No. 58' Negen en tachtigste Jaargang. 1887. TWEEDE BLAD. ZONDAG 15 M E I. Dinsdag 17, 24 en 31 Mei, Donderdag 26 Mei, 's morgens van 12—2 ure. (0*b*eUe. SCHUTTERIJ, INSCHRIJVING Nationale Militie. j&niKulattb. i3innc»lanb. Suppletoire begrooting voor 1887. UkMAAllSCFH COURANT. OPROEPING VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze opalle verlofgangers der militie te land, die vóór 1 April 1887 in het genot van onbepaald verlof waren gesteldvoor zoover zij alhier wonen of tot deze gemeente belmoren, om zich op Zaterdag den 18 Juni dezes jaars, des voormiddags te 9 ure, te laten vinden vóór het raadhuis dier gemeente, om aldaar door of van wege den Militie-Commis saris te worden onderzochtgekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding- en equipementstukken, benevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLA1NE PONT. 14 Mei 1887. Ee Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat het kohier der plaatse lijke directe belasting over de dienst 1887 op 4 Mei j.i. door den gemeenteraad vastgesteld en op 11 Mei d.a. door Gedeputeerde Staten van Noordholland onder Nr. 46 goed gekeurd op heden aan- den gemeente-ontvanger ter invorde ring is uitgereiktzijnde dat kohier tevens in afschrift gedurende 5 maandenaanvang nemende 16 Mei 1887 ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Mei 1887. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van J. KOOMEN, om vergunning tot het oprichten van eene koe- en varkens slagerij en rookerij in het perceel aan de Voormeer, No. 25, en dat op Zaterdag, 28 Mei 1887, 's middags te twaalf uren, ten raadkuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die koe- en varkensslagerij en rookerij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 14 Mei 1887. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een vaatje teer (opgevischt);een breiwerk met 4 breinaalden; een zomermantel; een zwarte das; eenige huis- en kastsleutelseene zwartlederen portemonnaie een knot katoen; een duimstok of maat; een armband; een üeschje; een gouden oorhanger; een zakdoek; een beursje;een rozenkrans een spoormand een kinderzakdoekjeeene porte monnaie. jurazas&z:~<3rsar>tfvf* BELGIE. De Kamer heeft het wetsontwerp tot afschaffing van het zegelrecht op de polissen van assu rantie en dat tot verhooging van het inkomend recht op azijn aangenomen. ENGELAND. L g e r h u i s. Minister Fergusson ver klaarde den 12,^dat de regeering niet officiéél zal deel nemen aan de tentoonstelling van Parijs in 1889, doch de deelneming aan de inzenders zal vergemakkelijken. Het wetsontwerp waarbij den hertog van Connaught ver gund wordt voor het jubilé der Koningin naar Enge land te komen zonder zijn ambt als opperbevelhebber in India neder te leggen werd bij tweede lezing met 318 tegen 45 stemmen aangenomen. Het regeerings- voorstel betreffende de begrooting van oorlog en marine werd naar eene commissie verzonden. De behandeling der iersche dwangwet vordert zeer langzaam, dank zij de tegenwerking der ieren. De zit ting welke den 9 's namiddags 4 uur geopend werd is eerst den 10 's morgens 6 uur gesloten. In die zitting, aan het einde waai van nog 407 leden tegen woordig waren werd 12 maal gestemd. Het tweede gedeelte van de eerste paragraaf werd onveranderd aangenomen in eene zitting welke 15 uur duurde. Den 13 werd na eene beraadslaging van onderschei dene uren het door de radicalen en de aannaagers/van Parnell bestreden krediet van 204000 voor een jubi- leumsfeeet in de abdij van Westminister met 208 tegen 84 stemmen toegestaan. Het wetsontwerp tot conversie der 4 pet. indische staatsschuld in eene 3% pet. schuld is bij de eerste lezing aangenomen. Zonder beraad slaging en ronder hoofdelijke stemming werden overeen komstig het voorstel der regeering de begrootingen voor oorlog en marine naar de commissie verwezen. Minister Fergusson deelde daarop mede dat het der regeering vooralsnog onmogelijk was, bijzonderheden mede te deelen over de onderhandelingen te Konstautinopel met be trekking tot Egypte, doch dat zij hoopte binnen kort deD volledigen afloop te kunnen vermelden. De in de Times te dien aanzien gegeven berichten waren onnauwkeurig en gaven geene ware omschrijving der voorstellen. Verder deelde de minister van koloniën mededat de Zoeloes de in de overeenkomst met de Boeren vastge stelde grens aangenomen hadden, daar zij hoorden, dat de souvereiniteit van Engeland over Zoeloeland de reservestreek en Oost-Zoeloeland ingesloten, afgekondigd werd. Er zullen daar engelsche residenten zijn, staande onder den gouverneur van Natal, die tevens gouverneur