Den 18 hield de heer Cremer zijne interpellatie over den toestand van het Centraal-station te Amsterdam in verband met de overkapping. Hij stelde de drie volgende vragen 1°. Is er reeds een nieuw plan vastgesteld om te voorzien in de overkapping van het Centraalstation te Amsterdam 2°. Zoo jakan worden medegedeeld, wanneer het werk zal worden aangevangen en tegen welk tijdstip de voltooiing van den kap en de indienststelling van het station kan worden te gemoet gezien 3°. Zoo neen, zal er spoedig eene beslissing worden genomen In de toeliehting wees hij op bet gebeurde tijdens de April feesten ten bewijze van het onhoudbare van den toestand. Het nieuwe stationsgebouwdat 1 2,500,000 kost, staat renteloos. Acht jaar sukkelde men reeds met een houten loods en het werd dus tijd, dat er een einde kwam aan dien voor het ver keer en de veiligheid treurigen toestand De minister van waterstaat zag geen reden voor de hoog opgezette inleiding. Iedereen begreep het gewicht van de zaak en eene eenvoudige vraag aan den minister was alleszins gewettigd. Veor eenige dagen hfd bij een plan ontvangen betreffende de steunpunten van de overkapping en een ontwerp over de uitvoering van het werk. Alvorens hierover te beslissen wilde hij hooren de exploiteerende maatschappij. Hij had haar uitgenoodigd tot bespreking. Buitendien wachtte hij op de uitkomsten van het onderzoek van een tweede planeenige dagen geleden aangeboden en dat hem oppervlakkig voorkwam een alleszins ernstig onderzoek te rechtvaardigen. Eene be slissing kon dus spoedig verwacht worden. Bij de daarna gevolgde bespreking bleef de heer Cremer op spoed aan dringen terwijl de heer van K e r k w ij k opkwam tegen het aanhouden van het bureelpersoneel, waardoor de werken niet be spoedigd werden. Daarna volgde het voorstel der commissie omtrent de inlich tingen op het adres van den heer Salomon betreffende het beheer van het gesticht «de Kruisberg"om den minister van justitie dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen en deze aan te nemen voor kennisgeving. Zonder hoofdelijke stemming werd op voorstel van den heer Schimmelpenninck van Nijenbeek de beraadsla ging geschorst en den minister vanjustitie verzocht, de door hem deels onder geheimhouding staande de zitting overge legde stukken in handen eener commissie te stellen. Die stukken waren een proces-verbaal van verhoor van genoemden Salomon, door den voorzitter en den secretaris van het college van re genten opgemaakten een brief van den procureur-generaal mr. de Meijier te Arnhem. In dien brief werd o. a. gemeld dat, als er zich al eenige gevallen van onzedelijkheid hadden voorgedaan, hij toch overtuigd was, dat de bewering van den heer Salomon, dat de Kruisberg eene kweekschool van onzedelijkheid en ontucht is, overdreven is. Daarentegen was bij zijn onderzoek geblekendat de heer Salomon zeer lastig en ongelijk vau humeur wassteeds vloekte en geen blijk gaf van doorzicht. Bij het wetsontwerp tot onteigening van den spoorweg Crom- voirt's Hertogenbosch werd op het eenig artikel een amen dement voorgesteld door de heeren van Kerkwijkvan der Sleijden en van der Goes, om den aanleg te beperken tot den spoorweg Zwaluwe's Hertogenbosch, aansluitende aan de be staande lijn UtrechtBokstel. In verband met den gewijzigden toestand, die ontstaan zal door de Maasmondverlegging, zou het overig deel van het ontwerp belangrijke vereenvoudiging kunnen ondergaan, waartoe de regeering te zijner tijd de noodige voor stellen zou kunnen doen. Bij de toelichting van dit amendement bleek, dat voor het oogenblik twee miljoen uitgespaard zouden worden, terwijl na de Maasmondverlegging op eenvoudiger wijze de zaak kon geregeld worden. Dit door de heeren van der Schrieck, Vos