QTclegrftfisctu SsricttUas. SUlerUi. Jtigezanbcu 5!>tukfees3. .Slabs-iSetriehteu. "Wat in het afgeloopen jaar De tijd ons hebbe ontroofd De dierb're Koning bleef gespaard Gods liefde z\j geloofd O worde Uw dierbaar leven toch Nog jaren lang gespaard Beschijn des Hemels zagen steeds Uw levenspad op aard Die wenech geuit uit volle borst Yoor 't Koninklijk gezin Lang leve nog onz" dierb're Vorst Prinses en Koningin Des namiddags werd een bezoek gebracht aan de galjoot in de bocht van de Heerengraeht, genaamd Wil- lemijntje. Bij het betreden van de brug werden weder ruikers aangeboden. De gondeltocbf, die voor bet sehid eenige oogenblikken gewacht had, ging de galjoot toen voorbij. De Marker visschers, die op het vaartuig waren, schonken aan de prinses een antieken zilveren lepel. De verlichting des avonds slaagde voor de gedeelten welke niet aan den wind bloot gesteld waren, uitste kend. Het electrisch licht op Dam, Bckin en Frede- riksplein was prachtig, terwijl verder het hoofdpunt der verlichting de galjoot was. De geheele ljjn van den walmuur aldaar was tevens met talkglaasjes verlicht, dat op het water een alleraardigst effect maakte. Onder de straten en pleinen waar de verlichting het best slaagde, mogen genoemd worden de Nieuwendijk, de Kerkstraat, tusecben Utrechteche straat en Ametel, het Rembrandtgplein, de Laurierstraat, enz. De verlichting van de Magere brug slaagde minder goed docrden bevigen wind. De koningin bracht met de Prinses een bezoek aan de verlichte straten, waarbij zij overal met den meesten geestdrift en onder oorverdoovende toejuichin gen ontvangen werd. Niettegenstaande duizenden men- schen zich langs de straten bewogen, werd de orde niet noemenswaardig gestoord waartoe op veie plaatsen bij droeg dat men zich stipt hield aan het verzoek om rechts te gaan. Op enkele plaateen heerschte een vree- seiijk gedrang, zcoals in de Warmoesstraat voor Kras- napolsky, welke inrichting telkens voor het publiek ge sloten moest worden en op enkele plaatsen in de Kal- verstraat. Overal heerschte opgewondenheid en het ge zang, dat men boorde, getuigde menigmaal van geringe ingenomenheid met sociaal demekraten. Dat het ochtend stond werd, eer de feestviering een einde nam, zal ieder, die te een uur langs de straten in het midden gedeelte van de stad ging, gaarne willen gelooven, want op dat uur waren meer personen op 't paddan in gewone tijden overdag. De KoniBg gaf den 13 audiëntie, welke vrij druk bezocht wasdoch spoediger afliepdan ge woonlijk het geval was, ook door bet besluit van Z. M., om de hoog geplaatste militaicen niet te ontvangen maar hun te verzoeken van bunne eventueele wenschen schriftelijk opgave te doen. Tot de schoonste verlich tingen behoorden ook de door betrekkelijk weinig per sonen opgemerkte bengaalsche vlammen aan de torens. Inhoud van de Economist van Aprils jbr. mr. J. Beelaert8 van Blokland de coneessiën tot mijnontgin- ning in Nederiandsch lndië na het koninklijk besluit van 2 September 1873; Siaten-Generaai. Zittingen van September 1885September 1886 bet nieuw-malthu- sianisme; de Nederlanders en Duitscbers in den wereld handel Engelands Premier en bet bimetallismehet tractaat met Spanje epaarbankzaken de vorderingen der levensverzekeringen van 1859 tot 1883; onbekend heid in Nederland met Nederlandsch-Indiëde parti culiere spaarbanken in 1887 economische nalezingen en berichten. Donderdag 14 April. Amstebdam. Het feest duurde in de Jordaan en Kattenburg den geheelen nacht voort. Vele vreemde lingen zelfs damesmoesten den nacht doorbrengen daar nergens logies meer te vinden was. Heden bezocht de Koningin met groote belangstelling het Panopticum. 