524e Staatsloterij. QülerUi. Jugezonbzu 5&lukfi*ts. Den 8 was de heer N. J. Zwager te IJmuiden Toor f 1946 laagste inschrijver bij de aanbesteding van het onderhouden van de gebouwen der invoerrechten en accijnzen aldaar gedurende 18871889. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van het algemeen heeft bij de punten ter beschrijving voor de aanstaande algemeene vergadering naar aanleiding van het rapport der commissie betreffende de uitvoe ring van het besluit tot oprichting eener kweekschool voor bewaarschoolhouderesseneen schrijven gevoegd, waarin het mededeeltdat het van meening bljjft, dat het der maatschappij waardig zijn zouen dat het be trokken volksbelang in hooge mate zou worden gebaat, indien het stichtingsbesluit van 1883 werd uitgevoerd overeenkomstig de plannen, in overleg met deskundigen opgemaakten indien het voor de oprichtingskosten ontbrekende bedrag alsnog 't zij door vrijwillige bij dragen van de departementen en de leden 't zij uit het kapitaal der maatschappijbijgepast werd. Doch na al het gebeurde vindt het geene vrijheid in dien zin een voorstel te doen. Daarom geeft het overtuigd, dat het beter is het plan geheel te laten varen dan het uit te voeren op een wijze die niet naar behooren ten doel voeren en bovendien wellicht betreurenswaardige geldelijke uit komsten leveren zou zijnerzijds aan de afgevaardigden het volgende in overweging de algemeene vergadering trekke het besluit van 1863, tot stichting eeoer kweekschool voor bewaar schoolhouderessen in en machtige het hoofdbestuur 1. degenendie ten behoeve der stichting giften bijgedragen of deelgenomen hebben in de rentelooze leening, in de gelegenheid te stellen, het door hen gestorte terug te ontvangen 2. zich van het te Utrecht aangekochte pand te ontdoen op de voor ;de maatschappij meest gunstige voorwaarden." Beroepen tot leeraar bij de israëiitische gemeente te Helder de heer J Colthof te Botterdam. De landbouwcommissie is de geheele week te 'a Gravenhage vergaderd geweest. Zij heeft zich in drie afdeelingen gesplitst de le af- deeling met den heer mr. D. Yisser van Hazerswoude tot voorzitter en den heer jhr. D. J. Dommer van Pol- dersveldt tot secretaris de 2e afdeeling met den heer J. van der Breggen Az. tot voorzitter en den heer H. F. Bultman tot secretarisde 3e aldeeling met den heer W. J. Hofman tot voorzitter en den heerM. H. Hartog tot secretaris. De sergeant Dekker van het militair hospitaal te 's Gravenhage is voor één jaar als hoofdopzichter ge plaatst aan 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik. Het onlangs door de gemeente "Woerden aan den Staat aangeboden en door dezen aangenomen oude stadhuis zal ingericht worden tot post- en telegraaf kantoor. Tot gemeente-veldwachter te Heiloo i3 benoemd J Vos, van Callantsoog. Een der veroordeelden wegens den in Februari 1884 ten postkantore te Breda gepleegden diefstal van bankpapier en effecten had indertijd verklaard, dat die effecten, bestaan hebbende in nederlandscho, russische, amerikaansche en belgiscbe waarden in de fabriekakaehel verbrand waren. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch nam dit als feit aan, waardoor de eigenares dier effecten, de kas3iersfirma Ingen-Houss en Zoon te Breda, op wettigen grond aan de verschillende regeeringen de waarde der verbrande stukken terugvroeg. Amerika liet niets van zich hooren, Rusland gaf binnen een paar maanden andere stukken, en thans heeft de nederlandsehe regee ring Ruslands voorbeeld gevolgd, na opvolging der gevorderde formaliteiten. Onder de nederl. stukken be- vond zich ook een stuk van f 1000 ten laste van Am sterdam. Daarvoor is aan de stedelijke regeering te vergeefs vergoeding verzocht. De heer A. Laban, leeraar aan de voorbereidende klasse van de rijksnormaallessen te Texel, is benoemd tot hoofd der school te Loosduinen. De heer A. Wonder Hz. te Oude Niedorp heeft bedankt voor hoofdingeland van den polder Berkmeer. De brood-, koek- en banketbakkers te Amsterdam hebben rechts van het station eene groote monumentale eerepoort opgericht uit bijdragen, door hen alleen voor dat doel bij elkaar gebracht. Het front dezer eerepoort is versierd met de vlag van Nederland eu die van Amster dam en met de kenteekenen van brood- en koekbakkers, opdat die poort ab huldeblijk der bakkers als lichaam sou kunnen voldoen. Bij de aankomst van den Koning, zal de voorzitter Z. M. eene oorkonde aanbieden behel zende de namen van hen die bijdroegen voor de op richting dezer poort en aan de KoniDgiu en de Prinses een bloemruiker. Des avonds wordt deze poort prach tig verlicht. