No. 50. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. Onder de eerepoort. WOENSDAG 27 A PUIL. ©Ötciiel (Öebeelte. NATIONALE MILITIE. Bewerkt naar het Duitsch Prijs der gewone Advertentiën iSuiUnlfisiC. iSitmculaub. ALKMIARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de hier wonende of tot deze gemeente behoo- rende verlofgangers, dat de Minister van Oorlog bij k.k. besluit van 29 Maart 1887 No. 8 gemachtigd is tot oproeping van verlofgangers der lichtingen 1884 en 1885. dat deze oproeping zieh in hoofdzaak bepaalt tot het volgende: Van de lichting 1884 17 J nni Korps torpedisten. 1 Juli Pontonniers 1 komp. 15 2 10 Augustus regiment grenediers en jagers en de 8 regimenten infanterie en hospitaalsoldaten. 15 genietroepen. 19 n de 6 batterijen veldartillerie van de 3 regimenten korps rijdende artillerie. Van de lichting 1885. Vestingartillerie de volgende kompagniën 7 Mei 1 regt. 1 en 22 regt. 456 en 8 3 regt. 4 en 104 regt. 8 en 10. 21 Mei 1 regt. 3 en 52 regt. 2 en 9 3 regt. 1 en 2, 4 regt. 2. 4 Juni 1 regt. 4 en 82 regt. 1 en 3, 3 regt. 6 en 8, 4 regt. 1. 11 1 regt. 9. 25 4 regt. 5. 9 Juli 3 regt. 7, 4 regt. 3. 6 Augustus 3 regt. 5. 13 4 regt. 4 en 9. 16 1 regt. 10. 17 September 1 regt. 6 en 7, 2 regt. 7 en 10, 3 regt. 3 en 9 4 regt. 6 en 7- 4 Juli Genietroepen, uitgezonderd vestingtelegraüsten. 11 n Vestingtelegrafisten behoorende tot de genietroepen. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps (behalve van Alkmaar naar Hoorn) en een daggeld van 25 centendat ter gemeente-secretarie der woonplaats kan worden aangevraagd. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 26 April 1887. A. MACLAINE PONT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, den verlofgangers der lich ting 1885 ANTONIUS SIMON SMORENBERG, ANDREAS WIL HELM ZONDERHUIS en HERMANUS ERIKKEEin dienst bij het 4e regement vesting-artillerie, om zich, voorzien van hunne kleeding- en uitrustingstukken, zakboekje en verlofpasop 7 Mei 1887 des namiddags vóór 4 uur, aan te melden bij hun korps te Helder. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps en op een daggeld van t 0,25, dat ter gemeente-secretarie alhier of bij den Burgemeester der woonplaats kan worden aangevraagd. De Burgemeester voornoemd Alkmaar, 26 April 1887. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne op heden ge houden vergadering aan P. G. M. BUIJS alhier, op zijn verzoek vergunning verleend hebbentot het oprichten eener koperslagerij in het perceel op den hoek van de Oudegracht en het Ritsevoort No. 1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONI. 26 April 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. TfTg-BTZTT-B-r .T .tÜTQN. VAN SOPHIE JUNGHAUS. 24) Slot. XII. Weinige woorden van den vorst waren voldoende geweest, cm de dame aan zijne zijde met het denk beeld, dat hem zoo plotseling ingevallen was, bekend te makenwant gravin Sabine was vlug van begrip en wist zich voornamelijk bijzonder naar haren gemaal te schikken. Zij trad glimlachende vooruit, haren rechter arm om de schouders van haren stiefzoon geslagen, welken zij den geheelen tijd zoo recht moederlijk dicht bij zich gehouden had. De verstandige vrouw wist zeer goeddat zij de burgerij daarmede genoegen deed maar niet alleen hierom deed zij dit de kinderlooze vrouw had van den beginne af den schoonen knaap hare hartelijke toegenegenheid bewezenhetgeen deze haar vergold met dankbare vertrouwelijkheid. Nu trad hij zich tegen haar vleiendemeer naar vorenhierdoor kwam de vorstindie het feeste lijke en openbare van zulke tooneelen terecht begreep, op de gedachte de zaak nog eene bijzondere bekoorlijke wending te geven. Zij maakte den armdien de knaap om haar gelegd hadzachtjes los en terwijl zij hem met de hand nog op zijnen schouder, langzaam voort- schoof sprak ze duidelijk hoorbaar met hare welluidende stem „Hoe zondt ge het vindenHendrikals ge hier eens een bruidspaar voor ons moest zoeken Laat eens zien of ge verstandig genoeg zijt het raadsel op te Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. PRUISEN. Huis van afgevaardigden. Den 25 is het kerkelijk ontwerp goedgekeurd in den vorm, waarin het Heerenhuis dit heelt aangenomen. De paragraaf bertefïende de toelating der geestelijke orden werd bij hoofdelijke stemming aangenomen met 230 tegen 117 stemmen, ENOELAND. Bij de den 23 te Tounton gehouden verkiezing voor een lid van het Lagerhuis is met 1426 stemmen gekozen de conservatieve kandidaat A, Percy Allsopp tegen 890 