KLARA MIL ITS J. No. 62. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. VRIJ DAG 27 M E I. Prijs der gewone Advertentiën STEDELIJK MUSEUM JBuitswlawb. PBDI1.LBTOIV. Novelle van I. S. TOERGÊNJEF. Ëinncnlaud. ALKNAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. nil SS sit ia yA Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM<>. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbendendat bij de heden gehouden uitloting van aandeelen in de geldleeningten laste dier gemeente aangegaan krachtens raadsbesluit van 29 Juli 1886 No. 2goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Noord holland bij besluit van 4 Augustus d.a. No. 13, uitgeloot zijn Ns. 268 201 137 142 39 7724626 155 207 168 23 189, 239 67 118, 206, 190, 128 en 21, ieder groot duizend gulden, welke aandeelen met de onverschenen coupons ten kantore van den gemeente-ontvanger te Alkmaar of de kasvereeniging te Amsterdam ter betaling aangeboden kunnen worden op of na 1 October 1887, na welken dag zij geene rente meer afwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 23 Mei 1887. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN- KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier voor de belasting op het Personeel No. 7 en het suppletoir kohier van het Patentrecht, beide over het 4e kwartaal, van het dienstjaar 1886/87, op 18 en 23 Mei 1887 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordhol- land executoir verklaardheden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. AlkmaarHet Hoofd van het Bestuur voorni., 26 Mei 1887. A. MACLAINE PONT. te ALKMAAR. Het Museum is, nu de herstellingen afgeloopen zijn, weder tegen betaling van f 0,25 per persoon te bezichtigen op MAANDAG en VRIJDAG van iedere week van des namiddags 1 tot 3 uur. Bezichtiging tegen 10 cents per persoon ZONDAG 12 Juni, van 1 tot 3 uren 's namiddags. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG 5 Juni, waar voor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie van toezicht op DONDERDAG 2 Juni, 's namiddags 2 uur, op het stadhuis. Aan kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangs kaarten afgegeven. XIV. Platonila Iw&nowna was onuitsprekelijk blijde over de terugkomst van haar neef. Wat dacht zij al niet in zijne afwezigheid „Minstens naar Siberië 1" prevelde zijterwijl zij onbeweeglijk in haar kamer zat „minstens voor een jaarDaarbij maakte de keukenmeid haar bang door haar de meest geloofwaardige berichten mede te deelen over de verdwijning van dezen en genen jongen man uit de buurt. De volkomen onschuld van en het volle vertrouwen op Jasja stelden de oude vronw geenszins gerust. „Daarom korte wetten 1 hij houdt zich bezig met photographie dat is genoegPak hem in En ziedaar keerde haar Jdsjenko geheel ongedeerd terug! Wel is waar merkte zij opdat hij als het ware afgevallen was en een ingevallen gezicht had gekregen - een begrijpelijke zaak zoo zonder toezichtmaar zij durfde hem niet ondervragen over zijn reis. Onder het eten vroeg zijEn is Kazanj een mooie stad Ja ant woordde Aratof. Daar wonen zeker altemaal Ta taren Geen enkele Tataar woont er. En dragen ze daar niet van die slaaprokken Neen. Daarmee was het gesprek afgeloopen. Maar zoodra Ardtof in zijn kabinet gekomen was gevoelde hij cp eenmaal dat hem ietsals 't ware geheel omspande, dat hij zich weder bevond in de macht, werkeljjk in de macht van een ander leven, een ander wezen. Wel had hij tot Anna gezegd in BELGIE. Den 24 breidde de werkstaking zich tot ettelijke andere kolenmijnen uit. Benden van 300 a 400 werkstakers zwierven rond in verschillende gemeen ten met de roode vlag voorop doch werden door de gendarmes uiteengedreven. De burgerwacht te Charleroi bleef voortdurend onder de wapenen. (Uit het Russisch.) 11) De Senaat heeft met 36 tegen 17 stemmen en 5 on.thoudingen verworpen eene motie van den heer An- d rimont-, burgemeester van Luik om de behandeling v an het wetsontwerp betreffende de invoerrechten op vee en vleesch te verdagen o.a. met het oog op de tegenwoordige gisting in Henegouwen, naar zijne meening ook voor een deel door dit wetsontwerp veroorzaakt. De regeering ontkende zulks ten sterkste. De bewe ging in die provincie was alleen het werk van eenige stokebranden van de anarchisten die de eenvoudige lieden ophitsten met het doel om de algemeene rust te storen - an de werking der grondwettelijke instellingen te belemmeren. Esne bewering van het tegendeel