opzichten: 1°. de ramingen voor 1887 en de opgaven betreffende de uitgaven over 1885 zijn naar sedert verkregen juistere ge gevens gewijzigd en verbeterd 2°. het artikel betreflende het korps ingenieurs der marine is herzien3°. de vroeger aange vraagde sommen voor den bouw van een ramtorensohip zijn vervallen4°. thans wordenin plaats van gelden voor den bouw van drie torpedobooten groot modelgelden voor den bouw van vier aangevraagdwaarvan twee op 's rijks werf te Amsterdam en twee bij particulieren5°. de bouw wordt voor gesteld van drie lichters voor munitietransport6*. de arbeids- loonen voor 's rijks lijnbaan te Amsterdam zijn voor een half jaar uitgetrokken7°- de bouw van kolenmarazijnen te Amster dam en in het Zuiderfrontier blijft voorloopig achterwege8°. een post van 20000 is uitgetrokken voor het verleenen van gratificatiën, in afwachting van eene voor te stellen pensioenwet, aan oude werkliedendie op 's rijks werven moeten worden ontslagen. De minister is bepaald overtuigddat vooral voor een klein land met beperkte geldelijke middelen er thans groote voor zichtigheid moet worden betracht bij de keuze van aan te schaffen materieel. Men kan of mag niet stilstaan, maar nadere voorstellen moeten door een bijzonder onderzoek en nadere over weging worden voorafgegaan, ilij wenschta. de rijks-lijnbaan met 1 Juli a.s. te sluiten, maar den directeur met een paart ge schikte opzichters te bestemmen voor het houden van toezicht bij en keuring op de vervaardiging van het door particulieren te leveren touwb. reeds dadelijk oude werklieden boven 60 jaar van de werven te verwijderen, van wie men niet meer die diensten heeft, welke van een goed personeel verlangd kunnen wordendoch henin afwachting eener pensioenwetgratifi catiën te verleenen. Afschaffing of hervorming van ééne of meer werven zal nader onderzocht of overwogen worden. Door inkrimping en vereen voudiging wordt op eventueele latere voorstellen inmiddels niet vooruitgeloopen. De toelichtende staat is gewijzigd overeenkom stig de wenschen der Kamer. In den gemeenteraad van Groningen hebben den 11 de stemmen gestaakt over een voorstel van burg. en weth., om eene bijdrage van 1 600 te verleenen aan de Zuiderzee-vereeniging. Den 11 waren de heeren J. van Oyen Pz. en Antoon Gcldens te Nijmegen voor 44,878 laagste in schrijvers voor het voortzetten der oeververdediging door steenglooiing langs een deel van het Kanaal de Zuid-Willemsvaart, geraamd op 50000. Voor de doleerende kerk te Amsterdam is den 13 een groot heerenhuis, met achtergelegen stalling, aan de Keizersgracht bij de Spiegelstraat en in de Kerk straat samen groot ruim 10 roeden aangekocht. Den 14 zijn te Baamsdonk eene hofstede en tien woonhuizen afgebrand. In de 13 algemeene vergadering van den nederl. militairen bond, den 14 te Utrecht gehouden, is eene commissie benoemd tot hot verzamelen van bouwstoflen voor een algemeen liederenboek ten dienste der mili taire Tehuizen waarin o. a. dr. Bronsveld zitting zal hebben. De ontvangsten van dien bond in 1886 hadden 6477.46 en de uitgaven 6333.12 bedragen. In den avond van den 15 is in de Govert Elinck- straat te Amsterdam een 53jarig man door zijne huis- genooten zoodanig mishandelddat hij tijdens zijne overbrenging naar het gasthuis reeds overleed. Den 16 is in eene buitengewone algemeene ver gadering van de IJsclub voor Kralingen en omstreken een plan ingediend ter verkrijging van een eigen ijsbaan, door aan te koopen een aangeboden stuk land, groot 4$ bunder, voor 4200 per bunder in de nabijheid der plassen. De gezamenlijke kostenhet uitgraven tot 60 duim beneden zomerpeilde kosten van overdracht en het opwerpen van een ringdijk daaronder begrepen zouden ongeveer 26000 bedragen te dekken uit de opbrengst eener 3 pet. leening. De koopprijs van het landdat slechts 2000 waard waswerd te hoog geacht ten slotte werd het bestuur gemachtigd eene commissie te benoemen, die vóór Mei een volledig gel delijk plan ter tafel zal brengen. De Koningin bezocht den 16des voormiddags OostenburgWittenburg en Kattenburg en des na middags de aquarellententoonstelling in Arti en de ten toonstelling der vereeniging Bembrandt in het Munt- gebouw, om vervolgens in de lokalen van Couturier aan de Ileerengraeht bij de Vijzelstraat een concert bij te wonen van het Conservatorium