No. 46*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. T^VEJESIDEZ BÏjA 13- ZONDAG 17 A PUIL. Paardenmarkt te Alkmaar op Woensdag 20 April 1887. $föci£el Stbictlte De gewone Maandagsche veemarkt wordt bij gelegenheid der groote koemarkt op 18 April 1887 gehouden op de gedempte Nieuwesloot, nabij de Kanaalkade en op den Koningsweg. GROOTE BnitiSttl&nb.. Siuntttianb. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren bij deze aan belanghebbende ouders en voogden, dat volgens de algemeene schoolverordeningdoor den raad vast gesteld 22 December 1880 (Gemeenteblad No. 81), de toelating van leerlingen op de school voor onvermogenden (armenschool) en d e 2 t u s s c h e n s c h o 1 e n alhier slechts eenmaal 's jaars geschiedt en wel op 1 Meien dat alsdan tot die scholen toegelaten worden de kinderendie zes jaren oud zijn of dien leeftijd bereiken vóór 1 Augustus d.a. Bij de aanvrage om toelatingwelke aan het hoofd der school moet geschieden, moet worden overgelegd het bewijs van geboorte, benevens van inënting of natuurlijke pokziekte der kinderen. Yoor zooveel de tusschenscholen betreftmoet voor de bewoners der wijken AB en E de aanvrage geschieden bij den heer A. P. Zeilmaker en voor de bewoners der wijken C, D en E bij den heer W. S. P. Hoep. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 April 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat ME1JERT KOSTER, tap per alhier, vergunning gevraagd heeft tot den verkoop van sterken drank in het perceel aan het Luttik-Oudorp, No 64 welke vergunning tot heden verleend was aan J. van der Oord. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 14 April 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat MAARTJE BAKKER alhier vergunning gevraagd heeft tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan den Koningsweg No. 73, welke vergunning tot heden was verleend aan PIETERTJE BAKKER, huisvrouw van JAN SCHOLTEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 April 1887. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Laurens Genonlangs gewoond hebbende te Amsterdam, Antje Blaauboer, n Barsingerh., Gerrit Lampe, r O. Niedorp, Jan NieropAkersloot, J. W. Grimijser, n n Helder en Willem van Stuijvenberg, bakker, geboren te Maurik, 1. w. 's Gravenhageworden verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat «.JOSEPH AGHINA, wijnhandelaar alhier, voor het perceel aan de Breestraat No 50 en b. de weduwe S. A. SISTERMANS, geb. BOSCH, alhier, voor het perceel hoek Luttik-Oudorp en Bierkade, No. 1,vergun ning gevraagd hebben tot het voortzetten van den verkoop van sterken dank in het klein in genoemde perceelen, welke vergunning tot heden verleend was voor a aan de erven C. DE VEER en voor b aan nu wijlen den echtgenoot der verzoekster. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 16 April 1887. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomenrozeukranzeneen bonte kin derkraag een portemonnaie met eeuig geldtwee faisanten twee touwen voor halsters; een portemonnaie inhoudende een briefje; een zweep; een kip; een portemonnaie met eenige centen; vijf sleuteltjes aan een ring; een fantaisiehoed hondenpennin gen Ns. 213 en 90; een zilveren knipbeursjeeen knipmes; een hondenhalsbandeen zilveren vingerringetjeeen beitel met een stukje ijzer. BELGIE. Bij eene te Ostende gehouden verkiezing voor een lid der Kamer beoft de liberale kandidaat, de Stuers, met 587 stemmen dejoyerwinning behaald over dien der klerikaien Carbon die 569 stemmen bekwam. In de stad Ostende verkregen die kandidaten respectiveiijk 385 en 288 stemmen. DUITSCHLAND. De Berlijoscho Post heeft weder om een artikeldat zeer de aandacht trekt. Dat blad beweert, dat de bjj Luueville, zeer dicht bij de duitscbo grenzen, gehouden wordende oefeningen der fransehe kavalerie ten