van Zoeloeland zijn zal. FRANKRIJK. In de kas der gemeente Marseille waar de kiezers de raadsleden niet herkozen hebben is een tekort van 1,500,000 ontdekt. Op den eersten dag van de veiling der fransehe feroon- diamanten werden de 10 eerste nummers voor ongeveer 250000 verkocht. ITALIË. De directe belastingen en de in- en uit voerrechten brachten van Juli 1886 tot 30 Mei 1887 f 9.000.000 meer op dan in 1886. PORTUGAL. Den 7 heeft een luitenant bij de marinedie lid der Kamer is den minister van marine een klap in het aangezicht gegeven. Den 10 hebben de conservatieven voorgesteld een onderzoek in te stellen naar dat feitten gevolge waarvan de minister van marine zijn ontslag nam. Daardoor ontstond zulk een rumoer, dat de zitting een half uur lang geschorst moest worden. Ten slotte werd dat voorstel verwor pen met 82 tegen 37 stemmen. SPANJE. In de Kamer heeft de minister Moret de wenschelijkheid betoogddut de tarieven van Cuba dezelfde bepalingen behelsden als die van Amerika. Hij vroeg eenigen tijd om zijne beloften na te komen, De opbrengst van suiker en tabak, was niet verminderd, maar de prijzen waren gedaald tengevolge van de me dedinging van Mexico en Duitschland. VEREENIGDE STATEN. Volgens het maandrap- port van bet departement van landbouw was: de ge middelde stand van wintertarwe 86, van rogge 90.8 van gerst 87.8. Katoen is geplant op 4/5 der voorge nomen uitgestrektheid; droogte bij het planten was op eenige plaatsen schadelijk voor den oogst maar door by gunstig weder op nieuw te planten zijn de leemten aangevuld. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 13 is aan den heer Cremer verlof verleend, om op een nader te bepalen dag aan den minister van waterstaat eenige inlichtingen te mogen vragen be treffende de in dienststelling van het Centrale station te Amsterdam in verband met de overkapping van dat station. Daarna is de beraadslaging voortgezet over het VIII hoofdstuk der grondwet (defensie), De beer R e u t h e r zotte uitvoerig de redenen uit een waarom hij tegen dit hoofdstuk zou stemmen. De heer Rooseboom bestreed den heer Reuther en zag in dit ontwerp eene belangrijke schrede tot de voorbereiding der beste regeiing van onze levende strijdkrachten. De heer Schimmelpenninck van der Oije zette de voor- en nadeelen der voorgenomen herzie ning uiteen. De heer S e r e t zou voor stemmen als het voor hem aannemelijk werd gemaakt. De heer Viruly V er brugge zette het gevoelen der anti-militaristen uiteen. Na verdedi, ing der herziening door den m i n i s t e r van oorlog bleef de heer Reuther aandringen op het aangeven in de grondwet van bepalingen omtrent den dienstplicht. Bepaling van den diensttijd achtte hij zeer goed mogelijk en dat was in het maatschappelijk belang en in dat van de dienstplichtigen. De heer Rooseboom hield vol, dat ons leger op dit oogenblik te zwak is en de nieuwe grondwet gele genheid zal geven tot uitbreiding met betrekkelijk weinig kosten. De heer V iraly kwam op tegen de benaming ultra- anti-militaristhem door den heer Reuther gegeven. Bij de verdediging zijner amendementen zou blijken, dat hij dit niet is. De algemeene beraadslagingen werden gesloten. Bij paragraaf' 2 bepalende dat art. 177 zal luiden „Alle Nederlanders daartoe in staat zijn verplicht mede te werken tot handhaving der onafhankelijkheid van het rijk en tot verdediging van zijn grondgebied. Ook aan ingezetenen, die geene Nederlanders zijn, kan die plicht worden opgelegd." verklaarde de heer Reuther de uitdrukking mede te werken te onbestemd te achten. Daaronder kon men ook verstaan geldelijk mede te werken. Hij was tegen het artikel omdat het de verplichting niet duidelijk voorschrijft tot het dragen van wapenen, het te bepaald is in de regeling en den verplichten krijgsdienst onmo gelijk maakt. De minister van binnen 1. zaken ant woordde, dat de nieuwe redactie diende tot wegneming van misvattibg. Paragraaf 2op verlangen van den heer Reuther in stemming gebracht, werd aangenomen met 44 tegen 9 stemmen. Den 16 worden andere ontwerpen, waar onder de begrooting van marinebehandeld. Bij de nadere toelichting zijner suppletoire begrooting voor 1887 heeft de minister van binnenl. zaken in de memorie van antwoord eenige mededeelingen gedaan omtrent den toestand van 's lands geldmiddelen. Verband tusschen dit ontwerp en de koffieveilingen is er niet. De nadere ramingen der Handelmaatschappij stellenmet het oog op den stand der prijzen van dit productde geheele opbrengst der in dit jaar te verkoopen gouvernementskoffie ruim f 11.300.000 hooger dan het daarvoor in de begrooting