No. 60*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. ZONDAG 22 MEI. Tapperspatenten. TWEEDE BLAD. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag» en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar 0,80 J franco door liet geheela Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: (Sebeelte. BttiUulaub. aSitmenïanö. AIKJIAARSCHE COUR ANT. De 3 nummers f 0.08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne heden gehouden vergadering vergunning verleend hebben aan E. A DOLE tot het vestigen eener loodgieters- en zinkwerkerswerkplaats in het perceel aan de Hofstraat, wijk A, No. 25. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Mei 1887. Ue Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De PATENTEN, dienst 1887/88, van tappers, slijters, koffiehuishouderskoffieschenkers en liertappers kunnen op ver toon van het bewijs, dat de helft van den aanslag is betaald ter gemeente-secretarie worden afgehaald op alle werkdagen van 23 Mei tot en met 4 Juni 1887 's morgens van 9—2 uur. Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van f 1 verkrijgbaar een exemplaar van het door Burg. en "Wetta. aan den gemeenteraad uitgebrachte verslag om. trent den toestand der gemeente Alkmaar over 1886_ BELGIE. Den 16 is da overeenkomst tusschen den Staat en de telepboon-maatschappij te Brussel tot stand gekomen betreffende de aansluiting der geabonneerden aldaar bij de lijn naar Parijs tengevolge waarvan de bewoners van Brussel, zonder hun huis te verlaten, met die van Parijs kunnen spreken. Bij eeneden 16 te La Croyère plaats gehad hebbende botsing tusschen gendarmes en werkstakers is zekere Loor, de hoofdaanvoerder der bendeals opruier in hechtenis genomen. De notaris De Malander heeft den 18 den eed als lid der kamer in de zitting afgelegd. De leden der linkerzijde verschenen eerst in de zaal na het afleggen van den eed. De oud-minister Bara diende daarna een wetsvoorstel in, volgens hetwelk zij, die wegens zekere misdaden gerechtelijk veroordeeld zjjn, het recht der verkiesbaarheid verliezen. Bij aanneming van dit wets ontwerp zou De Malander niet verkiesbaar zijn. Het voorstel is in overweging genomen en naar de afdeelin- gen verzonden. De geruchtendat de werkstaking algemeen zou worden zijn niet bevestigd. Den 20 was de toestand te Charleroi gunstig. Te Cbatelet en te Giliy werd het werk gedeeltelijk en te Lambusart geheel hervat. Het aantal werkstakers bedroeg 2750, 250 minder dan den 18. Overal waren voldoende troepen. In het kolenbekken van Bergen bleet het ook rustigal gin gen den 20 6500 werklieden des morgens niet Daar het werk. DUITSCHLAND. De commissie uit den Rijksdag voor het onderzoek der nieuwe alcohol-belasting keurde paragraaf 1 van het daartoe betrekkelijke wetsontwerp, het beginselmet 19 tegen 6 stemmen goed. Eenige bladen hebben in de laatste dagen weder min of meer scherpe artikelen tegen Frankrijk gehad naar aanleiding van het plan van den franschen minister van oorlogom ia den aanstaanden zomer eene proef te nemen met eene mobilisatie in be^ oosten des lands. Er is thans vast besloten, om de brieven en pakketten uit Duitschland voorloopig bij wijze van proef niet langer over Yerviers en Ostende naar Engeland te laten gaanmaar over de lijn YlissingenQueens- borough. De vertragingwelke voortdurend bij de verzending over Belgie ondervonden werdheeft tpfc dit besluit aanleiding gegeven. Elzas-Lotha.rixgkn. De soldaten van het garnizoen te Metz hebben streng bevel ontvangende fransche grenzen niet te overschrijden wanneer zij in hunnen vrijen tijd de slagvelden van 1870 nabij die vesting bezoeken, daar die moeieiijk te onderscheiden grenslijn juist door die velden