ftimtcalanb. Octrooi der NederL. bank. having van hei bestaande verdrag te stemmen want het was natuurlijk zeer wenschelijkznlke uitstekende mensehen bij Pruisen geheel in te lijven. Het wets ontwerp werd naar eene commissie verwezen. ENGELAND. Minister Smith, de leider der con servatieve partij in bet Lagerhuis beeft in een schrij ven aan eene conservatieve werkliedenvereeniging te kennen gegevendat een van de voornaamste doelein den der iersehe dwangwet wasden ierschen nationa- len bond te verbieden. Den 26 heeft het te Birmingham van 12 tot 2 uur des namiddags sterk gesneeuwd. Iu andere deelen van het land heerschte een sneeuwstorm. Hoogerhuis. Den 29 verklaarde de regeering, bij monde van den heer Onslow, het voorstel van Ca nada niet te kunnen aannemen om eene stoomboot- dienst in te richten welke driemaal per week tusschen tusschen Couverts eiland en Hongkong China en Japan zou varenin verbinding met de Canadasche Pacific- lijn. Zij overwoog thans het plan eener maandelijksche stoomhootdienst. Lagerhuis. Onder de meer dan 300 op de ier sehe dwangwet voorgestelde amendementen is er een dat den duur der wet tot 3 jaren wil beperken. De regeering heeft verklaard zich daarmede niet te kunnen vereenigen. Canada. In het parlement zijn motiën ter afkeuring van de iersehe dwangwet met 135 tegen 47 stemmen aangenomen niettegenstaande de voorzitter verklaard had dat hy van oordeel wasdat men zich niet moest mengen in de zaken van het rijksparlement. FRANKRIJK. De minister-president heeft thans „wederkeerige weddenschappen" bij de wedrennen toege staan welke den 25 te Vincennes voor het eerst toe gepast zyn en zeer goed voldaan hebben. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij een hevig onwe- der met storm, dat den 25 boven Weenen en omstreken woedde, zijn 2 van de 19 werklieden, die in eene hut eene schuilplaats gezocht hadden, door het inslaan van den bliksem in die hut gedood, terwijl de overigen bijna allen ernstig gekwetst werden. BUSLAND. Uit de nader uitgelekte bijzonderheden omtrent de behandeling der strafzaak tegen de deelne mers aan den laatsten moordaanslag op den Keizer is geblekendat ook 3 vrouwen terecht staan waaronder de vroedvrouwin wier woning de geheime werkplaats voor het vervaardigen van bommen ontdekt werd. De meeste beschuldigden bekenden hun voornemen om den Keizer te vermoorden. Drie hunner liepenvoorzien van eene bom, de straat op en neer, waar de Keizer verwacht werd, twee aan de eene en een aan de andere zijde, voorafgegaan door drie, die met eene zakdoek de komst van het rijtuig des Keizers moesten aandui den. De drie bommen hadden den vorm van boeken en waren gevnld met 5171 en 31 pond dynamiet en 251, 207 en 86 stukjes vergiftigd lood De klerk van een der advokaten van de beschuldigden schijnt deze byzonderheden medegedeeld te hebben aan het engelsche blad de Daily News. SPANJE. De Koningin heeft zich in de vorige week voor het eerst na den dood van haren gemaal in het openbaar vertoond. In het zwart gekleed hield zij eene wapenschouwing in het Prado over 16000 man. De menigte juichte haar zeer toe. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bij de beraadslaging over het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de ingelijfden bij de militie te land der lichting 18SsS en voor de ingelijtden bij de zeemilitie der lich ting i 883 verklaarde de heer H e1d t, legen te zullen stemmen, niet nit gemis aan vaderlandsliefde, maar omdat er een onnoo- dige druk door gelegd werd op den minderen man. Hoe kwam de regeeringvroeg hij tot dezen maatregel, na 17 jaren lang geweten te hebbendat de organisatie der levende strijd krachten onvoldoende is en verzuimd te hebben daarin te voor zien Dit ontwerp noemde hij een lapmiddeldat