By de harddraverijen en wedrennen, den 11 te Breda gehouden, was de uitslag als volgt 1°. Prov. harddravery „handicap", grootste afstand 1200 el, le prijs f 75 Sofie, G. C. Testers, te Lage Zwaluwe, 2e prijs 40A. Ooninx, te Teteringen. 2°, Welkomstprijs. Hordenrennen voor leden der Bred. Ver. tot beoefening van terrein-rijden en voor hen, die in 1886 of 1887 deelnamen aan een Sehnit- zeljacht dier vereeniging. Afstand 1600 el. Prijs f 175 en de inleggelden, Beady, luit. v. Altena, Breda; premie: Javy Jones, L. A. de Jonge Halen, Arnhem. 3°. Voorjaars-prijs. Harddraverij voor nederl. paarden, geboren in 1884, ingespannen voor 2 of 4-wielige rij tuigen. Prijs f 260Beeht door Zee, J. Koster, Haar lemmermeer. 4®. Paaschprijs. Voor officieren en genflemenridders uit Nederland. Hindernisrennen, afstand 4000 el. Sweep- takes van 25; le prijs 200: Bambin, jbr. Den Tex, Amsterdam; 2e f 60: Nul, kapt jhr. v. d. Bosch te Gravenhage. 5°. Militaire sportprijs. Hindernisrennen voor officieren van het ned. of ned.-ind. leger; afstand 2400 el; le prijs f 100 Bendijluit. Van Altena, Breda; 2e 25: Princess of Orange, luit. jhr. Butgers van Bozen burg. 6°. Concours voor rijpaarden. le Prijs een massief gouden medaille, AH, jhr. v. Tets, Haarlem; 2e een zilveren medaille, Clee, L. J. Enthoven, Amsterdam; 3e eene schilderij, Consul, jhr. Mock, Venloo. Concours voor springpaarden, le Prijs een massief gouden medaille, Consul, luit. jhr, Mock, Venloo, 2e een zilveren medaille, Dolle, luit. Erzey, Breda. Van den 3 tot den 9 zijn te Deventer 8 geval len van typhus aangegeven één persoon overleed aan die ziekte. Bij kon. besluit van den 11 zijn benoemd tot ridder in de orde van den Neder). Leeuw de beeren mr. H. M. L. Luden lid van den gemeenteraad van Amsterdam jhr. H. C, J. M. van Nispen tot Sa- venaer, centraal president der St. Jozef gezellenver eeniging in Nederlandgevestigd te Amsterdam en mr. J. F. Wertheim luitenant-kolonel bij de dienst doende schutterij aldaar. De gemeenteraad van Oosterhout heeft den prijs van het gas van 11 op 9 centen per kub. el verlaagd. Bij de den 12 te Delft gehouden verkiezing van een lid der 2e Kamer is de heer J C. Fabius herkozen met 1185 van de 1202 geldige stemmen. Den 12 zijn te Amsterdam nog voor onderwijzers geslaagd J. A. van der G>-ijp te Haarlom, G. J. van der Heijden te Zand voort en M. Woerdeman te Zaan dam den 13 twee van de acht, J. Labsn en P. van Leeuwen te Haarlem. De Hooge Baad heeft den 12 zooals reeds met een kort woord gemeld was van der Stadt en For- tuyn ontslagen van alle rechtsvervolging. Hun was ten laste gelegd, dat zij door middel van strooibiljetten hadden getracht het volk tot weerspannigheid op te zetten. De Hooge Baad besliste dat de bewoordingen van het strooibiljet niet bevatten de opruiing of recht- streeksche opwekking om eenig misdrijf, bepaaldelijk niet, om het wanbedrijf of het misdrijf van rebellie in art. 209 Code Pénal genoemd te plegen. Wel is feitelijk beslist de boosaardige bedoeling om tot wederspannigheid op te ruien, maar de bedoeling maakt op zichzelf het misdrijf niet uit, als het geschrift geen opruiing bevat. Art. 217 2e lid straft alleen de onmid dellijke en rechtstreeksebe opzetting tot rebellie. Daarom volgde ontslag van rechtsvervolging. Met gejuich werd deze uitspraak vernomen in de op dien