ëinnctilaub. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend om eene subsidie van hoogstens t 350,000, zijnde de helft der werkelijk te doene uitgaven, te verleenen te ver doelen over 3 jaar, voor de verbetering der rivier de Berkel. g£ De regeering heeft thans de Juni-verkiezingen uitge steld tot den laatsten dinsdag in Augustus. Zij vleit zich dat de eerste lezing der grondwetsherziening ban zijn afgehandeld vóór 22 Julizoodat dan ook dö pe riodieke vernieuwing der Eerste Kamer kan worden vermeden. Zij kan in geen geval medegaan met het denkbeeld om de Kamer te ontbinden voordat beslist is omtrent al de voorstellen van herziening in eer ste lezing. Door Gad. Staten van Noordholland is bij hun besluit van den 30 Maart j. 1. vergunning verleend om op het werkspoor van de Sint Maartensvlotbrug in de gemeente Zijpe naar het strand by Pettenals trekkracht, in plaats van paarden, stoom te gebruiken. Den 2 zijn te Brussel gestolen 60000 kapitaal no- min. 4 pet. buitenl. Spanje met coupon van 1 April 1887, verdeeld in 5 stukken groot elk f 12000, serie E Ns. 15660, 3195, 3196, 13691 en 18365. Inlichtingen, die leiden tot het vinden der daders en de terugbeko- ming der stukken, erlangen eene belooning van 10000 fres. ten kantore van de heeren A. H. Keyser en Zonen te Amsterdam. Den 2 is te Helder aanbesteed het overbrengen van een stalen kanon van het fort Erfprins aldaar naar het spoorwegstation van een dergelijk kanon van het strand te Scheveningen naar het station van den Hol- landschen spoorweg aldaar en van een kanon van het station te Helder naar het fort Erfprins. Laagste inschrijver voor alle perceelen samen de heer A. Bos te Helder voor f 1197. Den 3 zijn des voormiddags tusscken 10 en 11 uren door middel van insluiping verschillende gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd op het landgoed Thorn aan den Alkmaarschen straatweg onder Yelsen. Den 3 ia de treindie des avonds 10.36 uit Botterdam naar 's Gravenhage vertrekt nabij laatst genoemde plaats gestoptdoordat een der medereizi gers aan den trekdraad die den Westinghouse-rem in beweging brengtgetrokken had toen in een wagon 3 klasse twist ontstaan was tusschen twee artilleristen en een paar burgers. Bij het aan het station inge stelde onderzoek werd men niet veel wijzer, daar de persoon die den trein had doen stilstaan zich reeds verwijderd had. Den 4 is te 's Gravenhage een nieuw opgetrokken muur van een huisin aanbouw op den koek der Nieuwe Markt en Fluweelen Burgwal, omgewaaid waardoor een werkman ernstig gewond werd. De gemeenteraad van Zwolle beeft den 4 beslo ten, uit de gemeentekas te voldoen het tekort der commissiebelast geweest met de leiding der feestelijke viering van 's Konings 70 verjaardag ten bedrage van f 403.73$. Bij kon. besluit van den 4 is met ingang van den 15 benoemd tot kantonreekter-plaatsvervanger in het kanton Helder de heer J. Caland ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Den 4 zijn te Woensel bij Eindhoven twee huizen en eene schuur afgebrand. In den nacht van den 4 op den 5 hebben onge veer 100 werklieden der Rijnspoorwegmaatschappij den beweegbaren bovenbouw der draaibrug over de Gouwe bij Gouda ongeveer 60 duim doen lichten om de me talen komwaarop de koningspil der brug draaitte De burgemeestersvrouw, die in de zijkamer het avond brood gereed zette, had reeds een tijdlang met ongeduld er over gedacht, wat die twee nu weder achter de gesloten deuren verhandelden. Zij ging vaker voorbij de deur, dan wel juist noodig was en ergerde zich, dat slechts een onduidelijk gemompel door de dikke eikenhouten paneelen drong. Plotseling ontstelde zij echter ter dege. Zij had een toornigen uitroep van haren man gehoord en tevens een geluid alsof een der zware stoelen daar binnen heftig ter zijde geschoven werd. Dat was geweest op het oogenblik dat voor de eerste maal de naam der dochter van Lukas van der Poort over Georg's lippen gekomen was. De burgemeester was opgesprongenzooals het den man van beproefde zelfbeheersching zelden gebeurde. „Bij God riep hij „een slechter streek had je ver metele lichtzinnigheid ons niet kunnen spelen. Ik effen