's Geavenhage. Eerste Kamer. Heden zijn tal van ontwerpen aangenomen, ook de onteigeningswet voorden spoorweg MaassluisHoek van Holland en die tot ver betering van de vaartgemeenschap BijnSchie, Morgen zijn een aantal anderen aan de orde. Op eene inter pellatie van den heer van de Putte verklaarde de minister van koloniën geen nadere berichten uit Atjeh te heb ben ontvangen maar gaf geruststellende toelichtingen omtrent de particuliere sensatieberichten. Wat aangaat de omstandigheid dat pas aangekomen troepen door de berri-berri aangetast worden, dit is niets ongewoons dat de ziekte op Atjeh algemeen zou zijn, blijkt niet. Eer het tegendeel, daar anders de gouverneur nieuwe hulptroepen zou hebben aangevraagd. Het onderzoek van professor Pekelharing is nog niet afgeloopen. Van ernstige onlusten op Celebes is niets geblekenhet talmen van Loewoe om het contract te vernieuwen is niets ongewoons. Voorts zal de minister schriftelijk antwoorden op een aantal vragen van den heer van de Putte omtrent den toestand van leger en vloot in Icdie, naar aanleiding van het bekende adres der honderd. Dieppe. Door het omslaan van eene boot van de gestrande pakketboot Victoria zijn twintig personen verdronken. Paeijs. Rusland weigert beslist aan de wereldten toonstelling deel te nemen als deze in 1889 (gedenk jaar der revolutie) bepaald blijft. Eene verscheidenheid van talendie aan den toren van Babel doet denken, vindt men in de colleges der hoogeschool te Berlijn. In het aanstaande tomer-se- meater zullen daar de volgende levende en doode talen geleerd worden Latijn Grieksch, Eranscb, Engelsch, Italiaansch, Spaansch, üeenscb, Oud-Gcrmaansch,Poolsch, Russisch Oud Slavisch, Sacskriet, Syrisch, Assyrisch, Babylonisch Oud-Semietisch ArameeschArabisch, Turkscb, Ethiopisch, Egyptisch en Chineesch. Een gelijksoortige strijd als tusschen gewone boter en kunstboter wordt in Engeland ook gevoerd op het gebied van het bierbrouwen. Een commissie uit de hop en gerststreben is de vorige week bij den minister van financiën in gehoor geweest om hun het verzoek over te brengen dat gewaakt zal worden tegen bierverval- sehing. De commissie meent, dat als vervalscht moet worden aangemerkt, al wat als bier wordt verkocht, maar niet uitsluitend uit mout en hop is gebrouwen. De wielenaarsdie op twee- of driewielers groote afstanden afleggen over ruwe wegenhebben getoond bij de groote Paaschmanoeuvre der Engelsche vrijwilligers, boe ze voortreffelijk in oorlogstijd een leger tot „éelai- reurs" kunnen dienen. De ongeregelde troepen op tweewielers en op tandems hebben tusschen Londen en Dover links en rechts het terrein onderzocht en deden goede diensten bii het overbrengen van bevelen. De hit onder de tweewielersde Safety is bet best voor het doel geschikt. De Safety werd over heggen en slooteD getild en reed over wegen welke voor ruiterij groote bezwaren opleverden. Daar Engeland 250.000 wielrijders bezitzou bet land bij een inval van den vijand, over een groot aantal bereden infanterie kunnen be ekikken. Krasnapolsky is esn man van zijn tijd en in deze dagen nu 't op versieren aankomt staat bij weder in de voorste rijwaartoe trouwens zijn lokaal zich bij zonder leent. De geheele wintertuin is kruiselings met guirlandes en driekleurige wimpels versierd. Aan bloemen geen gebrek. Gelukkig beeft Flora zelf de overhand en is zij op verschillend gebied vertegenwoordigd en nagebootst. Zoo zijn de kieino electriscbe gloeilampjes langs de bogen op de galerij om bet geheele lokaal met gemaakte rozen getooid, waaruit het pitje nieuws gierig komt kijken. Deze bouqu6tjes zijn van witte, oranje en blauwe rozen. Deze laatste kleur van rozen is zeer zeldzaam en was zelf'3 op de bloemententoon stelling niet aanwezig. Aan de achterzijde van den wintertuin boven de veranda die een groenen achtergrond vormtis een keurige draperie aangebrachtwaarop de medaillon portretten van H.H. M M., op een schild vereenigd prijken. Het geheel maakt een vroolijken, prettigen indruk en heeft een zeer feestelijk aanzien. Wanneer