No. 43* Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Groote Koemarkt te Alkmaar op Maandag 18 April en groote Paardenmarkt op Woensdag 20 April 1887. Ouder de eerepoort. ZONDAG 10 APRIL. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën: G&ehttUt. De gewone Maandagsche veemarkt wordt bij gelegenheid der groote koemarkt op 18 April 1887 gehouden op de gedempte Nieuwesloot, nabij de Kanaalkade en op den Koningsweg. BtuUttianb. ■F-tTiTTTT ,T .WTOKT. Bewerkt naar liet Duitscli Bitsnenlanb. UAMmsCHK COUB ANT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door hst geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0-06 Ï-AR i A— Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. 008- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de militieraad in dit distriet, ten raadhuize der gemeente Hoorn, op Dinsdag, den 12 April e.k., des voormiddags ten II ure, zijne 2e zitting zal houden tot bet beoordeelen der 'plaatsvervangers en nam- merverwisselaarsdie door of namens de lotelingen dezer ge meente onder overlegging der vereischte stukkenworden aangeboden. Ingeval de plaatsvervanger of nummerverwisselaar goedge keurd ismoet bet bewijs zijner goedkeuring ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente bezorgd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 24 Maart. 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Na goedkeuring der begrooting van bin" nenl. zaken en onderwijs met 84 tegen 21. stemmen is de Kamer tot den 26 uiteengegaan, ELZAS-LOTHARINGEN. Te Zabern hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad bij de opkomst der lotelin gen. De duitsche vlag van bet gemeentehuis werd naar beneden gehaaldde stok stuk geslagen en de vlag verscheurd. Vjjf lotelingen werden in hechtenis genomen. ENGELAND. Het Lagerhnis ging den 7 na eene korte onbelangrijke zitting tot den 12 uiteen. De tegenstanders der iereche dwangwet maken groote toebereidselen voor eene groote volksbijeenbomstte Londen te houden op den tweeden Paaschdag. Het voornemen is in optocht door de stad te gaan onder begeleiding van 20 muziekkorpsen. FRANKRIJK. De begrotingscommissie heeft den heer Rouvier tot haren voorzitter gekozen met 25 van de 33 stemmen. Zij heeft dadelijk hare werkzaamheden VAN SOPHIE JUNGHAUS. 19) „Dat verwondert mij ik dachtdat mijnheer mijn zoon juist die studie bij de vrouwen van Bologna en Padua zeer ijverig beoefend had en in de kunst van het minnen geen nieuweling was." Georg was bleek geworden en de oude verwachtte een heftigen uitval. Maar hij vergiste zich zijn zoon wendde zich zwijgend naar de deur. „Waar gaat gij heen, Georg riep de burgemeester luid. „Gaat gij zoo van uwen vader „Het is beter, dat gij mij laat gaanvader", sprak Georg. „Elk woord dat ik in deze zaak nog spreek is te veel." „Oho en mag J men vragen wat ge denkt te doen F" De beide mannen zagen elkander eenige seconden lang als tegenstanders aan. „Ge woont onder mijn dak, vergeet dat niet", sprak de oude met nadruk. Georg lachte bitter, „Nu nog ja! Maar het huis, dat mijue bruid mijne vrouw niet opneemtis mijn huis niet laDger." Eene doodelijke stilte volgde deze woorden Georg ging langzaam naar de deur. Intusschen had er echter bij den burgemeester eene verandering plaats gegre pen hij scheen tot een besluit gekomen te zijn. Welk dat was, zou men op zijn ondoordringbaar ge laat echter vergeefs getracht hebben te lezen. Hij ging snel op zijn zoon toe en legde hem de hand op den arm. „Wees geen dwaas, Georg", sprak hij kortaf. „Ga aangevangen en o. a. reeds besloten, alle hoofdstukken in de geheele commissie te onderzoeken en niet door enkele leden te laten behandelen. Den 12 Mei begint te Parijs de veiling der kroon- juweelen. ITALIË. Het nieuwe ministerie is over het algemeen zeer gunstig ontvangen. NOORWEGEN. De regeering heeft hare plannen tot hervorming van bet leger ingediend. De grondslag daarvan isalgemeene dienstplicht gedurende 13 jaren, waarvan 2 jaren in werkelijken dienst en 11 jaren bij den landstorm en de landweer. SPANJE. Den 7 werd in een huis te