der middelen voor Nederlandsch-Indie aangenomen bedrag. De opbrengst der rijksmiddelen over het 1ste kwartaal is zeer be vredigend te noemen. Alle middelen, behalve het per soneel, het successierecht en de suikeraccijns, brachten meer op dan in 1886 en ook met het oog op den stand der rekeningen wegens den suikeraccijns bestaat er geen reden te verwachtendat de opbrengst der middelen over het geheele jaar 1887 het geraamde cijfer niet zou bereiken. Het overschot op de gewone middelen mag dus veilig op het vroeger daarvoor aangenomen bedrag van500.000 geschat worden. Het voorstel tot voorziening in eene behoorlijke wo ning voor 's Konings commissaris te Zwolle wordt voor- loopig ingetrokken. De minister verklaart echter niet te kunnen voldoen aan den wensch, om de aangevraagde som men voor de herstelling der kerkgebouwen te Kampen en te Maastricht tot de begrooting van 1888 uit te stel len. Het voornemen ishet subsidie voor Kampen te splitsen in 4 termijnen van f 5000 ieder en één van f 2000 en dat voor Maastricht in 7 termijnen van f 7000 ieder. Het wetsontwerphoudende veranderingen in de additioneele artikelen der grondwetis vrij belangrijk wat betreft het kiesrecht. Wordt het aangenomen dan worden voortaan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provinciale Staten en den gemeenteraad gekozen worden door hen die, hetzij in de personeeie belasting zijn aangeslagen naar eene hoogere huurwaarde dan die, welke aanspraak geeft op vermindering tot ééu derde of twee derde gedeelte der belasting naar de drie eerste grondslagen hetzij in de grondbelasting zijn aangeslagen tot een bedrag van ten minste tien gulden. De vraag was gerezen, of het algemeen belang mede bracht het getal kiezers nog meer uit te breiden dan volgens bedoeld wetsontwerp geschiedt, door b, v. hen, die in de termen vellen van 1/3 of 2/3 vermindering der drie eerste grondslagen van de personeeie belasting te genieten ook onder de kiezers op te nemen. De Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in de provincie Noord-Holland heeft tot toelichting dier vraag uit de kohieren op het personeel dienst 1884/85 gegevens verzameld betreffende de bevolking en het aantal belaste en niet belaste woningen in een 40tal gemeenten in die provincie. Daaruit blijkt o. a., dat te Amsterdam waren 83224 woningenwaarvan belast naar de jaarlijksche huurwaarde geheel 26974voor 2/3 4616 1/3 4562 onbelast 47074. Voor Haarlem waren die cijfers respectievelijk 10233 39611533 1555 en 3184; voor Hoorn 2330, 957, 382, 458 en 533 voor Nieuwer-Amstel 4943 4424 171 296 en 52; voor Zaandam 3234, 876, 237, 981 en 1140. De overige 34 opgegeven plaatsen zijn meerendeels kleine plattelandsgemeenten met gezamenlijk 16838 woningen, waarvan 8745 geheel belast2600 voor 2/3 2526 voor 1/3 en 2295 niet belast. Volgens het regeeringsontwerp wordt het getal kiezers te Amsterdam (in 1885 bedragende 5076 voor de Tweede Kamer en 8939 voor den gemeenteraad) vermeerderd tot ongeveer 27000, terwyl, wanneer men ook hen, die het genot van 1/3 of 2/3 vermindering van het bedrag der drie eerste grondslagen van de personeeie belasting hebben, tot kiezers wilde bevorderen dat aantal tot omstreeks 36000 zou opgevoerd worden. Te Haarlemwaar het getal kiezers in 1885 voor de Tweede Kamer 1264 en voor den gemeenteraad 1994 bedroeg zou dit getai volgens het regeering3-ontwerp bijna 4000 gaaa bedragen wanneer men ook hun, die 1/3 of 2/3 vermindering van de personeeie belasting genietenhet kiesrecht wilde gevenzou het aantal kiezers tot omstreeks 7000 klimmen. Onder meer belangrijke opmerkingen waartoe deze tabellen aanleiding geyen behoort, dat te Amsterdam omstreeks 1/10, te Zaandam omstreeks 1/7, te Haarlem omstreeks 1/6 en te Nieuwer-Amstel omstreeks 1/4 van het zielental in de perBoneele belasting is aangeslagen; dat te Amsterdam 47074 van de 83224 woningen be noden de belastbaarheid dor personeeie belasting vallen, te Haarlem 3184 van de 10233, te Nieuwer-Amstel 52 van de 4943 en te Zaandam 1140 van de 3234. Den 10 is het grasgewas van de bermen der wegen in den Haarlemmermeerpolder over 1887 verpacht voor f 6153 tegen f 5955 in 1886. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 11, zich vereenigende met het voorstel van burg. en weth bepaald, dat na 31 Juli as. het gas eene grootere iichtkraeht dan tot heden moet hebben. Den 12 is te Deventer in eene talrijke vergadering van belanghebbenden besloten den gemeenteraad te verzoeken de kermis te doen plaats hebben van 15 tot 22 Aug., als de typhue geweken is.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5