ISinncnlanb. gehad met den minister-president Goblet en is des avonds weer van Parijs vertrokken. De bladen zijn in het algemeen zeer tevreden met de wijze, waarop het met dien heer voorgevallene door de regeering behan deld is. Minister Goblet heeft in den ministerraad medegedeeld dat de beer Schnaebele van Pagny naar een anderen post verplaatst zal worden, alwaar bij tot October zal verblijven. Dan is zijn diensttijd verstreken en wordt hij op pensioen gesteld. De gemeenteraad van Parijs heeft naar aanleiding van een rapport over de thans in gebruik zijnde school boeken eene motie aangenomen houdende uitnoodigiDg aan de bevoegde machtom eenige aangewezen boeken te doen vervallen en andere boeken, op de hoogte der wetenschap staande en bezield door den modernen geest, in de plaats te stellen. In het departement OpperGaronne is de republi- keinsche kandidaat Calvinhac bij herstemming met 55006 stemmen gekozen tot lid der Kamer, in plaats van een radicalen afgevaardigde. De conservatief Duboul bekwam 53137 stemmen. Den 3 was het des avonds voor het Edentheater te Parijs bij gelegenheid van de eerste opvoering vauWagners opera Lohengrin zeer onrustig. Ongeveer 150 personen floten en riepen leve Frankrijk en het leger! weg met "Wagner! Vijf belhamels werden in hechtenis genomen. Tegen 10 uur liet de politie bet plein voor den schouw burg ontruimen. Tegen middernacht ging men door den regen uiteen. De toehoorders juichten in de zaal de uitvoering toe. GRIEKENLAND. Op Creta hebben bloedige bot singen plaats gevonden tnsschen Muzelmannen en Christenen. ITALIË. Den 1 is te Yenetië het ruiterstandbeeld van Victor Emmanuel onthuld in tegenwoordigheid van den Koningde Koningin en de ministers. De Kamer heeft het voorstel tot bet voor zes maanden onder de wapenen roepen van de lichting van 1884 goedgekeurd. De minister van oorlog bood den 2 wetsontwerpen aan tot wijziging der legerinrichting en betreffecde buitenge wone kredieten voor den aankoop van paarden en kleeding ten bedrage van f 6.000.000 en f 10.750.000. Over eenkomstig zijn verzoek werden zij spoedeischend ver klaard en naar eene commissie verzonden. Hij drong er verder bij de commissie op aangeen tijd te verlie zen omdat daaruit gevolgen zouden kunnen voortsprui ten waarvan hij de verantwoordelijkheid niet zou kunnen aanvaarden. PORTUGAL. Te Lissabon hebben den 30 achthon derd kolfiehuisknechts den arbeid gestaakt. RUSLAND. Zeven van de nihilisten die wegens den aanslag op het leven van den Keizer terecht ston den zijn ter dood veroordeeld terwijl de overigen naar Siberië zijn verbannen. Tegen negen was de dood straf geëischt. TURKIJE. De Porte heeft het voorstel van den engelschen gezant Drummond Wolff, ontruiming van Egypte binnen 5 jaren, beantwoord met een tegenvoorstel, waarin zij die ontruiming binnen achttien maanden vraagt. ZWEDEN. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn geëindigd met de overwinning der vrijhandelaars. Gekozen zjjn 139 tegen- en 81 voorstanders van het beffen van graanrechten in de ontbonden Kamer stemden 111 leden voor en 101 tegen de heffing van die rechten. Yan de gekozen 81 voorstanders zijn 77 door de districten van het platteland afgevaardigd. ZUID-AFRIKA. President Kriiger heeft den 3 den Volksraad geopend met eene rede, waarin hij o.a. ver klaarde, dat de welvaart des lands de regeering in staat steldeeene vermindering van het toltarief voor te Btellen. Het handelsverdrag met Italië zou deu Volks raad ter bekrachtiging aangeboden worden. boos op zichzelf. Niet lang te voren had hij den roman van Walter Scott „De wateren van St. Ronan" door gelezen (de volledige verzameling van de werken van Walter Scott bevond zich in de bibliotheek van zijn vader, die in den engelschen romancier den serieuzen, schier wetensehappelijken schrijver had hooggeschat). De heldin van dezen roman heet Klara Mowbray. Een 40jarige dichter, Krésof, had op haar een gedicht ge maakt, dat eindigde met de woorden „Ongelukkige Klara Onverstandige Klara Ongelukkige Klara Mowbray Aratof kende dit gedicht ook en ziedaarnu kwamen die woorden hem onophoudelijk in de ge dachte... „Ongelukkige Klara I onverstandige