der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Ten slotte ging zij naar het Concours Hippique, gehouden op het terrein achter 's rijks museum. De prinses bezocht des voormiddags Artis. Des avonds woonden de Koning in admiraals- Do burgemeester had met genoegen waargenomen dat de landgraaf op zijne zijde was en was dus eerder op alles bedachtdan dat de vorstelijke heer ernstig en beslist neen schudden zou. Tot zijn schrik geschiedde dit ec' 'ter de landgraaf schudde het hoofd en wel eenige malen, wat even zoo goed was als bracht hij de noodzakelijkste argumenten te berde. Eindelijk sprak hij „Dat zullen wij anders doen, burgemeesterdat zullen wij beter doen. Wegzenden? waartoe?.., opdat hij zich weder aan eene andere vergape Neenuw zoon huwt juffer Bosine Külwetter ik ken den oude wel zoo iets van een geldschraper, he hierbij zag hij den burgemeester glimlachend aan „hij meet do kleinste maat in de geheele stad en is er goed bij ge varen Na, des te beter voor a, ik zal die bruid voor uwen zoon werven en wel morgen laat mij maar begaan laat mij maar begaan Wij zullen eens zien of hij nog weerspannig is Het meisje is knap, zegt ge? Ik bedoel joffer Külwetter... knap en net? Jaknap moeten de vrouwen zijndat kan een goed man verlangen. En van goeden huize en rijk Wat wil de schelm meer Morgen avond ia de zaak in orde en dadelijk na de onze hvndt gij bruiloft. En wij, alsook gravin Sabine, die dan onze lieve gade zal zijnnoodigen ons hiermede bij u te gast." De burgemeester was warm geworden en het hoofd begon hem te duizelen van deze korte, vorstelijke wijze om de zaak uit te maken. Maar hij wist, dat als zijn hooge heer in zakendie hij goed meendezijn hoofd er op gezet had, om zijn vorstelijken wil te doen gelden er aan geen tegenspraak te denken was. Het hielp niets, hij moest bedanken voor de bewezen eer en morgen het lot zijn loop laten. En nu was eindelijk de dag daarwaaraan reeds duizenden weken te voren gedacht hadden. De zon nniform en de Koningingekleed in oranje-satijn met veeren schouder- en haartooidiadeem en rivière van diamanten de voorstelling in den Stadsschouwburg bij. Bij het binnentreden in de zaal werden zij ontvangen met het Wilhelmus, terwijl het publiek stond, waarna de beer J. J. Bogmans den volgenden welkomstgroet zong Gegroet in deze wanden Te midden van Uw volk Yan al de Nederlanden Zij thans mijn stem de tolk. De roem der voorgeslachten, 't Land vergeet het niet Hun daden en gedachten Doortintlen mijn lied. Het Stamhuis van Nassouwen Dankt Neerland zijn bestaan. 't Was 't Vaderland getrouwe Bij glimlach en bij traan. Gij deedt ook als Zij deden. 't Volk hoort nog Uw stem. Om heden en verleden o Heer zegen Hem Te kwart voor tienen was de voorstelling geëindigd. Opgevoerd werden de Steenhouwerdrama van Alex. Dumas en Afgesprongencomedie van Dreijfus. Op straat heerschte weder eene zeer feestelijke stemming doordat verscheidene straten, zooals de Kalverstraat, de Leidscbe straat, de Heiligenweg, het Leidsche Plein enz., alsmede de galjoot in de bocht der Heerengracht weder verlicht waren. Ook de verlichting der tempel in den Buiten Amstel slaagde goed. De bewoners der Willemstraat en Valkenburgerstraat maakten met muziek, vlaggen enz. een wandeltocht door de stad en hielden voor het paleis stil. Den 17 woonden de Koning en Koningin des morgens de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk bij onder het gehoor van ds. Adriani die tot tekst had gekozen Joh. 20 de laatste regels van vers 19, luidende: „Kwam Jezus en stond in hun midden en zeide tot henVrede zij ulieden." Des na middags bracht de Koningin met de prinses het gewone bezoek aan Artis. Daarna reed zij in een met 4 paarden bespannen rijtuig weder een groot deel der stad door o. a. een deel van den Jordaan, waar zij de versieringen nog niet gezien had. In de Elandstraat bezocht zij de zondagschoolook die der doofstommen in het gebouw der Vereeniging tot verbreiding der waarheid. Den 18 vertrok de koninklijke familie te 9.45 per trein naar het Loode weg naar het station was in een open rijtuig afgelegd te midden eener dichte volksmenigte. De Koning heeft den burgemeester f 2000 ter hand doen stellen voor de algemeene armen en hem opge dragen aan de burgerij HDZ. dank te betuigen voor de ontvangst en voor de vele betoonde bewijzen van ge hechtheid en genegenheid. Z. M. heeft