dsg, des avonds, gelaat, dat duidelijk de trekken van zijn ges'acht droeg, en den koenen blik zag hij er uit els een geboren vorst, als de ware afstammeling van een overoud geslacht. Wel mogelijk dat Hilde op dit oogenblik met hei melijk welgevallen het tooneel uit dien hoogeren stand, dat den doorluchten knaap steeds omgafgadesloeg. Maar ook de in haar woneode liefde voor kinderen boeide baar blik aan hem en van minuut tot minuut bewonderde zij in hem den waarlijk vorstelijken strijd tegen ongeduld en verveling, waarmede hij de vertraging en het wachten op den stoffigen heeten weg zoo rustig uithield. Van de zon hadden de wachtenden het meeste te lijden. Er was geene beschutting hiervoor te vin den, daar de schaduw op dezen tijd van den dag, bij de eene huizenrij nauwelijks eene hsnd breed was. Het gelaat van den knaap gloeidehij schoof den flu- weelen baretwaaraan slechts een juweelen gesp den stand van zijn drager verried ver naar achteren om het blonde haar uit zijn verhit voorhoofd te schuiven. Daarbij zag hij in het rond en vielen zijn oogen op een der vruchtboomen in den tuin van meester Lukas. „Zie eens daarneef Berlepschwelk een heerlijke appels 1" riep bij met al den trek van een echten jongen, en men kon zien, hoe hij naar di9 vruchten watertandde. Hilde bad den uitroep en het gebaar nauwelijks gehoordof in een oogwenk was zij van bet venster verdwenen. Daaraan had zij ook reeds lang moeten denken De geringste voetganger zou ter nauwer nood zoo lang zonder verkwikking aan hare deur gezeten hebben. Niet lang daarna trad zij naar buiten, terwijl zij een blad in de hand droeg, waarop een geslepen glas vol wijn en een schaal met roodwangige appe len stond. Om verlegen of schuw te zijn had Hilde nog geen tijd gehad daar zij er slechts aan dacht hoe zij met hare verfrisschingen nog tijdig gereed zou komen om den jongen prins te verkwikken. Voor zij het wist, stond zij by zijn paard en sprakzooals het haar juist in den mond kwam „Wil Zijne Hoogheid ons de eer bewijzen deze ver frisschingen aan te nemen De appels zijn goed en uilen u zeker smaken!" „Dat geloof ik ook", sprak de kleine vorst verrast en vroolijk. „Ik zal toegrijpen en zeg u, lieve juffer, vrien delijk dank daarvoor. Wat denkt ge ervan, heer neef?" Hij wendde zich tot zijn gouverneur en nu viel het de schenkster pas indat de toekomstige landheer wellicht nog den wil van een ander vragen moest, aan gehouden vergadering der haagsehe afdeeling van het sociaal-demokratisch bond. Het kohier van de plaatselijke directe belasting te Leeuwarden voor 1887 is den 12 vastgesteld op f 4,383,422,80, waarvan 4,30 pet. wordt geheven zoodat de opbrengst dier belasting is gesteld op 188,487,55. Den 12 des avonds half sekt is te Amsterdam in de St. Jansstraat een zware brand uitgebarsten in een winkel van gemaakte bloemen. Door de felle hitte bekwamen de aan de overzijde dier straat gelegen huizen veel schade. Het perceel zelf isuitgezonderd de bovenste verdieping, uitgebrand. Den 13 werd door den gemeenteraad van Sehagen, in plaats van wijlen den heer dr. J. Ensing, als plaat selijk geneesheer benoemd de heer dr. T. de Boer van Medemblik. De beeren dr. A. Kuyper en dr. F. A. Butgers, ontzette ouderlingen en de andere ontzette kerkeraads- leden te Amsterdam, zijn door het prov. kerkbestuur van Noordbolland vervallen