KLARA MILITSJ. No. 56. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. WOENSDAG 11 MEI. Prijs der gewone Advertentiën Ütattetslftttb PBaiLLETON. Novelle van I. S. TOEüGENJEF. 6) iSitttmilaufr. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. §£LP"Sf Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. BELGIË. De Kamer heeft met «M) tegen 40 stem men den voorrang der behandeling toegekend aan de aangevraagde buitengewone kredieten na de verzeke ring van den minister-presidentdat de versterk'mgswer- ken aan de Maas en de wapening de infanterie niet konden wachten. Bij de behandeling van het voorstel tot bet heffen van efn invoerrecht op vee en vleesch is door de Kamer een amendement van den heer Houzeau om van bet invoerrecht vrij te stellen drachtige koeien en vaarzen, met 68 tegen 62 stemmen verworpen. De bestrijders van dit voorstel voerden aan dat zij zich de bevoegd heid tot beoordeeling van dezen toestand van het vee niet toekenden. PRUISEN. Huis van afgevaardigden. Den 6 is het verdrag tusscben de vorstendommen Waldeck en Pyrmont en het koninkrijk Pruisendat de geld middelen dier vorstendommen beheert, goedgekeurd; alleen de liberalen verklaarden zich tegen. Den 7 heelt minister von Puttkamer bij de tweede lezing van het wetsontwerp tot splitsing van verscheidene cietricten in de provinciën West-Pruisen en Posen herhaaldelijk het woord gevoerd om te betoogendat dit ontwerp van zuiver staatkundigen sard was immers versterking van het duitsch element bedoelde en hand having van Pruisen's zelfstandigheid tegenover de steeds veld winnende poolsche bewegingen ten gunste eener herstelling van het koningrijk Polen. Na goedkeuring van eenige artikelen overeenkomstig het voorstel der commissie werd de verdere behandeling tot den 9 verdaagd. ENGELAND. Hoogerhuis. Minister Cross deelde den 6 mede dat hij van den Onder-Koning van Indië het bericht ontvangen had, dat in den omtrek van den Khijberpas geene gevechten plaats vonden. Den 12 April werd tusschen de troepen van den Emir van Afghanistan en stammen uit het Hopekland een gevecht geleverd, dat volgens beider bewering voor elk hunner voordeelig afliep, maar geen grond opleverde voor de meening dat de Emir zijn gezag niet zou kunnen hand. haven. Lagerhuis. Den 7 werd het amendement Gladstone na eene beraadslaging van 6 uren met 317 tegen 233 stemmen verworpen waarna het regeerings- vcorstelinhoudende dat het Times-artikel geen inbreuk op de rechten van het Huis gemaakt had aangenomen werd. In den loop der beraadslaging deelde de heer Eowler mededat Parneli zich per telegram bereid verklaard Jjad, het onderzoek m ar den hem toegeschreven brief nog verder uit te strekken. Minister Goschen wees er op, dat eene commissie uit het Lagerhuis geene passende rechtbank wasomdat deze uit partijmannen bestond. Daar de regeering den ernst van den toe stand beseftehad zij tot haar voorstel besloten dat nog zonder precedent was, om aldus het gerechtelijk (Uit het Russisch.) VIII. Den geheelen volgenden dag was Aratof in het ge heel niet te Bpreken Wat is dat, Jasja? zeide Platonila Iwanowna tot hem je ziet er vandaag zoo verwilderd uitIu de eigenaardige taal der oude vronw gaf deze uitdrukking vrij getrouw den gemoedstoestand van Aratof terug. Hij kon niet werken, en hij wist zelf niet waar hij zin in had. Dan ver- wachtte hij weder Kupfer (hij vermoeddedat Klara van Kupfer zijn adres gekregen had en wie anders had ook „veel kunnen spreken" over hem dan twij felde hij moest dan ook waarlijk zijn kennismaking met baar zoo eindigen dan beeldde hij zich in dat zij hem opnieuw schrijven zou dan vroeg bij zich af of het hem niet zou passen haar een brief te schrijven waarin hij alles ophelderde zoodat hij dan altijd geen ongunstigen dunk van zich achter zou laten Maar wat zou hij eigenlijk ophelderen Dan gevoelde hij weder bijna afkeer van haar, van de onbeschaamdheid waarmeê zij zich opdrong; dan verscheen hem opnieuw dat onuitsprekelijk roerende gelaat en hoorde hij die onweerstaanbare stem; dan bracht hij zich haar gezang, haar voordracht voor den geest en hij wist niet of hij rechtvaardig was geweest in zijne overhaaste ver oordeeling r In een woord: verwilderd Ten slotte stond hem dit alles tegen en hij besloot, die geheele historie daar zij hem zonder twijfel in zijne bezigheden hinderde en zijn rust verstoorde als 't ware in zich onderzoek eener zoo gewichtige zaak welke het ge heele rijk betrof, gemakkelijk te maken. Minister Fergusson zeide den 9, dat Belgie het land is dat in de zaak der beroovingen door vreemde vis- schers in de Noordzee zich het meeat betrokken acht. De gezant