loopt. ENGELAND. Den 16 is te Dorchester het dood vonnis voltrokken aan een jong man die een onwettig kind zijner vrouw vermoord had. Den 19 is te St. Ausstell tot lid van het Lagerhuis gekozen, in plaats van den heer Borlase, aanhanger van Gladstonede heer Mae Arthur, mede aanhanger van Gladstone, met 3540 stemmen tegen 3329 stemmen op den heer Williams, kandidaat der zich in de iersche zaken afgescheiden hebbende liberalen. Hoogerhuis. Den 16 werden bij de artikels- gewijze beraadslaging over het wetsontwerp op bet iersche grondbezit de eerste twintig paragrafen na eene beraadslaging van zeven uren zonder belangrijke wij ziging aangenomen. Den 17 werd bij tweede lezing aangenomen het wetsontwerp betreffende den kleinen grondeigendom der schotsche boeren en de verdere artikelsgewijze behan deling van evengenoemd wetsontwerp tot den 13 Juni uitgesteld. Lagerhuis. Den 16 zeide minister Fergusson, dat de weigering om officieel deel te nemen aan de wereldtentoonstelling te Parijs van 1889 een gevolg was van de overwegingdat eene deelneming minder ge schikt kon geacht worden waar het geldt de herden king eener staatkundige gebeurtenis in een vreemd land, waaromtrent aldaar verschil van gevoelen bestaat. Yerder werd door minister Smith medegedeeld, dat de Pinkster-vacantie zou duren van des 24 tot den 6 Juni en dat in het door den heer Bradlaagh voorgestelde wetsontwerp op den eed wel enkele punten de aandacht van het parlement verdienden maar de regeering zich in den tegenwoordigeu vorm met het ontwerp niet kon vereenigen. Den 17 verklaarde minister Fergusson dat de egyp- tiscbe regeering geene niet erkende vlottende schuld had en geheel vrij was van voorschotten op rekening- courant bij banken en andere krediet-instellingen. Met algemeene stemmen werd besloten de godsdienstoefe ning in de Margarethakerk van den 22 naar aanlei ding van het jubüé der Koningin bij te wonen. Na eene beraadslaging van zes uren werd met 242 tegen 180 stemmen een onder-voorstel van den heer Harcourt op art. 1 van de iersche dwangwet verworpen welk voorstel bepaalde dat geen voorafgaand onderzoek zou geschieden naar zakenmet openbare vergaderingen in verband staande, noch naar hetgeen betrekking had op bet huren en verhuren van personen enz. Minister Balfour bestreed hetomdat het ten doel had het „boycotten" niet onder het bereik der wet te brengen en de wet zelve daardoor krachteloos te maken. Art. 1 werd vervolgens aangenomen 171 tegen 79 stemmen. Den 18 ving de behandeling aan van art. 2 dier wetwaarbij de summiere rechtspleging toe verschil lende gevallen wordt uitgebreid. Veertien amende menten werden afgehandeld. Minister Smith verklaarde den 19, dat de regeering geene offiieieele mededeeling ontvangen had ever eene voorgenomen verhooging der rechten op ijzer in Canada. Mocht het in dien zin verspreide bericht waar zijn dan zou de regeering toch niet tusschen beiden kunnen komen de belanghebbenden moesten zich rechtstreeks tot de regeering van Canada wenden. FRANKRIJK. Te Dijon is een duitsch verspieder in hechtenis genomen. De verkooping der kroonjuweelen heeft den tweeden dag ongeveer 220 000 en den zesden dag ruim ƒ400.000 opgebracht. De geheele opbrengst bedroeg reeds 1.800.000. Bij de verkiezing van een lid van den Senaat op den 15 in het departement Cher, bekwam de befaamde aanhanger der commune Félix Pyatdie o a. verklaard hadin den Senaat te zullen Komen als eene dyna- mietpatroonbestemd om dit achtbaar lichaam te verdelgennog 136 stemmen. De commissie voor de legerwet heeft zich tegen de door den minister van oorlog Boulanger wenschelijk geaehte opheffing van de school tot opleiding van officieren te Saint-Cyr verklaard. Den 14 is te