zwaardere lasten legde op dat deel der bevolking, dat bijna uitsluitend wie den dorst naar 't weerzien leerde kennen" Deze romance zong zij anders dan de eerste met halve stem letterlijk vermoeid en slechts bij don voorlaatsten regel„begrypt, wat 'k heb geleden", stiet zij een hellen hartstochtelyken kreet uit. De laatste regel „en wat ik lijd"flaisterde zij slechtshet laatste woord klagend rekkend. Deze ro mance maakte minder indruk op het publiek dan die van Glinka toch werd er veel geapplaudisseerd Bijzonder onderscheidde zich Kupferzyne handen bij het klappen op een bijzondere wijze ineenslaande, op de manier van een tonnetjebracht hij een ongewoon doffen blank te weeg. De vorstin gaf hem een bouquet van losse bloemen om aan de zangeres te overhandigen; maar deze sloeg letterlijk geen acht op de gebogene hou ding van Kupfer en op zyne uitgestrekte hand met den bouquetkeerde zich om en ging heen ten tweede male niet den pianist afwachtendedie haastiger dan de vorige maal opgesprongen was om haar te geleiden en alleen overgebleven werkte hij zijn haren in de hoogte zooals waarschyolijk Li»zt zelf ze nooit in de hoogte gewerkt had. Zoolang het lied duurdehad Aratof den blik niet afgewend van Klara's aangezicht. Het scheen hem toe dat haar oogen door de knippende wimpers zich telkens weder tot hem wendden; maar inzonderheid trof hem de onbeweeglijkheid van dat gelaat, van het voor hoofd van de wenkbrauwen en slechts by haren hartstochtelijken kreet merkte hy op, hoe door haar ter nauwernood geopende lippen een ry witte, eng aaneen gesloten tanden gloedvol heenschitterde. Kupfer ging naar hem toe. Welnu, man, hoe vind je 't? vroeg hygeheel stralend van genoegen. Wordt vervolgd. de militaire lasten draagt. Hij zag daarin eene verschuiving van de invoering van den algemeenen dienst- of weerplicbt en en van de afschaffing der plaatsvervangers en nummerverwisselaars. De heer van Houten verklaarde tegen te zullen stemmen, daar de buitengewone omstandighedenwelke zich moeten voor doen voor het nemen van dezen maatregel, naar zijne meening niet aanwezig waren. Onze organisatie was die van eene on zijdige mogendheid en er was geen blijk gegevendat het voornemen bestond onze onzijdigheid te schenden. V/erd er een onnoodige druk op de bevolking gelegd, de plaatsvervangers werden er mede door geschaaddaar deze in den regel geno men worden uit miliciens, die hunnen diensttijd volbracht heb ben. De nu gepasporteerde miliciens kunnen zieh niet ver binden ter vervanging van de miliciens der lichting 1888, want die verbintenissen worden in den loop van het jaar aangegaan. Waarom in het belang van die menschen geene bepaling in het wetsontwerp opgenomen Verder zette hij de nadeelen uiteen uit de aanneming van dit ontwerp voor de schutterijen zullende voortvloeien. Daardoor zullen vele mannen daarbij worden ingelijfddie anders vrij zouden blijven van den schutterlijken dienst, maar bovendien krijgt men in 1887 en 1888, in plaats van geoefende mannenrecruten, die natuurlijk niet den graad van geoefendheid bereiken van afgeëxerceerde miliciens. De minister van oorlog geloofdedat niet in het openbaar alle beschouwingen medegedeeld konden wor den welke geleid hadden tot de indiening van dit ontwerp. Alleen wees hij er op dat men nergens in Europa gerust was en dat het kleinste voorval voldoende zou zijn om het oorlogs vuur te doen losbarsten. De regeering achtte het nemen van maatregelen noodig om gewaarborgd te zijn. Hij kwam op tegen de beschuldigingdat in de laatste jaren niets gedaan was tot vermeerdering der levende strijdkrachten. De ministers deden wat zij konden, maar dat zij niet slaagden, was niet aan hen te wijten. De zaak der plaatsvervangers was een particulier belang en