stond geiyk met het aanzetten van boose hartstochten en het nog meer prikkelen van de gemoederen. De beraad slaging over hst wetsontwerp ving daarop dadelijk aaD. DUITSCHLAND. In de laatste dagen liepen on gunstige berichten over den gezondheidstoestand van den Kroonprins. Uit een onderzoek ingesteld door berlijnsche hoogleeraren, den lijfarts van den Kroonprins en den engelschen keeldokter Mackenzie is gebleken dat 'hij leed aan eene ontsteking der stembanden die van geen gevaarlijken aard was en geene operatie noodig maakte. R ij k s d a g. Het ontwerp betreffende de suikerbe- lastiag is naar eene commissieverzonden. Na het afdoen van eenige wetsontwerpen van minder belangging de vergadering tot den 7 Juni uiteen. ENGELAND. Dezer dagen is te Londen de heer Perrins hoofd der firma Lea en Perrins welke zich hoofdzakelijk bezig houdt met het maken van NV orcester- saus, die bij vleesch gebruikt wordt, overleden, na latende een vermogen van ongeveer f 8.000.000. Lagerhuis. De heer Howell op wiens voorstel indertijd eene commissie benoemd was om de be schuldigingen omtrent verkeerde praktijken, tegen den gemeenteraad van de City te Londen ingebrachtte onderzoeken kondigde den 28 aan dat hij de aan dacht 9p het rapport dier commissie zou vestigen en voorstellende handelingen van dat bestuur te gip- jpen. Die commisaie is namelijk tot de slotsom ge komen dat er zeer zeker door dien gemeenteraad in de jaren 1882 1886 gedurig gelden uit de gemeente kas zijn gebruikt om agenten te betalen, bijeenkomsten te doen houden en artikelen te doen schrijven, waarvan het doe! wasin verzet te komen tegen de toen aan hangige -wet tot hervorming van het gemeentebestuur van Londen. In het midden latende, of het gemeente bestuur gerechtigd was, die gelden aldus te gebruiken, zoo verklaarde zij toch, dat er een onbetamelijk gebruik van die gelden gemaakt was. Zij heeft de beschuldiging over het geheel als bewezen aangenomen. De heer Bradlaugh verklaarde dat hij eene motie sou indienen dat zekere beambten bij het gemeente bestuur van Londen zich aan schending der voorrechten van het Parlement hadden schuldig gemaakt. dat oogenblik dat hij met plotselinge verbijstering ge slagen was dat hij op Klara verliefd was maar dat woord scheen hemzelven nu onoverdacht en overhaast toe. Neen, hij was niet verliefd, en hoe zou hij ook verliefd wezen op een doodedie zelfs bij zijn leven hem niet behaagd had die hij bijna vergeten had Neenmaar hij was in de machtin de macht van haarhij behoorde zichzelven niet meer toe. Hij was bezeten. Bezeten in die mate dat hij niet eens beproefde zich los te rui ken noch uit de bespotting zijner eigen dwaasheidnoch uit het ontwaken bij hem zoo al niet van de overtuiging, dan toch van de hoop dat dit alles voorbij wasdat dit enkel zenuwen waren en anders niets geen gevonden bewijzen I „Ontmoet ik hem, dan neem ik hem" die woorden van Klaradoor Anna weergegevenschoten hem weder in hij was toch wel bezeten. Maar is zijwerkelijk dood Jabaar lichaam is dood maar de ziel P is zij dan niet onsterfelijk heeft zjj dan aardsche zintuigen noodigom bare macht aan te kondigen P Het magnetisme heeft ons wel den invloed van levende mensohelijke zielen op een andere levende menschelijke ziel bewezen... Waarom zou die invloed zich niet voortzetten na den dood wanneer de ziel blijft leven Maar met welk doel Wat kan daaruit voortkomen Maar begrijpen wij heelemaal wel hoedanig het doe) is van alles wat rond om ons plaats heeft. Deze gedachten namen Arétof zoozeer in beslagdat hij eensklaps onder de thee aan Platósja vroeg of zij geloofde aan de onsterfelijkheid der ziel Deze begreep eerst niet, wat hij daar gevraagd had maar daarna bekruiste zij zich en antwoorddehoe zou de zielhoe zou zij niet onsterlelijk zijn Maar als dat zoo iskan zij dan werken na den dood P vroeg Aratof' weder. De oude vrouw antwoordde van ja, dat wii zeggen dat zij voor ons kon bidden; en dat welwanneer alle onreinheid voorbij was in de verwachting van het Verschrikkelijke Gerecht. Maar de eerste 40 dagen vertoefde zij omtrent op dezelfde plaats waar de dood haar getroffen had. De beraadslaging over paragraaf 2 der iersche dwang- wetwelke daarna aanvingduurde tot den 24 des morgens 5 uur. Toen werd zij met groote meerderheid aangenomen, nadat de regeering toegestemd bad in uit stel der behandeling van paragraaf 5, totdat eerst het rapport der commissie besproken zou zijn. Den 