deWael, van Baar, van den B o r c h en den minister van waterstaat bestreden amendement werd aangenomen met 38 tegen 22 stemmen, waarna het gewijzigde ontwerp aangenomen werd met 43 tegen 16 stemmen. Ten sldtte was aan de orde de overeenkomst met de firma Rothschild over de conversie. De commissie stelde voor den minister van financiën dank te zeggen voor de mede- deelingen. De heer Gildemeester verklaarde niet tot dankzegging te kunnen besluiten. Op de vraag der Kamer om inlichtingen ten vorigen jare, weigerde de m i n i s t e r overlegging der over eenkomst met Rothschild geslotenverklarendedat hij onder alle omstandigheden door die overeenkomst gebonden was. In de Eerste Kamer is later geblekendat bij slechts voor 100 miljoen gebonden wasbij daling der koersen beneden dat bedrag zou hij echter tot niets meer gebonden zijn geweest. Het geluk heeft den minister gedienddoch het had ook anders kunnen zijn. De minister van financiën verklaart gezegd te heb ben, dat Rothschild onder alle omstandigheden door de over eenkomst gebonden wasdoch hij heeft niet gezegdvoor het voile bedrag van 338 miljoen. De heer Gildemeester doet uitkomen, dat de minister in de Eerste Kamer anders gesproken heeft dan in de Tweede. Ware hij lid der Eerste Kamer geweest, hij zou nooit voor de conversiewet gestemd hebben. De minister van financiën ontkentdat hij heeft gezegddat het syndicaat aan zeker bedrag gebonden was. Hij heeft nooit bedoeld te zeggendat het syndicaat voor het volle bedrag gebonden was. Dergelijke misleiding zou beneden de waardigbeid der regeering zijn. Het voorstel der commissie wordt daarna aangenomen. De Kamer ging uiteen tot den 23alsdan is aan de orde hoofd stuk 8 der grondwet. Bij kon. besluit van den 6 (Staatsblad No. 86) ia met wijziging van een vroeger besluit bepaalddat bij den aanvang der 325 Staatsloterij bet nommer van het lot, op elk bewijs van 'fjj aandeel in een lot der staats loterij, zal worden gedrukt met eene roode kleur op azuré lijnenterwijl overigens het vroeger vastgesteld model van kracht blijft. De Algemeene Synodale commissie der ned. herv. kerk heeft deD 11 aan alle kerkeraden eene aanschrij ving verzonden, waarbij zij, in ervaring gekomen, dat in onderscheidene gemeenten allengs groepen zich vormen van lidmaten en leden der ned. herv. kerk die zich uitgeven soms met een kerkeraad aan het hoofd, voor gereformeerde (doleerende) gemeentenin ernstige overweging geeft, om de lidmaten in dat geval, wegens gebleken ontrouw aan vroeger gedane beloften ter zake van verstoring en rustvolgens het Reglement van Opzicht en Tucht te ontzetten van hun lidmaat schap en daarna zoodra die uitspraak kracht van gewijsde bekomen heeftaangaande hen en de overige leden volgens art. 3 Alg. Eegl. een wettig besluit te nemen dat zijdoor woord of daad getoond hebbende zich af te scheiden niet meer tot de Nederlandsehe Kerk behooren. Den 12 zijn te Wageningen de statuten vastge steld der Yereeniging voor oud-leerlingen der rijks landbouwschool. Het hoofddoel dezer vereeniging is 1°. de leden in staat te stellen, door bemiddeling van het bestuur, van elkander inlichtingen in te winnen en zoo voordeel te kannen doen met de ervaring in ver schillende deeleu des lands in den practischen landbouw opgedaan 2°. proefnemingen te bevorderen en vragen betreffende akkerbouw veehouderij zuivelbereiding en andere afdeelingen van het landbouwvak op te lossen zullende de leeraren der rijks landbouwschool uitge noodigd wordenraad en hulp te verleenen om de proeven op degelijke grondslagen nit te voeren; 3°. voor leerlingen die eene der afdeelingen van de rijks land bouwschool hebben doorloopen en lid wenschen te wor den des gevraagdbetrekkingen bij den landman op ie sporen