moest onderdoen voor het algemeen belang. Vóór ontslag uit den dienst kon geen bewijs van goed gedrag worden afgegeven. De door den heer van Houten aangevoerde bezwa ren voor hen, die schutter moeten worden, achtte hij overdreven. De minister van binnen 1. zaken erkende, dat dit jaar nu niet voorwaardelijk van de schutterij vrijgesteld zouden zijn zij, die nog in de militie dienen. Maar dat particulier belang was niet overwegend. Zelts als de schutterijen dit jaar 4000 geoefenden missenstaat daartegenoverdat de militie dit jaar 11000 geoefenden meer telt en dat was meer waard. De heer van Houten meendedat de regeering al te luchtig over zijne bezwaren heenstapte. Zij sprak van eenige mensedenwien eenige meerdere last zal worden opgelegd. Doch dat zijn er meer dan 10.000. Hij lichtte nader zijne be zwaren toe en bleef ontkennen, dat voor Nederland bijzondere reden voor ongerustheid behoeft te bestaan. Het wordt tegen woordig mode zieh ongerust te maken en daardoor ontstond juist gevaar. De heer S m e e n g e gevoelde zich na de bezwarendoor den heer van Houten ontwikkeld, bezwaard voor te stemmen. Hij erkende echter ook de moeielijkheid om tegen te stemmen. Gaarne zou hij zien, dat de regeering verklaarde alles te zullen doen om de geopperde bedenkingen weg te nemen. De minister van oorlog zou gaarne doen, wat hij kon, ten believe der plaatsvervangersmaar hij kon onmogelijk eene verklaring van goed gedrag afgeven voor het einde van den diensttijd, lntusschen zou hij de zaak ernstig overwegen. De heer Rooseboom begreep niet, dat zulke weinig ge wichtige bezwaren werden ingebrachtwaar het zulk eene be langrijke zaak gold. lntusschen meende hij, dat de regeering een voorloopig bewijs van goed gedrag zou kunnen geven aan hendie in 1888 plaatsvervanger willen worden. Ook ten aan zien der schutterijen gaf hij een middel aan, om aan bezwaren te ge moet te komen. De heer Lieftinck was ook bang, dat dit ontwerp een voorlooper van eenen voortdurenden last zou zijn. Nadat de minister van binnen 1. zaken verklaard haddat de maatregel niet langer toegepast zou worden dan bepaald noodig was en de minister van oorlog verzekerd bad, dat de regeering alles doen zou wat mogelijk was, om aan de bezwaren te gemoet te komenvolgde de reeds gemelde aanneming van bet ontwerp. Den 2 is ingekomen een wetsontwerp betreffende den bouw van een rijks magazijn van geneesmiddelen te Amsterdam. Paragraaf 5 van hoofdstuk V der grondwet (onteigening) werd onveranderd aangenomen, na verwerping van de daarop voorgestelde amendementen. Uit de door den minister van financiën bij het wetsontwerp tot verlenging van het octrooi der Nederl. bank overgelegde be cijfering van de geldelijke uitkomsten, welke de voorgestelde winstverdeeling voor den staat en de bank vermoedelijk hebben zalblijkt in de eerste plaats, dat onder het bestaande octrooi tot heden over het volgestorte kapitaal van t 16.000.000 ge middeld jaarlijks 19 pet of ongeveer 13.000.000 winst gemaakt is. Onder het nieuwe octrooi mag het gezamenlijk winstcijfer niet hooger dan f 3.400.000 gesteld worden. De verdeeiing daarvan wordt volgens de voorgestelde bepalingen aldus. Van de geheele winst komt eerst 5 pet. aan de bank voor dividend over het kapitaal.dat tot f 20.000.000 wordt verhoogd, dus f 1.000.000 en van het dan overblijvende 10 pet. of t 240.000 voor het reservefonds. Het overschot is dan /2.160.000. Daarvan ontvangen de staat en de bank elk 2 pot. over het bankkapitaaldus elk t 400.000, zoodat f 1.360.000 overblijft. Daarvan komt 1/3 aan de bank en 2/3 aan den staat. De bank ontvangt dus: f 1.853.333 als aandeel in de winst en 240.000 voor haar reservefonds; de staat t 1.306.667. Zoodra het reservefonds tot f 5.000.000 is gestegen, ontvangt