den lieden hier den wegwaar en wanneer ik slechts kan Zij beschouwen mij als bun machtigsten helper door my zijn zij herwaarts gekomenik ben bij den landgraaf voor hen verantwoordelijken nu wordt het huis van den man aan wien de geheele gemeente gehecht isde snoodste schande berokkend door door wien door mijn eigen vleesch en bloed door den zoon van den burgemeester 1" Om zijne verbolgenheid meester te worden had de burgemeester heftig in het vertrek op en neder geloopen; hij bleef staan toen Georg begon „Gij vergist uvader. Nog is de eer der wevers dochter door mij niet gekrenkt die is bij haar zelve in te goede bescherming. Ik denk eerlijk hare hand te vragen ik kan niet buiten baar zij niet buiten my en zjj wordt mijne vrouw zij of niemand Thans volgde geen uitval van toorn van de zijde des burgemeestersmaar het vollescherpe gezicht veran derde van kleur en nam eene uitdrukking aan zooals Georg nog nooit gezien had. „Ik geloof, dat ge droomt, knaap sprak de oude ijskoud. „Sedert jaren hebben de Külwetters ons woord en zooals ik u gezegd heb zoodra de intocht van den landheer plaats gehad heeft vernieuwen. Het werk was des morgens bytijds gereed zonder stoornis in de scheepvaart of den treinenloop. Den 4 zijn te Beuzel bij Eindhoven door de maréchaussees twee personen aangehoudenverdacht van medeplichtigheid aan de inbraken en diefstallen te Tilburg. Te Tilburg werden den 5 mede 2 perso nen aangehouden. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 5 voor de in September te houden algemeene landbouwtentoon stelling aangewezen het terrein van de Nieuwe Vee markt, het Waaitje en bet plantsoen voor het stations gebouw. Den 5 zijn te Haarlem voor lid van den gemeen teraad uitgebracht 980 stemmenwaarvan 5 van on waarde. Herstemming tusschen de heeren P. Dyserinck met 483 en mr. A. C. Waller met 393 stemmen j op den heer H. P. Peltenburg waren 59 en op den heer L. W. C. Bervoets 35 stemmen uitgebracht. Minister Heemskerk heeft den 5 de bloementen toonstelling te Amsterdam bezocht. Den 5 zijn te Amsterdam nog als onderwijzer ge slaagd C. van Asselt te Haarlem en H. Bakker te Edam, alzoo 3 van de 8 geëzamineerdenden 6 A. P. L. Blad en Jacob Brouwer te Haarlem en Prederik Baijer te Amsterdam wederom 3 van de 8. In de den 5 te Schagen bij den heer W. Rog geveen, gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van de Harddraverij-vereeniging bleek de rekening over 1886 in ontvang te bedragen f 594,50in uitgaaf f 577,39alzoo te sluiten met een voordeelig saldo van f 17,11. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren P. G. C. J. Heyligers voorzitterW. Rog- gevesn secretaris, C. Asjes, penningmeester, J. de Veer en J. Winkel. Er werd besloten ook dit jaar weder eene harddraverij te houden en den datum voorloopig te stellen op Dinsdag6 September. In eene den 5 te Schagen gehouden vergadering van aandeelhouders der naamlooze vennootschap „de Landbouw-societeit Ceres," werd besloten de benoeming van eenen directeur-secretarisin plaats van den heer J. Keet Cz,, die bedankt had uittestellen tot de Juli vergadering en deu heer Jn. Groot Tz. gekozen om die betrekking tijdelijk waar te nemen. De rekening over 1886 sloot, in ontvang op f 915,04, in uitgaaf op f 614,06met een batig saldo van f 330,98. Op voorstel van het bestuur werd echter besloten geen dividend uittekeeren met het oog op de betaling der halfjaarlijksche rente der hypotheek van f 7000ad f 175, terwyl het restant moet strekken voor onderhoud van gebouwen en inventaris. In de den 5 gehouden vergadering van den gemeenteraad te Zijpewerd gelezen een schrijven van Ged. Statenwaarbij werd medegedeelddat de minister van binnenlandsche zaken daartoe door den Koning gemachtigdheeft bericht dat er geen termen waren om de artikelen der algemeene politie verordening dezer gemeentewaartegen bij Ged. Staten bezwaar bestond, te vernietigen. Genoemde artikelen behelzen 1. het verbod om aan de huizen te bedelen 2. het verbod om zich in kennelyken staat van dron kenschap te bevinden in herbergen of andere voor het publiek toegankelijke plaatsen 3. de bepaling, waarbij aan de politie het recht wordt