stemmen, uitgebracht op den heer J. Harris Sanders aanhanger der Gladstone-part ij. Ierland. Den 21 is te Dublin besloten tot het oprichten van een standbeeld voor den heer Gladstone, uit dankbaarheid voor hetgeen hij ten behoeve van de ieren gedaan heeft. FRANKRIJK. De ministerraad heeft den 23 besloten, na kennisneming van de door den minister van justitie aangeboden stukken betrekkelijk het gebeurde met den heer Schnaebele, den minister van buitenlandsche zaken op te dragen van die stukken mededealing te doen aan den duitschen vertegenwoordiger te Parijs, alsmede aan de duitsche regeering door tusachenfeomst van den franschen gezant te Berlijn. Volgens de fransche lezing zon genoemde commissaris door den duitschen commissaris Gautsch te Novéant met wien hij geregeld in betrekking stond uitgenoo- digd zijnotn hem bij de grenspaal te ontmoeten tot bespreking van eenige dienstzaken. Nadat eene eerste bijeenkomst door het wegblijven van den duitschen commissaris mislukt waswerd een tweede onderhoud op den 20 bepaald. De heer Schnaebele kwam bij den franschen grenspaal en niemand ziendedan 2 land bouwers de gebroeders Gautier die aan de fransche zijde in hun wijngaard werkten, overschreed hij de grens. Nadat hij den paal ongeveer zes el voorbij was kwam een man in eene grijze kiel uit eene sloot aan de duitsche zijde die hem groette en aansprak. Bijna onmiddellijk greep die man hem aan maar hij wierp hem van zich af en liep terug naar de-Iranscbe grens. Terstond kwam een tweede man in dezelfde kleeding uit den wijngaard, die hem trachtte te verhinderen zich terug te trekken. Schnaebele wierp ook dezen van zich af en slaagde er in het fransche grondgebied te bereiken, waar de duitsehers hem achtervolgden inhaalden en boeiden ondanks zijn verzet omdat hij zich op fransch grondgebied bevond. De Nordd. Allgem. Zeitung daar entegen beweertdat de gevangenneming op duitsch grondgebied is geschiedzooals Schnaebele ook niet zou ontkennen. Die gevangenneming geschiedde krachtens bevel van den rechter van instructie en den officier van justitie. Toen de duitsche politie-beambten hem in hechtenis namen, wierp hij een agent op den grond en trachtte over de grens te komen, doch hij werd vóór die grens ingehaald. De aanklacht tegen hem berust op zijne deelneming aan bewegingen in Elzas-Lotbarin- lossen Hier dicht in onze nabijheid staan twee men- ecbendie elkander reeds lang lief hebben maar tot nu toe elkander niet mochten vinden. Zoek mij die eens uit een kleine landgraaf moet dat kunnen en laat ze elkander innig bij de hand houden. Dan willen wij uw heer vader en ikhun morgen den weg naar het altaar wijzen." Allen hoorden op eene lachende verbazing kwam op de meeste gezichten te voorschijn. De landgraaf stond zieh welgemoed de kin te strijken. Een weinig bedenkelijkermaar als een verstandig man gevat op alles wat de wonderlijke dag brengen zou stond burgemeester Tiedemars ter zijde van hem. De schoone vrouw had zich intusschen glimlachend tot het oor van den knaap gewend en hem iets toegefluisterd en het moet gezegd worden dat dit soutfleeren ver scheidene te gespannen gemoederen merkelijk kalmeerde. Daarna was de kleine vorst vooruitgetreden over en over rood maar toch op eene wijzedie deed zien dat hij voor zulk een rol in het openbaar wel geschikt was, en had den in zijne nabijheid staanden Georg Tiede mars vriendelijk bij de hand gegrepen. Een snelle blik op zijne ouders overtuigde hem dat hij den rechten man hadeen goedkeurend gemompel ging onder de burgerij op. Met Georgdie nauwelijks wist wat er met hem gebeurde en die zooals velen zien wildenwel een ge spannen maar volstrekt geen vroolijk gelaat toonde, trad de knaap nu laDgs den bonten krans der jonk vrouwen. Ook hier moest by zeker van zijne zaak zijn; de vorstelijke moeder had het hem niet aan een wenk daartoe laten ontbreken. Waarom aarzelde hij echter plotseling waarom verliepen er twee drie seconden en nog eene en nog eene zooveledat de wonderlijkste vermoedens tijd vonden om in de hoofden der burgers dooreen te woelen terwijl Rosine's hartdat haar geluk nader en nader komen zagintusschen tot berstens toe klopte Zooals het ia oogenblikken van sterke aandoening gen welke onder de termen van landverraad vallen tot welker bevordering hij misbruik maakte van zijne betrekking. De rechter was niet tot uitvaardiging van het bevelschrift overgegaan, zonder dat de overtuigende bewijzen zijner schuld voorhanden waren. Te Berlijn is men volstrekt niet bevreesd