No. 59. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. BERICHT. Wegens den Ucmelvaartsdag zal a.s. Donderdagavond de Courant NIET worden uitgegeven. De Uitgevers. KLARA M1L1TSJ. WOENSDAG 18 MEI. Prijs der gewone Advertentiën <3>föciêcl (Scheelte. j&nitftgtlaub. FEUI EST 3NT. Novelle van I. S. TOERGËNJEF. 9) d. i, Theodoor Theodoruszoon. ÜSinneuiauö. VLKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS» TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is ge vraagd tot den verkoop van sterken drank in het klein door ARIS DE JONG HERMANIDES, thans te Hoogwoud, in het café Schoonzicht E 357 waarin tot heden met vergunning sterke drank in het klein is verkocht door S. MANTEL. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Mei 1887. De Secretaris, NU HOUT van dee VEEN. BELGIE. Te Antwerpen zal de 300 verjaring van Vondels geboortedag (17 Nov. 1587) feestelijk herdacht worden. Op de postzegeltentoonstelling te Antwerpen zijn de volgende nederlanders bekroond de beer K. E. Manus te Amsterdam met 1 zilveren medaille en eervolle ver melding en de boeren de Beer te UtrechtJob. Rijk* te Kampen en Krayenbofi, burgemeester van Kinderdijk, met een bronzen medaille. De onlangs te Oudenaarde tot lid der Kamer ver kozen notaris de Malander is den lé door het gerechtshof van Gent vervallen verklaard van zijn ambt, op grond dat hjj zich heeft schuldig gemaakt aan een misdrijf, dat door den Code Pénal gerangschikt wordt onder de misdaden en delicten tegen den eigen dom en groote overeenkomst heeft met een diefstal door inbraak. De hiervoor tot maanden gevangenis- straf uitgesproken veroordeeling maakte bet schrappen van zijn naam op de lgst der notarissen onvermijdelijk. Volgens bericht uit Chatelet van den 16 des avonds 7 uur kreeg de werkstaking eene dreigende uitbreiding en waren troepen uit Charleroi daarheen gezonden. Te Eilleur, in het Luiksche district, was in eene vergadering van alle mijnwerkers besloten, den 19 eene algemeene werkstaking in dat district te doen beginnen, DUITSCHLAND. Den 12 is de brug voor rijtuigen en voetgangers over de Elbe te Wittenberg, weike verbouwd werddes middags te 12 uren in brand ge raakt. De daarnaast liggende spoorwegbrug liep zooveel gevaar, dat de loop der treinen gestaakt moest worden. Tegen 3 uur was de brand gebluschtéén spoor kon slechts gebruikt worden. (Uit het Russisch.) Zachtjes werd de deur geopenden op den drempel vertoonde zich een meisjemet jong meer met een ziekelijk gezicht en niet schoon maar met zeer zachte droevige oogen. Ar&tof ging haar tegemoet en stelde zich zelven voorwaarbij hij den naam van zijn vriend Kupfer noemde. Ah 1 Ejódor Ejódoritsj (24) bracht het meisje zacht uit en liet zich langzaam op een stoel neder. Welnuspreek met mijnheerzeide juffrouw Milowidof tot haar dochterterwijl zij met moeite van haar plaats opstond b y heeft zich heel wat moeite gegeven hij is opzettelijk uit Moskou gekomen hij wil inlichtingen inwinnen over Kdtja, Maar, mijn heer voegde zij er bij, zich tot Aratof wendende excuseer mij Ik ga aan mijne huishoudelijke bezig heden. Gij kunt van Annóisjka goede ophelderingen verkrijgen zij zal u ook over het tooneel vertellen en al zulke dingen. Zy is hier de verstandigede ontwikkeldezij Bpreekt f ansch en leest boeken niet minder dan haar gestorvene zuster. Zjj heeft haar ook opgevoed kan men wel zeggen Zy was ouder dan sij nu ze beeft er dan ook wat drukte mede gehad. Juffrouw Milowidof ging heen. Alleen gebleven met Anna Sanjónowna herhaalde Aratof zyn speech maar bij den eersten aanblik ziende, dat bij te doen had met een werkelijk ontwikkeld meisje en niet met een koop mansdochter maakte hjj het iets uitvoeriger en Peuisen. De hertog van Ratibor en graaf Rübl maken een schrijven openbaar, waarin zij verklaren, af te zien van hun voorgenomen dankadres aan den Paus wegens zijne medewerking tut herstel van den vrede op kerkelijk gebied omdat hun voornemen daartoe znlke hatelijke aanvallen had uitgelokt en zijalthans van hunne zijde, geene aanle ding tot nieuwe verstoring van den zoolang ontbeerden kerkelijken vrede,,wilden