn, als u er van bestelt. Deze andere zijn kanten die wij slechts afzonderlijk leveren niet in de stukken inweven. Men gebruikt ze gewoonlijk als tusschenzetsels voor fijne kus- sensloopendie meer tot sieraad dan voor het gebruik dienen." Met hare eerlijke oogen zag zij thans Bosine aan als om hare meening over dit schoone werk te vernemen. Maar Bosine's blik was verduisterd door toorn, zoodat zij nauwelijks zag wat voor haar lag. Weder kwamen er scherpe woorden op hare lippen, maar zij hield zich in. Georg's gelaat had zulk eene wonderlijke uitdrukking dat zich thans een gevoel van vrees bij haren haat en ergernis voegde. Maar het gelukte haar niet hare woorden in te honden. Zij wendde zich zelfs tot hem en sprak op een toon, die vroolyk klinken moest, maar snijdend scherp uitviel„Dat is niets voor onsniet Georg De bedden met kant op te sieren, mag ergens anders dan in eerbare burgerhuizen gebruikelijk zijn bij ons niet Georg vergenoegde zich zijne schouders op te halen. „Ge zwijgt steeds Men moet waarlijk geduld met u hebbenGeorg'', vervolgde het meisje. „En ik had gehooptdat ge mij bij dezen inkoop goeden raad ge geven zoudt hebben. Moeder en ik schaffen gaarne aan, wat u bevalt een loerende blik van Bosine trof hem bij deze driesto toespeling; op gevaar af hem toornig dat de schutterijen zullen sterk zijn twee man van iedere hon derd zielen in elke gemeenteniet nageleefd zou kunnen worden dan ten nadeele van andere personen, Bij kon. besluit van den 25 zijn aangewezen de geoorloofde bijvoegingen of veranderingen in gedrukte of daarmede gelijk gestelde stukken die ter verzending met de post worden aangeboden. Uit het verslag der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, den 28 te Haarlem uitgebracht bi ijk tdat de afdeelingen te zamen tellen 15 donateurs en 506 leden dat de afdeeüng Limmendie tijdelijk wegens gering ledenaantal hare werkzaamheden moest stakenweder in voldoend getal is toegenomen om zich op de algemeene vergadering te doen vertegenwoordi gen en dat de afdeeling Beverwjjk die in soortgelijken toestand verkeerdesedert 23 Maart 1886 weder op nieuw is opgericht. De door het hoofdbestuur gedane pogingen tot het verkrijgen van genoegzame opgaven tot het samenstellen van een statistisch verslag der gronden in 1886 beplant geweest met bol- en knol gewassen leidden tot geene gunstige uitkomst. Aan de Tweede Kamer had het hoofdbestuur zijne bezwaren ontwikkeld tegen het wetsontwerp op het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 29 aan de gascommissie een krediet van f 1500 verleend tot het doen opmaken van bestek en teekeningen voor den bouw eener nieuwe gasfabriek. Den 30 zijn eenige aan de gemeente Deventer behoorende landerijen verpacht voor f 1331 tegen f 1211 bij de vorige verpachting. De burgemeester van Zaandam heeft den 31 aan den gemeenteraad een voorstel ingediendom den aan vang der kermis te bepalen op den laatsten Dinsdag in Augustus en de kermis alzoo twee dagen te verkorten. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 31 tot gemeentelijke vroedvrouw benoemd mej. A. Gorter te Bijssen. De gemeentelijke aanplakborden te Zaandam wor den tegen den 1 Mei op nieuw voor 3 jaren verhuurd. Bij de den 1 gehouden trekking van aandeelen in de Botterdamsehe premieleening van 1868 zijn de hooge prijzen gevallen op ns. 56241 f 10000 69964 f 1500 71524 f 1000 16101, 28096, 43135 43212, 4900558075 en 63668 elk f 500. Bij de den 1 gehouden trekking van aandeelen in de geldleening van 1867groot f 1.000.000van het Paleis voor Volksvlijt, zijn uitgeloot de volgende 24 seriën 12, 66, 81, 417, 909, 1037, 1531, 1638, 1670, 1705, 1848, 1872, 2099, 2353, 2564, 2635, 2729, 2784, 3111, 3185, 3195, 3469, 3586, 3704. Den i zijn te Amsterdam vergaderd geweest de aandeelhouders der in likwidatie verkeerende V/ est- friesche trammaatsehappij daartoe opgeroepen door het voorloopig bestuur der voorgenomen naamlooze ven nootschap Paardentram Hoorn-—Enkhuizen om te be raadslagen over eenige wijzigingen in dat plan. Na te maken, voegde zij er bij: „Nu, misschien zyt ge een andermaal in een betere luim dan kan de juffer terugkomen „Ik verzoek je, mij buiten spel te laten", viel Georg haar in de rede. „Koop of koop niet volg geheel uw eigen smaak, Bosine, ik zon de gelegenheid dezen te leeren kennen niet willen missen." Bosine zag hem wantrouwend aan. Dat was het dus, want wat beteekenden zijne afwijzende woorden anders dan dat hij gemeene zaak met do deerne maakte Hare oogen fonkelden groenachtig en mot eene bevende stem sprak ey thans tot Hilde: „Nu, al kan ik ook niets gebruiken dan zal ik je toch den tijd moeten betalen, men kan niet vergendat menschen van jouw stand iets voor niets doen. Wat kost een el van dit goed?" „Vergeef mij", sprak Hilde ernstig. „Deze kanten worden niet bij de el verkocht. Wij weven ze in het goed, hetzij voor handdoeken of voor tafellakens en de prijs hangt af van het patroon. Slechts deze kunt u zooals ik zeiafzonderlijk koopenhet is het fijnste en moeielijkste werk van allevoor een kussensloop zal het op ongeveer een gulden komen. Men moet er weken lang aan werken", voegde zij er als tot veront schuldiging van den hoogen prijs bij. „Haba lachte Bosine minachtend. „Men moet niet wijs zijn als men zooveel voor dien rommel betalen wilJe weet te vragen maar wat doet het er toe, a's men klanten vindtEn bijna schreeuwend voegde zij er bij „Laat je je al je kunsten zoo goed betalen, onbeschaamde boeleerster Een doffe uitroep klonk door het vertrekmaar niet Hilde had dien uitgestooten want zij stond een oogenblik als versteend. Als ooggetuige echter zou men den blik vau haar afgewend hebben om de smart die haar bij deze woorden trofniet nog pijnlijker te maken. „Onverdiend geeft u mij dien slechten naam riep zij eindelijk bevende uit. „God richte tusschen u en mij tot heden gunde ik u slechts het allerbeste

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1