KLARA MILITSJ. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. WOENSDAG 25 MEI. Laagte inschrijving voor de schutterij ter gemeente-secretarie op Donderdag 26 en Dinsdag 31 Mei 1887, 's morgens van 12 tot 2 uur. No. 61. Prijs der gewone Advertentiën CBkbselte- FBÜIX.I.BTON. Novelle van I. S. TOERGËNJEF. ALK1IAARSCHE COURAIVT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. lil U Iiüll IA V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbendendat bij de heden gehouden uitloting van aandeelen in de geldleening, ten laste dier gemeente aangegaan krachtens raadsbesluit van 29 J uli 1886 No. 2, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Noord- holland' bii besluit van 4 Augustus da. No. 13, uitgeloot zijn Ns 268 201 137 142 39 77 21626 155 207 168 23 189, 239 67 118 206, 190, 128 en 21, ieder groot duizend gulden, welke aandeelen met de onverschenen coupons ten kantore van den gemeente-ontvanger te Alkmaar of de kasvereeniging te Amsterdam ter betaling aangeboden kunnen worden op of na 1 October 1887na welken dag zij geene rente meer afwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 23 Mei 1887. Ue Secreians, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat G. BAKKER hun vergun ning gevraagd beeft tot bet voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan den Kennemer- straatwegwijk E No. 36, waarin tot heden sterke drank in het klein verkocht werd met vergunning door fl. HAARM.ANS. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAIJ^E PONT. 23 Mei 1887. De Secretaris, NUHOUT van deh VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat H. M. PLAS, ecktgenoote van C. J. GEELS, hun heden vergunning gevraagd beeft tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel in het Payglop, wijk A, No. 16, waarin tot heden met vergunning sterke drank in het klein verkocht is door A. C. GEELS. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Mei 1887. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Den 20 heeft de nieuwe afgevaardigd6 voor Ostende de Stuers in de Kamer eene interpellati0 gehouden over den stoomboofcdiensfc tusschen die stad en Dover. Hij las o. a. een artikel voor van een duitsch blad, waarin Belgie vermaand werd verbetering in den dienst te brengen als het niet wilde dat het vervoer tusschen Duitschland en Engeland naar Viissingen werd verlegd. In dat artikel werden de gebreken der stoombooten en de slechte staat der haven te Ostende gegispt, beweringen, die, wat de haven betreft, door iiimn iiiii i min i iii'i i 'ii' m n ii niiii i* -*■«mu»ai'u.-ÜBH1W.WH,, (Uit het Russisch.) 10) Van hars aankomst alhier af was zij in gedachten ver zonken, s mber. Ongetwijfeld is er in Moskou iete met. haar voorgevallenwat ik niet heb kunnen aan den weet komen Maar integendeel was zij op dien nood- lottigen dag als het ware zoo al niet opgeruimd dan toch kalmer dan gewoonlijk. Zelfs ik had niet het minste voorgevoel veegde Anna erbij met een droe- vigen glimlach alsof zij zich zelve een verwijt daarvan maakte. Ziet ge hernam «ij - het was Katja bij de geboorte als het ware beschoren dat zij ongelukkig zon worden. Van haar prille jeugd af leefde zij in die overtuiging. Plotseling kon haar iets invallen en dan zeide zij „Ik zal niet lang leven 1 Zij bad voorgevoelens. Stel u voordat zij al vroeg soms in den slaap maar soms ook zvooruit zag wat er met haar ge beuren zou „Kan ik niet leven zooals ik wildan behoef ik ook niet te leven"was eveneens haar stopwoord. „Ons leven is toch in onze hand 1" En zij heeft dat bewezen 1" Anna bedekte het gelaat met de handen en zweeg. Anna Semjónowna begon Aratof na een poos gij hebt misschien gehoordwaaraan de couranten het toeschreven dat Aan eene ongelukkige liefde viel Anna in de rede, op eenmaal de handen van het gölaat weg nemende. Dat is lasterlasterverdichtsel Mijne onbereikbare ongenaakbare Katja Katja I en een ongelukkige en een teleurgestelde liefde En hem nadrukkelijk voor laster verklaard werden. Da} de booten te kleine stoomketels en onvoldoende machines hadden erkende hij en de uren van vertrek en aan komst waren geregeld op eene wijze alsof men met wind en getij niets te maken had. Dit was de groote fout, waaraan de vertragingen, waarover men in Duitsch land klaagde voornamelijk te wijten waren. Hij drong op eene volkomen hervorming der dienstregeling aan. De minister Vanden peereboom antwoordde, dat ia de aanmerkingen zoowel van buitenlandsche