KLARA MILITSJ. No. 54. Negen en tachtigste Jaargang. 1887* V RIJ D A G 6 MEI. EERSTE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. ©fRciêet (Bebselte. NATIONALE MILITIE. £nitenlanb. FEUILLETON, NoveUe van I. S. TOERGËNJEF. ALK1HAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande verlofgangers, om zich tot bijwoning der oefeningen bij hun korps te ver voegen op de dagen hieronder vermeld, s' namiddags vóór 4 uren op 21 Mei 1887, garnizoen te Naarden: EREDERICUS JOSEPHUS OUWENS, uit de gemeente Amsterdam 9e komp. 2e regement vesting-art op 17 Juni 1887, garnizoen te Brielle: JAN KLAVER, uit de gemeente Alkmaar, le komp. torpedisten. Zij moeten gekleed zijn in uniform en voorzien van de bij het verlof medegenomen kleeding- en equipementstukken, en hebben recht op vrij transport naar hun korps en een daggeld van 25 centen, ter gemeente-secretarie aan te vragen. De Burgemeester voornoemd, Alkmaar, 4 Mei 1887. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat J. J. E. WIJNKAMP, namens de erfgenamen van wijlen de weduwe J. F. WIJNKAMP, vergunning gevraagd heeft den verkoop van sterken drank in het klein te mogen voortzetten in de perceelen aan de Paarden markt No. 6 en aan de Dubbele buurt No. 17, waarin tot nog toe met vergunning sterke drank in het klein verkocht is door de wed. J. E. WIJNKAMP, in leven logement- en stalhoudster. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Mei 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De liberale afgevaardigde Pirrnez heeft den 29 de beginselen van den vrijen handel verdedigdo.a. aanvoerende, dat invoerrechten op levensmiddelen steeds de prijsverhooging der middelen ten gevolge hebben zooals thans in Frankrijk met de granen het geval was.. In Belgie werd ongeveer 120.000.000 pond vleesch ver bruikt waarvan een zevende deel uit het buitenland kwam. Hij erkende, dat iets voor de grondbezitters moest worden gedaaner kou perk gesteld wor den aan de gemeentelijke opcenten op de grondlasten de verkoop van onroerende goederen gemakkelijker en de toepassing van het successierecht billijker gemaakt worden. DUITSCHLAND. Ten bewijze dat het gebruik van sterken drank te Berlijn toeneemt, worden de volgende cijfers medegedeeld. Het aantal tapperijen en slijterijen klom van 2073 in 1885 tot 2231 in 1886; in 1885 (Uit het Russisch.) 4) - Eea goede stem antwoordde Aratof maar zij kan niet zingen er zit geen eigenlijke school in. (Waarom hij dat zeide, en wat voor begrip hij zelf had van „school" weet de Heer Kupfer was verbaasd. Geen school herhaalde hij afgebroken Na dat is Zij kan zich siog vormen. WAlk een ziel zit daarachter Maar wacht een beetje; gij zalt haar hoeren in den brie! van Tatjana (13). Hij verliet Aratof, maar deze dacht: „Ziel Met zulk een onbeweeglijk gezicht Hij vond dat haar houding, haar bewegingen waren als van een gemagnetiseerde, eene somnambule. En te zelfder tijd keek zij zonder twijfel-—ja, zonder twijfel naar hem. Ondertusschen ging de matinee voort. De dikke ge brilde heer verscheen weder niettegenstaande zijn serieus uiterlijk trad hij op als komiek en droeg een tconeel voor nit Gogol (14), voor dezen keer geen enkel teeken van goedkeuring oogstende. Een oogenbh'k irerscheen weder de fluitist; weder donderde de pianist; een twintigjarig jongmenschgepommadeerd en gefri seerd maar met sporen van tranen op de wangen kraste een soort van variaties op de viool. Het kon vreemd schijnen dat in de tusscbenruimten tusschen voordracht en muziek uit het vertrek der artisten af en toe korte teekenen van een waldhoren doordrongen; intusschen werd dit instrument niet gebruikt. Ach teraf bleek dat een liefhebber die uitgenoodigd was 13) uit Poeschkin's «Onjegin" 14) beroemd schrijver uit den tijd van Nicolaas I. Van hem is het satirieke werk «Mertwiia doesji" (Doode Zielen) waarvan eene duitsche vertaling voorkomt in Reclam's Universalbibliothek. werden 9300 personen wegens openbare dronkenschap in hechtenis genomen tegen 8000 in 1885; in 1885 warden 703 personen wegens misbruik van sterken drank in de gasthuizen verpleegd en in 1886 938. Aan den rijksdag is reeds de invoering eener drankwet gevraagd, gelijk aan die in Nederland. De Köln. Zeitung van den 1 wijdt een uitvoerig artikel aan het Nihilisme onder Keizer Alexander III in Rusland. Na stil te hebben gestaan bij de na den moord van Keizer Alexander II voorgevallen gebeur tenissen komt de schrijver