verklaard van het lidmaat schap der ned. herv. kerk. Benoemd tot directeur van het spoorwegpostkan toor No. 3 (standplaats Zwolle) de heer J. F. Canter Cremers, thans commies der posterijen le klasse, vroeger aan bet postkantoor te Alkmaar verbonden geweest. Onder de eigenaardige versieringen te Amsterdam behooren zeker de volgende. Een man had de boeven van zijn paard oranje geverfd en een bewoner vau de Jodenbreestraat had een haan in het oranje in het midden geplaatst en de kippen daar omheen in het rood wit en blauw. De pleiziertrein uit Friesland, Groningen, Kam pen en Zwolle naar Amsterdam bestond deu 13 uit 21 wagens tweede en derde klasse en vervoerde 650 per sonen namelijk ruim 300 uit Friesland en Groningen en ongeveer 350 uit laatstgenoemde steden. Yan de door de nederl. rijnspoorweg maatschappij aangeboden gelegenheid om tegen betaling van enkele reis deu 13 heen en weer naar Amsterdam te gaan maakten ruim 3000 personen gebruik waaronder on geveer 1600 uit Utrecht, Den 13 hield de heer M. J. Hengeveld van Alkmaar, te Sehagen de tweede zijner drie voordrachten over hoefbeslag die door ongeveer 80 personen werd bijgewoond waaronder men 53 smeden telde. Ook bij deze voordracht gaf de heer van Horssen, van Utrecht, practische proeven ten beste. De brandweer te Amsterdam werd den 13, na des avonds 7 uur46 maal ontboden, waarvan slechts 7 maal loos, 2 kleine binnen- en 2 schoorsteenbranden: de overige 35 betroffen in brand geraakte eerepoorten of versieringenwaarvan sommigen zulk een omvang namen, dat zij met behulp van brandkranen of brand spuiten gebluscht moesten worden. Den 13 zijn fce Sehermerhorn vijf burgerwoon huizen geheel uitgebrand en hebben twee andere be langrijke waterschade bekomen. De Staatscourant van den 13 meldtdat blijkens op den 10, 11 en 12 van den gouverneur-generaal van Nederlandseh-Indië ontvangen telegrammen den 4 eene bende van 150 vijanden binnen onze linie in Groot- Atjeh geslopen is. Na een hevig gevecht met onze troepen vluchtte de vijanddie 33 dooden bekwam waarvan hij er zeven tien op het terrein achterliet. Aan onze zijde sneuvelden vijf minderen en werden gewond dertig minderen alsmede drie officieren, kapitein Buys, en de luiteuants wiens zorgen men hem had toevertrouwd. Zij weDdde zich met een verontschuldigenden blik tol den baardigen heer van Berlepschdie eenigszinB stijf, maar toch niet onvriendelijk het tooneeltje gadegeslagen had „De appels zijn geheel rijp", sprak zij. Nu lachte ook deze ridder en ook andere begeleiders van den prins schenen de zaak niet zoo kwaad te vinden zooals men uit de nieuwsgierige en vroolijk toeziende gezichten kon opmerken. „Ik verzoek Zijne Hoogheid ook den wijn te proeven", verzocht Hilde, vertrouwend tot hem opziende. De oogen van den knaap lachten haar toehij greep den beker hief hem op nam zijn baret af, neigde met vorstelijke gratie het blonde hoofd tot het blozende meisje en bracht haar dankend den eersten dronk toe. Den be'^erwaarin slechts een weinig overgebleven was reikte hy haar weder toede schaal met appelen nam hij echter op en bood dezezich in het zadel omkeerendezijn gevolg aan. „Grijpt toejonker Hainz", sprak hy tot een der dichtst byzijnden de juffer geeft bot gaarne en wie weethoe lang wy nog op ons middagmaal moeten wachten." Na zulk eene uitnoodiging konden de