als van belgische bladen veel overdrevens was. Hij achtte het onvaderlandlievend zoo te klagen. Dat er vertragingen hadden plaats gehadontkende hij nietmaar zeer dikwijls waren die het gevolg van vertragingen op de engelsehe spoorweglijnen. Bij het internationale verkeer waren die niet te vermijden en zij kwamen in alle landen voor. De regeering had de nieuwe booten in Belgie zelf, bij de Maatschappij „Cockerill", besteldgelijk veeitig jaar lang tot algemeene tevredenheid geschied was. Krachtige pogingen zouden gedaan worden om den doorvoer naar Engeland voor Belgie zooveel mogelijk te behouden. Nieuwe schepen, die 20 knoopen aflegden, zouden worden besteld en „weelde-treinen" van 80 mijlen in het uurwaarvoor reeds prachtige wagens gemaakt werden. De haven zou worden verbeterd, zoodat zij aan alle eischen voldeed. Zijne verklaringen werden levendig toegejuicht. De heer Neujean erkende, dat genoemde maatschappij bij de nieuwe booten misrekeningen had gemaakt en be toogde, dat de beste scheepsbouwmeesters daaraan bloot stonden. Zij was, zonder eenige bestelling ontvangen te hebben reeds bezig aan eene pakketbootwelke allen overtreffen zou. Den 22 des voormiddags te 9 uur is in het Hotel du Commercé te Lalouvière eene dynamietpatroon welke aan de buitenzijde tegen een venster geplaatst was, waartegen eenige oific'ereu leunden, ontploft. Het venster vloog in splinters en de uniform van een lui tenant-kolonel van het 7 linieregiment werd in flarden gescheurd. Niemand werd gewond. Die patroon was daar geplaatst door lieden die op eene kar zaten en zich onmiddellijk na de ontploffing zoo snel mogelijk uit de voeten maakten. De officier van justitie uit Bergen vertrok daarheen. Den 23 brak eene algeheele werkstaking in de Bo- riuage uit. 13000 man staakten het werk. Overigens gebeurde er niets bijzonders. Ook te Seraing en om streken in het bekken van Luik begonnen den 23 de werkstakingen. DUITSCHLAND. De bondsraad kenrde den 20 het wetsontwerp op de suikerbelasting goed. Een wetsontwerp is ingediend betreffende de herbe noeming en bezoldiging van burgemeesters en adjuncten in Elzas-Lotharingen. Daarbij wordt de bepaling inge trokken, volgens welke de burgemeesters enz. uit de raads leden gekozen moeten worden, evenals die, volgens welke zij vóór hunne benoeming op de kiezerslijsten of op de rol der vier directe belastingen moeten ingeschreven ik zou daar niet van geweten hebben Op haar op haar werd iedereen verliefd maar zijEn op wien zou zij hier verliefd geweest zijn? Wie nit al die lieden, wie was haar waard? Wie was tot dat ideaal van braafheid, rechtvaardigheid, reinheid, vooral reinheid gestegendat hij bij al hare gebreken haar in ernst zou hebben voor den geest gezweefd Haar teleur stellen baar De stem begaf Anna. Haar vingers trilden lichtelijk. Plotseling bloosde zij zij bloosde en was ontevreden met zichzelve en op dat oogenblik en slechts, voor een oogenblik geleek zij op Iftre zuster. Aratof begon zich te verontschuldigen. Hoor eens viel Anna weder in ik sta er op dat gij ook zelf niet gelooft aan dien laster en dezen tegengaat, indien dit mogelijk is! Wel, gij wilt een artikel over haar schrijven weina daar hebt ge een goede gelegenheidhare nagedachtenis te verdedigen Daarom spreek ik ook zoo openhartig met n. Hoor eens van Klara is een dagboek overgebleven Aratof voer een rilling door de leden. Een dag boek fluisterde hij. Jaeen dagboekdat wil zeggen in het ge heel eenige bladzijdjes. Kdtja hield niet van schrijven in een geheele maand schreef zij dikwijls niets op en hare brieven waren zoo kortMaar zij was altijd, altijd waarheidlievendzij loog nooit Met haar ei genliefde en liegen Ik zal u dat dagboek laten zien. Oij zult zelf zien of er iets in staat dat in het geringste zinspeelt op de een of andere ongelukkige liefde Anna kreeg sohielijk nit een iade van de tafel oen dun cahiervan tien bladzijden niet meeren reikte het aan Aratof over. Deze greep het gretig aan herkende de onregelmatige en onleesbare hand, de hand van dat ongeteekende briefjesloeg het op goed geluk open en stuitte dadelijk op de volgende regels „Moskou, Dinsdag... Juni. Gezongen en voorge dragen op eene litteraire matinée. Vandaag voor mij een dag van beteekenis. Hij moet over mijn lot beslisten. zijn. Voorts kan het ministerie burgemeesters- en ad- junctsplaatsen met bezoldiging en representatiekosten instellenwaarvan de districts-president het bedrag