No. 48. Negen en tachtigste Jaargang, 1887 Onder de eerepoort. V R IJDAG 22 APRIL. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. Bnltsstlatib. FEUILLETON, Bewerkt naar het Duitsch Prijs der gewone Advertentiën iShmcnlaa?». ALUAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06- franco door BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Uezien de wettelijke bepalingen omtrent de schutterijen; Roepen bij deze. ten einde zich in de daartoe gereed ge maakte registers te doen inschrijven, op: alle manspersoneningezetenen dezer gemeente op 1° J a- nuari 1887 bun 25ste jaar ingetreden, en alzoo de geborenen van bet jaar 1882, alsmede hendieofschoon in andere ge meenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op 1°. Januari 1.1. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd alzoo de geborenen van de jaren 1852 tot en met 1861, de vreemdelingen van den zelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de ter men gevallen zijn, om als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasporteerde militairendie zich tot dusverre niet voor de schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen bekend dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en ge heel moet zijn afgeloopen 1 Juni daaraanvolgende, wordende in een der vertrekken op het raadhuis alhier daartoe overge gaan op Dinsdag en Donderdag van iedere weekvan des mid dags 12 tot des namiddags 2 urenuitgezonderd de Hemel vaartsdag dat een iegelijk, zonder onderscheid, of hij mocht vermee- nen al dan niet onder de bij de wet vrijgestelden of uitge- slotenen te behoorenverplicht is zich voor de schutterij te doen inschrijven; dat zijdie in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de in schrijving verplicht zijn binnen die gemeente, waar eene dienst doende schutterij aanwezig is, en bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, waar zij ambtshalve verplicht zijn hun verbiijf te houden en dat eindelijk zij, die zich niet vóór 1 Juni hebben doen inschrijven, door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven en in eene geldboete verwezenterwijl zij daarenboven zonder loting bij de schutterij worden ingelijfd indien het blijkt, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitslui ting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Burgemeester eu Wethouders vermanen tevens ieder ingeze ten dezer gemeente, dien het aangaat, zich ten behoorlijken tijde tot de inschrijving aantemelden, ter voorkoming der straf, bij nalatigheid vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 April 1887. De Secretaris, NUHOUT van deb. VEEN. DTTITSCELAND De bondsraad heeft het wetsont- werp tot hervorming der spiritusbelast'.ng ontvangen, maar aan zijne leden omtrent den inhoud strenge ge heimhouding opgelegd. Peotsen. Huis van afgevaardigden. Den 19 kwam het huis weder bijeen. Den 21 wordt een aanvang ge maakt met de behandeling der kerkelijke wet, waarvan /■MttUfLTTma It THfi H i—'HI li III i I jBgSEBBMMfcigTtSPBBBBQrjZBEUM JMHtCuü JS/JimjtgJBaGtMHgigliBIWWÏWWSSB SOPHIE JUNGHAUS. 23} XI. Aan de eerepoort waseenige treden boven den grond eene breede estrade gemaaktmet scharlaken en verguldsel versierd; hierop stonden de rijkste zetels voor het vorstelijke bruidspaar en de voornaamste gasten; bier was het ookwaar nadat bet doorluchtig gezel schap plaats genomen hadde overhandiging der ge schenken aan de vorstelijke bruid zou plaats hebben. Dit gedeelte der feestelijkheden nam, zooals men denken kangeen geringen tijd in beslagdaar de vorstin tusschentijds ook nog met latijnsche zoowel als duitsche toespraken en gedichten begroet werd. In dien tijd was men echter aan groote hoeveelheden gewend, zoowel bij spel en scherts als ernstzoowel in het genieten als in het verdragen en de booge vrouw hield dan ook op bewonderenswaardige wijze stand ten slottedat wil zeggen na verloop van meer daa drie uren moet zij den eerwaardigen doctor Avenarius voor zijn latijnsch gedicht met een paar kernachtige woorden in de tale Cicero's en nog wel voor de vuist en met een innemend lachje, bedankt hebben. De harten der gilden won gravin Sabine alle, zoo het niet reeds eerder geschied wasdoor de wijze waarop zij elk geschenk aannam, hare verbazing en hare vreugde daarover te kennen gaf en tevens zeer goed merken liet, hoe zij de bijzondere waarde van elk voor werp op zichzelve wist te schatten. Bijzonder innemend toonde zij zich ook jegens haar eigen geslacht, waar Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. de aanneming zeker wordt geacht, nu de Paus aan bisschop Krementz van Keulen