te Brussel had gemeld dat de belgisehe regeering het verslag der commissie van het engelsehe ministerie van koophandel aan een nauwkeurig onderzoek had onderworpen, dat zij het bestaande kwaad erkent en de noodzakelijkheid beseft daarin te voorzien. Van Nederland en Frankrijk, aan wie dat verslag mede ge zonden iswas nog geen antwoord ontvangen. FRANKRIJK. De tusschen Oette en Algiers dienst, doende stoomboot Ajaccio is den 6 des morgens te 2 uren, ter hoogte van Barcelona tegen de Marseillaansche boot Asie gevaren welke onmiddellijk zonk. De be manning en een deel der reizigers werden door de Ajaccio gered. Een stoker en 7 reizigers verdronken. Zeven deelnemers aan de samenscholingen voor den schouwburgwaarin Wagner's Lohengrin opgevoerd werd zijn reeds tot gevangenisstraf van zes dagen tot eene maand veroordeeld. Minister Goblet heeft bij de opening der tentoon stelling te Havre eene rede gehouden waarin geene toespeling op de staatkunde gemaakt werd. Het fran- sehe volkdat zich met zjn vooruitgang op het gebied van handel en nijverheid bezig hield kan volgens hem niet verdacht worden van vijandelijke plannen. Hij noodigde alle volken uit tot deelneming aan de ten toonstelling van 1889. De uitslag der verkiezingen voor den gemeenteraad van Parijs is, dat gekozen zijn 24 voorstanders van volkomen zelfregeering10 radicalen6 socialisten. Volgens het oordeel der bladen ondergaat de raad geene aanmerkelijke wijziging. Den 7 is tengevolge van zwaren mist de mailboot Champagne, in den ochtend van dien dag met 8 of 900 landverhuizerswaaronder vele italianenvan Havre naar Nieuw-York vertrokkenin aanvaring gekomen met de Ville de Riokomende van La Plata met be stemming naar Havre. Er ontstond onder de reizigers, waarvan de meesten nog op het dek warengroote schrik de italianen wilden zich met geweld van de booten meester maken en ondanks het verzet van den konstabel en 5 matrozen, die hen met bijlen en stokken te keer gingen, wisten rij ééne boot te water te laten, welke overladen zonk, zoodat 70 reizigers en 3 matro zen verdronken. Eene andere boot bracht de 9 reizigers, en de bemanning der Ville de Rio, welke niet terstond' zonk, aan walalsmede zestien landverhuizers, die van de Champagne op de omgeslagen boot ronddreven. De overige personen zijn door een engelsch vaartuig aan land gebracht. De minister president Goblet deelde den 9 in den ministerraad de hoofdpunten mede van het door hem tot d8n voorzitter der begrootingscommissie te richten schrijven in antwoord op haar verlangen dat de regee- zelven te begraven Maar het viel hem niet zoo gemakkelijk dit besluit uit te voeren Meer dan een week verliep voordat hij weder in zijn gewone doen was geraakt. Tot zijn geluk verscheen Kupfer in bet geheel niethij was ook inderdaad niet in Moskou. Een poosje na „do historie" begon Aratof zich op schil deren tce te leggen met het oog op zijne photografiën; met verdubbelden ijver wierp hij zich op deze bezigheid. Zoo onopgemerktmet enkelezooals de doktoren het uitdrukken, „wederinstortingen", bijvoorbeeld hierin bestaande dat hij eenen keer bijna de vorstin een visite had gebracht verliepen twee drie maanden en Aratof werd de Aratof van voorheen. Slechts dieper onder de oppervlakte van zijn leven, begeleidde hem op geheimzinnige wijze iets zwaars en duisters op al zijne paden. Evenzoo zwemt een visch, aan den haak geslagenmaar nog niet aan zijn element ontrukt onder dezelfde bootwaarop de visscher zit met zijn hengel in de hand. Doch ziedaar terwijl hij op een keer een niet heel nieuwe „Moskófskia Wjedomosti" (15) doorliep stiet Aratof op het volgende bericht „Met veel droefenis" schreef een zekere daar ter plaatse woonachtige litterator uit Kazanj, „hebben wij in onze tooneelkroniek opgenomen het bericht omtrent het plot seling overlijden van onze begaafde actrice Klara Militsj, die er in den korten tjjd van haar engagement in ge slaagd was de lieveling te worden van ons uitgelezen publiek. Onze droefenis is zooveel te groo'er, daar mejuffrouw Militsj eigenhandig door middel van vergif een einde heeft gemaakt aan haar jong zoo veelbelovend leven En deze vergiftiging is te schrikkelijker, daar de artiste in de schouwbnrg zelf het vergif innam. Ternauwernood bad men haar naar bui3 gedragen of zij overleeddoor iedereen betreurd. In de stad loopt ring nieuwe bezuinigingen zou voorstellen. Dit antwoord is in zeer verzoenenden geest gesteld en strekt om de commissie te doen weten, dat hij steeds ter beschikking van de eommissie is, om in overeenstemming met haar die bezuinigingen te onderzoeken welke hem worden aangewezen. RUSLAND. Den 6 is eene wet