doel hebben Duitsehlands geduld uit te putteD, om de thans zeer vreedzame stemming in Frank rijk weder in oorlogzuchtigen geest te brengen. Pruisen. De minister von Puttkamer is bij den Paus ontvangen. Elzas-Lotharingen, Den 7 is de afgevaardigde naar den Rijksdag Kabie na langdurige ongesteldheid over leden. De politie te Metz heeft bekend gemaakt dat voor aanplakbiljetten en dergelijke aankondigingendie hare toestemming eischenalleen toestemming kan worden verkregen wanneer zij in het duitsch opgesteld zijn. Wel mag eene fransehe vertaling daarbij gevoegd worden, maar de duitsche tekst moet voorafgaan. Deze maatregel heeft op de bevolking een slechten indruk gemaakt. FRANKRIJK. De regeering heeft van de engelsche regeering het bericht ontvangen, dat zij geene vijandige plannen tegen Haïti of bet Sebildpadden-eiland heelt. Haïti heeft Frankrijk dank betuigd voor zijne officieuse tusschenkomst in het geschil met Engeland. Dat Pranzini de dader van den drievoudigen moord in de Rue de Montaigne te Parijs is geweestwordt meer en meer zeker. Hij is herkend door den winke lier bij wien hij het ines waarmede de moord ge pleegd is, gekocht heeft, alsmede door zijne vrouw en zijnen bediende. Zijne vreemde uitspraak vergemakke lijkte die herkenning zeer. Deze winkelier verstrekte een mes gelijk aan het door hem gekochte en bij het daarna door den geneesheer ingestelde onderzoek is gebleken dat de punt van dat mes juist paste in de 17 gaatjesin het hoofdkussen van het vermoorde meisje aanwezig en dat de moord met een dergelijk mes gepleegd moest zijn, Bij een bezoek aan de kamer, waar de moord gepleegd werdbleef hij kalm. Ook wordt hij nog van een anderen moord verdacht, daar twee juweliers hem herkend hebben als den man die de bij die gelegenheid gestolen sieraden bij ben te koop heeft aangeboden. PORTUGAL. De minister van financiën heeft bij de Kamer de begrooting ingediendbenevens een ver slag omtrent den toestand der geldmiddelen. De in komsten worden geraamd op 216.000.000, do uitgaven op 221.000.000 pesetas. Tot dekking van het tekort wordt gerekend op de vermeerdering van de opbrengst der invoerrechten want gedurende de eerste negen maanden vau liet loopende dienstjaar vermeerderden deze met 6,661.000. De minister heeft dus gegronde hoop, dat de regeering geen beroep heeft te doen op het krediet. SPANJE, De ministerraad beeft den 1-1 goedgekeurd het voorstel van den minister van koioniëu betreffende het in dienst stellen eener koopvaardij-marine tusschen Spanje en zijne koloniën. Tegen de woning van den burgemeester van Comas in de provincie Ovieda is eene dynaraietpatroon ge- sprougeu waardoor eenige vensterruiten verbrijzeld werden. De minister van oorlog heeft aan de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij bet iegercontingent wordt vastgesteld op 100.000 man voor Spanje, 19000 voor Cuba3700 voor Portorico en 8000 voor de Phiiippijnsche eilanden. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Onder de wetsontwerpen van minder beteekeniswelke deu 14 aangenomen zijn, behoort dat omtrent den bouw eener ge vangenis Ie Amsterdam waaromtrent de heer van S w i n- deren eenige inlichtingen vroeg. De minister van jus titie gaf in zijn antwoord te kennendat de bouw van gevangenissen voor vele jaren als geëindigd kon beschouwd worden. Volgens de wet van 3 Januari 1884 was het verboden elders dan te Amsterdam eene gevangenis te stichten en de vraag of het terrein nabij Amsterdam niet te duur wasbe antwoordde hij ontkennend op grond van eene schatting, door deskundigen gedaan. De ondergrond bezat de noodige draag kracht; door peiling en boring had men zich daarvan overtuigd. De heer F r a n s e n v. d. Putte heeft de volgende vragen aan den minister van koloniën gedaan, waarop deze schriftelijk zal antwoorden: 1°. is de