No. 44. Negen en tachtigste Jaargang. 1887 Onder de eerepoort. WOENSDAG 13 APRIL. Prijs der gewone Advertentiën ©füciëel (Scheelte. jSnttcnlAttb. FESUmLEïTOM. Bewerkt naar liet Duitscli föitmenlAu&L ALKMAARSCHE COURANT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. R IA -v Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. WILLEM VAN STÜIJVENBERG, bakker, geboren te Maurik 1. w. 's Gravenhagewordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. BELGIE. De Koning is voor eenige dagen Engeland gegaan. naar ELZ AS-LOTHARING EN. Het ministerie heeft be sloten, de verordening van 31 Dec. 1886 volgens welke ieder, die behoort tot het fransche leger of daarmede in betrekking staat, verlof moet ontvangen om verblijf te honden in de rijkslanden voortaan uit te breiden tot alle franschen, uitgezonderd zij, die nu reeds in den Elzas of in Lotharingen zijn gevestigd. ENGELAND. Kolonel King Harman is benoemd tot onder-secretaris bij het departement voor Ierland. Den II werd in het Hydepark te Londen de voor genomen groote bijeenkomst van de aanhangers der partij van Gladstone en Parnell tegen de iersche dwang- wet gehouden. Zij giDg omstreeks 5 uren des namid dags kalm uiteen. De groote meerderheid bestond uit nieuwsgierigen en uit lieden, d;e door het fraaie weder op straat waren gelokt. De houding der menigte toonde eer onverschilligheid dan geestdrift. Zestien sprekers, waaronder verscheidene parlementsleden, richt ten het woord tot de menigte. Gladstone stond voor het venster zijner woning in Piccadilly toen de stoet naar Hydepark optrok en werd door de menigte zeer toegejuicht. Te Cardiff in is eene druk bezochte bijeenkomst van werklieden beslotenop te komen tegen het besluit van den raad om f 6000 beschikbaar te stellen voor versieringen der stad bij de aanstaande feesten ter eere van de Koningin. In de laatste dagen zijn op verschillende plaatsen vergaderingen gehouden, waarin motiën tegen de aan hangige iersche dwangwet werden aangenomen, o.a. te Birmingham, waar die aanneming geschiedde met 2500 tegen 50 stemmen. Ibbland. De gemeenteraad van Dublin heeft eene commissie van 7 leden uit zijn midden met den bur gemeester als voorzitter, benoemd om een onderzoek in te stellen naar de inrichting der gevangenissen nu het mogelijk en zelfs waarschijnlijk geacht wordt dat weldra vele geachte en bekwame burgers korteren of langeren tijd in die gebouwen zullen moeten verblijven. FRANKRIJK. De begrootingscommissie is niet gunstig gestemd voor de plannen van den minister van financiën Dauphin. Verscheidene leden verklaarden zich daar tegen, omdat daardoor noch bezuiniging verkregen, VAJÏ SOPHIE JUNGHAUS. 20) IX. Bij deze voorbereidingen voor den intocht ondervond burgemeester Tiedemars den krachtigsten steun der bur gerij. Er lag iets in de gedachte aan dit huwelijk, dat den lieden ais 't ware naar het hoofd steeg. Het handelde hier toch niet om het toekomstig bezit eener jonge vorstin, die buiten het hof door niemand gekend werd, omdat zij als eene schuchtere jonkvrouw nog niet anders in het publiek opgetreden wasals misschien bij bet uitreiken der eereblijken op een ridderfeest. Neen gravin Sabine was een schitterende vrouw in de kracht des levenswas langen tijd het middelpunt van een prachtig hof geweestdat zij met geestlust en leven opgewekt had, als bijna geene andere vorstin van haren tijd. Zij was bekend als eene meesteres in die ridder lijke spelen, waaraan ook toen de vrouwen deelnamen, joeg den reiger en het hert als de beste maar bij al dit vrije leven had nooit één gefluister de reinheid van haren naam verduisterd j moedigverstandig en tegen elke omstandigheid opgewassenhad zij steeds haren goeden naam weten te bewaren de eene of an dere schertsdie men soms van haar verteldekon hierop geen invloed uitoefenen. Ook daarin had de Torstin goed gehandeld en zich de voorliefde harer landskinderen verworven dat zij ondanks vele openlijke en geheime invloeden niet slechts zelve eene goede protestantsche geble ven, maar ook, waar het noodig was, steeds ten noch het geldelijk evenwicht voor goed hersteld werd. Den 8 is genoemde minister met den minister-president door de commissie gehoord. Laatstgenoemde ontwikkelde in algemeene trekken de plannen der regeering. Zij wenschte het evenwicht te herstellen, in de eerste plaats door alle openbare werken weer op de gewone begroo- ting te brengenin de tweede plaats door uitstel der