Onder de eerepoort. No» 47. Negen en tachtigste Jaargang 1887. WOENSDAG 20 A PRIL. Prijs der gewone Advertentiën ©füeiggl <8cb«ell«. TJTnTTTT -T ■T?ïBT'<-Vji>T. Bewerkt naar liet Duitscli iSinneniaub. ILKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. .IfrlsUliK i; Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM>. COS< TER ZOON. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn varzonden gedurende de 2e helft der maand Maart 188/. Wed. Gesteling Amsterdam. Van de hulpkantoren: Heil oo E. Wijbenga, den Helder. K o e d ij kP. Bergman's Gravenkage. Briefkaarten: Wed. Huchtenis, J. van EekenAm sterdam; Knecht van J. de Vries, Groningen. Brieven, verzonden geweest «naar DuitschlandJulius Kahl, Launitz. BELQIE. Den 11 is te Charleroi het jaarlijksche arbeiderscongres gehouden waarop 200 werkiiedenver- eenigingen uit het geheele land door afgevaardigden vertegenwoordigd waren. Een voorstel om terug te komen op het voor eenigen tijd door het bestuur ge nomen besluit om den schrijver van de beruchte volks catechismus Alb. Defuisseaus van alle deelgenootschap uit te sluiten, werd met 120 tegen 68 stemmen ver worpen. De aanhangers van Defuissaus verlieten na die beslissing de vergaderingzij willen door eene al- gemeene werkstaking tot het algemeen stemrecht komen. DUI'TSCHLAND. Prins Bismarck is den 17 des avonds uit Priedrichsrub te Berlijn teruggekeerd. Zoowel te Berlijn als in geheel Noord-Duitschland is in de vorige week weder zeer veel sneeuw gevallen, op sommige plaatsen zooals te Hamburg, vergezeld van zwaren storm. ENGELAND. Het bezoek van den Koning van Belgie schijnt in verband te staan met een voorgeno« men huwelijk tusschen prins Albert Victor 23 jaren oud oudsten zoon van den prins van Wales en zijne löjarige dochter prinses Clémentine. De oföcieele ver loving zou eerst in Juli tijdens het jubileum van de Koningin plaats hebben. Tegen de aanhangige iersche dwangwet is een protest ingekomen zoowel van iersche r. k. geestelijken als van 3200 niet tot de staatsherk behoorende predikanten. Lagerhuis. Den IA, toen de Koning van Belgie de zitting bijwoonde, heeft minister Smith verklaard, dat de rageering den 21 de begrooting aan de orde zou stellen. Minister Eergusson verklaarde den 15, dat een deel der onderhandelingen van den heer Wolff met de Porte liep over de middelen om de verkeerde toestanden, uit misbrnik van d9 capitulatiën ontstaan weg te nemen of te verminderen. Des avonds werd de behandeling der iersche dwangwet voortgezet. De iersche afgevaardigde Saunderson te genstander van home-rule en voorstander van genoemde wet, verklaarde, dat de aanhangers van Parnell in het Lagerhuis in betrekking staan m8t menschen, die zij als moordenaars kennen. Dit gezegde deed den ierschen afge- VAN SOPHIE JUNGHAUS. 22) De landgraaf knikte bevestigend. „Hij heeft tot nog toe gehoudenwat hij toen beloofde", vervolgde de burgemeester, „en op de scholen van Padua en Bologna met goed gevolg gestudeerd. Sinds kort is hij thuis ge komen en ik dacht nu in mijn ouderdom vreugde van bem te beleven. Want de jongen kan voor den dag komen Zelf heb ik zijne rechtskennis op de proef ge steld en mij bijna verbaasd hij zal overal zijn man staan. Ik dacht hem nu als adjunct bij mij te hou den en voor mijnen genadigen heer een degelijken dienaar t© vormen die de rechtskundige belangen van Uwe Genade in hoofd en hart droeg „Nu?" vroeg de landgraaf, toen Tiedemars even zweeg. „Uwe Vorstelijke Genade vergeve het mij, als ik te breedvoerig ben. Maar alles, wat ik tot nog toe gedaan hebkan getuigenhoe hard het mij val len moetzulke verwachtingen geheel in rook te zien vervliegen. Ik wil kort zijn. Wij, oude lui, zagen in ge dachten reeds kleinkinderen om ons loopen sedert jaren is er tusschen mijne familie en die van eenen achtbaren burgermijnen neef Peter l^ülwetterafge sproken dat onze kinderenmijn zoon mijn eenige nakomeling en zjjne eenige dochter een paar zouden worden. Juffer Rosine is onder onze oogen opgegroeid, een meisje als melk en bloed en Georg met hart en ziel toegedaan. Nu weigert hij echter zijns vaders woord gestand te doen. Ik wist niet andersdan dat hij het vaardigde Healy in woede ontsteken. Hij noemde Saun derson een lafhartigen leugenaar en weigerde die uit drukking in te trekken, voordat de geuite beschuldiging ingetrokken was. Het voorstel van den Voorzitter, om den heer Healy het recht te ontnemen, voortaan aan de