legerorganisatie in den Indisehen Ar chipel in verband met de stellingdie wij daar innemenin voldoenden staat om de orde en rust te handhavenof is verandering noodig 2°. Is de bewapening van infanterie en artillerie voldoende 3°. Is buitengewone aanvulling van troepen boven de legerorganisatie tijdelijk noodig om te voorzien in de behoeften 4°. Zoo jawelke maatregelen hebben dan de regeering en de gouverneur-generaal genomen of zullen worden genomen om in die behoeften te voorzien 5°. Zijn materieel en personeel der zeemacht, zoowel van de koloniale marine als van het auxiliaire eskader, voldoende in staat om orde en rust in den indisehen Archipel te handhaven Voorts of de tegen woordige wijze van werving goed was, en of bet niet wenschelijk ware, de werving aan het departement van oorlog te onttrekken en die te voegen bij dat van koloniën en het koloniaal werf depot te plaatsen onder bevel van gepensioneerde indische officieren. Den 15 werd het wetsontwerp tot grensverandering tusschen Bussum en Hilversum met algemeene stemmen en dat tusschen de Lier en Maasland met 16 tegen 1 i stemmen aangenomen nadat de minister van binnen 1. zaken de wensche- lykheid dezer verandering in 't belang van een goed en zuinig beheer nogmaals betoogd had. Hij had tevens geene bedenking in het geopperde bezwaar, dat slechts 46 leden bij de behandeling van dit ontwerp in de 2e Kamer tegenwoordig waren geweest. Met algemeene stemmen werden vervolgens aangenomen a. het wetsontwerp, houdende wettelijke bepalingen betreffende het houden van bevolkingsregisters b. dat tot wijziging der wet op het teloor gaan van schuld brieven ten laste van het rijk c. dat tot uitbreiding der vrijstelling van patentrecht, nadat de minister van financiën in liet algemeen verzekerd haddat de opbrengst der middelen geene reden tot bezorgd heid opleverde. Mocht de suikeraccijns minder gaan opbrengen, dan zou hij een nieuw ontwerp betreffende dien accijns indienen. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroeping geseheiden, daar de nog aanhangige zaken niet vatbaar waren voor dadelijke behandeling. Den 14 is de Koningin te 2,15 in open rijtuig uitgereden, om langs Rokiu en Utrechtsehe straat een bezoek te brengen aan den rceiwedatrijd op den Amstel die, ook door de hevige sneeuwbuien in deu vroegen ochtend, een paar uren later dan den bepaalden tijd van 10 uren was aangevangen. Zij woonde geruimen tijd den wedstrijd bij in het Vereenigingsgebouw van de Hoop, doch het ongunstige weder deed haar afzien om in de gereed liggende Koningssloep te stappen. Van daar reed zij naar het Panorama in de Plantage, dat zij bezichtigde, om daarna langs de Prins Henddrikkade en het Damrak naar het Paleis terug te keeren. De kinderspelen in de speeltuinen hadden des morgens en des avonds plaats en van 6 tot 8 uren was er muziek uitvoering op 4 verschillende plaatsen. Tegen den avond werd de verlichting hier eu daar weder ontstoken, hoe wel door de in den morgen gevallen sneeuw tal van lampions, die anders nogmaals ontstoken hadden kunnen wordente zeer beschadigd warenom te branden. De stemming onder het publiek was den geheelen avond zeer opgeruimd en vroolijk, niettegenstaande het weder koud en guur was. Op verscheidene plaatsen werd op straat gedanst. Op den Amstel en het IJ wer den te 10 uren vuurwerken afgestokende Koningin woonde geruimen tijd dat op het IJ bij op eene stoomboot. De onder-offieiers-vereeniging der zeemacht van Speyck gaf in het lokaal Plancius eene goed ge slaagde voorstelling. Den 15 is de morgengroet van 5000 kinden zoo van openbare als bijzondere scholen, uitstekend geslaagd. Op het door een staketsel afge sloten gedeelte van de Dam stondon de kinderen met 4 militaire muziekkorpsen en een fanfare korps van liefhebbers aan den achtergrond bij het monument