Madrid op nieuw eene bewaarplaats van wapenen ontdekt. Ook is in de omstreken eener provinciestad krijgsvoorraad in den grond bedolven gevonden. Men gelooftdat deze bestemd was voor de Carlisten. BULGARIJE. Den 5 vierde de vroegere vorst Alexander zijn 30 verjaardag. Te Sofia is die dag rustig voorbijgegaandaar zijne aanhangers gehoor hadden gegeven aan den wensch van het regentschap om de voorgenomen herdenking van dien dag zooveel mogelijk te beperken. Meer dan 500 telegrammen van geluk- wensching werden gezonden naar Darmstadt, alwaar de vorst zich thans bevindt. De regeering wenscht een vasten diplomatieken agent te Weenen te vestigen, om in nauwere betrekking met de mogendheden te blijven. Op voorstel van den franschen gezant te 's Gra- venhageden heer Louis Legrandis den 5 aldaar eene fransche kamer van koophandel gesticht, die bestemd is om voor geheel Nederland te werken. Haar doel is hoofdzakelijk met de handeldrijvenden en handelslicha men in Frankrijk voortdurend in aanraking te blijven en hun al die inlichtingen te geven en van hen te ont vangen, die kunnen strekken om de handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Néderland uit te breiden en te verbeteren. Zij zal nauwlettend nagaanwelke veran deringen iD de wetgeving te dien einde wenschelijk kunnen geacht wordenen zich ten taak stellen de fransche handelsbelangen hier te lande voor te staan. Ook is zij bereidbij geschillen hare tussehenkomst te verleenen. Den 5 zijn te Hesselingen twee zathen (boeren plaatsen) met bijbehoorende grondengroot 42.57.00 bunders, verkocht voor 65954, zijnde ongeveer/1500 per bunder. Den 6 zijn gekozen tot leden van den gemeen* teraad van Zwolle de liberale kandidaten de heeren hier zitten en vertel mij nauwkeurigwat er tusschen u en de dochter van den wever heeft plaats gehad." Georg zag den ouden heer onderzoekend aanalsof hij de verzoening van zijn scherpzinnigen tegenstander niet recht vertrouwde. En toen hij sprak geschiedde het met eene gedwongenheid en terughoudingdie na hetgeen voorgevallen waswel begrijpelijk was. Maar tegen zijn wil kwam nn en dan nog leven en warmte in zyne stem ook de burgemeesterdie zich ten op zichte van eene zaak zeer verlicht gevoelde, toonde eene oprechter deelnemingdan hij mogelijk zelf bedoelde. Toen Georg bad uitgesprokenschudde de oude het hoofd. „Dat schijnt zeer zeker iets bijzonders te wezen. Jammer dat zij ten minste geen burger dochter iswant ten opzichte der hoofdzaakmoet ik bij mijn besluit volharden. Dit meisje tot uwe vrouw te maken, zon, op zijn minst gezegd, eene zon derlingheid zijndie in onze verantwoordelijke positie niet te vergeven is. Ge moet begrijpendat de stand verplichtingen oplegt, en dat het den gegoeden burger, voornamelijk den eersten burgereven zoo weinig ver gund isin deze zaken zijne ongebreidelde neiging te volgen als een vorst Hij zweeg en zag zijnen zoon aan, alsof hij antwoord verwachtte. „Nu F" vroeg hijtoen deze bleef zwijgen, eindelijk met eene scherpe stem. „Uwe gronden mogen belang op zichzelve hebben vader", sprak Georg koel met de kalmte van een on- wrikbaar besluit. „Voor mij vervallen zij echter, want ge kent Hilde niet. Zij heeft niets van haarsgelijken en is niet met de gewone maat te meten. Wij kannen haar niet eens verheffen zij zelve adelt het huis dat zij binnentreedt." Goeddat Georg den wonderlijk sarcastischen trek niet waarnamdie bij deze woorden over het gelaat van den burgemeester gleed. Na eene pauze begon deze weder: „Dus zouden wij nog voor de eer moeten danken die de weversdoehter ons zou aandoenals zij u nam, Eene vreemde stelling dat zal mjjn zoon H. Löhnis en P. Menschaar met 341 en 417 van de 642 geldige stemmen en tot lid van den gemeenteraad van Deventer de heer G. Birnieliberaal, met 275 stemmen, tegen 138 st. op den heer mr. J. W. van Groningen. De heer Birnie heeft die benoeming niet aangenomen- - Den 6 was de grootste winddruk te Helder ctes voormiddags 10 uren 41 pond. Bij kon. besluit van den 7 is te Hoorn benoemd tot eersten luitenant bij de dienstdoende schutterij