24 is het Huis tot den 6 Juni uiteengegaan. ERANKRIJK. Bij de verkiezing van een lid der Kamer in het departement der Seine op den 22 is met 220.082 van de 296.203 uitgebrachte stemmen gekozen de heer Mesureur gewezen voorzitter en thans nog lid van den gemeenteraad te Parijsradicaalde aanhan gers van generaal Boulanger hadden van deze gelegen heid gebruik gemaakt, om hem bij wijze van manifestatie te stemmen, al was hij als generaal in werkelijken dienst niet verkiesbaar. Hij verkreeg 38457 stemmen. In de Opéra Comique te Parijs ontstond in den avond van den 25 tijdens de opvoering van het eerste bedrijf van Mignon brand op het achtertooneel in een kruis balk. Het vuur verbreidde zich met groote snelheid. De toeschouwers, die beneden zaten, konden zich redden, doch de hooger geplaatsten liepen groot gevaar, vooral doordat de gaskraan uitgedraaid werd voordat de schouwburg geheel ontruimd was. Vele personen wierpen zich van de balkons en uit de vensters naar beneden. Eene dame bleef 5 minuten op het dak van den schouwburg te midden van de vlammen. Er waren des nachts te half twee reeds 14 dooden en HO ge wonden. Het gebouw was slecht ingericht en nog kort geleden was daarover in de Kamer gesproken. De veiling der kroondiamanten is afgeloopen. De opbrengst is fr. 7,207,259, dus ruim f 3,500,000. De heer de Freycinet, op nieuw belast met de samen stelling van een nieuw ministerie heeft nogmaals g°weigerd zich daarmede te belasten, omdat president Grévy hem niet wilde beloven, da Kamer te ontbinden, voor het geval hij ia de minderheid mocht blijven. Volgens sommigen wilde president Grévy een anderen minister van oorlog hebben dan generaal Boulanger en is deze minister eigenlijk het groote struikelblok. Daarop heeft president Grévy den heer Floquet, voorzitter der Kamer, ontboden en een beroep op zijne vaderlandsliefde gedaan, om een ministerie samen te stellennu alle pogingen mislukt waren, Ploquet verzocht 24 uren bedenktijd. OOSTENRIJKHONGARIJE. In het hongaarsche Huis van afgevaardigden heeft minister Tisza op eene daartoe gedane vraag verklaarddat de hongaarsche regeering wegons de kosten en het steeds afnemend belang van tentoonstellingen niet officieel zou deel nemen aan de tentoonstelling te Parijs in 1889. STATEN-GEN BR A AL. Eerste Kamer. Den 23 nam het nieuw benoemde lid de heer jhr. mr. J. Roëll zitting. De eerste 40 dagen Ja; maar dan is alle onreinheid voorbij. Arétof verwonderde zich over de kundigheden van zijn tante en ging naar zijn kamer. En wederom gevoelde hij datzelfdediezelfde macht die hem be- heerschte. Die macht openbaarde zich ook daarin dat hem onophoudelijk het beeld van Klara voor den geest kwamtot in de kleinste bijzonderheden bijzon derheden zooals hij ze bij haar leven als het ware niet opgemerkt had hij zag zag haar vingers haar nagels de laagjes haar op de wangen onder de slapen, een klein moedervlekje onder het linkeroog; hij zag de bewegingen van haar lippen van de neusvleugels de wenkbrauwen en wat voor gang zij had en hoe zij bet hoofd een weinig naar de rechter zijde hield alles zag hijHij schiep geen behagen in dit alles hij kon alleen niet nalaten er aan te denken en het voor zich te zien. Den eersten nacht na zijne terug komst echter droomde hij niet hij was zeer ver moeid en sliep zoo vast als een doode. Maar zoodra hij ontwaakt was, kwam zij opnieuw zijn kamer binnen en bleef daar ook zooprecies alsof zij door haar vrij- willigen dood zich dat recht gekocht had, zonder hem te vragen en zonder zijn toestemming te behoeven. Hij nam haar photografisch portrethij deed het meer uitkomen en vergrootte het. Vervolgens bedacht hij het in de stereoskoop te passen. Hij had er veel moeite made maar eindelijk gelukte het hem. Hij huiverde toen bij haar gestalte, die gelijkenis met de lichamelijke werkelijkheid verkreegdoor het glaasje heen zag. Maar hare gestalte was grauw, als bestoven en daarbij de oogen de oogen zagen altijd ter zijde altijd alsof zij zich afwendden. Hij stond lang, lang er op te staren alsof hij verwachtte dat zij zich op een- maal naar zijn kant zouden richten hij knipte zelfs opzettelijk met de oogleden maar de oogen bleven onbeweeglijken de geheele gestalte verkreeg het uit zicht van een soort pop. Hij ging wegwierp zich in een leuningstoelhaalde het nitgeseheurde blaadje van haar dagboekje te voorschijnmet de onderstreepte

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1