en een korps tamboers vlak voor de steentjes van het Paleis. Reeds voor negenen vertoonde de Koningin admiraalsuniform, met de Koningin, zich voor het venster, met de exemplaren der feestgids, waarin de tekst der te zingen liederen was afgedrukt, in de hand, terwijl prinses Wilheimina tusschen hen stond. De vroeger genoemde liederen werden uitstekend gezongen en maakte op de duizenden, om en bij de Dam vereenigd, een machtigen indruk. Door het gure weder zag de Koning zich genoodzaakt, niet op het baicon te verschijnen, natuurlijk tot groot leedwezen der kinderen. De Koning sloeg telkens met de hand bet tempo der muziek mede. Hij betuigde later aan don burgemeester zijne erkentelijkheid voor de voortreffelijke wijze, waarop de kinderen den morgengroet hadden gezocgen. Des namiddags reod de Koningin eerst naar het Uni versiteitsgebouw, waar zij de schilderijen bezichtigde en eenige voordrachten van leerlingen der tooneelschool en eenige muzikale voordrachten bijwoonde om daarna door de Zwanenburgerstraat, langs de Nieuwe Heeren gracht en de Piantage naar het paleis terug te keeren. Des avonds woonden de Koning en de Koningin het concert in Felix Meritis bij. De Koning was in ad miraalsuniform de Koningin in iicht lila zijde met diamanten diadeem en sieraden. Den 14 is te Utrecht de algemeene vergadering van den anti-vaccine dwangbond gehouden, onder het voorzitterschap van den heer Mr. L. W. C. Keuehenius. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten, het nog ongedekte deel van de kosten, waartoe de bewaar- fcbooluouderes mej. IJskes te ZaaDdam in de togen baar ingestelde strafvervolging veroordeeld is, uit de kas van dea- bend uit te keeren, nadat er op gewezen was dat hieruit niet de gevolgtrekking mocht worden gemaaktalsof de bond allen zou steunen die zicb te dier zake lieten vervolgen, Nu in het hoogste ressort beslist was, dat kinderen niet op bewaarscboleu moch ten worden toegelaten zonder inëntingsbewijs, moest men zich aan die beslissing onderwerpen. De voorzitter zette uiteen, dat het tijdstip om de Tweede Kamer te vermoeien met don vaccinedwangj ongunstig was met het oog op de grondwetsherzieningmen liep gevaar dan zelfs voorstanders tegen de zaak in te nemen. Een voorstel tot wijziging van art. 17 der epidomiewet bad weinig kans van slagen onder de tegenwoordige re geering, die zeer ingenomen was met de inenting en met do handhaving daarvan, waardpor het voorloopig beter was, zich te bepalen tot het bewerken der volks overtuiging. Het ledental van don bond bedroeg 587 in 1881 werd hij opgericht met 394 leden. De kas leverde een batig slot van f 769, behalve nog ongeveer f 200 van nog niet geinde contribution. Een afgevaar digde uit Rotterdam deelde mede dat men daar, om den vaccinedwang te ontgaan, sedert 1 April 1886 was begonnen met christelijk huisonderwijs, waarvan 8 kin deren gebruik maakten, dat f 30 per jaar en per kind kostte. De volgende algemeene vergadering wordt te Arnhem in April 1888 gehouden, Bij kon. besluit van den 2 is do volgende wijziging gebracht in art. 7 van het kon. besluit van 27 Maart 1885, houdende regeling van het examen voor de hoofdakte „Het examen loopt voor iederen adspirant binnen vier dagen ten einde. Twee dagen zijn bestemd voor het verrichten van schriftelijk werk en twee dagen worden aan het mon deling onderzoek en het handteekenen besteed. Het examen duurt op één dag voor ieder der adspi- ranten niet langer dan zes uren. Bij het mondeling onderzoek, dat aanvangt ten minste 14 dagen na het schriftelijk examen worden de adspi- ranten afzonderlijk ondervraagd. Wanneer do commissie voor enkele vakken eene af wijking van dien regel wenschelijk achtwoiden in die vakken ten hoogste drie adspiranten tegelijk on dervraagd."

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5