de heer H. F. R. Dubois. Den 7 is te Haarlem aanbesteed het onderhouden van en bet doen van herstellingen en vernieuwingen aan de Trippenhuizen te Amsterdam van den dag der goedkeuring tot en met 31 December 1888, geraamd op f 7000. Laagste inschrijver was de heer W. F. Gnirp te Amsterdam voor f 6542. Den 7 zijn te 's Gravenhage voor nuttige hand werken o. a. geslaagd de dames J. G. D. en E. Chr. de Wilde te Wijk aan Zee en DuinP. Witlam te Enkhuizen en H. van der Woude te Beemster. Den 7 is te Uitgeest de nieuw benoemde gemeen telijke vroedvrouw, mej Oud van Kolhornin dienst getreden in plaats van mej. Oorver, die zich gedurende 13 jaren op zeer verdienstelijke wijze van hare moeielijke taak heeft gekweten en door ziekte genoodzaakt werd ontslag te vragen. De gemeenteraad van Kampen heeft den 7 be handeld het verzoek der paehters van de Kamper eilander erven Nos. 3542599197 (reeds door hen verlaten) om van de boetegelijkstaande met een jaar pacht, te zamen f 15,290 uitmakende en die hun zou kunnen worden opgelegdte worden ontslagen. Burgemeester en Wethouders stelden voor afwijzend te beschikken. Na verwerping van een voorstel om in aanmerking nemende de bijzondere omstandigheden der betrokken paehtersop grond van art. 139 der gemeentewet hun de naar art. 7 alin. 2 der pachtvoorwaarden ver schuldigde boete van eene som gelijkstaande met den huurprijs van 1 jaarkwijt te schelden werd met 8 tegen 7 stemmen besloten de boeten voor één derde te eischen en voor het overige kwijt te schelden. Alle tegenstemmers verzochten aanteekening in de notulen, dat zij zich met dit besluit niet konden vereenigen terwijl de voorzitter gebruik wensehte te maken van art. 70 der gemeentewet, om dit besluit niet ten uitvoer te brengen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 7 afwijzend beschikt op het verzoek van de bewoners van Hoogstraat en Korte Hoogstraatom die straten met asphalt te beleggen. Den 7 hebben vennooten in het Hotel de Wage- ningsche Berg besloten, ditmaal geen dividend uit te keiren, doch het batig slot grootendeels te bestemmen tot het inkoopen van aandeelen, voorloopig zeven, van de vennooten tegen ten hoogste 35 pet. toegeven. En laat ik u nog iets zeggenGeorg experto crede RupertoHet is reeds meer dan één verstandig man zeer twijfelachtig voorgekomen of eene echtgenoote van bijzondere lichaams- en geestes gaven voor een waarlijk geluk in huis te houden is. Zie uwe moeder aan aan den haard en in de voor raadskamer is zij op hare plaats en zoekt daar haars gelijken. Over mijne zaken heeft zij niets te zeggen vroeger beproefde zij het wel eensmaar die lief hebberij heb ik haar afgeleerd. Zoo had ik mijne handen vrij voor mijne zaken en geloof mij ik zou niet de man geworden zijndie 'ik benals ik mijn huis niet zoo ingericht had. Maar ik zieik preek voor doove ooren viel hij zich na een blik op het gelaat zijns zoons in de rede. „Laat ons dus eindigen Hij was opgestaan en trad op Georg toe. „Ge zieter valt met mij te praten daarvoor verlang ik echter nu eene belofte van u „Welke, vader F" vroeg Georg en weder maten de beide mannen elkander als twee voorzichtige tegen standers die een oogenblik de klingen laten zinken. „Gij neemt geen verder besluit voordat de intocht en het feest van den landgraaf voorbij zijn. Ons besluithoe het ook uitvaltvereischt een rijper overleg, dan ik nu, bij alle bezigheden, die mij wach ten er aan besteden kan. Ik verlang slechts enkele weken geduld van u „En dan als de termijn, dien gij stelt, verstreken is gelooft ge mij dan anders gezind te vinden F" vroeg Georg met een somber lacbje. „Ik geloof niets ik stel u een eischdien ge niet weigeren kunt, zonder u aan te stellen als een eigenzinnige knaap. Geef mij uwe hand beloof mij de zaak te laten zooals zij nu is dit kan voor u beiden weinig uitmaken Bovendien moeten de meis jes zich nu voor het feest opschikken en hebben zij zooveel te doen dat zij u in het geheel niet missen zullen." „Haltvader", riep Georg de hand die de burge-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5