de bank f 80.000de staat f 160.000 meer. Van hetgeen aan de bank komt moeten de tantièmes voor directeuren en commissarissen en het patentrecht over het dividend worden afgetrokken, om te berekenen wat de aandeel houders erlangen. Het gemiddeld zuiver dividend over het bankkapitaal zal dus bij genoemd totaal winstcijfer ongeveer 9.17 pet. bedragen. Maar volgens de slotbepaling van het ontwerp strekt het bestaande reservefonds van 4y, miljoen als eerste grondslag voor het nieuwe reservefonds, zoodat de aandeel houders dat bedrag inbrengen, waardoor hun dividend tot 7.48 pet. daalt. Bovendien moet aan den staat over het bedrag waarmede bet bankkapitaal wordt vergroot, dus over 4.000.000, 25 pet. a fonds perdu worden uitgekeerd, dus 1,000,000. Daardoor wordt het dividend ten slotte verminderd tot iets meer dan 7 pet. Den 6 April des voormiddags is Louis Alphonse van Kesteren, 17 jaren oud, scholier op het instituut van den heer IngeDhousz te Voorburg, zoon van den kolo nel van het Nederl. Oostindische leger van dien naam, aangekomen aan bet station te Goudaom aldaar de Paascbvacantie door te brengen bij den gemachtigde van zijnen vader, den majoor der infanterie van Kesteren, Zonder dezen iets te hebben doen vernemen, is hy met den eerstvolgenden trein van Gouda teruggereisd in de richting naar 's Gravenhage. Hij had waarschijnlijk weinig of geen geld by zichhij kan trachten of ge tracht hebben zich naar Engeland of Amerika te bege ven. Hy is zeer bedreven in gymnastiek, heeft vry veel lust voor het teekenen van caricaturen en kan zich op uitstekende wyze grimeeren. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage verzoekt opsporing en terug zending of wel berichtzijnde f 120 uitgeloofd voor hem, die hem terugbezorgt of voldoende aanwyzing kan gevenwelke tot ontdekking leidt. -$ - Den 21 zijn in de Lingein de nabyheid van het dorp Eistop versahillende plaatsen ruim 2000 stnks jonge forellen en 200 jonge zalmenwelke allen de dojerblaas reeds eenigen tijd verloren hadden gepoot onder zeer gunstige omstandighedenwat weder en water betreft. Den 27 is te Leeuwarden tot lid der prov. sta ten gekozen de heer mr. A. Bloembergen Ez. aldaar met 327 stemmentegen 224 st. op den heer mr. E. Jongsma. De gemeenteraad van Medemblik heeft den 27 tot gemeente-geneesheer benoemd den heer dr. J. de Boer te Edamin plaats van den heer P. de Boer, met den 1 Mei naar Schagen vertrokken. Den 27 zijn de statuten vastgesteld der vereeniging te Zaandam, die het stichten van een werkhuis beoogt tot wering der bedelarij. Hierin zullen uitsluitend opge nomen worden behoeftigen uit Zaandam, aan wie voeding en loon voor gedaan werk wordt verstrekt. De leden der vereeniging dragen in klassen bij. Er bestaat een raad van bestuur van 40 leden, waaruit een dagelijksch bestuur wordt verkozen benevens 5 commission voor de financien de voeding, het gebouw, den arbeid en het toezicht in het gebouw. De verdere bepalingen zijn van huisboudelijken aard. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 28 het voorstel van den burgemeester tot beperking van de kermis verworpen met 11 tegen 3 stemmen en zonder beraadslaging goedgekeurd het voorstel om den markt dag, met ingang van 1 Juni a.s., weder op Donderdag, in plaats van op Woensdag te houden. Ingediend is een voorstel tot het aangaan eener 4 pet. leening van f 84000 en tot aflossing van het restant der 4% pet. schuld ten bedrage van f 15000. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 28 een krediet van f 1500 aan burg. en weth. verleend voor het instellen van een onderzoek naar de wijze, waarop na afloop van de met de firma W. H. de Heus en Zoon gesloten overeenkomst de straatverlichting zal kunnen en moeten plaats hebben. Het voornemen bestaat uitgewerkte plannen te doen opmaken, zoo van eene gasfabriek als van eene electrische verlichting om naar aanleiding daarvan voorstellen te kunnen doen. De gevel van de synagoge te 's Graveland is in den naeht van den 28 op den 29 ingestort. De gemeenteraad van Mantfoort haeft den 29 afwijzend beschikt op het verzoek van den heer Krieger te Medemblik tot aanleg van een lokaalspoorweg Woer den—IJselstein over Linschoten en Montfoort, met het oog op den gestelden eisch, dat de gemeente te zorgen heeft voor het bijeenbrengen van het benoodigde kapitaal. Den 30 is op de Oosterbegraafplaats te Amster dam op het graf van mevrouw M. J. KleineGartman het van wege het tooneeiverbond geplaatste monument onthuld. Het bestaat in een grafteeken in zandsteen waarin haar borstbeeldindertijd door de erven L. Grisanti in den handel gebrachten haat relief gebei teld omgeven door de attributen der tooneelspelkunst. De heer W. J. Hofdijk sprak uit naam van het verbond een tredend woord ter herinnering aan de ontslapen kunstenares en ter waardeering van haar sedert niet overtroffen talent. De directeur der tooneelschool legde een lauwerkrans op bet graf; deze krans, bij haar leven om het portret van bare overleden dochter bevestigd geweest, was uit haren boedel behouden gebleven. Prof. van Hamel aanvaardde namens bet hoofdbestuur het monument, ouder betuiging dat de beste hulde aan mevrouw Kleine bestond in een druk bezoek aan den schouwburg, waar hare leerlingen de sprekende bewijzen van baar talent zijn. Bij kon. besluit van den 1 is benoemd tot dijk graaf van het waterschap de Scbermeer de heer J Blom Pz.; tct heemraad van den Anna Paulownapolder de heer J. C. Geerligstot heemraad van den polder de Zeevang de heer K. Corneliszoon Vink tot heem raden van den polder Waard en Groet de heeren N. Loder en B. Kaan Dirkzoon. Den 1 herdacht de heïr ds. A. G. Boon te Enkhuizen in eene avondgodsdienstoefening voor een talrijk gehoor zyne vijf- en twintigjarige ambtsvervul ling als predikant. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 2 jhr. D. v. L. te Heemstede vrijgesproken van de aan klacht op 19 Feb. 1.1. een kind te hebben overreden op het Alexanderveld aldaar. Den 2 is de school met den bijbel te Oosterend op Texel geopend hoofd der school is de heer Jans- ma van Bunschoten. De Botterdamsche maatschappij voor kosthuizen deelt over 1886 5 pet. dividend uit. In Friesland zijn van de 116 mannelijke en 35 vrouwelijke kandidaten 45 mann. en 23 vr. als onder wijzer en onderwijzeres geslaagd. Drie ouderlingen en drie diakenen te Haarlem mermeer zijn door het prov. kerkbestuur van Noordhol land uit hunne kerkelijke bedieningen onzet en hun is gelyktydig het lidmaatschap der ned. herv. kerk ontzegd. De pryzen der bioemenbollen op de dezer dagen in de omstreken van Haarlem gehouden veilingen zyn veel lager dan dieten vorigen jare besteed. Het grasgewas langs de dijken en wegen in het hoogheemraadschap Rijnland is verpacht voor f 5160, 8 pet. minder dan in 1886. In 1882 bracht het/8316 op. De bisschop van Haarlem heeft aan den heer F. Th. Frankemölle, kanunnik van het Kathedraal Ka pittel, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor der parochie van O. L. V. van den Allerh, Bozekrans en den H. Dominions te Haarlem en in zyne plaats benoemd den heer P. J. Thünnissenkapelaan in die parochie. Een kantoorbediende bij een der ontvangers van de registratie te Amsterdam is aangehouden wegens verduistering van een aanzienlyk bedrag aan plak- en formaatzegels. Groote verteringen in koffiehuizen heb ben tot de ontdekking geleid. De Havenstoombootdienst te Amsterdam keert over 1886 4 pet. dividend uit. In 34088 vaarten vervoerde

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2