voor verstoring der goede betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk ten gevolge van dit voorval. Ta Parijs heerscht groote ontevredenheid onder de studenten over de gedane mededeeling, dat zij op grond van eene wet van 26 Februari 1.1. na 1 April een in schrijvingsgeld van f 15 per drie maanden moeten be talen. De studenten hebben zich hierover zoowel tot den Senaat als de Kamer gewend en o. a. de tusschen- komst van den gemeenteraad van Parijs ingeroepen. In de dezer dagen gehouden vergadering van den algemeenen raad van Cher is de socialist Baudindie in verband met de troebelen te Vierzon veroordeeld is geworden, met 10 tegen 8 stemmen van het lid maatschap vervallen verklaard krachtens eene wet van 1871. Baudin weigerde, zich aan die beslissing te on derwerpen en verklaarde alleen voor geweld te zullen zwichten, zoodat hij ten slotte door een commissaris van politie uit de zaal moest worden gezet. ITALIË. Den 20 is in de Kamer beraadslaagd over een wetsontwerp tot verhooging van sommige invoer rechten. De minister van financiën verklaarde, dat de regeering, voorstellende het recht op granen tot f 1.50 te verhoogen alleen bedoelde het land te beschermen tegen de uitwerkselen van veel hoogere invoerrechten door andere staten op graan geheven. Zonder die ver hooging zou da uitvoer van andere landen voornamelijk naar Italië geschieden, tot groot nadeel van den land bouw in het land zelf. t SPANJE. In het door den minister van oorlog in gediende wetsontwerp tot hervorming van bet leger is persoonlijke dienstplicht als grondslag aangenomen; al leen zij, die voor den dienst in de koloniën aangewezen zijn, mogen voortaan een plaatsvervanger stellen. TURKIJE. Do onderhandelingen van den engel- echen gezant Drummond Wolff met de Porte over Egypte vorderen nietdaar de Porte alle voorsteilen verwerpt waarin niet een termijn bepaald wordt voor de ontruiming van Egypte door de engelsehe troepen, STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 22 ving de beraadslaging aan over 36, voorstellende, art. 122 der grondwet te vervangen door het volgend artikel «Van alle ontvangsten en uitgaven des rijks wordt over ieder afgeloopen dienstjaar eene rekening opgemaakt, overeenstem mende met de indeeling en omschrijving van die ontvangsten en uitgaven in de begrootingswetten. De rekening wordt on derzocht en vastgesteld door de Algemeene Rekenkamer en daarna vaa wege den Koning aan de Staten-Gereraal mede- hare gewoonte was had Rasinetoen de kleine vorst met Georg nader trad in eene soort verkapte onver schilligheid het hoofd laten zinken. Het was reeds eenige oogenblikken geleden, dat zij nog met den laatsten blik onder de neergeslagen oogleden even naar hem gezien had. De knaap had gemeend goed te wetenwie be doeld wastoen hij van het schoone meisje echter niets dan een vooruitstekend voorhoofd zag toen geen bik van haar hem, dien hij braebt tegemoetkwam, werd hij weder onneber. Daar viel zijn oog op Hilde dia hij dadelijk herkende. Blijde lachte nu het zijoe. Dat moest zeker de bruid zijn Hoe zou haar beven haar gloeien eb verbleeken de bawogiogwaarmede zij hem den bode van haar geluk bijua voor de voeten zinken wilde iets anders beteakenen De toevallige omstandigheid, dat zij hem nog eens en wel op de vrien delijkste wijze tegemoet gekomen wasmaakte de zaak voor zijn kinderverstand nog duidelijkerevenals mis- sohiea haar eigenaardige hoofdtooi hem aan een bruid deed denken. En om den laatsten twijfel op te heffen, behoefde men slechts een blik op den bruidegom te wer pen die er niet anders had bunnen uitzien al ware er eene hemelsehe verschijning voor zijne oogen ge treden. In de volgende seconde was het geschied. De vorsten zoon had Hilde's rechterhand in die van Georg gelegd en beide met zijne warme kinderhand vast aaneen ge drukt. Maar slechts een oogenblik; toen klonk er een luide jubelkreet van den man, een naam, door de lucht; hij opende wijd zijne armen en sloot ze innig vast om de ware, de eenige geliefde, die snikkend van vreugde haar gelaat aan zijn schouder verborg. Natuurlijk had dit alles veel sneller plaats gevonden, dan dat iemand het had kunnen verhinderen. Wel had de landgraaf eene haastige beweging gemaakt, alsof hij er tusschen komen wildemaar de hand zijner bruid die op zijn arm leundeen hetgeen hij op haar wel sprekend gelaat las, hield hem als onwillekeurig tegen. Met gespannen blik had zij het tooneel gevolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1