of bij landbouwers geschikte plaatsing te zoeken ter voltooiing hunner practische vorming. De algemeene vergaderingen zullen zooveel mogelijk ge houden worden bij tentoonstellingen congressen enz. De eerste zal gehouden worden te Haarlem tijdens het aanstaande congres. Bij kon. besluit van den 14 is de majoor-intendant bij de mil. adm. van het leger in Nederl. India de heer H. J. K. van den Bu3sche benoemd tot lid der Algemeene Rekenkamer aldaar. Den 14 is aan den Zwaagdijk onder Hcogkarapel een kind van M, Keizer door een rijtuig overreden en aan de gevolgen overleden. De tooneelspeler Tourniaire is den 14 geheel hersteld in zijn gezin teruggekeerd. - Den 16 zijn van Leeuwarden 60 stuks best rund vee, allen ingeschreven in bet friesehe rundveestam boek of volbloed afstammelingen van ingeschreven vee, onder geleide van een boerenzoon, die reeds eenigen tijd in Noord-Amerika werkzaam geweest wasnaar Amerika verzonden. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 16 afge wezen het verzoek van de heeren Jos. de Kuyper en jhr. J. H, van Reigersberg Versluijs om gedeeltelijken rente-waarborg voor den aanleg van stoomtramwegen van Alkmaar naar Oosthaizen en van Purmerend naar Hoorn; vastgesteld bet kohier van den hoofdelijken om slag, dienst 1887, op /'22329.11%en dat van het straat-, brand- en lantaarngeld op 10646.10 en eene com missie benoemd naar aanleiding van een verzoek van 95 ingezetenenom de oprichting eener kamer van koophandel en fabrieken te bevorderen, om na te gaan, of zulk eene instelling al dan niet wenschelijk is. De minister van financiën heeft den 16 in de 2e Kamer medegedeelddat de ontworpen regeling betrekkelijk het pensioenfonds van burgerlijke ambte naren aan de verschillende hoofden van de departemen ten van algemeen bestuur ter kennisneming toege zonden was. Den 16 is te Amsterdam aanbesteed het veran deren en uitbreiden van den onderbouw met het maken en weder opruimen van eene hulpbaan met hulpbrug het opboogen en verbreeden van het spoor en het wijzi gen der spoorinrichtingen alsmede het plaatsen en leveren van een plaatijzeren bovenbouw alles met bij- behoorende werken voor eene spoorwegdraaibrug over de Schiedamsche Schie te Schiedam in 2 perceelen geraamd voor perc. 1 op f 90000, voor peic. 2 op 28000. Van 31 inschrijvers was laagste inschrijver voor beide perceelen de heer H, Wienhoven te Schiedam voor f 101.390. -De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft den 16 na uitvoerige bespreking van de beurs- plannen, waarbij vooral de heer de Krujff de handelingen van het gemeentebestuur teu nadeele van de ontwer pers en de bouwkundigen in het algemeen afkeurde zich vereenigd met de motie van den heer Vóute strekkendedat de gemeenteraad goedvindewegens het plaatselijk en geldelijk b.zwaar van het aanhangige beursplan, de bestaande beurs, behoudens noodzakelijke verbeteringen voorioopig te bestendigen. Uit het jaarverslag der stoomvaartmaatschappij Nederland blijktdat de reizen der schepen in 1886 een voordeelig saldo opleverden van f 424.888, terwijl verschillende baten en het saldo van 1885 25516 beliepen. Er bleet' 150.000 minder over van de vracht en reizigers dan in 1885 wat geheel te wijten is aan het zeer verminderd personenvervoer. Hoewel het goe derenvervoer meer bevredigende uitkomsten gaf zoo hadden de schepen toch nog geene volle ladingen op de uitreizen werd de ledige ruimte aangevuld met steen kolen voor eigen gebruik doch op de thuisreizen was het dikwijls zeer bezwarend. De assurantie eigen risico, die over 1885 ruim f 200.000 tot de winst-rekening bijdroeg leverde over 1886 geen bate opdaar de aanvaring der Prins Hendrik ter reede van Aden, die het verlies van dat stoomschip ten gevolge zal hebben, geene