de 1050 Edison-gloeilampjss bun stroomen lichts over de kleurrijke massa werpenzal het een fantastisch geheel zijndat geen feestvierder verzuimen mag te gaan zien. In Oostenrijk heeft men eene nieuwe methode van reiniging der kazernen toegepastdie zeer goede dien sten bewijst. De vloeren en muren worden met beete potaschloog afgewasschen, en zoodra vloer en muren droog zijn, bestreken met heete steen kolenteer. Na drie dagen is alles volmaakt droog. Het hout is voor vocht on doordringbaar geworden gezuiverd van vuil en onge dierte en biedt zeer goed aan opvolgend vuil weerstand. Het belegsel is hard weerstand biedend en zeer gemak kelijk in het schoonhouden. Brandgevaar is er niet. Per vierkanten el is slechts 1 pond teer noodig. Jaar lijks moet deze operatie herhaald worden. Zij berust op de ondervinding dat in tjjden van epidemiën kazer- Den vaak brandpunten van besmetting worden, dat bodem en muren geïnfecteerd bleken te zijn en reinheid hier eene eerste behoefte isook ten opzichte van zorg yaor insecten. Eene eigenaardige chirurgische operatie is te Min neapolis beproefd. Zekere heer Towsend had sinds eenigen tijd een oog verloren en wenechte het tegen eiken prijs vervangen te zien door een levend oog. De doctoren beproefden bet. Zij kochten een haas, wiens oogen ongeveer dezelfde kleur hadden als het oog van hun patiënt. De operatie was uit den aard der zaak langdurig; de doctoren hielden hun patiënt gedurende drie uren onder den invloed van chloroform en de haas gedurende anderhalf. De spieren en het weefsel van het oog der haas wer den zorgvuldig weggenomen waarop het oog der haas in de oogholte des heeien Towsend werd gebracht. Gedurende drie dagen meenden de geneesheeren dat de operatie gelukt was den vierden dag bemerkten zij dat de beide oogen dezelfde bewegingen maakten, doch den achtsteD dag kwamen zij tot de wetenschap, dat de operatie mislukt was en dat het niet doenlijk is het oog van een of ander dier in het menschelijk lichaam te brengen. „Een koningstijger is uit zijn hok gebrokenDit gerucht verspreidde zich in het laatst der vorige week als een loopend vuurtje door Spandau. Zoo erg was het nu nietmaar het had niet veel gescheeld. Des morgens was namelijk een trein uit Hamburg aange komen waarbij een wagen wa3 die twee tijgerseen beer, apen, Blangen kleine paarden enz. bevatte. Pe tersburg was de bestemmingsplaats voor deze verzame ling wilde dieren. Een man en een vrouw maakten ter begeleiding van dit transport de reis in een waggon 3e klasse mee, In Spandau zouden de dieren worden gevoed. De spoorweg-beambten waren juist bezig de wagendeu ren te openentoen de begeleider van bet transport op ben toeliep onder het geroep van„Deur toe Hij had namelijk bemerkt, dat een koningstijger een paar tralies van zijn hok bad verbogen en voor de opening lag om slechts het oogenblik af te wachten dat de deur ver genoeg zou zijn geopend. De wagen kon zoo niet verder worden vervoerdwaarom uit de diergaarde te Berlijn een steviger hok werd ontboden. Dit werd in een goederenwagen geplaatst en met behulp van ijzeren tangen dreef men den tijger in het nieuwe hok. Tegen den avond kon de reis worden voortgezet. Mijnheer de Redacteur Dezer dagen was er verschil van gevoelen over de door sommigen vol gehouden beweringdat de aan voer van vet vee op de Maandagsche markt te Alk maar dit jaar nog al achteruitging Daar ik, getrouwe bezoeker dier marktbehoorde tot de bestrijders dier bewering kwam ik op het denkbeeld de cijfers van den aanvoer der vette kalveren en der vette varkens op die markt gedurende het eerste kwartaal van 1886 en van 1887 te raadplegen en gelijktijdig na te gaan den aanvoer van die twee veesoorten in datzelfde tijd vak op de markt te Purmerend. Bij dat onderzoek waarbij ik gebruik maakte van de opgavenomtrent den aanvoer op beide weekmarkten in uw veel gelezen blad steeds voorkomendekwam ik tot de volgende uitkomsten Vette kalveren. Vette varkens. Alkmaar le kwartaal 1886 1272. 