Klara 1" (Vandaar was hij ook zoo verbaasd geweest, toen Kupfer hem Klara Militsj noemde). Platosja zelve merkte niet zoozeer een verandering op in Jakof's houding er had eigenlijk bij hem geen verandering in houding plaats gehad maar iets onbepaalds in zijn blikken en in zijn spreken. Zij vroeg hem behoedzaam naar de ma tinee litéraire welke hij bijgewoond had prevelde zuchttebekeek hem van voren van ter zijde en van achteren en eensklapshare handen in de zijden zettende, riep zij uitNuJasjaIk vermoed dat er wat gaande is Wat dan vroeg Aratof. Je hebt zeker op die matinee een of ander van die apinnen ontmoet (Platonila Iwanofna noemde zoo alle dames die modekleêren droegen)Ze hebben een mooi bekjezulke grimassen maken ze en zulke gezichten trekken ze (Platósja stelde dit alles met haar eigen gezicht voor)en zulke kringen be schrijven haar oogen (en ook dat stelde zij voor door met haar wijsvinger grooto kringen in de lucht te maken) Dat heeft je uit ongewoonte wat geleken maar in de werkelijkheid is dat nietsJasja het beteekent niets Drink je theetje uit voor den nacht en uit is hetHeere, sta mij bij Platósja zweeg en ging heenZoo oud zij was STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 4 werd de beraadslaging voortgezet over het amendement van de heeren van der Kaay, van der Loefï en Huber, om art.. 148 van het vijfde hoofdstuk der grondwet te lezen Alle burgerlijke twistgedingen behooren bij uitsluiting tot de kennisneming van de rechterlijke macht. De regeering wilde alleen de eerste alinea van het bestaande artikel behoudenbepalendedat de rechterlijke macht uit sluitend kennis neemt van alle twistgedingen over eigendom schuldvordering en andere rechten. De heeren De Geer en Lohman stellen als nieuw amendement voor om art. 148 te lezen: alle twistgedingen, uit burgerlijke rechtsbetrekkingen ontstaanbehooren bij uitsluiting tot de rechterlijke macht. De wet bepaalt welke geschillen niet behoorende tot die in de vorige alinea begrepen, rechtstreeks of in het hoogste ressort door de rechterlijke macht worden beslist en regelt de wijze van behandeling daarvan alsmede de gevolgen der beslissing. De commissie van rapporteurs omtrent de indische rekening over 1877 dringt er op aan, dat zooveel mogelijk in Indie zelf m de gewone behoeften van den dienst wordt voorzien. Zij merkt o.a. op, dat men de sleur, om alles uit Nederland te #eischen" zoo weinig mogelijk heeft tegengegaan, dat zelfs het voor s lands bouwwerken benoodigde tin tot vóór weinige jaren uit het moederland gezonden werd. Bij kon. besluit van den 26 April is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw de luit. kolonel Rozat de Mandreonder-chef van den generalen staf van het 12 fransche legerkorps. De rekening der gasfabriek te Middelburg over 1886 sluit in ontvang op 57.528.42J, in uitgaif op f 36.370.79, alzoo met een voordeelig slot van ƒ21.157.63 Het kohier der inkomstenbelasting ia den 29 vast gesteld tot een bedrag van f 71529; de beffing bedraagt 3 pet. van het inkomen. De gemeenteraad van Zaandijk heeft den 30 be slotende jaarwedde van de voortaan te benoemen onderwijzers die enkel belast zijn met het geven van gewoon lager onderwijs, van 700 op 600 te verminderen. Den 30 is te Maasbommel de woning vau den molenaar Coppens met 2 koeien 3 varkens en eene groote voorraad koren en meel afgebrand. Op eene den 30 te Utrecht gehouden algemeene vergadering van het genootschap voor landbouw en kruidkunde is geblekendat de minister van oorlog geene subsidie voor hengstankeuringen in de provincie Utrecht geeftomdat het stelsel van subsidie alleen toe gepast wordt in die provinciën, waar de kans gunstig is voor de remonte geschikte paarden te kannen koopen. Utrecht verkeert niet in dien gunstigen toestand. Het hoofdbestuur werd gemachtigd te trachten hierop bij den minister terug te komen. Bij kon. besluit van den 1 is de heer M. H. C. baron du Tour, gewezen opzichter-machinist der 2 klasse bij den dienst der staatsspoorwegen op Javalaatstelijk met verlof in Europa en tijdelijk bij het ministerie van ko loniën in dienst gesteld als technisch ambtenaar, op v«r. zoek eervol uit 's lands üienst