beraadslagingen van het parlement deal te n9men, werd daarop aangenomen mes 118 tegen 52 stemmen. Healy verliet toen de zaal onder daverende toejuichingen zijner vrienden. Hat iersche lid Sexton zette de beraadslaging met Saunderson voortdoch na eene heftige woorden wisseling trokken beide leden de gebezigde beleedigende uitdrukkingen in. Sexton verklaardedat hij den 18 de uitsluiting van Healy weder ter sprake zou brengen. In die zitting zullen Gladstone en Parneli de wet nog bestrijdenwaarna de stemming zal plaats hebben. Den 18 werd de dwangwet bij tweede lezing zonder stemming aangenomen. FRANKRIJK. Dezer dagen heefi de hertog van Auinale met Keizerin Eugénie een onderhond gehad dat allerhartelijkst moet zijn geweest. Uit de thans bekend geworden bijzonderheden blijkt, dat de engelsche kanaalboot Victoria, varende tusschen Newhaven en Dieppe, in den vroegen morgen van den 13 uit haren koers geraakt en gestrand is op de rotsen bij Kaap d'Ailiyoostwaarts van Dieppe. Het schip was zoo zwaar beschadigddat het binnen een half uur zonk. Volgens engelsche bladen zou de ramp niet gebeurd zijn, had de fransche vuurtoren te Varengeville behoorlijk mistsignalen doen hooren. Door het omslaan van één der beoten zijn van de zestien daarin aanwezigen twaalf verdronken. De heer Waddington, de fransche gezant te Londen, heeft den minister van buitenlandsche zaken mededee- ling gedaan van den stand der onderhandelingen met Engeland. Hij hoopt spoedig eene schikking over de Nieuwe Hebriden en de onzijdigverklaring van het Suez-kanaal te verkrijgen. Zekere kenteekenen leiden tot de onderstellingdat Engeland de fransche regee ring zou laten deelnemen aan de onderhandelingen met den Sultan over Egypte gevoerd wordende, doch de bespreking zal vrij lang duren. Den 17 is in het departement l'Eure een gematigd republikein de heer Milliardadvokaat te Parijs ge kozen tot lid der Kamer in plaats van den overleden conservatieven afgevaardigde Raoul Duvab ITALIË. Generaal Saletta de nieuwe opperbevel hebber der Italianen te Massowah en den 10 aldaar verwachtwas den 12 nog niet aangekomen waarom naar alle kanten schepen uitgezonden werden om ds bootwaarop hij zich bevond op te sporen. Eerst den 15 kwam het berichtdat die bootde Venezia genaamd op zee gezien was. Den 16 ia de boot ge sleept door eene engelsche stoomboot te Suez aange komen. De schroefas was gebroken. De heer Depretis heeft den 18 in de Kamer van afgevaardigden de invoering van een nieuw kabinet aangekondigd. Een nieuw programma achtte hij on- meisje van harte genegen was zijn uitzet ligt klaar, de kasten zijn gepaktom zoo te zeggen de kransen gewonden want nog vóór den herfst zou de bruiloft gehouden worden. Daar laat mijn lieve zoon ter elfde ure zijne oogen nog eens ronddwalen en ziet hij ont dekt eene anderedie hem beter bevalt dan de oude liefde en alle verwachtingen zijner ouders van zijne moeder op de vreugde van het jonge huishonden, van zijn vader op den steun, dien hij van zijn zoon als gezeten, eerbaar burger en bekwaam jurist hebben zou dat alles blaast de moedwillige eigenzinnigheid van den knaap als een kaartenhuis omver." Er klonk zooveel ingehouden ergernis en bitter ver driet in de stem van den burgemeester, als de eerbied voor de tegenwoordigheid van zijnen landheer dit slechts veroorloofd©. En als de burgemeester zijn vorstelyken heer hiervan juist zooveel liet hooren als hij wist dat op deze plaats veroorloofd was, speelde hij daarmede volstrekt geen rol maar sprak hij tamelijk juist uit wat hij werkelijk gevoelde. Want het viel den man die gewoon was te bevelen en zich zijne goede of ten minste verstandige bedoelingen bewust waszwaar de van oudsher bepaalde huwelijksplannen van zijn zoon door dezen zoo te zien gedwarsboomd. De landgraaf had aandachtig geluisterd en herhaal delijk met het hoofd geschud. Nu richtte hij het op, zag den burgemeester eenige oogenblikken aan en sprak daarna met luider stem„Dat zal niet gebeuren en nog eens „dat zal niet gebeurenterwijl hij den stok greep, die naast hem stond en daarmede eenige malen op den grond stampte. De burgemeester begreep, dat de zaak gunstig voor hem stond. Hij wachtte nog even of de landgraaf soms neg iets meer zeggen zou. Na een tamelijk lange pauze kwam dit en wel in den vorm der korte vraag „En wie is dat vrouwmensch Tiedemars wist den toon dezer vraag te vatten. Zon der aarzelen antwoordde hij„Een meisje uit den ge- ringen stand braaf en onbesproken, maar niet eens noodig, omdat de minnen, die het nieuwe ministerie zullen vormenbekend zijn. De staatkunde zou voor namelijk het handhaven van den vrede ten doel hebben er de verklaring bijvoegende, dat het zich in Afrika uiet tot gewaagde ondernemingen zou laten mede slepen. Hij betoogde voorts de noodzakelijkheid van den aanleg van spoorwegen en kondigde de indiening van wetsontwerpen betreffende graanrechten aan. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Te Weenen, waar reeds 5 schouwburgen bestaan, welke slechte geldelijke uitkomsten leveren, tracht men een nieuwen schouwburg te vestigen voornamelijk om duitsehe in den smaak van het volk vallende stukkeu op te voeren. De helft der 100 aandeelen van 500 fl. is reeds geplaatst. PORTUGAL. Den 13 is te Lissabon weder een schok van aardbeving gevoeld. SPANJE. Den 16 des avonds is op de particuliere trap van den minister van openbare werken eene patroon met ontplof bare stoffen en eene aangestoken iont gevonden. De lont kon bijtijds uitgedoofd worden. BULGARIJE. Te Rutschuk heeft een bulgaar met een mes den voorzitter van den krijsraad die de mui ters onlangs ter dood veroordeeldein zijne woning ernstig verwond. ZWEDEN. Bij de verkiezingen voor den rijks-aad door den Koning ontbonden om de aangenomen heffing van hooge invoerrechten op granen zijn tot nog toe de tegenstanders, de vrijhandelaars, in de meerderheid, namelijk 110 tegen 46. YEREENIGDE STATEN. De rnsaisehe en poolsche uitgewekenen te Philadelphia zijn in eene den 14 ge houden samenkomst opgekomen tegen het tusschen Amerika en Rusland gesloten verdrag betreffende de uitlevering van dynamiteurs. Op die door 2000 perso nen bijgewoonde vergadering, hield de befaamde nihilist Hartmann in bet russiseh eene aanspraak, ten betooge, dat de pers en de openbare meening in Amerika de zijde der uitgewekenen kozen tegen het verdragdat het Congres nimmer bekrachtigen zou. Vroeg of laat zou de Keizer van Rusland het lot van zijn vader volgen en het was de plicht der uitgewekenen, hunne broeders te helpen vrijmaken. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De begrooting van marine voor 1887 is thans ingediend. Het eindcijfer bedraagt 1 12.350.955.70, t 487.000 lager dan het oorspronkelijke. De minister onthoudt zich vooralsnog van de ontwikkeling eener bepaalde meening over verschillende punten van regee- ringsbeleid. Deze begrooting verschilt van de oorspronkelijke in deze de dochter van een der burgers en naar bare afkomst weinig geschikt voor de vrouw van eeu burgerzoon uit den gegoeden stand." „En met haar wil hij trouwen?" vroeg de landgraaf terwijl hij met zijn kin op den knop van deu stok leundo Burgemeester Tiedemars trok met een veelzeggend gebaar de handen op. „Hij zal het wel laten", vervolgde de vorst, om daarna dadelijk weder in zijn stilzwijgen te vervallen. Na eene eerbiedige pauze vervolgde burgemeester Tiedemars „In elk geval stelt de dwaze handelwijze van mijn zoon zich tusschen hem en den goeden wil zijner ouders. Nu geef ik echter nog niet de hoop op, mettertijd den trots van den deugniet te breken en hem docr aan wending van vaderlijke toespraken zoowel a s vaderlijke gestrengheid weder op den weg der gehoorzaamheid te brengen. Te dien einde echteropdat hij wat God verhoede, niet achter mijn rug ons een poets speelt en zijn moedwillig plan doorzetzou 'k hem gaarne eenigen tijd verwijderd zien en daarvoor waag ik het de medewerking van mijn ganadigen hser landgraaf te verzoeken. Als ik op eigen gezag hem nu wilde weg zendenj zou de dolkop mij wellicht de gehoorzaamheid weigeren. Een bevel van zijnen grafelijken heer zal hij echter opvolgen en des te eerder" hier zag de bur gemeester met zijn standvastigen glimlach den vorst veelbeteekenend aan - „hoe minder hij vermoedt, dat uwe vorstelijke genade met zijne streken bekend is." De landgraaf knikte slechts en Tiedemars vervolgde „Waarheen wij hem zenden kunnen, wil ik mij ver stouten ook voor te stellen. Uwe Genade zal weldra een man goed bedreven ie het opmtken van oorkonden en in alle rechtsgeleerde kwesties moeten uitzenden daar Uwe Genade mede heer van het Rothenbüheler leen ie. Mijn zoon zon daar de rechte man voor zijn, van daar mijn onderdanig voorstel hem voorzien van de noodige volmachten, zoo spoedig mogelijk liever heden dan morgen daarheen te willen zenden."

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1