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. ge meente te Zuidzijpe (toezegging) door ds. M. P. Lauer- man te Berkenwoude bij Gouda. De eerste oplaag van de Peeatgidsfgoedkoope uit gave) te Amsterdam, 20000 stuks, was vóór de verschij ning reeds uitverkocht. Wijlen dr. van de Sande Lacoste heeft aan het Dordrechtsch museum twee schilderijen vermaakt. De in 1886 te Bolsward opgerichte algemeene Verzekeringmaatschappij bij besmettelijke ziekten „de Philanthroop" telde op 31 December reeds 15168 loden en keerde in dat jaar aan 160 gezinnen f 8540 uit. De Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boterhandel beeft f 1000 uitgeloofd voor het op sporen en mededeelen van eene nieuwe methodeom bijm9ngselen te ontdekken in de natuurlijke, van koemelk bereide boterwelke aan de volgende voorwaarden moet voldoen a. Zij moet scherp zijn en in staat stellen om zelfs geringe hoeveelheden bijgemengd vetvan dierlijken of plantaardigen oorsprong eenigermato met de hoeveel heid aan te toonen. b. Zij moet zeker zijn d. i, zij mag niet ook niet onder bijzondere omstandigheden, aanleiding geven tot dwaling. c Zij moet eindelijk zijn eenvoudig en zonder de gecompliceerde hulpmiddelen van een chemisch labora torium ook zonder groote kosten zoo mogelijk door leeken, die er mede geoefend zijn, ten uitvoer gebracht kunnen worden. De antwoordendie de schriftelijke toelichting der methode bevatten, moeten geschreven zijn in de nederl,, frausehe duitsehe of engelsche taal en vóór 1 Januari 188S worden opgezonden aan den secretaris der Ver- eenigingden heer J. Rinkes Borger te Leiden. Z;j moeten voorzien zijn van eene kenspreuk eu vergezeld van een gesloten naambriefje met dezelfde kenspreuk. Het bekroonde antwoord wordt voor Nederland het eigendom der Vereeniging. De schrijver, wiens naam openbaar wordt gemaakt, behoudt bet recht om in het buitenland, door middel van octrooi of op andere wijze, zijne methode tot eigen voordeel te exploiteeren. De niet bekroonde antwoorden worden teruggezonden. De bloemententoonstelling te Amsterdam is door ruim 9000 betalende personen bezocht. - Te Sloten zijn 3 koeien aan miltvuur gestorven het vleesch is op de gebruikelijke wijze verbrand. De Geldersche credietvereeniging keert over 1886 7'ho pet. dividend uit. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Yenhui zen ds. Yisser te Ursem. De rekening der gemeentelijke gasfabriek te Leiden sluit met een voordeelig slot van f 72.813.67J. Ruim veertig smedenbenevens eenige leden woonden den 7 met groote belangstelling te Wognurn de eerste der drie voordrachten over de noodzakelijkheid en de vereischten van een meer doelmatig hoefbeslag bij welke de heer M. J. Hengevelddistriets-veearts te Alkmaar, daartoe uitgenoodigd door de Yereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noor derkwartier, op zich heeft genomen. De spreker vestigde in de eerste plaats de aandacht zijner hoorders op de samenstelling van den hoef, waar bij duidelijk aan het licht werd gebracht, dat de behan deling met de meeste voorzichtigheid en zorg moet ge schieden het mechanisme moet steeds zoo min mogelijk benadeeld worden terwijl het snijden in de meeste ge vallen sterk werd afgeraden het ijzer moet naar den hoef en niet de hoef naar het ijzer worden gemaakt, iets dat helaas maar al te dikwijls ten nadeele van het paard geschiedt. Vervolgens deelde de spreker eenige regelen mede omtrent het normale beslag zoo ook omtrent het ver vaardigen de breedte en het onderleggen van het ijzer, en verklaarde dat aan den gang van bet paard moet gezien worden welk beslag noodig is. In een tijd waar allerwege op de veredeling en ver