Sfcrtchicta. S>!abs-$Serit:ium. tSeutr®- sa m aan 20000. De zuivere wiast was f 3400; de rentelast is groot f 4470. g§ï— Te Hoogeveen moet voor lid der staten van de provincie Drente herstemd worden tusseheD de heeren A. v. d. Sluis Az., te Schoonoord met 246 en de heer J. Pet te Hoogeveen met 134 st.; de kandidaat der anti-revolutionairen de heer A. W. Geerts te Kuiner- wolde bekwam slechts 48 stemmen. Met ingang van 1 Mei a.s. is aan den heer A. Commandeur op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Wognum. Benoemd tot voorzitter van den raad van toeziekt op de riiks postspaarbank bet lid van dien raad den heer mr. F. S. van Nierop te Amsterdam. De stada-losse landerijen te Kampen aan den linkeroever van den IJsel zijn voor 3 jaren verpacht voor f 35473 per jaar zijnde 17% pet. minder dan in 1884—1886. Mej. M. E. Pijnappel te Leiden zal raej. C. Al- berdingk Thijm opvolgen als redactrice van het weekblad voor meisjes Lelie- en rozeknoppen. - Het bestuur der Liberale Unie heeft aan de kiesvereenigingen leden der Unie en aan bare afge vaardigden een nader schrijven gezonden waarin het mededeelt, dat de nader toegezonden inlichtingen hare aanvankelijke opvatting omtrent het ontwerp voorloopig kiesreglement bevestigen dat 1°. hoe weinig binnen de grenzen van het regee- ringavoorstelte denken valt aan een onbekrompen uitbreiding van de kiesbevoegdheid in den werkmansstand; 2°. hoe zelfs bij uitbreiding tot hen die remissie genieten het bezwaar zou blijven gelden dat velen die wettelijk aangeslagen zouden moeten worden, feitelijk niet aangeslagen zijn 3°. boe weinig evenredigheid er bestaat tusschen de beoogde uitbreiding in de steden en die op het platteland. Ta Delft, waar de „gezeten werkman" f 10 tot ƒ15 's weeks verdient en in den regel f 1,50 aan woning- huur betaalt wordt hij slechts bij uitzondering :n de pereoceele belasting aangeslagen terwijl hij volgens de wet aangeslagen had moeten worden en dan 1/3 of 2/3 remissie genieten zou, Te Sneek zijn de personen dezer categorie zonder uitzondering aanges'ageu met remissie van 1/3 of 2/3 zij vallen dus eveneens buiten de grenzen van het ontwerp. Te Zatphen liep het onderzoek over 120 werklieden. Met weekloonen van 7 tot f 11, nog eenige buiten gewone verdiensten door uitoefening van het landbouw bedrijf in meerdere of mindere mate, en woninghuur van gemiddeld f 1 37% 's weekszou het meerendeel dezer personen op den naam van „gezeten werkman" aanspraak kunnen maken. Doch slechts esne zeer kleine minderheid is ten volle aangeslagen. Van de 120 onder zochten zijn 55 niet, 37 met remissie aangeslagen en betalen slechts 28 ten volle. De commissaris van politie te Delft waarschuwt tegen het aanknoopen van handelsbetrekkingen met W. C. J. Haselzefc huisvrouw van den meubelmaker Theodoras Tülekens aan het Zuideinde No. 106 aldaar, die vee al schrijft op adverteatiën waarbij iets te koop of ter overneming aangeboden wordt. De commissie tot versiering en illuminatie van Weesperstraat en Keizersgracht heelt besloten bijeen te blijven en zich aan het hoofd te plaatsen van eene veteeciging tot ondersteuning van behoeftige kraam vrouwen van iedere gezindte die te Amsterdam wo nen. Van allen, die tot die vereeniging toetreden, zal zij eene jaarlijksche bijdrage van ten minste f 1.50 heffen ten einde na inlichtingen bij bevoegde perso nen ingewonnen te hebbeneenige behoeftige