No. 42. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Onder de eerepoort. VII IJ D A G 8 APIilL. Prijs der gewone Advertentiën: JSatUulamfe1. FEUILLEïTOPff, Bewerkt naar het Duitsch ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsd&g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 8 nummers f 0.08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEE ZOON. BELGIE. De Kamer heeft met 86 tegen 9 stemmen, terwijl 7 leden buiten stemming bleven het plan der regeering tot het sluiten eener Congoleening goedge keurd. De tegenstanders waren vau gevoelen dat de leening te zeer het karakter eener loterij droeg en de zaak de vertegenwoordiging niet aanging. ENGELAND. De heer Churchill is den 2 na zijn aftreden als minister van financiën en zijne terugkomst uit het buitenland voor het eerst weder als spreker over staatkunde opgetreden. Hij heelt zich als voorstander der iersche dwangwet doen kennen en zelfs het nemen van nog krasser maatregelen voorgestaan. Majoor Ridgeway en kapitein Barrow vertrekken den 7 naar Petersburg om de onderhandelingen met Eusland over de eindregeling der grenzen van Afgha nistan te hervatten. Lagerhuis. Minister Eergusson verklaarde den 5 dat de onderhandelingen over Egypte tusschen de Porte en den heer Drummond Wolff voortgezet werden en wel zoodanigdat men eene gunstige uitkomst mocht verwachten doch het was nog onmogelijk, zelfs bij benadering het tijdstip vast te stellen waarop aan de zending van den beer Drummond Wolff een einde kan komen. De heer Samuelson bestreed de tweede lezing van het ontwerp der iersche strafwet door het indienen van een voorstelstrekkendeom te verklarendat bij aanneming van het ontwerp de wanorde in Ierland zal toenemen en de eenheid des rijks in gevaar zal worden gebracht, zoodat het huis de verdere behandeling afwijst. ERANKRIJK. Voor eenige weken wandelde een 23jarig student met twee jonge meisjes te Asnières. Zij kwamen langs het huis van een banketbakkerwaar verscbe taartjes uitgestald stonden. De meisjes kregen lust ze te proeven en terwijl ze den winkel binnentra den bleef hun geleider op straat wachten. Toen zij naar buiten kwamentrokken zij de aandacht van een kantoorbediende, die haar wilde omhelzen. De student greep hem aan en vroeg wat bij wilde. De kantoor bediende gaf den student tot antwoord een geduchten stoot die hem deed vallen. Dadelijk was de aange vallene weder overeind trok een pistool uit zijn zak en schoot op den tegenstanderdie in de zij werd ge troffen. De student begaf zich dadelijk naar het commissariaat van politie in hechtenis. Hij werd daarop door de rechtbank te Parijs vervolgd wegens opzettelijke verwonding en het ongeoorloofd dragen van wapenen. Op het eerste deel dier aanklacht sprak de rechtbank hem vrij, omdat „hij zich in staat van wettige zelfverdediging had kunnen beschouwen", doch veroor deelde hein tot 8 boete wegens het dragen van on geoorloofde wapenen. TAN SOPHIE JUNGHAUS. 18) VIII. Het was op den namiddag van den volgenden dagde burgemeester zat met den ouden Kiilwetter in zijne werkkamer. Zij hadden zaken behandeld want Peter Külwetter had eene levering op zich ge nomen van lichtrood doek voor het versieren der stellage voor de stadsmuzikanten naast de eerepoort in de Slotstraat. De zaak ging eigenlijk het hoofd der burgerij niets aan, maar behoorde tot de ambtelijke bemoeiingen der stads-rekenkamer. Külwetter deed echter alsof hij dit niet wisthij nam de vrijheid zijn hooggeachten neef burgemeester in alle bijzonderheden van deze zaak in te wijden eensdeels doordat hij tegenover anderen op zijne familiebetrekking tot dezen pochte, anderdeels, omdat hij voor den bepaalden prijs zoo weinig mogelijk slecht doek leveren en zooveel mogelijk verdienen wiide. De zaken waren afgeloopen. Burgemeester Tiedemars had met zijn eigenaardig fijn lachje zijn neet' ten volle aanbevolen te zorgen dat het doek ten minste van 's morgens tot 's avonds goed blijven zon en Peter Külwetter had met den verschuldigden eerbied om deze scheits gelachen. Hij was thans opgestaan en wilde het vertrek verlaten, toen hij zich uog eens omwendde en met zijne hooge stem lachende riep „Wat ik nog zeggen wilde er zijn gisteren tusschen Georg en Eosine woorden gevallen. Waarom? Nu ja, nw zoon schijnt in een vreemde wei geloopen te hebben Eusland zal aan de wereldtentoonstelling van 1889 te Parijs niet