heeren de appels niet ver smaden, alleen hadden zij ook liever den beker de ronde zien makenZij voorzagen zich allen en volgden het voorbeeld van den kleinen prins, die reeds dapper door den appel heenbeet. Hilde lachte van vergenoegen, toen de schaal ledig weder bij haar terugkwam. Intusschen was er tijding uit de stad gekomen, dat er niets meer voor den intocht van Zijne Hoogheid in den weg was. De ridders zetten zich goed in hunne zadels, schikten baretten en wapens terecht en richtten de oogen op hunnen jongen gebiederwachtende op bet teeben van vertrek. Deze knikte intusschen Hilde vroolijk toe„Zie deze steek ik bij mij", sprak hy een wonderlijk schoonen appel in zyn gewaad verbergende, daarna groette hij haaralsof zij eene edelvronw was en de een na den ander groetten ook de heeren van het gevolg het eenvoudige meisje terwijl de ruiter schaar zich in draf zette. Hoefgetrappel en wapenge kletter gaf een eigenaardige bekoring aan het levendig Bchouwspel, maar reeds na weinige minuten werden allen achter eene dichte stofwolk die hen volgde, aan het oog onttrokken, en waren spoedig daarna door de donkere stadspoort geheel verdwenen. Cornelius en van Deventerde beide eerstgenoemden zeer licht. Yan de gewonde mindere militairen zyn er later nog zeven overleden. De toestand der overigen was gunstig. De Amsterdamsebe omnibusmaatschappij die ge middeld 20 a 25000 personen per dag vervoert r heelt op de beide Paaschdagen 144.500 personen vervoerd de ontvangen overstapkaarten mee berekend. Tot penningmeester van den polder de Schermeer is benoemd de heer S. de Jongh, van Oudorp, met wien op de voordracht stonden de heeren J. Kos, Ursem en K. Olij Dz., Sehermerhorn. In het kinderziekenhuis te Amsterdam waarin eene nieuwe inrichting voor ontsmetting in 1886 gemaakt werd welke volgens de inspecteurs van het geneeskun dig staatstoezicht de eerste volkomen goede ontsmet- tingsoven in ons land is welke aan alle eischen vol doet werden in dat jaar 567 kinderen verpleegd tegea 498 in 1885, waarvan 215 in het isoleer-gebouw. Het aantal verpleegdagen bedroeg 16583, zoodat gemiddeld per dag 45 kinderen verpleegd werden en de gemid delde verpleging3duur voor elk ruim 45 dagen was. Yoor het isoleer-gebonw bedroeg dit laatste 15 dagen. Het aantal besmettelijke ziekten bleef vrij groot. Onder mazelen kwamen vele kwaadaardige vormen voorde roodvonk epidemie was minder heftig doch verraderlijk als altijd; croup en diphterithia kwamen meer voor, doch waren altijd van ernstigen aard. Van de door laatstgenoemde ziekten aangetaste lijdertjes werd 53 pet behouden, terwijl van de 76 geopereerden, d i. waar de tracheotomie moest geschieden om stikken te voorkomen er 42 stierven en 34 d.i. 45 pet. in het leven bleven. Deze uitkomst wordt gunstig geachtin aanmerking nemendedat meestal de zeer ernstige gevallen gezonden wordenwaarin stikkingsnood reeds aanwezig is. De inkomsten aan verpieeggeldeu jaar- lijksche bijdragen, renten enz. bedroegen 30.745 45%, tegen f 29.183.64 in 1885 de uitgaven f 27.751.81%, tegen f 24 482.95% in 1885alzoo batig slot van f 2993.64, Dit laatste is echter verkregen, doordat van de aan de instelling gemaakte legaten ten bedrage van f 9550, niet minder dan f 6556 63 verbruikt moesten worden. Het lievelingsdenkbeeld van het be stuur om alle legaten op te leggen kon niet verwe zenlijkt worden. In de inrichting te Wijk aan Zee werden van 16 Juni tot 1 October 79 kinderen met 3204 verpleegda gen het dubbele van 1885, verpleegd. 