betering van ons paardenras wordt aangedrongen, vond spreker het een verblijdend teeken, dat ook het oog is meester gegrepen had terugtrekkende „verlangt ge een belofte van mij om Hilde gedurende al dezen tijd niet te zien haar zonder bericht te laten Dat weiger ik zij moet wetenwat wij te hopen en te vreezen hebben, moet weten dat zij de mijne is en blijft voegde hij er zachter bij „en dat door mij. De oude streek zich peinzend de kin als een schaak speler, wiens zet mislukt. Eindelijk hief hij het hoofd opook hier was een uitweg te vinden. „Zooals ik Meester Lukas ken", sprak hjj, „stelt hij zijn huis slechts open voor een persoon die eerlijk aanzoek om de hand zijner dochter doet. Als zoodanig echter nu reeds te komen verbiedt u het verdragdat wij juist gesloten hebbeD. Dit moogt ge het meisje eu haren vader laten wetenof zelf zeggen dat ik voorloopig mijne beslissing nog uitsteldaar heb ik niets tegen. „Goed", sprak Georg na eene wijle hijgend. De oude hief waarschuwend den vinger op. „Maar nu kalm Georg geen geweld geene dwaasheden een man een woord „Twijfel aan mij nietwat ik beloofd hebhoud ik 1" sprak Georg ernstig. De oude knikte en de zoon vertrok. Het gesprek was geëindigd. Toen de burgemeester alleen waszonk hijdiep adem halende in zijn leuningstoel terug „Tjjd ge wonnen alles gewonnen", mompelde hij daarbij„en heer landgraaf, heb ik u geholpen, dan moet gij mij weder helpen." Toen hij eenigen tijd daarna in de buiskamer binnentrad was er op het innemendele vendig rood gekleurde gelaat met de scherpe oogen van eene ongewone opwinding niets meer waar te nemen. gevestigd op ie verbetering van het hoefbeslag; het is toch voor een smid geen kunst om een uitmuntend paard in zeer korten tijd geheel te bederven. De verschillende praeparatendie gebruikt werden om een en ander duidelijk te maken waren hiervoor welwillend afgestaan door den heer Dilbritzdirecteur van 's Rijks-Veeartsenijschool, de anatomische waren ver vaardigd door den prosector, den heer Verhaar. Hierna werd door den heer Van Horssen, onderwij zer in 't hoefbeslag aan de Veeartsenijschool, het ge sprokene practiech verklaard. Een tweetal daartoe be schikbaar gestelde paarden werden door hem beslagen en menige nuttige wenk gaf hij ten beste. Vooral deed bij uitkomen dat ter vorming van een goede hoef bij geen enkelen smid kunsthoorn mag ont breken. Daar de samenstelling van dit artikel nog al eenige zorg vereiseht, stelt hij zich voor bij de volgende voordrachten, welke den 13 dezer te Schagen en den 14 dezer te Purmerende worden gehouden kunsthoorn te fabriceeren. Van de gelegenheidom omtrent het gesprokene nadere opheldering te vragenwerd na afloop ruim gebruik gemaakt. Door een der aanwezige smeden werd in zeer goed gekozen woorden dank gebracht, zoowel aan de heeren Hengeveld en van Horssen, als aan de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier voor dezen leerzamen daghij was het vol komen eens dat het hoefbeslag veel te wensehen over laat doch niet alleen de smeden dragen hiervan de schuld. Indien de eigenaars hunne paarden meer bij den smid brengen en voor het beslag iets meer over hebben twijfelt hij niet of er zou spoedig verbetering zijn te bespeuren. (H. en N. Ct.) Te Utrecht heeft zich een commies der poste rijen met een pistoolschot van het leven beroofd. Deze daad wordt in verband gebracht met het vermissen van den brief van den Notaris Maronier te Rotterdam met 2500. Op de in Maart 1.1. te Arnhem gehouden ten toonstelling van pluimgedierte is aan de heeren J. A. Peeck en A. J. Peeck te Schoorlvoor vier verschil lende soorten rashosndere, één verguld zilveren medaille, twee zilveren medailles en eene eervolle vermelding toegekend. Bij de uitgevers Morel en Co., 's Gravenhageis ter perse „Een gevaarlijke bus, Haageche Novelle." De schrijver is de heer A. W. N. Hinrichs. Inhoud van No. 9 van het maandblad tegen verval- scbing van levensmiddelen en handelsartikelenonder redactie van dr. P. P. van Hamel Roos, te Amsterdam Vervaischt Bier Ouderzoekingen van levensmid delen en handelsartikelen (Maart.) Uittreksel van het overzicht van de inspecteurs