1255, le 1887 1276. 1451. Purmerend le 1886 1374. 1073. le 1887 1472. 1193. Bekendheid dezer cijfers in ruimer krirg wenschelijk achtende, verzoek ik u beleefd, deze opgave in uw eerstvolgend nummer op te nemen waarmede gij zeer zult verplichten Uw dienstwillige, L. 10 April 1887. X. Op de lijst, in voldoening aan art. 81 der wet op het lager onderwijs alhier opgemaakt en ter lezing gelegen hebbende, kwamen 971 jongens en 1072 meis jes voor, op 1 Januari 1887 in het bevolkingsregister dezer gemeente als geboren in de jaren 1875 tot en met 1880 ingeschreven. Bij vergelijking van die lijs ten met de lijsten der leerlingen die op dat tijdstip onderwijs op school of huisonderwijs ontvingen blijkt dat 100 jongens en 191 meisjes tusschen de zes en twaalf jaren geen onderwiis ontvingen. Die 291 kinde ren waren verdeeld als volgt 43 jongens en 95 meisjesgeboren in 1880. 13 „27 1879,. 4 15 n x878. 11 „6 1877. 8 20 1876, 21 „28 1875. Om geene verkeerde gevolgtrekkingen uit deze cijfers te maken, moet hierbij in aanmerking worden genomen, dat de bewaarscholen op 31 December nog bezoeht werden dcor 20 jongens en 74 meisjes boven de zes jaren die waarschijnlijk allen vóór 1 Mei 1887 tot de lagere school toegelaten zijn. Tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de bantongerechten in het arrondissement Alkmaar voor de kantons Alkmaar, Schagen en Helder, ter standplaats Alkmaar, is benoemd de heer mr. N. J. 0. Lette van Oostvoorneadvocaat te 's Gravenhage. Den 12 is voor het onderwijzersexamen geslaagd F. C. Fleischer, alhier, BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 12 April. Willem Jan Jozef, Z. van Mattheus Gouverne en Wühelmina Geerlruida Lippits. OVERLEDEN. 12 April. Aagje D. van Pieter Mienis en Trijntje Deugd, 9 w. Erratum. In het vorig Nr. staat g e b o r e n 10 April Gerardus Hendricus D. moet zijn Zoon van Johannes Fredrik Keysper en Catharina Veel. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 12 April. Door den Notaris A. VONK. 1. Huis z.z, Breedstraat, hoek Krebbesteeg, —.—.87. Str. J. van Twiskf 1505, Niet verhoogd. 2. Dito, w.z. Krebbesteeg, .42. Str. H. Lijnbach 810,— Verhoogd door J. C. de Leeuw met 5, Na. 1 en 2 gecomb2320, Strijkgeld 25. Verhoogd door A. Peperkamp tot 2395, 3. Dito, aldaar, —.—.67. Str. J. van Twisk 1305. Verhoogd door G. Baas met50,— 4. Dito, aldaar, —.—.75. Str. C. P. Mulder 1000, Verhoogd door denzelfde met95, 5. Pakhuis, aldaar, —.—.70. Str. dezelfde 620,— Verhoogd door F. H. Bengers met 30,— Ns. 4 en 5 gecomb1745, Strijkgeld t 20. Verhoogd door C. P. Mulder tot 1770, Opgehouden op 100, 6. Stal met bovenwoning z.z. Laat.56. Str. C. Mooiman 1550, Niet verhoogd. Opgehouden. 7. Huis, z.z. Kerkstraat, —.—.34. Str. F. H. Rengers 475,— Verhoogd door M. van Veggel met 10,— 8. Woon- en winkelhuis en loods, z.z. Luttik-Oudorp, uitkomende aan het Achterfnidsen.01.68. Str. H. Lijnbach2030, Opgehouden op 900, 9. Twee perceelen weiland, in den Eendrachtspolder, w.z. Weslerweg, 1.48.50. Str. J. van Twisk 4000,— Niet verhoogd. 10. Huis, aldaar, w.z. Westerweg, genaamd „Café Schoonzicht", met stalling, .06.50. Str. W. Schermer1015, Verhoogd door S. de Groot met150. Ns. 9 en 10 gecomb. 5165, Strijkgeld f 50. Verhoogd door P. Messelaar tot 5220, 13 April. Door den Notaris H. J. DE LANGE, la. Huis, n.z. Luttik-Oudorp, B 209 ged., Str. C. Janssen Cz., f doUO, 24. Dito, B 209 ged. en achterhuis, aan den Achter weg B 202. Str. G. Bossert Rz.1305,— Verhoogd door P. de Graaft qq. met 505, 3. BroodbakkerijBierkadeB 2497 0.01. Str. J Bierman 3840, Verhoogd door F. Witte met500, 4. Huis, Keizerstraat, B 2248, 0.01.22. Str. C. Koopman745, Niet verhoogd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3