het zeer be treurd, naar de kennisgeving van den burgemeester aan de ingezetenen van Amsterdam luidtdat zijn gezond heidstoestand hem langdurig rijden verbood zoodat hij niet in staat is geweest, om alle versieringen persoonlijk in oogenschouw te nemen gelijk hij evenzeer tot zijn leedwezen door het gure weder werd belet, den schoonen morgengroet op 15 April van het paleis-balkon te be antwoorden. De gemeenteraad van Krommenie heeft den 15 besloten in hooger beroep te komen van het vonnis der arr. rechtbank te Haarlem van den 11 Januari 1.1., waarbij de gemeente Krommenie veroordeeld is tot te rugbetaling van f 450.88 aan den heer P. fl. Kaars Sype- steyn, wegens betaalden hoofdelijken omslag over 1885, op grond van tijdelijk verblijf in de gemeente Heemstede. Het in den nacht van den 15 op den 16 te Oos terhout verbrande huis met stal is in brand gestoken door den eigenaar, die bekende zulks gedaan te hebben omdat hij in ondertrouw opgenomen was en zich nit de ontvangen assurautiepenningen van het noodige voor zijn huishouden wilde voorzien. De gemeenteraad van Arnhem beelfc den 16 met 21 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van 5000 ingezetenen tot wederinvoering der kermis. Van den 10 tot en met den 16 zijn te Deventer aangegeven twee typhuslijderséén persoon is aan die ziekte overleden. zelvedie aan een blauwen hemel met lichte wolkjes scheen lachte helderder dan gewoonlijk op de tallooze bonte wimpelstapijten en vlaggen die de straten in open zalen veranderdenzij maakte overal de warme kleuren nog warmer en xelis op den grauwen steen der verweerde muren, op berookte daken en scboorsteenen wierp zij heden een rijken gloedzoodat alles bij elkander paste. Onder dezen hemelgepaard met een frisschen zachten zeürdie de geurende in de kransen prij kende bloemen ver medevoerde had de intocht plaats van den landgraaf en de toekomstige landsmoeder in de getrouwe stad kwam toonee) na tooneel der sinds lang voorbereide feestelijkhedentrok schouwspel bij schouwspel voorbij om niet meer de toekomst niet het voor de kijklustige menigte veel te korte tegen woordige het vluchtige heden toe te behooren maar om in de herinnering voort te bestaan en daarmede eerst werkelijk eigendom van het algemeen te worden. Alles liep in de beste orde af, niets mislukte. Beeds na den eersten blik op het vorstelijke paarhad een waarlijk loijale opgewektheid de anders tamelijk huisbakken burgers aangegrepen. Het deed immers reeds elk getrouw hart goedde welbekende gestalte van den algemeen vereerden landheer weder eens te zienhet wakkerebreede gelaat zijne krachtige schouders in het hem ongewone feestgewaad te bewon deren met de paarlsnoeren ter waarde van een her togdom op den hoed en de keten van het Gulden Vlies op de borst. Verheugde m n zich echter over hetgeen men kendeniet geringer was de blijde verbazingde bevredigde nieuwsgierigheid en de onbegrensde bewon dering waarmede aller blikken op de naast hem rij dende aanzienlijke vrouw gericht bieven. Dat was zij dus, ds donkergelokte vrouw met de schoone Den 17 heeft te Groesbeek een zware heide- en boschbrand gewoed op de goederen van jbr. mr, van Nispen tot Sevenaer; in 2% unr tijds kondebrand be dwongen worden, Den 18 zijn te Amsterdam van de 6 voor onder wijzer geëxamineerden 2 geslaagd, nameljjk A. Pas en P. Maarsbeiden van Haarlem, Twee opgeroepenen waren niet opgekomen. Den 18 zijn te Amsterdam aanbesteed de onder houdswerken op de spoorlijneu den Heider-Amsterdam en Zaadam-Enkbuizen. De minste inschijvers waren Dekker en Boendermaker te Amsterdam, voor ƒ24,200. Wijlen de heer dr. C. M, van de Sande Lacoste heeft aan de armen der gereformeerde gemeente te Werkendam ƒ10000 vermaakt, vrij van successierechten. - De leden der sociëteit Neptunus te Oudeschild op Texel zullen binnen kort op het graf van wijlen hunnen voorzitter, den heer T. Metz, ter dankbare her innering, een gedenkteeken plaatsen. Behalve de vergoeding van 30 pet. zijn tot behoor lijke inrichting van het lager onderwijs aan 19 gemeen ten sabsidiën verleend tot een bedrag van 20925 waaronder f 3000 aan Ameland en 1200 aan Spaarndam. De Twentsche bankvereeniging B. W. Blijdenstein en Co. behaalde in 1886 eene winst van 702.379.57, waarvan na aftrek van kosten en jaarwedden en afschrij ving van 18370 op twijfelachtige schuldenaars 