schulddelging en eindelijk door bezuiniging, waaromtrent zij de aanduidingen der commissie tevens te gemoet zag. Vermindering van uitgaven was naar hare meening al leen mogelijk op de begrootingen van oorlog, marine en openbare werken. Omtrent de laatste was zij reeds op aanmerkelijke bezuiniging bedacht. Voor het overige moest de commissie met de ministers van oorlog en marine in overleg treden. Bleken de bezuinigingen onvoldoende tot het herstel van het evenwicht, dan waren natuurlijk nieuwe bronnen van inkomst noodig, en wild e de regeering wel eene proefneming met eene inkom stenbelasting nemen, maar voor het beginsel van eigen aangifte, met of zonder toezicht, was in de Kamer geene meerderheid te vinden. Daarom zou zij een wetsontwerp indienen waarbij de huurwaarde als grondslag wordt aangenomen. De onder-commissie voor de herziening van het straf wetboek heeft zich met 4 legen 2 stemmen vóór het behoud der doodstraf verklaard. Het protest der rechterzijde tegen hare uitsluiting uit de begrootingscommissie eindigt aldus „Na deze nieuwe daad van onverdraagzaamheid kan nen de groepen der rechterzijde niet meer doen, dan het oordeel over de door haar aan den dag gelegde toewijding en de uitsluiting, waardoor met haar 3.500.000 belastingschuldigen worden getroffen, over te laten aan het land. Deze verantwoordelijkheid, waarin zij bedoelde te deelen zalevenals tot dusver, weder komen voor rekening van de republikeinsche meerderheid. Getrouw aan haar programmageene belastingen noch leenin gen maar bezuinigen wachten zij den arbeid der nieuwe begrootingscommibsis af." ITALIË. De kroonprins is in lichten graad door roodvonk aangetast. RUSLAND. De minister van financiën wilde belas ting op de buitenlandscbe reispassen ook uitbreiden tot de vreemdelingen die aiek in Rusland hebben gevestigd of in russische fabrieken of handelsinrichtingen werk zaam zijn. Zij die zich naar hunne bezittingen in andere landen begeven blijven vrijgesteld mits zij daar niet langer dan 3 maanden verblijven. Uit het magazijn der artillerie te Libaa is eene groote hoeveelheid dynamiek gestolen. Eenige personen zijn in hechtenis genomen. SPANJE. In een kruidenierswinkel te Madrid wer den door de politie 200 geweren en kisten met dyna miet ontdekt. De gevonden patronen waren met nytro- glycerine gevuld. Zes personen werden in hechtenis genomen. behoeve harer geloofsgenooteu opgetreden was en het luthersche geloof in het land van haren eersten gemaal, volkomen vrijheid verzekerd had. Bij al deze eigenschappen zoo juist geschikt om de verbeelding van het volk met haar schitterend beeld te vervullen mag echter eene in het bijzonder niet vergeten worden, namelijk de groote rijkdom der grafelijke weduwewaarvan de legendeeven als die harer vor stelijke mildheid in alle woningen, van de rijkste tot de armste, bekend was. En volgens de spreuk „Hijwie heeft dien zal gegeven worden", maakten stad en land als welkomst voor de nieuwe landsvrouw geschenken gereed, die nog eens zoo rijk en kostbaar waren als men ze eene minder bemiddeldedoch daarom voor zulke geschen ken des te ontvankelijker landsmoeder voor de voeten gelegd zou hebben. Alle gilden hadden de laatste weken iu eene koortsachtige drukte verkeerdwant men had nadat het einde der voorbereidende onderhan delingen bekend geworden was niet al te veel tijd gehad. Elk gilde maakte een meesterstuk gereed zooals dat in den niet te langen tijd te vervaardigen wes. Daar waren schrijnen en kastjes van het kostbaarst ingelegde werk met goud en zilver beslagen waartoe schrijnwerkers kunstdraaiers goud- en zilversmeden zich vereenigd haddendaar prijkten een biibel en kerkboeken in de kostbaarst geperste lederen of fluwee- len banden met beslag van geciseleerde edele metalen en juweelen sieraden. Daar bogen de schenktafels onder den last van zwaar gedreven vaatwerk terwyl wonderschoon geslepen glazen en sieraden op de hoogere planken schitterden en fonkelden. Onbeschrijfelijk was de pracht en de waarde der stofien en gewadenvan af den zwaren vorstelijken mantel van met zilverdraad bestikt fluweel en omzoomd met hermelijn, tot den met gouddraad doorwerkten sluierdie als eene toovergave uit een sprookje bijna in een noot opgevouwen kon worden en ook werkelijk voor het geschenk eener fee had kunnen gelden. Den 7 heerschte in Asturie een hevige sneeuwstorm. Op de spoorbaan lag de sneeuw hier en daar 75 duim hoog VEREENIGDE STATEN. Te Chicago