deelnemen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat 5000 man naar Tonkin zullen vertrekken ter vervanging van hen, wier diensttijd verstreken is. Se n a at. Dit college heeft geweigerd het door de Kamer aangenomen voorstel tot afscheiding van den gemeenteraad van Parijs en den algemeenen raad der Seine dadelijk in behandeling te nemen terwijl de commissie voor het ontwerp tot invoering der arroudis- sementsgewijze verkiezingen voor de gemeenteraden besloten heeft, daarover eerst eene beslissing te nemen, wanneer omtrent eerstgenoemd ontwerp een besluit gevallen is. De radicale bladen laten zich over deze besluiten in zeer heftige bewoordingen uit. Ondanks de krachtige verdediging van den minister Elourens is de handelsovereenkomst met Griekenland verworpen met 156 tegen 98 stemmen. Daarna is de Senaat tot 10 Mei uiteengegaan. Kamer. Den 2 was door de heeren^Eouvier c.s. voorgesteld om de verkiezing der nieuwe begrootings- commissie niet gelijk vroeger in de afdeelingen maar bij icrutin de liste in de volle vergadering te doen plaats hebben, omdat o. a. aan de minderheid naar billijkheid in de commissie plaats moest worden gegeven. Met 274 tegen 249 stemmen werd het voorstel om de ver kiezing der commissie bij ecrutin de liste te doen ge schieden aangenomen maar tevens beslistdat zulks in de afdeelingen zou plaats hebben. Met 334 tegen 228 stemmen werd de verkiezing op den 4 bepaald. Een voorstel, om te bepalen dat de rapporten betref fende de begrooting vóór 1 Juli rondgedeeld zouden moeten wordenwerd spoedeischend verklaard. Den 4 konden slechts 7 leden der begrotingscom missie verkozen worden, daar de overige personen niet de vereiachte meerderheid van 226 stemmen verkregen hadden. Na afloop der stemming trachtten de repu blikeinen nogmaals de leden aer rechterzijde over te halen, zich tevreden te stellen met de vier zetels, haar van de 33 aangeboden. Zij bleven echter weigeren daar dit getal buiten alle verhouding stond tot hunne getalsterkte in de Kamerwelke aanspraak op ten minste 9 leden gaf. Daarna maakten de republikeinen eene nieuwe lijst van 26 leden, uitsluitend republikeinen en wel uit de afgevaardigden, die na de gekozenen de meeste stemmen verkregen. De commissie bestaat alzoo uit 12 opportunisten, 9 radicalen, 9 leden der uiterste linkerzijde en 3 onafhankelijke leden. De leden der rechterzijde hebben een krachtig protest tegen hunne uitsluiting ingediend. Den 4 ie verder een door de regeering voor tien jaren met de transvaalsche republiek gesloten handelsverdrag goedgekeurd en geene machti- tiging verleend tot het instellen eener vervolging tegen den radicalen a'gevaardigde Douville-Maillefeu wegens een twist met een ambtgenoot in eene der wachtkamers. Den 5 is met 303 tegen 257 stemmen de legerwet en daar is Eosine achter gekomen. Nu, het is niet de moeite waard, wij zijn ook geene monniken geweest, he? Nu, mijne dochter is ook verstandig en wil het hem vergeven. Maar zou het toch niet goed zijn als wij nu maar een behoorlijk slot aan de zaak maakten? Dadelijk na den intocht, niet? Dan houdt dat rond- loopeu van den knaap dat u toch uw geld kostvan zelf op." „Ik zal er nog heden met Georg over spreken", sprak burgemeester Tiedemars ernstig het bericht om trent zijn zoon scheen hem niet te bevallen. „En dan laat mij tijd tot den intocht, neef, dan kunnen v erloving en bruiloft zoo spoedig, als het slechts gepast isop elkander volgen. De vrouwen zijn bovendien met alles reeds klaar." Peter Külwetter nam afscheid en wreef zich bui ten tevreden in de handen. „Waar zit Georg toch, nicht Men ziet hem nooit als men hier in huis komtriep hij toen hij voorbij de keuken kwam de burgemeestersvrouw toedie daar aan het werk was. „Die zit van daag den heelen dag bij zijne boeken", riep zij hem als antwoord toe. „Bij zijne boeken den heelen dag zoo zoo her haalde de oudehalf overluid „nu groet den jongen heer van mij en daarmede verliet hij knikkende en in de handen wrijvende het huis. De burgemeester had na het vertrek van zijn neef weder zijne ambtsbezigheden vervolgd maar een lichte wolk was er op zijn voorhoofd gebleventoen Georg tegen den avond bij hem binnentradzag hij zijn zoon wel met zekere tevredenheid maar toch ern stiger dan gewoonlijk aan. Hij meende thans die zaak ten einde te brengen. „Hebt ge gelegenheid mij aan te hooren over eene zaakvader, die