een schrijven gericht heeftwaarin hij de aanneming dier wet aanbeveelt omdat daardoor de weg geopend wordt voor eene vol komen verzoening tusscken de pruisisebe regeering en den Paus. Langs den politieken weg zal hij trachten, nog die verbeteringen in het lot der katholieken aan te brengen, welke bij deze wet nog niet geregeld worden. ENGEEAND. Lagerhuis. Den 18 heeft de heer Hamil ton, eerste lord der admiraliteit, verklaard, dat het engei- scbe eskader de franache vloot te Cannes niet gesalueerd had (waarover in de franache bladen allerlei opmerkingen gemaakt waren), omdat volgens hot reglement oorlog schepen met minder dan tien daarvoor bestemde ka nonnen geen saluut mogen brengen. De franache ad miraal en de franache overheden waren met deze hun gegeven opheldering volkomen tevreden geweest. Den 18 verklaarde Parnelldat het door de Times van hem openbaar gemaakte stuk een valseh stuk was, met booze bedeelingen opgemaakt en berekend om in vloed uit te oefenen op de stemming der dwangwet. Genoemd blad had, met afbeelding van het oorspronke lijk handschrift, een brief van dat lid opgenomen, gedag- teekend 15 Mei 1882 7 dagen na den moord in het Phoenixpark gezonden aan den thesaurier van het landverbond den beer Egan waarin hij verklaarde dat zijne openlijke brandmerking dier bloedige daad onvermijdelijk was maar dat hij toch meeDde dat de vermoorde Barke zijn verdiende loon had gekregen. Den toevalligen moord van Cavendish betreurde hij. De goedkeuring der iersche dwangwet zonder stem ming is geschied na de verwerping met 370 tegen 269 stemmen van het amendement van den heer Samuelson, om de verdere beraadslaging over die wet te staken. Een voorstel van den heer Sexton, om de uitsluiting van het iersche lid Healy te doen opheflen, werd door de regeering niet ondersteund. Den 25 mag dat lid eerst weer aan de beraadslaging deal nemen. Hij was op de tribune aanwezig. Den 20 is zonder stemming bij tweede lezing het door de regeering ondersteunde voorstel aangenomen waarbij aan de poiitie-beambten het kiesrecht wordt ver- leeod. De aanhangers van Parnell stemden vóór onder beding dat bet voorstel niet tot Ierland zou uitgebreid worden. FRANKRIJK. Bij de den 17 in het departement Haute Garonne gehouden verk:ezing van een lid der Kamer, in plaats van den overleden radicalen afgevaar digde Duportal bekwam geen der kandidaten de meer derheid. Herstemming moet plaats hebben tusschen den monarchist Duboul met 51475 stemmen en den door de gematigde republikeinen ondersteunden aan hanger der commune Calviühac met 49578 stemmen. Paul üeroulède beeft zijn ontslag genomen als voor zitter van den Patriottenbond. Voor dat aftreden geeft hij als reden op, familieomstandigheden namelijk het overlijden zijner zuster. Volgens de Köln. Zeitung trekt dit haar hulde kwam brengen, zoowel jegens de bloemen strooiende burgerdochters als jegens die der vreemde wevers, die haar de feestgave dier lieden overhandigden. Zij had eene vrije en tevens moederlijke wijze van handelen, die alle schuchterheid verbande. Liefkoozend streelde zij de zachte kin en wang der schoona Rosine Külwettereen der bloemenmeisjes en liet zoowel hare gezellinnen als de weverdochterdeze laatste als halve landslieden van haarzooals zij vriendelijk zeidein hare nabijheid blijven. Zoo omgaf deze behoorlijke krans de treden der estradewaarop de vorstin nog steeds onvermoeid de huldeblijken ontvingterwijl de landgraaf een weinig achter haar stond- De vele toeschouwers stelden het ook op hoogen prijsdat zij haar edel voorhoofd en het teedere wit en rood harer wangen zoolang aan de zon blootstelde en de beschutting der meer naar achteren over de estrade gespannen zijden schermen ongebruikt liet, om de lieden die haar hulde kwamen bewijzen dichter te kunnen naderen. Het was alsof de zon haar hiervoor dank weet en met vroolijke opgewektheid een beeld bescheen zoo rijk en prachtig, zoo vol vroolijk krachtig leven als haar vurig oog zelden begroeten mocht een beeld waarvan slechts ééne eigenschap te bejamme ren vielnamelijk de onvermijdelijke vergankelijkheid. Reeds naderde het tijdstip waarop dit schoone beeld zich oplossen als het ware vervloeien zou. De geschen ken waren overhandigd en de aanspraken gehouden hier en daar kwam weder bewegingalsof men een ander bedrijf van dit prachtig schouwspel zou beginnen. Slechts hij die het teeken voor de verandering van het tooneel geven moest, de landgraaf zelf, draalde nog. Om de waarheid te zeggen, was de hooge heer, hoe weinig men hem dit ook aanzien mochtongewoon aangedaan. De ontvangst door de burgers der gewich