hebben 8000 timmerlieden het werk gestaaktom een werkdag van 8 uren te verkrijgen. Volgens bericht van het departement voor landbouw is de stand der wintertarwe dooreengenomen 88 pet. tegen 92/ö pet. en de gemiddelde stand der rogge 92 tegen 93 m 1886. Bij de gemeentelijke verkiezingen te Chicago is de heer Roche, kandidaat der republikeinen en ondersteund door de meer gegoede demokraten met 51089 stemmen gekozen tot burgemeester, tegenover den kandidaat der socialisten en anarchisten Nelsondie slechts 22848 stemmen verkreeg. Slechts eene enkele wethoudersplaats is door de werkmanspartijen bezet. De nieuwe burge meester heeft verklaard dat het ronddragen der roode vlag voortaan aan de socialisten zal "Worden belet. In Kansas hebben de vrouwen voor het eerst medegestemd. Te Emporia kwamen er 398 van de 542 stemgerech tigden op. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. iBij de behandeling der indische begrooting voor 1887 werden bedenkingen geopperd tegen de uitbesteding van den spoorweg-aanleg, in vereeniging met de ontginning der Ombiliön kolenvelden, bij welke gelegenheid ook de wenschelijkheid van den aanleg van een Epoorweg ter Sumatra's westkust door den Staat werd besproken. Naar aanleiding van de toen gedane toezegging is thans een wetsontwerp ingediend, strekkende om een spoorweg aan te leggen van de Brandewijns-baai over Padang naar Kajoetanam en door de kloof der Aneh naar Pa dang Padjang, en van daar eenerzijds naar Port de Koek en anderzijds naar Moera Kalaban. Door den aan leg van dezen spoorweg blijft de vraagof de ont ginning van het aan steenkolen zoo rijke Ombiliën-ko- 1 en veld, die zonder spoorweg-aanleg onmogelijk is, van staatswege of door particulieren zal geschieden, onbeslist. De ontworpen spoorweg zal in zijn geheel ongeveer 169 mijlen lang zijn. De spoorwegwijdte is bepaald op 1,067, overeenko mende met dietot dusver voor alle indische spoor wegen aangenomen, uitgezonderd alleen de lijn Sama- rang-Vorstenlanden der Nederlandsch-Indische spoor wegmaatschappij. Om de Brandewijns-baai, waarop de ontworpen spoor weg uitloopt, eene volkomen veilige ligplaats voor sche pen te doen zijn, zal met betrekkelijk weinig kosten een 600 el lang havenhoofd aangebracht en voor het aanleg gen van groote schepen ingericht worden. De kosten van aanleg van den spoorweg en van de haveninrichting zijn te zamen geraamd op eene som Ook ontbrak het niet aan hemdengesponnen van vlas, waarvan zestig halmen door den gouden ring eener jonkvrouw gingen, noch aan schoenen en konsen. Alleen reeds de sieraden van edel metaalde halskettingen ringen gouden haarpennengordels en armbanden vormden een waardig uitzet voor eene rijke bruid En dit alles, deze kostbaarheden, die niet den vluch- tigen blik streelden, maar welker hooge waarde, zoowel wat de grondstof als de daaraan aangewende kunst be troffen ze tot reliquien voor de vervaardigers zeiven maakten, zouden op den dag van den intocht eerst op schitterende wijze aan de vorstin getoond wordenen daarna op eene tribune, welke der geschenken en hunner ontvangers waardig washaar plechtig overhandigd worden. Hoevele personen moesten hiervoor niet ge kleed worden En niet in een luchtig maskerade pak dat lag niet in den toenmaligeu tijdgeest en zou den burgers ook voorgekomen zijn als eene tekort koming in de aan het vorstelijk paar verschuldigde achting. Er moesten nieuwe, kostbare feestgewaden vervaardigd, waarvan elk stuk waard was bij znlk eene gelegenheid getoond te worden. Elk gilde had reeds onder de gezellen en leerlingen de netste en geschiksie hunner uitgezocht voor het overhandigen der geschenken dat er zich menig jon geling onder bevond, die door het feestgewaad zich op het gunstigst voordeed zal men gaarne gelooven. Hoe verre bij deze gelegenheid menig gild de weeldeof zooals rren later zeideden overmoed dreef, kan hier uit blijken dat de schoenmakers voor de overreiking hunner geschenken aan de vorstin twintig leerlingen en gezellen van het gild jongelingen van vijftien tot twintig jarenin geheel gelijke nieuwe pakken van vioolblauw fluweel met opengewerkte mouwen en een onderkleed van safraangele zijde, in poffen opgedofd zooals de kroniek vermeldt uitmonsterden Een wonderlijke gedaanteverwisseling dezer op werk dagen met pik besmeerde aangezichten en aan vuile lederen schootsvellen kenbare gezellen, die jaar in jaar

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1