geen langer uitstel dulden kan begon Georg. De oude boog langzaam het grijze hoofd en wees terwijl bij zijn armstoel een weinig van zijne schrijftafel afschoof, naar een in zijne nabijheid staanden stoel tegen den 10 Mei aan de orde gesteld en de zitting tot dien dag verdaagd. ITALIË, Het nieuwe ministerie bestaat uit de heerenDepretis minister-president en minister van buitenl. zaken Crispibinnenl. zakenZanardelli justitie generaal Bertole-Vialeoorlog Brin, marine; Magliani, financiënSarracco, openbare werkenGri- maldi landbouw Coppino openbaar onderwijs. Als nieuwe ministers zijn opgetreden de heeren Crispi ZanardelliBertole-Viale en Sarracco. De rechterzijde verliest twee belangrijke portefeuilles, die van buiten- landscbe zaken (di Ribilant) en van oorlog (Eicotti). De Kamer is tegen den 18 bijeengeroepen. Cipriani de oud-aanhanger der commune die nog steeds gevaDgen zit, ia voor de vierde maal te Eavenna tot lid der Kamer gekozen. RUSLAND. De regeering heeft het voornemen eene belasting op reispassen in te voeren met het doel, naar men zegtom het reizen der russen naar het buiten land zooveel mogelijk tegen te gaan. De belasting is zeer hoog 30 gouden roebels voor een pas van 3 maanden; 15 roebels voor iedere maand meer van het eerste jaar en één roebel per dag van het tweede jaar een reispas voor één jaar bost dus 165 roebels en het tweede jaar 365 roebels. BULGABIJE. De heer Mantoff was op verzoek van den russischen consul Hitrovo te Bucharest gekomen. Hij had hem om een onderhoud verzocht ter bespreking van eene gewichtige aangelegenheid. Op weg naar den woning van den consul werd door een paar uitgeweken buigaren reeds op hem geschoten. De bekomen won den zijn niet doodelijk SPANJE. In het noorden van het rijk en te Madrid is in den nacht van den 2 op den 3 zooveel sneeuw gevallendut het verkeer op verschillende punten ge stremd is. Te Malaga werden den 2 drie aardschokken gevoeld welke slechts onbeduidende schade hebben ver oorzaakt. TURKIJE. De russische gezant te Constantinopel heeft den 5 het antwoord van den Czar, met betrekking tot Bulgarije aan de Porte overhandigd. Het is van dien aarddat de voortzetting der onderhandelingen over de bulgaarsche quaestie niet onmogelijk wordt gemaakt. ZWEDEN. De Koningin is den 5 geopereerd met gunstig gevolg. YEEEENIGDE STATEN. Hodgesdie de bom in den schouwburg te San Erancisco wilde werpen toen Adeline Patti daar zong is wegens moordaanslag tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. waarop ook Külwetter gezeten had „Het treft toevallig dat ik ook wat met u te bespreken heb ik wilde n juist laten roepen", voegde hij er bij. Georg zag snel op, eenigezins getroffen door den toon, waarop zijn vader sprak. „De oude Kü'wetter was hier, vader had hij eene bijzondere boodschap aan u „Ja", sprak de burgemeester droog. „Hij beklaagde zich over u en verzocht mij den tijd uwer bruiloft met Eosine te bepalen wat ik ook beloofd heb." Het bloed vloog Georg in het gelaatmaar hij bleef zwijgen drukte zelfs de lippen dichter opeen terwijl hij zijne armen over de borst kruiste. De storm was dus in aantochtmocht hij losbarsten dan hem moedig het hoofd geboden. Do burgemeester zag zijn zoon opmerkzaam aan en begon nu op een toondie veel milder was dan Georg verwacht had „Ik ben niet van plan u hier als een schoolknaap ds les te lezen Georg. Maar eene zaak wil ik u niet verzwijgen. Juist omdat ge nu drie jaren lang uwe volle vrijheid gehad hebtbad ik niet verwacht te moe ten hoorendat ge hier in uwe vaderstad waar ge nu spoedig als een der eerste burgers gevestigd zult zijn uw goeden naam zoudt bederven en aan Eosine, dat arme kind reden tot klachten geven." Het bleef den burgemeester niet onopgemerkt dat er een verachtelijke trek om de lippen zijns zoons verscheen bij het hooren van Eosine s naam. „Spreek", vervolgde hij nu iets minder ernstig dan tot nu toe; „is het eene kinderachtigheid van het meisje, of hebt ge haar inderdaad reden gegeven tot naijver?" „Ja vader zeker zeer veel reden'wës het ant woordterwijl hij zijne oogen opsloeg en zijnen vader open aanzag. De burgemeester richtte zich op. De armleuning van zijn stoel met beide handen vasthoudende, boog hij zich naar voren. „Waf beduidt dit wonderlijk antwoord, Georg Spreek duidelijker zeide hij op scherpen toon.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1