bepaalt. B ij k s d a g. Den 18 is bij de behandeling van de vraag, of het slachten naar de israëlitische voorschriften onder de termen van dierenkwelling vielhet anti* semitisehe lid dr. Böckel, met zooveel kracht door den voorzitter tot de orde geroepen, dat zijne schel sprong. Bij de tweede behandeling van het wetsontwerp be treffende de vervaardiging en den verkoop van kunst boter is het woord kunstboter vervangen door het woord „m a r g a r i n e." ENGELAND, Volgens een verslag van het ministerie van binnenl. zaken zijn in 1886 te Londen 40 perso nen gestorvenvan welke de lijkschouwer verklaarde dat hun dood óf het onmiddelijk gevolg van ontbering en honger was óf daardoor verhaast was. Zes hunner, waaronder een kind van 9 jaar en eene vrouw wier naam nooit bekend is geworden kwamen van honger en koude om, kort nadat hun de toegang tot het werk huis geweigerd was. Hoo gerhuis. Minister Salisbury verklaarde den 20, dat de onderhandelingen over de afghaansche grens regeling niet afgebroken waren, zooals beriebt was. Evenmin waren de engelscbe commissarissen terug ge roepen. Voor zoover in zulke zaken eene gissing moge lijk waszouden de onderhandelingen eer van langen, dan van korten duur zijn. De minister van buitenl. zaken verklaarde den 23 niet in staat te zijn omtrent de met de Porte aange gane overeenkomst betreffende Egypte zoovele bijzon derheden mede te deelee, als wenschelijk kon worden geachtdaar die overeenkomst eerst laat in den afge- loopen nacht geteekend was. Een groot deel der ver schillen was uit den weg geruimdmaar hoever de overeenkomst gingwas nog onmogelijk te zeggen daar het ontvangen telegram onduidelijk was. De onderhandelingen werden onder gunstige omstandig heden voortgezet. Na de Pinkster-vacantie hoopte hij verdere inlichtingen te kunnen geven. Bij derde lezing werd het wetsontwerp op het kleine grondbezit in Schotland goedgekeurd. Lagerh uis. Eene poging van den heer Labou- ckère, om de behandeling der iersche dwangwet te doen staken door eene interpellatie over Zoeloeland, mislukte, daar met 280 tegen 142 stemmen uitgemaakt werd dat de door de regeering verstrekte inlichtingen, waarbij o. a. verklaard was dat Zoeloeland voorloopig niet bij Natal ingelijfd, maar als eene afzonderlijke kroonkolonie bestuurd zou worden voldoende waren. Daarna werd met 263 tegen 180 stemmen verworpen het amendement van den heer Russell op art. 2 der iersche dwangwet, strekkende om de vereenigingen van pachters tegen betaling der pacht aan de toepassing der wet te ont trekken. Vervolgens werd de beraadslaging verdaagd. Bij derde lezing werden aangenomen het voorstelwaarbij Ik heb weder gezien Daar volgden eenige zorg vuldig doorgehaalde regels. En daarop„Neen neen neen Ik moet weder als van ouds indien slechts Aratof liet de hand zinkenwaarin hij het cahier hield en liet zachtjes het hoofd op ds borst zakken. Lees 1 riep Anna. Waarom leest gij niet? Lees het van het begin af door Dat dunrt niet langer dan 5 minuten, ofschoon dat dagboekje over twee jaren loopt. In Kazanj heeft zij niets meer opgeschreven. Aratof stond langzaam van zijn stoel op en viel zoo voor Anna op de knieën. Deze was geheel versteend van ontsteltenis en schrik. Geef... geef mij dat boekje hernam Aratof, terwijl zjjne stem stokte en strekte beide banden naar Anna uit. Geef mij daten het portret, gij hebt zeker wel een andermaar het boekje zal ik u teruggeven Ik heb het noodigik heb In zijne bede, in zijne verwrongen gelaatstrekken lag een vertwijfelingdie aan toorn of aan innig lijden deed denken En hij leed ook inderdaad. Hij kon als het ware zelf niet vooruitzien dat zich zulk een ellende over zijn hoofd zou uitstorten en hij smeekte hartstochtelijk om ontferming, om redding... Geef mij het herhaalde hij. Waart gij danwaart gij verliefd op mijn zuster sprak eindelijk Anna. Aratof bleef in zijn geknielde houding. Ik heb haar in het geheel tweemaal gezien geloof mijen indien ik niet gedreven werd door beweegredenen welke ik zelf noch begrijpen, noch goed verkeren kan indien zich niet een zekere macht sterker dan ik van mij had meester gemaaktzou ik u niet hebben verzochtzou ik u niet hebben verzochtzou ik niet hierheen gekomen zijn. Ik heb het noodig... ik moet... gij hebt immers zelf gezegd, dat ik haar nagedachtenis van blaam zuiveren moet En waart gij niet verliefd op mijne zuster? vrceg Anna andermaal.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1