gegeven om honden die op zekere tijden in strijd met het verbodzonder muilkorf op openbare wegen of straten worden aange troffen te dooden. In dezelfde vergadering werd op haar verzoek eervol ontslag verleend aan mej. Lorentz, als onderwijzeres te 't Zand en tot haar opvolgster benoemd mej. J. H. Freem van Kockengen. Met de benoemde stonden op de voordracht: mej. S. M. M. Hockstein van Leeuwarden en M. C, T. Borman van Enkhuizen. Den 6 is de heer jhr. mr. J. Roëlloud lid der Tweede Kamer met 26 stemmen gekozen tot lid der Eerste Kamer door de prov. staten van Zeeland die in dezelfde zitting tot lid van gedeputeerde Staten kozen en de feestelijkheden voorbij zijn zullen de verloving en de bruiloft plaats hebben." Ook Georg was schijnbaar kalm gebleven; hy kruiste slechts zijne armen vaster ever zijne borst. „Dus meent ge mij te kunnen dwingen, vader f" sprak hij, „dwingen een belofte te vervullen, die buiten mij om gegeven werd, waaraan ik als gedachtelooze knaap, zonder besef van wat Jzy inhield gehoor gegeven heb en die ook door u al naardat ge geluimd waartnu eens ernstig scheen beschouwd te worden, dan weder als kinderspel opgenomen werd! Ik zeg u echter, vader, met allen verschuldigden eerbied, maar krachtens mijn vast besluit als man, waartoe ik het recht heb dat meisje, Rosine Külwetter huw ik nooit „Georg De stem des ouden dreunde door het vertrek zoodat de burgemeestersvrouw in de zijkamer hevig ontstelde en al hoofdschuddende op een stoel ging zitten. Ook de zoon was bleek geworden maar het ontging den scherpen blik van den burgemeester niet dat hij er volstrekt niet toegevend uitzag; veeleer kwam er de plooi van een hardnekkig besluit tusschen zijne wenkbrauwen, die men reeds nu en dan bij den knaap gezien had doch steeds als bet voorteeken der neder laag van hen die anders wilden dan hij. De burgemeester was een goed diplomaat; bij bedacht plotselingdat het niet geraden zou zijn den hard- nekkigen wil van dat jonge hoofd tegen zich te wa penen. Veel bedaarder dan men van zijn laatsten uitroep verwacht zou hebben begon hij na eene korte pauze „Gij dwaaldet toen gij de overeenkomst tusschen de Külwetters en onsvolgens welke de beide fami- liën door uw huwelijk verbonden zouden worden, van niet veel beteekenis noemdet. Moet ik u daaraan herin neren die belofte bezit de verbindende krachtdie het woord van een man van eer in de samenleving eigen is en het de kracht van een eed geeft. Wilt ge mij voor mijne medeburgers tot een woordbrekertot leugenaar maken De verstandige oude heer was in een soort pathos vervallen dat hij slechts zelden aanwendde. Maar hij schoot het doel voorbijhij vergat dat hij in zijn zoon den heer mr. D. A. Berdenis van Berlekomvice-pre sident der arr. rechtbank te Middelbnrg, die de benoe ming aannam. Den 6 is de postbode voor de r. k. kerk te Heems kerk door een tak, die van een boom woeizoodanig getroffen dat hij zijnen loop moest staken. Mej. E. Elte te Helder is den 6 benoemd tot derde onderwijzeres aan de school 1 kl. No. 49 te Amsterdam. De Standaard noemt het bericht van het TJtrechtsch Dagbladdat de heer Keuchenius het parlementaire leven vaarwel zou zeggen, een Aprilgrap. De naamlooze vennootschap het Utrechisch pro vinciaal en stedelijk Dagblad keert over 1886 6 pet. dividend uit. - Wijlen de heer dr. C. M. van der Sande Lacoste, overleden te Amsterdamheeft, behalve het reeds ver melde legaat, f 20000 vermaakt aan de maatschappij van weldadigheid te Prederiksoord en f 5000 bestemd voor het vestigen van een zoölogisch station aan de nederl. kust. Het grootste gedeelte van zijn vermogen is aan het Kinderziekenhuis te Amsterdam vermaakt. Door den jager 0. Koeman, te Ouöorp, is achter zijne woning een prachtige otter geschoten die de zeldzame lengte heeft van 1.50 ned. el. Den 13 vangt de kaasmarkt te Enkhuizen weder aan. Ds. M. F. Lauerman, Berkenwoude bij Gouda, heeft de toezegging van beroep naar de gemeente Zijpe (Zuidzijde) aangenomen. Volgens de Nieuwe Rotterdammer Courant heeft de minister van oorlognaar aanleiding van de geheel onvoldoende uitkomsten der koloniale werving vooral in den laatsten tijd een schrijven