uitkeering van verdiende assurantie-premie toe liet. Op de stoomschepen is 310.517 en op de in richtingen aan de Handelskade 11170 afgeschreven. De winst- en verliesrekening sluit met een batig slot van 2845, zoodat geen dividend kan worden uitgekeerd. De reizen waren voorspoedig tot November, toen de aanvaring der Prins Hendrik plaats had. Blijkens onderzoek is het schip door het zwellen der lading zoodanig ontramponeerd dat het vermoedelijk moet verkocht worden. Aan assurantie tegen risico draagt de maatschappij 271.635, waarvan aan geboekte premie 194.212 afgaat, zoodat 77.423 uit het assurantie- reservefonds werd bijgepast. Dat fonds bedroeg op 31 Dec. j.l. 672.577 de gewone reserve 87.856. Het ondersteuningsfonds voor het personeel, waaruit 3868 is uitgekeerd, bedraagt f 46.405, De schepen staan te boek voor 5.867.400de magazijn-rekening voor 518694de steenkolen-rekening voor f 358550. Te Hoogvliet zijn 9 koeien aan loodvergiftiging gestorvende mest op het land waar zij graasden was afkomstig van de mestfaalt van een schilder. Op de door Ged. Staten van Eriesland vastgestelde lijst van hoogstaangeslagenen in 'a rijks directe belastin gen verkiesbaar tot leden der Eerste Kamerkomen 109 personen voor. De hoogste aanslag is die van den heer J. Bieruma Oosting te Oranjewoud, voor 8026.71$; de laagste die van den heer G. van Asperen te Warga, voor f 651.65$. De Westlandsche Stoomtramwegmaatschappij keert over 1886 4 pet. uit. Uit het verslag blijktdat de exploitatiekosten sedert de verbreking der overeenkomst met den Hollandschen spoorweg aanmerkelijk verminderd zijn in 1884 bedroegen die kosten f 33714,64 en in 1886 onder eigen beheer 24,844,64%. Te Valkenbnrg is n eene bestuursvergadering der vereeniging het Geuldal met algemeene stemmen beslotenin den zomer van 1889 den 50 gedenkdag te vieren van de vereeniging voor goed van Limburg met Nederland. E"- is eene commissie benoemd tot het beramen van een plan van feestviering. Uit het jaarverslag van het Nederlandseh Genoot schap tot zedelijke verbetering van gevangenen blijkt dat het ledental geklommen is van 2507 tot 2613, de pogingom vrijdom van briefport voor het genoot schap te verkrijgen, mislukt is, en in het geheel voor gevangenen en ontslagenen 12825 besteed werd. Met voldoening wordt gewezen op de zegepraal van het be ginsel door het genootschap steeds verdedigd en nu ia het nieuwe strafwetboek gehuldigd, dat de strafruimte eene gelegenheid moet aanbieden tot zedelijke beterschap en dat een strafvorm die deze belemmert of belet in zijn grond en wezen onzedelijk is. De algemeene vergadering beantwoordde met algemeene stemmen, uit gezonderd de afdeeling Alkmaarbevestigend de door het hoofdbestuur aan de orde gestelde vraag, of en in hoeverre het op den weg van het genootschap ligt, zijne zorg uit te strekken over voorwaardelijk in vrijheid ge- stelden, welke in art. 15 en volgende artikelen van het wetboek van strafrecht genoemd worden. Aan het be stuur werd overgelaten maatregelen te nemen tot her ziening van het reglement te dien opzichte. - De Rotterdamsche suikerraffinaderij keert over 1886 15% pet. uit, Zij verkocht 23 588.797 p. suiker. De Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen keert over 18 8 6 47/s pet. uit tegen 47/io pet. in 1885. - Het van gemeentewege ontworpen beursplan te Amsterdam alsmede de ontwerpen, bekend onder de motto's U en het Wapen van Amsterdam met het rondsehrift„In hoe signo floresco", zijn van den 16 kosteloos voor het publiek ten toon gesteld in de zal en van het voormalig Museum van der Hoop, ingang Slijkstraat. Het schriftelijk deel van het examen ter verkrij ging van de hoofdakte heeft in 1887 plaats op 21 en 22 Juni; de mondelinge examens vangen