Toulon bij het hoofd-politiegebouw eene dynamietpatroon gesprongen waardoor aanzienlijke schade aangericht werd. Niemand bekwam een g letsel. De Freycinet heeft den 20 bedankt voor de hem gedane opdracht tot vorming van een nieuw ministerie, Kamer. Den 16 werd art. 1 van het wetsont werp op de suiker met 336 tegen 187 stemmen aan genomen. Daarna las de heer Pelletan het door de begrootings-commissie met 21 tegen 4 stemmen en 7 onthoudingen vastgestelde verslag voor, waarin o. a. opgemerkt werd dat de begrooting voor 1888 met lager was dan die voor 1887terwijl toch gemakkelijk bezuinigingen in te voeren waren, te oordeelen althans naar andere statenwelke veel goedkooper geregeerd werden. Frankrijk had o. a. veel te veel ambtenaren doch het was niet de taak der commissie wel der re geering om zuinigheid te betrachten. De Kamer had duidelijk haar verlangen naar herstel van het evenwicht zonder nieuwe lasten uitgesproken en zij had den weg aangewezenwaarlangs haar doel kon worden be reikt. Zij stelde voor, de regeering uit te noodigen, nieuwe voorstellen tot bezuiniging te doen. De minis ter-president Goblet verzette zich tegen den wensch van een lid om de zaak dadelijk te behandelen de behandeling werd daarop verdaagd tot den 17toen het verslag in behandeling werd genomen. De mi nister van financiën bestreed nadrukkelijk de voor stellen der commissie en trachtte in eene uitvoerige rede zijne begrooting te rechtvaardigen. Door de op brengst der voorgestelde inkomstenbelasting en de verhooging der alcoholbelasting wogen uitgaven en inkomsten volkomen tegen elkaar opdat door den voorzitter der commissie bestreden werd. Nadat ver schillende leden der rechter- en linkerzijde het woord gevoerd haddenzeide de minister-presidentdat de door de begrootings-commissie te vervullen rol hierin bestonddat zij hare medewerking aan de regeering verleende. De zaak der bezuinigingen vormde naar zijne meening eigenlijk niet den grondslag van de be raadslaging Was men reeds met een nieuw ministerie ge reed, dan moest men zijne begrooting openbaar maken. Hij verklaarde zich ten slotte tot nader overleg met de commissie bereid. Mocht de Kamer in anderen zin beslissen dan was bij bereid het gezag neer te leggen. Verschillende amendementen werden ingediend; de voorrang werd gevraagd en verkregen voor de door de regeering aanvaarde motie van orde van den heer DelaforgeluidendeBe Kamer vertrouwende op de vaderlandsliefde der regeering en der begrootingscommissie erkentdat bezuinigingen noodig zijn en vertrouwtdat deze door samenwerking der regeering en commissie tot stand wordett gebracht. De heer Pelletan vroeg inlichtingen omtrent deze motie terwijl de heer Rouvier zich uit naam der commissie daartegen verklaarde. Nadat de motie me 275 tegen 257 stemmen verworpen was, verlieten al de ministers de zaal en besloten in eene aangrenzende kamerhun ontslag te nemen. Ten slotte vereenigde de Kamer zich met 312 tegen 143 stemmen met het verslag der begrootingscommissie. RUSLAND. De keizerlijke familie is te Nowotscher- kash aangekomen. Van daar heeft de Keizer het besluit geteekend waarbij aan den directeur der rijks-kanselarij Polowzow de orde van Alexander Newski is verleend. De hooge belasting op de reispnesen gaat niet door. Het daartoe strekkende plan is door den minister van financien opgegeven. Deze intrekking heelt algemeen genoegen gedaan. SPANJE. Wederom zijn te Madrid eenige feest maaltijden gehouden waarbij officieren der infanterie en kavaletie zich openlijk verklaarden ten gunste van de door den minister van oorlog voorgestelde leger- hervormingen. Men berekentdat bij aanneming van dat ontwerp hef leger bestaan zal uit 380.000 man in