afgekondigd, waarbij de invoerrechten op ruw ijzer, ijzer, staalijzeren en stalen voorwerpen verhoogd worden. Tevens is aan den minister van financiën en aan dien voor de domei nen opgedragen, zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp gereed te maken betreffende maatregelen om aan de westelijke grenzen des rijks het toenemen van nieuwe ijzersmelterijen enz. met buitenlandsch materiëel en buitenlandsche werklieden tegen te gaan, SPANJE. Da Kamer van afgevaardigden heeft art. 1 van het wetsontwerp op da jury met 206 tegan 50 stemmen aangenomen. De republikeinen en liberalen stemden voor, de conservatieven tegen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De grondwetsherziening vorderde den 6 tot paragrafen 16 en 17 van hoofdstuk Y, bepalende, dat de leden van den Hoo- gen Raad door den Koning worden benoemd op eene voor dracht der Tweede Kamer van drie personenden Koning aan te bieden om keuze te doen, terwijl de president en de vice- president uit de leden worden benoemd. De heer G r e e v e stelde voor, 16 te lezen«Er bestaat een opperste gerechtshof onder den naam van floogen Raad der Nederlanden waarvan de leden en uit deze de president en vice-president door den Koning worden benoemd", en 17 «Wanneer eene plaats van raadsheer van den Hoogen Raad openvalt, maakt de Hooge Raad, de procureur-generaal daar onder begrepen, eene lijst van aanbeveling van vijf candidaten op, welke lijst, alphabetisch ingericht, aan den Koning wordt aangeboden om daarop zoodanig acht te slaan als hij zal dienstig oordeelen." De heer Greeve betoogde, dat eene wijziging van het stel sel der benoeming van den Hoogen Raad bepaald noodzakelijk was. Het bestaande stelsel had zijn recht van bestaan verloren. Velen waren dit naar zijne meening met hem eens. Den 9 werd de beraadslaging voortgezet, doch niet ten einde gebracht. 15) de Moskouer Courant, het bekende conservatieve orgaan van Katkof. Begrooting van marine voor 188 7. Volgens het verslag van het onderzoek dezer begrooting in de afdeelingen betuigden verscheidene leden door de verandering van minister hun leedwezen, dat het jaar 1887 zal voorbijgaan, zonder dat iets van beteekenis voor het materiëel der marine verricht wordt. Waar men meende, dat vooral onder de tegen woordige omstandigheden een man moest staan, die wist wat hij wilde en van den aanvang af, althans in groote trekken eene gevestigde overtuiging bezat omtrent hetgeen de marine' behoeft, werd men teleurgesteld door zijne verklaring, dat alvorens te kunnen overgaan tot de ontwikkeling eener bepaalde meening over verschillende punten van regeeringsbeleid, hij nog zeer veel zal moeten hoorenzien en lezen. Al wilde deze leden het hem nu geenszins als eene grief toerekenen, dat hij geene plannen had aangeboden totdenaana het geruchtdat eene onbeantwoorde liefde haar tot dezen vreeselijken stap gedreven heeft." Aratof legde het nummer der courant bedaard op de tafel. Oogenschijnlijk was hij volmaakt rustig gebleven maar op eenmaal gevoelde hij een stoot in de borst eri in het hoofd en daarop voer het hem langzaam door al de leden. Hij stond opbleef even staan en las het bericht weder over. Daarop stond hij weder op ging op zijn bed liggen, en de hand onder het hoofd ^gelegd hebbende staarde hij langen tijd als een ver doofde naar den wand. Weldra was de muur als het ware weggevaagd onder den grauwen hemel en hij zag vóór zich den boulevard onder den grauwen hemel en haar in de zwarte mantille, daarna haar weder op de estrade hij zag ook zich zeiven naast haar. Dat, wat hem in het eerste oogenblik zoo hevig op de borst gestooten had, klom nu het klom naar zijn keelHij wilde hoesten hij wilde den een of ander roepen maar zijn stem begat hem en tot zijn eigen verbazing vielen onophoudelijk tranen nit zijn oogen Wat had die tranen te voorschijn geroepen? Droefheid? Be rouw Of konden eenvoudig zijn zenuwen den plotse- lingen schok niet verdragen Was zij werkelijk iets voor hem geweest Of niet „Maar misschien is het nog niet waar r' doemde het in bem op. „Dat moet ik vernemen Maar van wien Van de vorstin Neen van Kupfer van Kupfer Maar hij is niet in Moskouzegt men Dat doet niets ter zake. Eerst moet ik naar hem Met deze gedachten vervuldkleedde Aratof zich schielijk aan, riep een huurkoetsier en reed ijlings naar Kupfer. IX. Hij had niet verwacht hem te treffen maar bij trof hem wel. Kupfer had zich voor eenigen tijd uit Moskou verwijderd maar reeds sedert een week was hij teruggekeerd en zelfs had bij zich opnieuw voorge nomen Aratof te bezoeken. Hij kwam hem tegemoet

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1