van dat artikel tot het be sluit, dat het nihilisme onder de regeering van den tegenwoordigen Keizer telkens op nieuw het hoofd op steekt en zich wel verre van langzaam te verdwijnen zooals de regeering verwachtte onder telkens nieuwe lagen en klassen der bevolking uitbreidt. De deelne ming van studenten aan den laatsten aanslag bewijst dit op nieuw terwijl het een zeer bedenkelijk feit is dat die aanslag lang niet zoo groote verontwaardiging in het rijk deed ontstaan, als men had kunnen verwachten. Hij verwachtdat de regeering thans wel tot het in zicht zal zijn gekomendat de nihilisten niet eene bende samenzweerders, maar eeno wijd vertakte partij zijn, die alleen met de strengste middelen kan bestreden worden. Naar zijn oordeel is de Keizer evenals zijn vader die het slachtoffer zijner toegevendheid werd, te toegevend voor de veroordeelde misdadigers, te huiverig om de doodvonnissen te laten voltrekken en te weinig doortastend in zijne maatregelen tot handhaving van het gezag. ENGELAND. Eene ontploffing in de kruitfabriek te Hounslow bij Londen deed den 2 te Londen de meening ontstaandat weder een dynamiet aanslag beproefd was. Slechts één van de 600 werklieden dier fabriek werd gedood. Van de huizen binnen den omtrek van een mijl waren de ruiten gebroken. Hoogerhuis. Do minister van buitenlandsche Daken Jeeido den 2 aangaande de Nieuwe Hebriden mede, dat de Iransche regeering de verzekering had gegeven, dat zij hare troepen zou terugtrekken, zoodra eene bevre digende schikking tot werkdadige handhaving der open bare orde tot stand zou zija gekomen. Om dit doel des te spoediger te bereikenhad Engeland voorstellen gedaanwelke door Frankrijk niet afgewezen waren. Ofschoon de onderhandelingen niet zoo snel vorderden als wenschelijk waszoo meende de fransehe gezant toch in staat te zullen zijn nog deze week mededee- lingen daaromtrent te doen. Hij wist nietof engel- sshe oorlogschepen zich op dit oogenblik in die wateren bevondenzij kwamen er echter zooals gewoonlijk van tijd tot tijd. Lagerhuis» Den 2 werd de behandeling van de eerste paragraaf der iersche dwangwet voortgezet. Na mBRgaKMMÜ—ai.JJi'IIIIWHIflMMBR'Mg—"—m— lilllllll «IIII» I—BW— daarop te spelen op het oogenblik dat bij voor het publiek zou treden, den moed verloren had. Daar ver scheen eindelijk weder Klara Militsj. Zij hield een doeltje vau Poeajkin in de handna evenwel een wijl gelezen te hebben zag zij het geen enkele maal meer inHet was duidelijk dat zij bevreesd was; het kleine boekje trilde lichtelijk in hare vingers. Aratof merkte eveneens de uitdrukking van bedeesdheid die over al hare strenge trekken ver spreid .was. Den eersten regel„Ik schrijf aan u waartoe nog meer P" bracht zij buitengewoon eenvoudig, bijna naïef uit en met een naief, oprecht, hulpeloos gebaar strekte zij de beide armen voorwaarts. Daarna begon zij een weinig te jagenmaar reeds toen zy begon aan de regelsi „Een anderneenter wereld niemand Gaavf ik mijn hart had zij het beheer over zich zelve terugzij werd levendig en toen zy gekomen was aan de woorden: „Mijn gansche leven kreeg slechts waarde Sinds 'k u ontmoet heb op mijn weg" verkreeg hare stem die tot nog toe vrij dof geweest was, een meêslependen vasten klank maar hare oogen richtten zich eveneens vast en strak op Aratof. Met een dergelyke vervoering vervolgde zij (slechts aan het einde daalde hare stem weder) zoodat en in hare stem en op haar gezicht de vroegere bedeesdheid verdwenen was. De laatste 4 regels droeg zij zooals gezegd isgeheel met gesmoorde stem voor het deeltje van Poesjkin gleed plotseling uit hare handen en zy spoedde zich weg. Het publiek begon wanhopig met de handen te klappen en haar terug te roepenEen Klein-Russiscbe Seminarist schreeuwde zoo luid boven de overigen uit „MilitsjMilitsj dat zijn buurman hem beleefd deelnemend vroegden toekomstigen protodiaken in zich te ontzienMaar Aratof stond dadelijk op en richtte zich naar den uitgang. Kupfer haaide hem in neem me niet kwalijk waar ga je heen P riep hij wil ik je aan Klara voorstellen - Neen,' dank je antwoordde Aratof haastig en liep bijna op een draf naar huis. eene beraadslaging van 2 uren trok het iersche lid Healy een zijner amendementen indoch toen over een tweede amendement weer anderhalf uur gesproken was, stelde minister Smith de sluiting der beraadslaging voor, waartegen Gladstoneonder luide toejuichingen der ieren zich het eerst verzette. Met 