werkelijken dienstbenevens 508.000 bij de eerste en 632.000 bij de tweede reserve. ZWITSERLAND. Het wetsontwerp, waarbij aan den Staat het alcohol-monopolie wordt verleend is den 15 bij volkestemming met 252.791 tegen 127.474 stemmen aangenomen. De kantons Genève, Soluthurn, Freiburg en Appenzell verklaarden zich tegen, terwijl te Bern tegenover 34350 voorstanders 32498 tegenstan ders waren. SIATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Hen 17 heeft de minister van marine bij de behan deling zijner begrooting o. a. verklaarddat het terugnemen van den post van 1 20000om in afwachting van eene nadere pensioenwet voor oude werklieden in de dadelijke behoeften van op de rijkswerven ontslagen wordende werklieden te kunnen voorzien, juist geschied was met het doel om spoediger tot eene oplossing voor goed van de pensioenen te komen. Inmiddels zou den de oude werklieden, die anders ontslagen zouden worden, nu nog in afwachting der regeling behouden blijven. De mi nister van oorlog verklaarde zich mede bereid tot de indiening eener pensioenwet. Bij de daarop gevolgde behandeling van het voorstel der commissie in zake de inlichtingen op de adressen van de heeren van Beest en de Yos, houdende klachten over het beheer der rijksgestichten te Veenhuizen, strekkende om die in lichtingen voor kennisgeving aan te nemen, werd door de heeren Borgesius en van der Eeltz in zeer scherpe bewoordingen een afkeurend oordeel uitgesproken over den toestand in die ge stichten en een nauwgezet onderzoek van regeeringswege aanbevo len. De toestand was allertreurigst: er heerschte een geest van wan orde. Het was een Augiasstal. Al kon er van herstel der verzoekers in hunne betrekking geen sprake zijn, zoo mocht grondig onder zoek niet achterwege blijven. De minister van justitie verklaarde het ontslag aan de Vos en van Beest niet lichtvaardig te hebben gegeven. Uit een nauwkeurig, door een ver trouwd ambtenaar van zijn departement ingesteld onderzoek was geblekendat hij niet anders kon doen, dan hij handelde. Volmondig erkende hij, dat het verkeerd was, de Yos aan het hoofd van het eerste gesticht te stellen. Hij had zichaisonder-diree- teur voorgesteld als zwager van minister Modderman en zoon van den president van den Hoogen Raad en bestemd om hoofd van het gesticht te worden. De Vos had een achterdochtig en leu genachtig karakter en liet zich door zijne driften leiden. De onder-directrice was eene vrouw, die reeds 10 jaren in 's lands dienst was, 53 jaren oud, dochter van een oud-officier. Het was de Vos verboden, bij baar te komen. Waarom? Dat zou ieder begrijpen, die geen kind meer was. Wat van Beest be treft, deze was door de Vos aangezet om den brief te schrijven. Het verwonderde hem zelfsdat deze ambtenaardie trouw zijne zaken deed plotseling dienst weigerde. Hij bad er nog geen berouw overde rijks-gestichten op de tegenwoordige leest te hebben geschoeidbij bleef daarvan gunstige uitkom sten verwachten. Na deze mededeelingen bleven verscheidene leden op nauw keurig onderzoek en op verbeteringen aandringenterwijl de beer Kist afkeurde de wijze, waarop de minister zich over de Vos had uitgelaten. De heer W. K. van üedem betwistte het argument van den ministerdat, ware het stelsel Modder- man gevolgddit zeer veel geld zou hebben gekost bij eene twijfelachtige uitkomst, omdat er gebrek aan gebouwen was om dat stelsel toe te passen. In Hoorn was o. a. eene inrich ting voor 600 menschen, waarin thans slechts 150 gehuisvest zijn. De minister antwoordde, dat die inrichting hem op dit oogenblik niet geschikt voorkwam voor werkinrichting. Daarna werd met algemeeDe stemmen het voorstel aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5