gericht aan de ver schillende militaire autoriteiten met de keuring enz. belast waarin hjj hun verzoekt, zooveel in hun ver mogen is, mede te werken tot verbetering dier uitkomsten. Hij heeft daarbij te kennen gegeven dat voortaan wel eenige gemakkelijkheid in toepassing mag worden gebracht. Wat in gewone omstandigheden niet ge schiedde kon in de tegenwoordige buitengewone om standigheden wel plaats vinden. Zoo zouden bijv. zy die niet in alle opzichten onder de onverbeterlijken of diepgevallenen te rangschikken zijn, doch overigens aan de gestelde eischen voldoen, niet meer onvoorwaardelijk behoeven te worden uitgesloten, evenmin als de zonder bewijs van goed gedrag uit den militairen dienst ont slagenen behoeven afgewezen te worden. Zij kunnen voortaan zonder uitzondering en zonder voorafgaande machtiging worden toegelaten tot eene verbintenis op proef bjj het 8e regiment infanteriemet toezegging dat zij, na zes maanden bij het eerste bataljon van dat regiment bewijzen van verbeterd gedrag gegeven heb bende bij het indisehe leger kunnen overgaan. Zij die zich herhaaldelijk aan overtreding der drankwet hebben schuldig gemaakten die eens of moer veroor deeld zijnzouden in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden daarom niet behoeven ta worden uit gesloten. Voorts is hij van gevoelen dat 2 van art, 7 van het voorschrift voor de koloniale werving dikwijls onjuist wordt uitgelegd en toegepast. De omstandigheid dat zeer zelden voor een geval daar bedoeld nl. physieke ongeschiktheid de ministerieele machtiging wordt ge vraagd doet vermoeden dat de opvatting bestaatdat zij, die bij geneeskundig onderzoek voor den kolonialen militairen dienstook met een Hein lichaamsgebrek behebt zijn per te afgekeurd moeten worden. Dit is minder juist en daarom wordt verzocht voortaan over zulke gevallen nauwkeurige inlichtingen te geven. Deze gunstige bepalingengevoegd bij die van de onlangs openbaar gemaakte omtrent dienstneming en pensioneericgzullen ongetwijfeld van grooten iavloed zijn op de dienstneming voor Indië, Daarvoor meldden zich personen genoeg aan doch 75 pet. werd onmid dellijk wegens de handhaving der strenge bepalingen afgekeurd. ook een rechtsgeleerde voor zich had. „Dat verhoede God antwoordde Georg op deze laatste woorden tamelijk koel. „Maar er is nog een uitwegvaderbeide par tijen kunnen vrijwillig en gelijktijdig van de vervulling van een gesloten verdrag afzien. De oude Külwetter kanals bij alles verneemter niet buiten ook zijn woord terug te nemen.*' De burgemeester beet zich op de lippen „Hij zal moeielijk daartoe te bewegen zijn, Georg", sprak hij en vervolgde nu met warmte„Zij zijn aan u gehecht zooals ik en uwe moeder ons aan het meisje als aan eene dochter gewend hebben. Hoor naar de stem der ervaring en van het verstandGeorgroep geen eindelooze reeks van onaangenaamheden over ons door uwe luim Rosine is een meisje, als voor u geschapen bevallig voor het oog, niet verstandiger dan noodig en dat zij geld en goed medebrengt, is waarlijk niet te vergeten ook verzekert het u zooals het u te pas komthet noodige aanzien in de stad zoowel als in uw eigen huis „Om Gods wilvaderriep Georg met smart uit toen de burgemeester bier een oogenblik ophield; „spreek mij niet langer van Rosine! Wat zij is, wat er onder de duivenveeren verborgen is dat heb ik gezien maar om 't evenprijs haar met menschen- en en gelentongen bjj hen, die naar haar en haar uitzet vragen Moet ik het herhalen Voor mij is er slechts nog eene vrouw haardie ik u noemdede dochter van den man wien ook gij uwe achting niet ontzegt Hij was zijnen vader naderbij getreden en deze zag thans getroffen in het gezicht van den zoon, terwijl hij de hevige aandoening hoorde in diens onderdrukte stem „Ik bemin Hilde van der Poorthoort ge vader ik bemin haar en wil en kan niet zonder haar leven. Misschien weet ge nietwat dit beteekent want ik zelf heb het tot voor weinige weken ook niet geweten." De oude heer was intnsschen zijne verrassing reeds meester en nu hij weder sprak, was het op zijn koudsten, droogsten toon. Wordt vervo'gd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2