kraam vrouwen ruimschoots te kunnen steunen. Aan den Koning werd per telegram van dit voornemen bericht gezonden en Z. M. gaf langs denaelfden weg zijne hooge ingenomenheid met het plan te kennen. hierover te troosten doordat zij hem voor aller oogen een kartelijken kus gaf. Daarbij fluisterde zij vroolijk „Dat is nog goed afgeloopen, Hendrik, beter dan gij en ik en uw heer vader verdienden," Maar ook de burgemeester en ten laatste zelfs meester Lukas werden door de jubelkreten der menigte geëerd. De familie Kiilwetter was vergeten of men dacht er slechts met geheim leedvermaak aan, want de gierigheid van den oude was niet geschikt hem vele vrienden to bezorgen. Overigens kon, zooals Rosine tot haar troost bedacht, niemand van den vollen omvang der vreeaelijke teleurstelling, die haar heden getroffen had, iets weten. Toch zocht haar later menig deelnemende of nieuws gierige blik on zag men haar zich een weinig bleek maar toch tamelijk bedaard, onder hare gezellinnen bewegen. Niemand vermoedde op welke wijze Rosine had voorkomen dat zij op dat schrikkelijk oogenblik flauw vieldoor namelijk een naald uit haar kapsel te trekken waarvan zij de punt diep in den vollen arm gestoken had. Den volgenden morgen worden Georg en Hilde, nadat het vorstelijk huwelijk schitterend voltrokken was, voor het altaar der slotkerk vereenigd. De landgraaf geleidde in eigen persoon de bruid naar den zoon van zijn ge trouwen raadsman. Ofschoon de vrouw van den burge meester bij het hooren van deze plotselinge bruiloft vau schrik bijna ziek geworden was, moet zij zich toch in de omstandigheden geschikt en zoowel met deze als met de nieuwe dochter verzoend hebben. Het liet zich verwachten, ofschoon velen er zich over verwondorden dat meester Lukas van der Poort zich ook bedaard in dit ongehoorde geluk schikte. Men nam het hem zelfs kwalijk, toen hij met rustig uit het oude gelaat ziende oogen zeide dat zijnsgelijken in hunnen pelgrimsstand zoowel op eer als op schande bedacht moesten zijn en zich noch door het eenenoch door het andere van hunnen weg mochten laten afleiden. Van de beide, toen op een en denzelfden dag in de slotkerk gesloten huwelijken ging nog lang de mare door het land, dat het een het andere geluk gebracht had. EINDE. Uit het rapport, door burg. en weth. van Ara sterdam uitgebracht aau den raad naar aanleiding van de klachten over te groot gasverbruikblijktdat volgens den assistent-ingenieur van het gasbureau de hoogere druk waaronder het gas tegenwoordig wordt toegevoerdde oorzaak van bet vermeerderd verbruik is. Aan dien hoogeren druk zijn echter voordeelen verbonden, gewichtig genoeg, om geene wijziging in dat opzicht te doen verlangen. Zal de gastoevoer zóódanig geschieden dat de vele toepassingen op gasgebied be reikbaar zijn, dan moet de druk zijn, zooais hij in art. 15 der concessie is vastgesteld. Wordt hij daar, waar met een lageren druk kan worden volstaan, door middel van regulateurs tot dezen teruggebrachtdan wordt ook geen hooger gasverbruik waargenomen. Het gasverbruik van een brandei' neemt toe met den druk, waaronder het gas wordt toegevoerd. De toeneming is nuttig tot op zekere hoogte, namelijk tot dat de brander eene hoeveelheid gas verbruikt, waarvoor hij bestemd is. Toeneming van het verbruik daarboven geeft geene vermeerdering van lichtsterkte in verhouding tot de verbruikstoeneming en is dus