Den 25 werd het onteigeningsontwerp voor de sluiswerken te IJmuiden aangenomen met 30 tegen 2 stemmen van de heeren Breuning en van Roijen. Tweede Kamer. Den 24 werd de beraadslaging voortgezet over de voorstellen tot het in overweging nemen van veranderingen in het VIII hoofdstuk der grondwet (defensie)en wel over punt a van 3bepalende „Tot bescherming der belangen van den staat is er eene zee- en landmacht, bestaande uit vrijwillig dienenden en uit dienstplichtigen. De wet regelt den verplichten krijgsdienst. Zij regelt ook de verplichtingendie aan hendie niet tot de zee- of landmacht behooren, ten aanzien van 's lands verde diging opgelegd kunnen worden." met de daarop voorgestelde amendementenvan den heer Viruly Verbrugge, om de verplichting tot wettelijke orga nisatie der strijdkrachten in de grondwet voor te schrijven, en van den heer Eabius, om het maximum van den oefeningstijd daarin vast te stellen. De heer Schepel diende het volgende amendement in De wet stelt voor den vrijwilligen dienst zulke voorwaarden, bepalingen en voordeelen vast als noodig zijn om eene krijgs macht, samengesteld uit aangeworven vrijwilligers, te houden op de sterkte, die in gewone omstandigheden voor de bescher ming van 's rijks belangen vereischt wordt. Bij gebrek aan de daarvoor noodige vrijwilligers wordt die macht aangevuld door dienstplichtigen. De verplichte krijgsdienst wordt geregeld bij de wet. De wet zorgt tevensdat van hen die niet tot die krijgs macht mochten behooren, zoovelen worden geoefend als in buitengewone omstandigheden voor de bescherming van 's rijks belangen noodig worden geacht. Bij de beraadslaging over dit door den minister van oorlog bestreden amendement verklaarde o. a. de heer van Baar, de strekking daarvan toe te juichen, omdat het o. m. de aan werving van vrijwilligers wilde bevorderen. Hij achtte de aan neming echter niet wenschelijk, want reeds nu had de regeering de middelen om de werving van vrijwilligers zoo ruim mogelijk te maken. Welke was evenwel de grootste drijfkracht voor het aanwerven van vrijwilligers Verbetering van den moreelen toestand van het leger, van het godsdienstig en zedelijk gehalte er van. Zoolang in de kazernes werd gevloekt, ja, het vloeken een mode-artikel voor den soldaat waszoolang superieuren dikwijls de hooge superieuren, daarin voorgingen, zou geen vol doend aantal vrijwilligers verkregen worden. Eerst wanneer de ouders hunne kinderen gerust konden laten uitrukken, zouden vrijwilligers zich aanmelden. De heer Ito oseboom kwam op tegen het door den heer van Baar gesprokene. Hij ontkende, dat de jongelingen als en gelen naar het leger gaan en als duivelen terugkeeren. Er mogen er enkelen onder zijn, die uit den band springen, velen keeren terug gewend aan orde en tueht. Voorts bestreed hij het amendement. Het verwonderde hem, dat er in 1887 nog één afgevaardigde was, die tot het stelsel der huurlingen wilde terugkeeren; een stelsel, dat nergens meer werd gehuldigd. In Engelandzooals de heer Schepel aanvoerdebehield men het stelseldoch gevoelde men er maar al te dikwijls de na- deelige gevolgen van. De heer Schepel las in het regeerings- artikel, dat ons leger ook bestemd kon worden voor den dienst in de koloniën. Hij kon er dit niet in lezen. Voorts meende hij, dat de eerste alinea van het amendement Schepel de beide alinea's overbodig maakte. Door het amendement Eabius werd naar zijn oordeel niets bepaald. De heer van der Schrieck kwam als oudste officier ten regels en dacht„Men zegt immersdat verliefden de regels kussen die door de geliefde hand geschreven is maar ik heb geen verlangen om dat te doen en de hand schijnt mij zelfs leelijk toe. Maar op dezen blad zijde is mijn v o n n i s." Daar kwam hem de be lofte in het hoofd die hij aan Anna gedaan had be treffende het artikel. Hij ging aan de tafel zitten en zette zich aan het schrijven ervan maar alles wat er uit de pen vloeide was zoo onwaar zoo rhetorisch vooral