den II Juli aan te Breda Arnhem 's Gravenhage Amsterdam Leeuwarden en Zwolle. Voor Amsterdam zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, mr. J. Gardenier, schoolopziener in het district Amsterdam tot leden J. Schippers hoofd eener lagere school te 's Graven hage E. Terwey onderwijzer van de kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam S. C. Rademaker hoofd eener lagere school te RotterdamA. Op de Laakid. te NoordwijkA. L. Roest, id, te Am sterdam H. Bijlevelddirecteur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam; W. de Vletter hoofd eener lagere school te 's Graven hage J. Wuyater, id. te Leiden; H. Verhagen, id. te Amsterdam S. Posthumusid. te Gouda B. W. Wierink, onderwijzer aan de kweekschool voor onder wijzers te Amsterdam tot leden-plaatsvervangers E. van Everdingen, hoofd eene lagere school te Delft I. D. van Wijk id. te Leiden. Uit het technisch verslag der Holl. Spoorweg maatschappij over 1886 blijden o. a. de volgende bij zonderheden. Op den 81 December 1886 bestond het personeel van Directie „beweging en vervoer" uit 84 van stations- en treindienst uit 801van goederendienst nit 385 ambtenaren en beambten. Het getal ongevallen, door treinen aan personen ver oorzaakt, bepaalde zich tot twaalf, waarvan tien met doo- delijken afloop. Vervoerd werden 7.272.045 reizigersals le klasse 799,099, 2e klasse 1,753,529 en 3e klasse 4.739,417 tegen prijzen lager, dan voor enkele reis vastgesteld le klasse 360,227, 2e klasse 763,789 en 3e klasse 2.094.843samen 3.218,959 reizigers, dat is 73,593 meer dan in 1885. Het goederenvervoer bedroeg 1,242,006,680 P., als bagage 6.668,200 bestelgoederen 24 655,320 ijlgoede ren 19.222,450 en vrachtgoederena. stukgoederen 55,775,730, b. wagenladingsgoed 1,135,684.980 P. Het aantal vervoerde levende dieren rij- en voer tuigen en rollend spoorwegmateriëel bedroeg respective- lijk 192.043, 1300 en 85 stuks; het aantal overgebrachte berichten per telegraaf 72.341, tegenover 70,834 in 1885. De opbrengsten van het vervoer met inbegrip van ver schillende booten en telegraaf bedroegen f6.899.705.73%, zijnde eene gemiddelde opbrengst per dag van ƒ18.903.30. Daarvan bedroeg het reizigersvervoer f 4.116.756.77%, als le klasse 769.325.65%, 2e klasse 1,369.427.15%, 3e klasse f 1.968,003.96%. Het goederenvervoer f 2.180.700.87 en de opbrengst van den telegraaf f 11.947.05%. Op 31 December waren aanwezig 171 locomotieven voor hoofdlijnen en 144 tenders. Het aantal rijtuigen en wagens van verschillende klassen beliep 497, tegen 491 in 1885, en dat der bagagewagens enz. 1521, tegen 1486 in 1885. Te Texel is de onderlinge slachterij bij aandeelen van f 10 bj gebrek aan voldoenden steun weder op geheven. De maatschappij tot exploitatie van het Bible- Hotel keert 1886 f 35 per aandeel uit. De koninkljke Eabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam verdiende in 1886 aan werken en overeenkomsten f 181785 en aan diversen ƒ881; de rente-rekening herstellingen onderhoud algemeene kosten enz. beliepen f 181.106zoodat het verlies cijfer op 1 Januari van f 223.925 op 31 December tot f 222.364 teruggebracht was. In het verslag wordt met genoegen op dezen eersten stap op den goeden weg gewezen en de hoop genit, dat nu het keerpunt bereikt is. Door de vroeger opgedane ervaringen is de fabriek thans in staat gesteld, eene flinke opdracht voor suikermachinerieën in den vreemde te aanvaarden, welke tot het loopende boekjaar behoort. De fabriek begon het jaar 1886 met 920 werkliedenwelk aantal tot 960 steeg en daalde tot 650 in November, een cijferwaarbij de algemeene kostenaan de uitgebreide inrichtingen ver bonden niet meer gedekt werden. Aan materieel

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 6