onvoordeelig. Ieder ver bruiker kan, door het aanwenden van regulateurs, den druk terugbrengen tot dien welken hij noodig hoeft. Het gewicht der zaak had burg. en weth. dosn be sluiten het oordeel in te roepen van eene commissie bestaande uit den hoogl. dr. van der Waals en de directeuren der stedelijke gasfabrieken te 's Gravenhage en Leiden. Deze commissie meende de hoofdzaak te moeten vinden in de eigenschappen van het gas en stelde daarom een onderzoek in met betrekking tot lichtsterkte en soortelijk gewicht. Ten slotte is zij tot het volgende besluit gekomen a. bet vermeerderd gebruik wisselt af tusschen 20 en 28 pet.; b. het Imperial-gas heeft eene geringe lichtkracht en eene in zekere mate daarmede samenhangende kleine densiteit c. de geringe densiteit wordt veroorzaakt door te groofe hoeveelheid waterstof', en is oorzaak van een vermeerderd verbruik te schatten op 20 pet.; d. bet licht is tan gevolge van dat vermeerderd ver bruik waarschijnlijk grooter dan vroeger en e. de mate van vermeerdering der drukking en van de verbruikstoenamedie daaruit voortspruitontsnapt aan vaste regels. Naar aanleiding van de haai' gedane vraag over de middelen die aangewend zouden kunnen worden om het grooter verbruik weg te nemen, geeft zij als hare tneening te kennendat zulks geschieden kan door verbetering van de hoedanigheid van het gas.Wordt gas geleverd met eene kleinere hoeveelheid waterstof, dus van hoogere densiteit en van hoogere lichtkrachtdan is de kwaal in hoofdzaak weggenomen. Burg. en weth. hebben thans, op grond van art. 15 der concessie, besloten, den tot dusver gebezigden stan daard-brander te vervangen door een anderen brander, waaraan de lichtsterkte van het gas zal worden getoetst, waarvan het gevolg zal zijn dat het gas na 30 April a.s. eene hoogere lichtkracht moet hebben dan het tot nu geleverde. Zij vertrouwen dat daardoor aan de klachten over vermeerderd verbruikvoor zooveel in hun vermogen is zal zijn te gemoet gekomen. De Amsterdameche Droogdokmaatschappij keert na ruime afschrijving op het materiaal over 1886 f 70.80 dividend per aandeel van 1000 uit. De Hollandsehe Hypotheekbank te Amsterdam ontving in 1886 295 aanvragen om geld voor f 6.382,800. 156 leeningen tot een bedrag van f 3.339.000 werden gesloten; 185.600 werd daarop minder toegestaan dan werd aangevraagd; 126 leeningen voor 2.566.200 werden geweigerd. De winst- en verliesrekening sloot met een voordeelig saldo van f 146,764.51; ais dividend wordt uitgekeerd f 23 50 per aandeel en f 14 per oprichters- bewijs. Te Westzaan is eene koe aan miltvuur gestorven en verbrandna dien tijd zijn nog drie koeien op dezelfde stal ziek geworden. Ta Zwolle zijn 20 van de 32 kandidaten tot on derwijzeres en 42 van de 64 tot onderwijzer toegelaten. De Koningin heeft ruime giften geschonken aan verschillende instellingen van liefdadigheid en openbaar nut te Arasterdam,' waaronder de St. Josephs Gezellen- Vereenigingen ten behoeve van het personeel van de politie en brandweer. In eene onlangs gehouden bestuursvergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwaatier is besloten aan den heer P. Boekei te Wieringerwaard de uitgeloofde premie van f 2000 uit te keeren mits de brochure, waarin zijne wijze van kaasbereiding duidelijk moet worden omschre ven aan de vereischten voldoet. De brandassurantie-maatschappij „de Nederlanden" te Zatphen keert over 1886 5 