772 strandba den werden genomen bov endien verscheidene binnen baden in zoet of zout water. Deze inrichting kostte f 3200.57%. De gemiddelde kosten voor eiken ver- pleegdag waren 1.11 tegen f 1-26 in 1885 en ƒ105 in 1884 die in het isoleergebonw f 1.62 tegen f 1.62 in 1885 en f 1.40 in 1884, De Koningin heeft, vergezeld van Prinses Wilhel- mina, den 13 bij dag een rijtoer door de stad gemaakt. Daarbij bracht zij o. a. een bezoek aan de Wiiiemstraat, waar zij door de kinderen ontvangen werd met het eerste couplet van bet Wilhelmus. Een 5jarig meisje gaf aan de Prinses eenen fVaaien ruiker. Onbeschrijfelijk is de geestdrift der burgerij tijdens dit bezoek. In de Westerstraat werd H. M. door de feestcommissie begroet en na overhandiging van prachtige ruikers zongen 150 kinderen van bewoners dier straat het volgende lied Hoe blijde klopt ons kinderhart Nu gij, o dag, verreest Gij, dag van zoete vreugd en dank, Gij, dag van 't Koningsfeest! X. De jonge vorst trok den volgenden dag verder zijn. vader en den vorstelijken bruidstoet te gemoet, welken hij op een halve dagreis van de stad ontmoeten zou. Het laatste nachtkwartier werd door de hooge reizigers in het voormalig klooster genomen, nauwelijks een uur buiten de stadopdat den volgenden morgen paarden en ruiters frisch en uitgerust en zonder het stof van den landweg op hunne feestgewaden bij den intocht verschijnen zouden. Hierheen had zich burgemeester Jacob Tiedemars begeven voor de eersteeenigszins vertrouwelijke be groeting van zijnen vorstelijken heerwant hy kwam in zeker opzicht als bijzonder persoon, niet als vertegen woordiger zijner familienoch als burgemeester. De landgraaf had den mandie zijn vertrouwen genoot, nog tamelijk laat, nadat het hof het avondbrood reeds gebruikt had, alleen in zijne vertrekken ontvangen. Er was veel, wat den volgenden dag betrof, ter sprake gebrachtde burgemeester had slechts goeds te be richten gehad zoodat de vorstnaar zyn ernstigen en gewoonlijk weinig spraakzamen aard te oordeelen, zeer tevreden en welgemoed scheen. Toen hem <ie avond drank in een zilveren kan gebracht werd schonk hij den burgemeester eigenhandig in en sprak daarna, ter wijl hij den beker aan den mond bracht „Uw toegenegen landheer drinkt u geluk toe, bur gemeester zeg kan ik ook iets voor u doen i" Nu was het oogenblik gekomen waarop de verstan dige man reeds sedert zoo vele dagen gehoopt had. Hy beheerschte zijne innerlijke vreugde en met eene uit drukking van bezorgdheid op bet gelaat sprak hy „Bijna zou ik zeggen helaas ja Slechts Uwe Genade en zij alleen, kan eenen bezorgden vader het hart ver lichten als het uw vorstelijke wil is." De landgraaf trok de ruige wenkbrauwen omhoog. „Hoe dan vroeg hij op zijne korte wijze. „Ik heb een ongeboorzamen zoon genadige heer", sprak Tiedemars zuchtend. „Niet dat ik mij tot nog toe over hem te beklagen gehad heb. Uwe Genade herinnert zich den jongeling weldie drie jaren gele den op St. Michaëi by de volksspelen uit uwe hooge hand zelve den prijs voor het ringsteken ontving en zich boven allen in uwen vorstelyken lof mocht ver heugen." Wordt jrvolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2