geven. De Landdag werd den 14 gesloten met het voorlezen eener koninklijke boodschap door minister von Puttka- mer. Onder een driewerf herhaald leve de Keizer 1 ging de vergadering der beide huizen vol geestdrift uiteen. ENGELAND. Te Greenock is te water gelaten het stoomschip Victoria, groot 6600 tonnen met eene ma- chine van 7000 paardenkracht. Een stoomschip van gelijke grootte Britannia genaamd zal in Augustus van stapel loopen. De maatschappij te Londen, voor wier rekening deze schepen gemaakt worden laat te Belfast ook nog twee stoomschepen bouwen. De Koninginvergezeld van de prinsen en prinses sen van het koninklyk huis, heeft den 14 des namid dags het grootste gebouwVolkspaleis genaamdin MileEnd, eene bevolkte wijk aan den oosthoek van Londen, plechtig geopend. De stoet trok de stad door van het spoorwegstation te Paddington tot aan Mile End door de buitengewoon talrijke menigte met geest drift toegejuicht. De straten en de hnizen waren ver sierd en met vlaggen getooid. 10000 vrijwilligers en 15000 man geregelde troepen waren in rij geschaard over de geheele lengte van den weg. Het weder was prachtig. Bij hare terugkomst gebruikte de Koningin de thee bij den lord-mayor. Iebland. Het parlementslid Dillon hield den 10 te Dublin eene rede, waarin hij o.a. verklaarde, dat de moeielijkheden der regeering in de iersche zaak eerst reeht beginnen zouden als zij de dwangwet had doen aannemen. Hij ten minste bad een goed plan in het hoofd dat het iersche volk dan zou kunnen gaan vol. gen; hij zou er zich nu niet verder over uitlaten, maar het te zijner tijd bekend makennaar ziju oordeel zou daardoor aan de geheele dwangwet de Bracht ont nomen worden. FRANKRIJK. Bij de herstemming voor leden van den gemeenteraad te Parijs zijn den 5 gekozen 13 voorstanders van een zelfstandig bestuur der hoofdstad, 12 opportunisten5 revolutionairen en 1 monarchist. Te Bourges is den 15 tot lid van den Senaat geko zen de heer Pauiiat (radicaal) met 348 stemmen tegen den heer Vogué (monarchist) met 334 stemmen. Te Saint-Etienne is dien dag tot lid der Kamer gekozen de republikein Dorian. GRIEKENLAND. De gouverneur generaal van Creta heeft den 14 de wetgevende vergadering geopend. De afgevaardigden, tot den christelijkeu eeredienst behooren- bediende zich van andere uitdrukkingen maar tegen het einde raakte hjj zelf bedremmeld bloosde en ge voelde dat zijn hart bonsde. Anna luisterde naar hem, zwjjgendmet saamgevouwen handeneen droevige glimlach week niet van tiaar gezichtbittere ondra- geli,ke smart lag in dien glimlach. Hebt gij mjjne zuster gekend P vroeg zij Aratof. - Neen; ik heb haar niet bijzonder gekend ant woordde hjj. Ik heb haar eenmaal ontmoet en gehoord maar men behoefde uwe zuster slechts eenmaal te ont moeten en te hooren Wilt gij hare biografie sohrijven vroeg Anna weder. Aratof had dit woord niet verwachthy antwoordde echter terstond: „waarom niet?" Maar hoofdzakelijk wilde hij het publiek in kennis stellen Anna hield hem terug met een beweging van de hand. Waartoe zou dat dienen? Het publiek heeft haar toch al smart genoeg veroorzaakten Katja was ternauwernood begonnen te leven. Maar indien gij (Anna zag hem aan en glimlachte weder met dienzelfden, droevigen maar reeds vriendelijker glimlachzjj scheen te denken: gjj boezemt my vertrouwen in)... indien gjj zelf zulk eene deelname voor haar gevoelt veroorloof ons danu te vragenheden avond te onzent te komen na het middagmaal. Ik kan nu niet zoo eensklapsIk zal mijne krachten ver zamelen ik zal het beproeven Ach ik hield te veel van haar Anna keerde zich af, zjj was op het punt in tranen uit te barsten. Aratof stond haastig van zijn stoel op. bedankte voor de uitnoadigingzeide dat hjj ongetwijfeld komen zou ongetwijfeld en vertrok, in zijn gemoed den indruk medenemend van eene zachte stem van zachte droevige oogen en door brandende verwachting verteerd. de, ontwikkelden hunne grieven, waarop tot heden niet gelet was. Als laatst en afdoend middel daartegen verklaarden zijniet aan de beraadslagingen te willen deel nementotdat aan hunne klachten recht was