tot keuring van voe dingsmiddelen (Januari en Februari.) Schadelijke gortbussen. Voorbeeldige straffen voor vervalschers. Het „signaleeren" van kunstboter. "Wetenschappelijke mededeelingen. Verbod betreffende vergiftige kleu ren. Korte berichten. Hygiëne en industrie. De temperatuur onzer slaapkamers. Hoe men met petroleum om moet gaan. Feuilleton (zoogen. too- verproeven ter onderzoek van wijnkleurstoffen. Wijn- vervalsching.) De fijnste filtreer-inrichting. De gevaren van het gebruik van onzuiver varkensvleesch. Practisch allerlei. Vraagbord. Correspondentie' 2e klasse, 3e lijst, 7 April. Ns. 4381 en 18213 100. Te Parijs is een dwergenpaarde generaal eu de generaalsche Mite. Zij zijn 60 duim boog, 20 jaar oud, en beiden wegen met de kleederen aan 9 pond. Zij ziju blond, flink gevormd en de ledematen bezitten een opmerkenswaardige lenigheid en kracht Zij rijden paard, schermenzingen en dansen in één woord zij bezien het leven uit een optimistisch oogpunt. Het redactie- personeel van de Figaro genoot de eer van hun bezoek. De generaal reciteerde bij die gelegenheid de monoloog Hamlet en al is bij nu ook geen Mounet-Sully van De eerstvolgende dagen waren de onrustigste, die het burgemeestershuis misschien ooit gekend had. Dat was een bestendig gaan en komen, vragen en zenden zonder einde. Wie den burgemeester niet op het raadhuis vond, zocht hem hierof ging op aanwijzing der burgemees tersvrouw i naar het een of andere punt der stad, waar de raadsleden bijeen waren, om op de plaats zelve over de versiering te beraadslagenopdat hij den bur gemeester daar vinden mocht. Deze zelf had van den vroegen morgen tot den laten avond nauwelijks een oogenblik rust, vandaar dat 't van zelve sprak, dat huise lijke aangelegenheden die niet bij de stemming dezer dagen pasten op den achtergrond gesteld werden. Sedert menBchengeheugenis bad geen burgemeester der hoofdstad met den landgraaf op zoo goeden voet gestaan en daarbij van elk voordeeldat de hem toe vertrouwde stad ten deel kon vallen zoo billijk partij getrokken als burgemeester Tiedemars. Men wist dat juist in zaken van het nu plaats hebbende huwelijk de diplomatische bekwaamheid van den burgemeester en het hooge vertrouwen, dat hij van den landgraaf genoot, belangrijke diensten aan den vorstelijken heer bewezen hadden. Burgemeester Tiedemars kon het schitterend huwelijk tot een zeker deel als zijn eigen werk be schouwen geen wonder dus dat zijn verstandig gelaat nu eene uitdrukking van voldoening droeggeen won der ook, dat onder zijne verordeningen en zijn toezicht, de toebereidselen der stad voor den intocht en het vorstelijk verblijf een ongehoorden omvang namen. hij werd toch levendig toegejuicht. Wordt ercolfd. M. de R, Naar aanleiding van mijne bespreking in uwe courant der onlangs verschenen figuratieve voorstelling van het hollandsche polderland 'mocht ik van den heer A. A. Beekman te Zutphen een vleiend schrijven ontvangen. Daarin wordt tevens mijne aandacht gevestigd op eene minder gelukkig gekozen definite van boezemiand die ik daarom voor de lezers van uw blad meen te moeten verduidelijken. Boezemlanden zijn de landen van een boezemgebieddie niet ingepolderd zijn en natuurlijk op den boezem afwateren. Zij liggen dus hooger dan de boezemwaterendie hen doorsnijden met uitzondering van ruim 30.000 hektoren in Friesland, die 's winters onderloopen (zoogenaamde groene landen). In Noordholland vindt men ze aan den grens der hoogere duingrondendus in de zoogenaamde geestgronden zooals b. v. ten weBten van Haarlem en bij Bergen. Deze gelegenheid neem ik tevens te baat om met een enkel woord de aandacht te vestigen op eene andere, dezer dagen verschenen uitgave van den heer Beekman, getiteld: De strijd om het bestaan. In plaats van de gedetailleerde topografische en hydrograpbische beschrijving der onderdeelen, die men in Nederland als Polderland vindtwordt in dit werk de ge schiedenis uitvoerig behandeld hetgeenvooral aan niet-technici, niet anders dan welkom zal zijn. Uit eene vluchtige kennismaking blijkt odb bovendien nu reeds

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 6