557.650 zuiver overbleef. Voor de commanditaire en solidaire vennooten bleef daarvan 467.986 beschikbaardat verdeeld is als volgt: afboeking gebouwen-rekening Amsterdam 5000leengeld aan commanditaire ven nooten uic te keeren op hun effecten-leendepót 11998; eerste dividend over het in geld gestorte maatschappelijk kapitaal 5 pet. van 5.727.200 ia 286 360 tweede dividend over het kapitaalgestort door solidaire en commanditare vennooten in geld en in gedeponeerde effecten 1 pet. van 7.072.000 is 70.720; 6 pet. over het reservefonds van 627.829 is 37.670aandeel solidaire vennooten 50.000 aandeel commissarissen 5000samen 466.748; waarna 1238 onverdeelde winst op nieuwe rekening overgaat. De gebouwen brachten na aftrek der kosten aan huur op 19.328 tegen 20.082 in 1885. In de kredietvereeniging werden 28 nieuwe gewone leden opgenomen en traden 53 leden uit, waardoor het bedrag der kredieten met 629.850 is verlaagd. Het jaar 1887 ving aan met 489 commanditaire ven nooten en een maatschappelijk kapitaal (inbegrepen de stortingen van solidaire en besturende vennooten) van 7.183.925. De heer J. J. Erancken, hoofd der school te Wjjk aan Zeeis benoemd tot lid der plaatselijke commissie van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij te Amsterdam, in plaats van den heer H. Tappeubeck, eervol ontslagen wegens vertrek onder dankbetuiging wegens bewezen diensten. Te Boermond is een bediende uit een raam der tweede verdieping op straat gevallen en kort daarna overleden. Wijlen de heer M. P. Lavigne heeft vermaakt aan de stichting „de r. k. ziekenverpleging" te Am sterdam een legaat van 3000 en aan het gesticht van liefde „St. Bernardus", mede aldaar, een van 1000. Benoemd tot hoofd der school voor christelijk nationaal onderwijs te Hoogeveen de heer T. Vogelen zang, hoofd eener dergelijke school te Zaandam. - Aan mejuffrouw A. Venneker, onderwijzeres in de nuttige handwerken te Oudorp, is eervol ontslag verleend. Mejuffrouw G, Stevensonderwijzeres te West- Graftdijk komt voor op de voordracht voor onderwij zeres te Zwolle. De heer S. J. de Vries, hulpprediker te Saparoea, heeft voor het beroep naar de doopsgezinde gemeente te Nootdeind van Graft bedankt. Amsterdamsch westelijk entrepót keert over 1886 6% pet. dividend uit; de Surinaamsehe bank te Amster dam 5% pet. De commissie van beoordeeling der straatver- sieringeD te Amsterdam heeft aan het uitvoerend co mité voor de Aprilfeesten verslag uitgebracht omtrent die haar opgedragen taak. Ingevolge de gemaakte be palingen bad zij te beschikken over getuigschriften eer houding met het eenigzins volle, sterk gekleurde, maar toch edele en vriendelijke gelaatmet de oogen vol levenslust en vroolijkheid, den goedaardigen, eenigs- zins spottenden mond Jazoo zag eene echte vorstin er uit. En zooals zij te paard zat en het vurige dier zonder eenige inspanning in bedwang hield en regeerde, zoo geheel ter loops alsof het zoo hoorde en alsof zij er niets van wist." „Zou die wel kannen spinnen vroeg een mager al te bedachtzaam mannetje. Nu, wat werd hem door de omstanders de mond gesnoeid „Onze landsgravin heeft niet in de kamer te zittenZij zal ons den heer en zijn hof weder lief makendat bij niet langer in die oude nesten van kasteelen blijft kluizen Laat haar jagen en rijdendes te beterDan komen ze op de dorpen en zien ze hoe de arme man woont en hoe zijn koorn staat en of hij de tienden zal kunnen opbrengenEn ook de burger kan ze gemakkelijker eens naderen en een verzoek voordragen dan dat zij zelden of slechts bij kerkgang voor den dag komen Waren echter aller blikken met vertrouwen en toe genegenheid op den vorst en de schoone dame naast hem gerichtmet niet minder belangstellingwaarbij zich een teedere trots voegde, beschouwde jong en oud den ter zijde van het vorstenpaar rijdende knaapden landszoon. Die scheen ieder hunner toe te behooren .- de een wees den ander den flinken jongenmen ver heugde er zich over hoe hij op zijn vader geleek en naar het beweren van oude lieden ook sprekend op zijn machtigen voorvader, den vriend van Doetor Martin Luther. De lucht weergalmde van het steeds hernieuwde gejubelwaarmede de menigte den vorstelijken stoet begeleidde, tot deze voor het eerst stil hield bij de aan den ingang der slotstraat opgerichte eerepoort. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2