wedervaren. RUSLAND. De te Petersburg werkzame commissie tot regeling der grenzen in Afghanistan heeft hare werkzaamheden gestaaktdaar zij niet tot eene oplos sing kon komen. De engelsche regeering zal nu recht streeks met de regeering in onderhandeling treden. Den 14 zijn de Keizerde Keizerin, de Kroonprins en grootvorst George naar het zuiden des rijks vertrokken. SPANJE. De Cortes hebben den 16 met 213 tegen 49 stemmen het wetsontwerp tot invoering der jury aan genomen. De liberalen en republikeinen stemden voor, de conservatieven tegen. BULGARIJE. Uit Weenen wordt gemeld dat de Sobranje weldra zal worden bijeen geroepen tot afkon diging der onafhankelijkheid van Bnlgarjje en Rumelie en tot het aanbieden der kroon aan den zoon van den hertog van Montpensier of aan den hertog van Chartres. CHINA. Dit rijk zal zijne koperen muntstukken van geringe waarde welke aaneen geregen worden waartoe in het midden een gat gemaakt isvervangen door het slaan van muntstukken op de wijze der europeesche. Zij zal te Peking eene munt inriehten en heeft daarvoor in Engeland werktuigen besteld. YEREENIGDE STATEN. De „Paardenmarkt" van Rosa Bonheur is door den heer Cornelius Vanderbilt die haar onlangs voor f 132000 aankocht, ten geschenke gegeven aan het stedeljjk museum van schoone kunsten te NieuwYork. O'Brien de aanhanger en vriend van Parnellis te Montreal voor het eerst opgetreden om den gouver neur van Canada, markies Landsdowue, die zijne pachters in Ierland liet uitzetten te bestrijden. Op die door duizend personen bijgewoonde bijeenkomst werd ten slotte eene motie aangenomenwaarbij het gedrag van den gouverneur jegens zijne iersche pachters afgekeurd werd. Den 11 zijn te Nieuw—York 12 stoomschepen met ongeveer 10000 landverhuizers aangekomen zijnde het grootste tot nog toe op één dag aangekomen aantal. ZUIDAFRIKA. De gouverneur van Natal heeft machtiging verleend om geheel Zoeloeland uitgezonderd het deeldoor de nieuwe republiek der Boeren inge nomen tot engelach gebied te verklaren. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Uit het antwoord van den minister van koloniën op de on langs door den heer Fransen van de Putte in de Eerste Kamer gedane vragen omtrent den toestand van de land- en zeemacht in XIII. Ardtof kwam denzelfden dag bij de Milowidofs terug en onderhield zich drie volle uren met Anna Semja- nowna. Juffrouw Milowidof had zich te slapen gelegd terstond na het eten ten twee ure en „rustte uit" tot aan de avondtbeetot 7 ure. Het gesprek van Arétof met de zuster van Klara was eigenlijk geen onderhoud zij sprak bijna alleen eerst afgebroken onrustig maar vervolgens met ongetemperdeu gloed. Zij vergoodde klaarblijkelijk hare zuster. Het vertrouwen dat Ardtof haar inboezemdenam toe in kracht zij hield zich niet meer in tweemaal zelfs barstte zij voor hem in tranen uit. Hij scheen haar iemand toede gedane mededeelingen en uitlatingen waardig in haar eigen obscure leven was haar zoo iemand nog niet voorgekomen 1 Maar hy hij verzwolg elk woord van haar. Alleszins had hij veel vernomen veel van het niet gezegde vulde hjj zelf aan. Inderdaad was Klara ongetwijfeld een aardig kind geweest; en in haar meisjesjaren was zij weinig zachter geweesteigenzinnig opvliegend baatzuchtig zij harmonieerde niet bijzonder met baar vaderdien zij verachtte wegens zijn drinken en zijn onkunde. Hij gevoelde dit en vergaf het haar niet. Al vroeg kwam haar muzikale aanleg aan den dag; de vader opende geen uitweg hiervoordaar hij onder kunst alleen het schilderen verstond waarin hij zelf niet zeer gevorderd was maar waarmede hij zich en zijn gezin onderhield. Klara hield van haar moeder maar zoo zooeooals zy van een bonne had kunnen houdenhaar zuster vergoodde zijofschoon zij met haar twistte en haar beet Het is waardaarop viel zij voor haar op de knieën en kuste op de ge- betene plaatsen. Zjj was geheel vuur, geheel hartgtocht en geheel tegenstrijdigheidwraakzuchtig en goedig grootmoedig en haatdragend; zij geloofde aan een nood lot en geloofde niet ua God (dese woorden duisterde

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1