pet. dividend uit. De Leidsche bankvereeniging H. F. C. Gerlings keert over 1886 6 pet. dividend uit; de 's Graven- haagsche melkinrichting 5 pet., na afschrijving van f 15000. De Goudsche waterleidingmaatschappij ontving in 1886 f 18568 95. Het aantal gesloten contracten was 1182 voor 1555 perceelen met een ontvangst van 19129 tegen 1019 contracten voor 1308 perceelen en een ontvangst van f 16700 in 1885. Het dividend werd bepaald op 5 pet., terwijl eene obligatie van 1000 werd uitgeloot. De gemeente Gouda behoefde wederom niets te betalen. Naar men verneemt zal het nieuwe station van den Bpoorweg te Enkhuisen met 1 Mei in gebruik worden genomen. Dinsdag 26 April. 's Geavehhagb. Tweede Kamer. Na eene uitvoerige discussie is met 45 tegen 32 stemmen verworpen het amendement van den heer Godin de Beaufort om de additioneele artikelen aan hoofdstuk III der Grondwet samen te koppelen. De regeering had de aanneming ontraden, ofschoon zij anders bereid was, voort te gaan. Hoofdsfuk III der grondwet (kiesrechtregeling der beido Kamers) is aangenomen met 49 tegen 28 stemmen. De discussie over hoofdstuk IV is aangevangen. Amstebdam. Het verminkte lijk van het meisje, dat uit den Amstel is opgehaald is herkend als dat van mejuffrouw L., dochter van wijlen den directeur van het telegraaf kantoor te Alkmaar. Parijs, Het duitsch gezantschap ontving heden het eerste deel van het dossier omtrent de inhechtenisne ming van Sehnaebeié in het grensplaatsje Pagny. Men verzekert dat eene vredelievende oplossing zeker is. Burgemeester en Wethouders hebben den 25 en 26 op voordracht van het hoofd der school, het bewijs, dat de leerlingen een volledig gebruik gemaakt hebben van het onderwijs op de tusscheuscbolen kunnen afgeven aan 9 jongens en 4 meisjes van de le tusschen- school namelijk Pieter Hartog Jan Stam Oornelis Slinger Huib JaeobiMaria de Jong, Antje LijnbachFroderika Mikkers, Barth. Rus, Johs. BloemerJacs. Passer, Hendrik de Jong, Catbarina van der Ende en Jan Dik; aan 8 jongens en 8 meisjes van de 2e tusschen- schoolnamelijk Anna Catharina AdolfDieuwertje Joh snna Bakker, Hendrik Antonius van Brussel, Theodorus Groen, Gesina van GulikRinake Hoekstra, Hendrika Jagt, Frederik Johannes Jonker, Hendrika Elisabeth Jonker, Hendrik de Rover, Johanna Sophia Elisabeth Schwarzer, Johannes de Veer, Judith Goertruida Johanna de Veer, Martinus Versteeg, Jin Visser en Johannes Laurens de Vries. KUttliBkh i.i KB S T A N GETROUWD. 24 April. Hubertus Korn en Agatha de Lange. Petrus Jo hannes van Westerop en Maartje Uugtenburg.Arie Stam en Aaltje Raven. Cornells Ripmmer en Eli sabeth Johanna Boersen. Bermanus Buter, wednr. van Maria Petronella Ruiter, en Grietje Mak. Dirk Groenland en Neeltje Sijbecarspel. Hendrik Hek- ket, wednr. van Trijntje de Goede, en Anna Hende- rina Geertrui Tabernal. Jan van der Molen, wednr. van Juliana Preska Brouwer, en Aaltje Bakker. GEBOREN. 23 April. Cornells Z. van Jan Volkers en Antje Tijmn. 24 a Henriette Wilhelmina D. van Cornells van Stam en Wilhelmina Johanna Heitz. 25 Saravan Levi Salomon van Thijn en Eslina van Gelderen. 26 Geertruida Elisabeth, 1). van Louis Room en Dientje Pot. Everardus Eranciscus Z. van Anthonius van Brederode en Reinou Pot. OVERLEDEN. 