tigste stad van het land en de geschenken voor zijne bruid waren zoo prachtig uitgevallen en hadden zooverre de verwachting overtroffendat hij er waarlijk door geschokt was. Zijn rustig kalm gestel kwam hem nu hij zich uit het openbare leven terug, omdat zijn streven en dat van den bondherovering van den Elzas en Lotharingen in den laatsten tijd zoo weinig steun en zooveel tegenwerking ondervonden heeft. Hij is tot eere-voorzitter van den bond benoemd. Den 20 is te Marseille de officieele broodzetting weder ingevoerd. De gemeenteraad van Parijs heeft in beginsel besloten, aan eene nieuwe straat den naam te geven van den uit- nemenden en moedigen vaderlander Jakob Kablé, den bekenden onlangs overleden Elzasser. SPANJE. Op maarschalk Bazainedie thans te Madrid woontis een moordaanslag gepleegd. Iemand drong zijn huis binnen en onder den uitroep dat hij zijn vaderland wilde wreken bracht hij hem met een dolk eene wonde aan het hoofd toe. Hij beweert, dat zijn dolk vergiftigd was. De Senaat nam de eerste paragraaf der wet op de vereenigingen aan de Kamer die van de overeenkomst met de transatlantische maatschappij met 259 tegen 17 stemmen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De nieuw benoemde afdeelingen kozen den 19 tot voorzitters de heeren van Wassenaer, Blussé, Keuchenius, van Delden en Haffmnns; tot ondervoorzitters de heeren Schimmelpenninck, van der Linden, Reutber, Rutgers en de Geer tot leden der eommissie voor de verzoek schriften de heeren Smeenge, Beelaerts, Ruland, van der Borch en de Ranitz. Grondwetsherziening. Den 20 werd de beraadslaging hervat over het ont werp tot het in overweging nemen van voorstellen tot verandering van hoofdstuk III der grondwet. 4 bis (nieuw art. na art. 78 bepalende de wijze van verkiezing van dubbele Kamers); 5 (vereischten van verkiesbaarheid tot iid der Tweede Kamer); 6 (vervallen van art. 80 grondwet) werden goedgekeurd. 7 (bepalende, dat de leden der Tweede Kamer voor vier jaar worden gekozengelijk aftreden en dadelijk herkiesbaar zijn) werd op verzoek van den heer Corve'c Hooft in stemming gebracht en aangenomen met 42 tegen 7 stemmen. 8 (wijziging van art. 82 grondwet) werd goedgekeurd. 9 (wijziging van art. 83 formulier voor den poli tieken eed). De heer Ruijs van Beerenbroek vroeg stem ming over deze wijzigingdaar hij de voorkeur geeft aan de bestaande bepalingen op de gronden, door den heer Beelaerts van Blokland in zijne nota uiteengezet. De minister van binnen 1. zaken ontkent, dat door dit artikel de eed zou yervallen. De regeling van de eedsaflegging wordt alleen in overèenstemming gebracht met de reeds aangenomen artikelen. echter te hulp; men was van hem gewoon, dat hij niet veel sprak. Eén man was eraan wien hij zijne aan doening ten minste gedeeltelijkin korte zinnen en halve uitroepen lucht gafeen man die deze ten volle begreep en welke hierdoor met blijden trots vervuld werd en deze eene was de burgemeester der stad Jakob Tiedemars. De landgraaf had den burgemeester al den tijd aan zijne zijde gehouden, hem nu eens toegeknikt, dan weder betreffende de overhandigers der geschenken eenige korte vragen tot hem gerichtin een woord, voor de geheele bevolking getoond, dat hij den burge meester met alles in verband bracht. Want dat besefte de vorst zeer goed dat hij voor alle pracht der huwelijks geschenken niemand meer te danken had dan de ver standige man naast zich. Zoo gevoelde hij dan ook in het verder schitterend verloop dezer huldiging eene steeds levendiger dankbaarheid jegens den burgemeester en gaarne had hij dit voor aller oogen duidelijk willen doen uitkomen. Nu de overhandiging der geschenken afgeloopen was, had hij eene zware gouden keten van den hals genomen en die met een hartelijk woord den burgemeester om gehangen bij de andere, welke deze op zijn zwart- fluweelen feestkleed droeg en die hij van Zijne Keizerlijke Majesteit zelve ontvangen had. Den eerbiedigen dank weerde hij kort af met de halfluide woorden„Wij staan nog diep bij u in schuld, Jacob Tiedemars, maar wij zullen het vereffenen." De hand steunende op den schouder van den burge meester stond hij daarterwijl hij zijn blik over de feestelijke menigte liet gaan. Thans viel zijn oog op de jeugdige gestalte van een slank jonkman wien de rijke feesttooi bijzonder goed stond indien slechts de uitdrukking van zijn gelaat er een weinig beter bij gepast had. Met eene snelle vraag wendde de landgraaf zich tot den burgemeesterdeze gaf een bevestigend antwoord en nu zag men den jongen man weldra na een ver-

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1