257 tegen 135 stemmen werd de beraadslaging gesloten waarna het amendement met 261 tegen 142 stemmen verworpen werd. Hoewel verscheidene amendementenals onge schikt voor behandeling reeds van de lijst verwijderd zijn zoo zyn er toch nog 345 overgebleven. Den 3 verklaarde minister Fergusson, dat de onder handelingen met de Porte over Egypte werden voort gezet en het Parlement met den aard en d9n uitslag daarvan bekend zou worden gemaakt, zoodra het staats belang zulks toeliet. De heer Lewis stelde voor te verklaren dat het in de Times van den 2 opgenomen artikelwaarin de heer Dillon van leugentaal in het Lagerhuis beschuldigd wordt eene schending was der voorrechten van het Huis. De heer Dillon ondersteunde dit voorstel en kwam op tegen de beschuldigingen van de Timesden uitge ver van dat blad een lafhartigen leugenaar noemende. Minister Smith stelde voor, de beraadslaging te verda gen om het Huis tijd tot kalm overleg te geven. De aanhangers van Parnelldoor den heer Gladstone ondersteund bestreden de verdaging. Na eene levendige beraadslaging van 3 uren werd het voorstel tot verdaging met 213 tegen 174 stemmen aangenomen. Den 4 bestreed de regeering het voorstel Lewis met een ondervoorstel, de verklaring inhoudende dat door het artikel in de Times geen inbreuk gemaakt was op de voorrechten van het huis. Wenschelijk ware het de zaak uit te maken voor de reehtbank en niet voor eene commissie uit het lagerhuis. De regeering was bereid een geding wegens laster tegen de Times door den fiscaal-generaal te laten instellenwaarbij den heer Dillon wordt overgelaten zelf een advokaat te kiezen. De hierover gevoerde beraadslaging was zeer onstuimig. De aanhangers van Parnell en Gladstone noemden dit voorstel onrechtvaardig jegens Parnell's partij. Zij verklaarden, dat de zaak thuis behoorde voor een eergerecht, bestaande uit fatsoenlijke lieden, en niet voor eene reehtbank. Ten slotte werd de be raadslaging tot den 5 verdaagd. Gladstone zeide dat, werd dit onder-voorstel aangenomenhy als amende ment zou vragen de vernieuwing van het comité uit he Lagerhuis tot onderzoek vaa het Timesartikel waarin de heer Dillon van leugentaal beschuldigd wordt. FRANKRIJK. De leening van f 20.000.000 ten laste van de stad Parijs is den 30 negen en twintig maal volteekend. De heer Schnaebele heeft den 30 na afloop van den op dien dag gehouden ministerraad een langdurig onderhoud Vreemde hemzelven onklare aandoeningen schokten zijn gemoed. In werkelijkheid was de voordracht van Klara hem ook in het geheel niet bevallenof schoon hij zich geen rekenschap geven konwaarom hoofdzakelijk Zij hinderde hem die voordrachtzij scheen hem schel, onharmonisch toe zij kwetste als 't ware een zeker iets in hem, zij kenmerkte zich door een zekere forschheid. En die strakkeaanhoudende schier lastige blikken waarheen richtten zij zich Wat beteekenden zij? De bescheidenheid van Aratof liet in hem zelfs geen oogenblik de gedachte opkomen dat hij dit vreemde meisje zou kunnen behagen, dat hij dit vreemde meisje iets zou kunnen inboezemen dat op liefde of hartstocht geleek En hij zelf had ook nog niet de «rinste voor stelling van de onbekende vrouw het meisjeaan wie hij zich geheel zou overgeven dat hem zou be minnen dat zijne bruid zijne vrouw worden zou Hij had zelden hierover nagedacht hij was ook naar lichaam en ziel nog een joDgmensch maar het reine beelddie toen in zijne verbeelding opge doemd was, zweemde naar een ander beeld dat van zijn overledene moederdie hij zich ter nauwernood herinnerde wier portret hij echter als een heiligdom bewaard had. Dit portret was vrij slecht in waterverf geschilderd door eene naburige vriendin maar de gelijkenis was, naar elks overtuiging, treffend. Zulk een teeder profielzulke goede glinsterende oogen zulk zjjdeaehtig haar, zulk een glimlach, zulk een klare uitdrukking moest ook die vrouw dat meisje hebben hij nog eens niet zou durven ontmoeten Maar deze zwart geverfde, verbrande, met haar grove haar, met voelhorens op de lip, deze ongetwijfeld slechte onnadenkende vrouw.... die „Zigeunerin" (Aratof kon geen minachtender uitdrukking bedenken) wat had die met hem te maken En ondertusschen was Aratof niet bij machte dia zwartgeverfde zigeunerin haar gezang en haar voor dracht en datzelfde uiterlijk dat hem niet beviel uit het hoofd te zetten. Hij begreep het niet, hij werd

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1