25 April. Cornelis Groen, 14 j en ruim 3 m.wonende te Wormer. Aagje Bloemink, wed. van Hendrik Geisderver, eerder wed. van Jan Reijer 62 j. en 4 m ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 26 April. P. J. Az. en A. J. Cz., Akersloot, vernieling van goederen, 14 dagen gev. J. H., zonder vaste woonplaatsbedelarij3 dagen gev. en voor 1 jaar opzending naar een rijks werkinrichting. P. J. K., Berkhoutmisbruik van vertrouwen 2 maanden gev. en 12 boete, subs. 5 dagen gev. H. H., Medemblikappèlzaak2 boetesubs. 1 dag gev. J. G., Grootebroek, appèlzaak, 5 boete, subs. 3 dagen gev. C. v. d. J., Grootebroek, meineed 1 jaar gev. H. M., Grootebroek, appèlzaak, f 5 boete, subs. 3 dagen gev. G. P., Alkmaar, brand door onvoorzichtigheid, vrijgesproken. J. Z., Alkmaarwederspannigheid7 dagen gev. J. T. v. d. I., Alkmaarwederspannigheidvrijgesproken. C. v. d. K., Uitgeest, appèlzaak, vrijgesproken. C. S., Twiskmishandeling1 maand gev. J. T., Twiskwederspannigheid1 maand gev. R. G., Medemblik, mishandeling, 7 dagen gev. C. M., Midwoud, beleediging, t 8 boete, subs. 3 dagen gev. J. W. en M. W., Hoorn, rijks-belastingieder 50 boete, subs. 7 dagen gev. M. W. en JW., Hoornwederspannigheidieder 5 da gen gev. L. B., Helder, mishandeling, vrijgesproken. P. H., Alkmaardiefstalvrijgesproken. J. v. d. B., Alkmaar, vernieling van een glasruit, vrijgesproken. W. v. K., Alkmaar, diefstalvrijgesproken. N. G. A., Alkmaar, mishandeling, t 8 boete, subs. 3 da gen gev. P. R., zonder vaste woonplaatsbedelarij 3 dageh gev. en voor 3 jaar opzending naar een rijks werkinrichting. W. U., zonder vaste woonplaats, feit en straf als boven. L. S., zonder vaste woonplaats, feit en straf als boven. J. J. J., zonder vaste woonplaats, feit en straf als boven. P. S., zonder vaste woonplaats, feit en straf als boven. G. N. en A. de J., beiden zonder vaste woonplaats, bedelarij in verbinding beiden straf als boven. A. v. D. en M. M„ beiden zonder vaste woonplaatsbede larij in verbinding de eerste 12 dagen gev. en de tweede 3 dagen gev. en voor 3 jaar opzending naar een rijks werkin richting. J. S., zonder vaste woonplaatsbedelarij\ 12 dagen gev. Alkmaar 25 April. Aangevoerd 1 Koe /180, 309 vette Kalveren t 30 a 120, 37 nucht. dito 4 a 13, 130 Vette Var kens /0,36a0,48 per P., 18 Magere dito 12 a 17,1 Geit/8. Amsterdam 25 April. Aardappelen Eriescbe Dokkumer jammen f 2,70 a 3, dito Franeker dito 2,60 a 2,80, dito Engelsche f 2,10 a 2,20, dito Hamburgers f 2,20 a 2,30, Zeeuwsche Spuische jammen 3,20 a 4, dito Blauwe /3a 3,50, Elakkeesche 3 a 3,15, dito Champions 2, Pruisische Ham burgers 2,60 a 3, dito Roode 1,70 a 2,10, Groene jammen 2,60 a 3, Duinzand 4,50 a 6, Saksische jammen f 2 a 2,40. Aangevoerd7 ladingen. Handel iets vlugger. Raapkoeken 1 65 a 70, Lijnkoeken 17,50 a 11,50 per 100 P. Petroleum onveranderd, loco 7,50, Sept.Dec. 7,50 entr. In cons. 8,75. Aangevoerd 859 Runderen, vette t 0,50 a 0,62 per P., Melk- en Kalfkoeien 100 a 240, 180 nucht. Kalveren /3a 6, 90 Schapen en Lammeren 22 en 14, vette Varkens 0,34 a 0,43 per P. Beemster 22 April Op de voorjaarskoemarkt waren 268 stuks aangevoerd. Handel stug. Edam 23 April. Kleine Kaas, hoogste prijs 26,50, aange voerd 13 stapels, wegende 5309 P. Leiden 23 April. Boter per kwartvat le soort 30 a 40. Leiden 22 April. Aangevoerd Stieren 56 a 190, 641 Kalf- en Melkkoeien 105 a 242, 220 Geldekoeien 196 a 200, 85 vette Koeien 116 a 240, 25 Graskalveren 28 a 68 52 vette Kalveren f 28 a 68219 nucht. dito /3a 7,50

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3