ontslagenbehoudens aanspraak op pensioen. Te Nijmegen is den 2 eene commanditaire ven nootschap opgericht onder den naam van de Nijmeegsche bankvereenigingmet een kapitaal van f 240.000, ten doel hebbende het drijven van bankiers- en kassiersza ken en den commissiehandel in effecten. Bij kon. beslnit van den 2 is aan den heer P. H. Taddol, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als munt meester bij 's rijks muntonder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. Den 2 is te Hem de eenige zooa van den heer A. Hoekeen flink, oppassend jongmenseh van 27 jaar, met een paard te water geraakt en verdronken. Den 2 en 3 zijn te Amsterdam van de 15 voor onderwijzeres geëxamineerden nog geslaagd de dames A M. E. G. Meurer, A. C. Montijn, C. Perk, A. E. Pet i en R. S. Smits van Amsterdam A. A. W. Donck van Haarlem en C. Kooger van Texel. had zij ternauwernood nog zulk een lang en levendige redevoering gehouden maar Aratof dacht„Tante heeft gelijk met haar theeDat is alles uit onge woonte (Werkelijk was voor de eerste maal het begrip van een vrouwspersoon bij hem opgewekt althans tevoren had hij er geen acht op geslagen). Men moet zich niet laten beetnemen." En h:j zette zich aan zijn boeken en by dronk zijn thee van lindebloesem en sliep zelfs goed dien gebeelen nacht zonder wakker te worden. Den vol genden morgen hield hij zich weder alsof er niets ge beurd was met de photografie bezig Maar tegen den avond werd zijn gemoedsrust opnieuw verstoord. VI. Een bode bracht hem namelijk een briefje van den volgenden inhoudmet een onregelmatige grove vrou welijke hand geschreven „Wanneer gij raadtwie u schrijften wanneer u dit niet lastig is, kom dan morgen na het eten op den Twer-schen boulevard omstreeks 5 uur en wacht. Men zal u niet lang ophouden. Maar het ia van veel belang. Kom." Er was geen onderteekening bij. Aratof ried terstond wie de schrijfster was en dat vooral verontrustte hem. „Welk een onzin!" mompelde hij bijna hardop; „dat ontbrak er nog aan. Het spreekt van zelf, ik ga T""f Hij liet echter den bode roepen, van wien hij niet. slechts vernam dat de brief hem door een kamenier op straat overhandigd was. Nadat hij hem weggezonden hadlas Aratof het briefje nog eens oversmeet het op den grond Maar na een poos nam hij het op en las het weder over; andermaal riep hij uit: Onzin I hij smeet echter het briefje niet weder op den grond maar sloot het weg in zijn kast. Aratof nam zijn ge wone bezigheden ter handnu eens deze dan een anderemaar het werk wilde tfiet lukken en schoot Den 3 geraakte een landbouwer van Kolhorn, even buiten het dorp, met paard en tilbury, tengevolge van de duisternis, van den dijk af. De voerman bekwam geen ernstig letsel, het paard echter eene ernstige wonde in de borst. Den 3 zijn te Tilburg in de wijk Oirle vijf huizen verbrand de meubelen der bewoners waren niet ver zekerd. - Een man die den 3 te 's Gravenhage onder de voor de inlijving opgekomen lotelingen oproerige ge schriften begon uit te deelen werd door de politie aangehouden en kort daarna weder los gelatenlater werd hij nogmaals aangehouden wegens het werpen van „een manifest aan het Nederlandsche volk" in het mid den der naar de kazerne oprukkende lotelingen die het stuk echter dadelijk verscheurden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 3 be vestigd het vonnis van de arr. rechtbank aldaar, waarbij de engelsche zeeman James Bond vrijgesproken werd van de hem te laste gelegde beschuldiging van een italiaan Bellumodusdanig met een oliekan op het hoofd te hebben geslagen, dat deze kort daarop overleed. In den nacht van den 3 op den 4 is te Purme- rend ingebroken bij Gerrit Smithorlogemaker en broodverkooper. Na het uitsnijden eener ruit werden eenige horloges ontvreemd. De dief, een duitseher is in hechtenis genomen. Hij heeft bekendmede plichtigen te hebben. Burg. en weth. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad betoogd, dat in de beursplannen „Y" en „In hoe signo fioresco", hoe verdienstelijk ze ook zijn niet voldoende rekening is gehouden met de betrekke lijk beperkte omgeving, of met de kosten van uitvoering en dat zijmet die plannen zich niet kunnende ver eenigen daarom een nieuw ontwerp hebben doen opmaken, dat op f 1.500.000, of met de kosten van maubeleeringverwarming plantsoenaanleg enz. op f 1.800.000 wordt begroot. Zij bestemmen daartoe mede het Gedempte Damrak. Dat gebouw i3 ontworpen in den trant van de Hollandsche bouwwerken uit de zeventiende eeuw. Het nieuwe station van den Hollandschen spoor weg te Enkhuizen is den 4 in gebruik genomen. De regenmeter te Frederiksoord leverde in April 12 streep water op tegen 16 in April 1886; gemiddelde regenval in die maand van 18731886 was 31 streep. - De gemeenteraad van Venloo heeft met 7 tegen 6 stemmen besloten de drinkwaterleiding niet zelve aan te leggen en te exploiteeren, maar daarvoor vergunning te verleenen aan de heeren Köller en Jonkergauw aldaar. Het water, door de gemeente te verbruiken, moet f 0,06 per kub. el kosten. De sergeant-majoor Gerritsen van het 1 reg. inf. te Assen is benoemd tot administrateur van het militair hospitaal te Hoorn. Het bestuur der Liberale Unie heeft asn de afge vaardigden medegedeeld, dat het de algemeene vergade ring niet zal samenroepen voordat in de tweede kamer de behandeling der grondwetsherziening in eerste lezing zal zijn afgeloopen, ten ware vóór dien tijd eene bijzon dere staatkundige gebeurtenis daartoe eene bijzondere aanleiding geven mocht. Op de door Ged. Staten van Overijsel vastgestelde lijst van hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belas tingen, verkiesbaar tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalkomen voor 91 personen de hoogste is Adolf Frederik graaf van Reehteren Limpurg te Ambt- Almeloo, met een aanslag van f 3849,91% en de laagste nr. Jan Philip de Lille Hogerwaard te Zwolle, met een aanslag van 490.96 op die in Groningen met 84 personenhoogste de heer jhr. mr. J. A. A. van Pan- huijs te Groningen voor f 5202,95; laagste de heer H. J. Muntinga te Finsterwolde voor f 526,43; op die in Drente met 39 personen, hoogste de heer M. A. Hooger- brugge te Smiide voor f 1680,11 en laagste de heer A. Prenper te Ruinerwold voor f 294,05op diet in Utrecht met 63 personen, hoogste de heer mr. W. 1. Roijaards van den Ham voor f 6293,67 en laagste de niet op. Eensklaps bedacht hij zich dat hij Kupfer wachtteZou hij hem ondervragen, of misschien zelfs hem deelgenoot maken Maar Kupfer verscheen niet. Daarop kreeg Aratof Poesjkin, las den brief van Tatjana door en maakte zich diets dat die „Zigeunerin" in het geheel niet de ware beteekenis van dezen brief inzag. En die gekke Kupfer schreeuwtRacbél Viardot Daarna ging bij naar zijne pianino hief achteloos het overtrek op, beproefde zich de melodie van de romance van Tsjaikofski weder te binnen te brengen maar terstond sloeg hij met ergernis de pianino toe en ging naar zijn tantenaar bare bijzonder altijd warm ge stookte kamer, die eeuwig rook naar kruizemunt, naar zoethout en andere apotbekerskruiden, en met zulk een menigte kleedjes, vakjes, bankjes, kussens en verschillend fijn huisraad voorzien was, dat het voor iemand die er niet gewoon was moeilijk was zich in die kamer om te draaien en benauwd om er in te ademen. Platonila Iwanowna zat bij het vuur met het breiwerk in de handen (zij breide voor Jasjenko eene sjerp, de 30e in den loop van zijn leven en was zeer verbaasd. Aratof kwam zelden bij haar en als bij iets noodig had riep hij telkens zachtjes uit zijn kabinetTante Platosja Evenwel gaf zij hem een stoel en in afwachting van zijn eerste woorden spitste zij de oorenterwijl zij met het eene oog door de ronde bril en met het andere er over heen keek. Zij informeerde niet naar zijn gezondheid en reikte hem geen thee, want zij zag dat hij niet daarvoor gekomen was. Aratof was een weinig verlegen daarna begon hij te spreken over zijne moeder, hoe zij met zijn vader geleefd had en hoe zijn vader met haar in kennis gekomen was. Dit alles was hem zeer goed bekend maar hij had nu bijzonderen lest om hierover te spreken. Tot zijn ongeluk kon Platosja in het ge heel niet redeneeren; zjj gaf hem zeer korte antwoorden en vermoedde heel juist, dat Aratof ook da&rroor niet gekomen was. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2