zoo onwaar hij geloofde eigenlijk niet aan hetgeen hy schreef, noch aan zijn eigen aandoeningen en diezelfde Klara scheen hem onbekend, onbegrijpelijk toeZij beviel hem niet. „Neen dacht hij zijn pen wegwerpende„öf het schrijven is ia het geheel geen zaak voor mij, öf ik moet nog wat wachtenHij begon zich zijn bezoek bij de Milowidofs voor den geest te halen en het geheele verhaal van Annadie goedezeldzame Anna Het door haar gebezigde woord: „Onbereikbaar!" sloeg hem plotseling ter neder. Het was alsof hem een licht ontstoken werd. Ja zeide hij luid zij is onbereikbaar ik ben ook onbe reikbaar Dat heeft haar die macht gegeven Op nieuw overvielen hem beschouwingen over de on sterfelijkheid der zielover het leven aan gene zijde van 't graf. Is er dan niet gezegd in den Bijbel „Doodwaar is uw prikkel". Eu bij Schiller„Ook de dooden zullen leven Of ook noggeloof ik bij Mitskewitsj „Ik ze', „«minnen tot aan het einde der tijden en in het einde der tijden En een engelsch schrijver had gezegd „Liefde is sterker dan de dood De bijbelsche uitspraak in het bijzonder deed hare uitwerking op Aratof. Hij wilde de plaats opzoeken waar die woorden stonden Hij had geen bijbelhij ging er een vragen aan Piatósja. Deze verbaasde zichevenwel kreeg zij een oudheel oud boek in een kromgetrokken lederen band te voorschijn met koperen slotengeheel met was bedroppeld en stelde hem Aratof ter hand. Hij droeg hem naar zijn kamer maar hij zocht lang zonder die uitspraak te vinden daarbij eohter stiet hij op een andere „Niemant en heeft meerder liefde als deae, dat yemant sijn leven zette voor sijne vrienden"(Ev. v. Johan nes XV 13). Hij dacht: „Zoo is het niet. Er had moeten staan: Niemant en heeft meerder macht Maar indien zij eens haar leven in het geheel niet voor mij gezet had? Wanneer zij slechts daarom er een einde aan gemaakt had omdat het leven haar tot last was? Wanneer zij ten slotte eens in het geheel niet om een liefdesverklaring op de bijeenkomst ware verschenen Maar op dat oogenblik rees Klara voor hem op vóór de scheiding op den boulevard Hij bracht zich de smartelijke uitdrukking op haar gelaat voor den geest en die tranen en die woorden- Ach, gij hebt niets begrepen Neen hij kon er niets van begrijpen, waarom en voor wien zij haar leven gezet had Zoo verliep de geheele dag tot aan den nacht. Wordt vervolgd. sterkste tegen de blaam op, door den heer van Baar op het leger geworpen. Hij had geoordeeld als een blinde over de kleuren (toejuichingen). Er zijn kazernes, waar nooit gevloekt wordt, waar dit ten strengste wordt tegengegaan. Dat sommige jongelui zich aan uitspattingen overgeven, was niette voorkomen, dat gebeurt ook aan de hoogescbolen en andere inrichtingen. De militaire school was eene leerschool, die de jonge mannen gewende aan orde en tucht. Den heer van Baar deed het leed, het misnoegen van zijn vriend van der Schrieck te hebben opgewektdoch hij bleef bij zijn beweren, dat de moreele toestand van het leger oorzaak wasdat zieti geene vrijwilligers aanmeldden. Nadat de amendementen nader besproken waren, werd 1°. amendement Schepel verworpen met 60 tegen 15 stemmen 2°. Yiruly 54 22 3°. Eabius 61 15 a Het regeeringsvoorstel werd aangenomen met 48 tegen 24 st. De paragrafen 4 en 5 werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Paragraaf 6 stelde voor, de art. 184, 185 en 186 der grond wet te vervangen door de volgende artikelen a. "De dienstplichtigen ter zee zijn bestemd om te dienen in en buiten Europa. Aan den dienst, door hen in de koloniën en bezittingen in andere werelddeelen te vervullenworden door de wet voordeelen verbonden. b. "De dienstplichtigen te land mogen niet dan krachtens eene wet buiten Europa worden gezonden. De wet bepaalt de voordeelenhun wegens die uitzending toe te kennen. c. "Wanneer in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden de dienstplichtigen die niet in werkelijkeu dienst zijn, door den Koning geheel of ten deele buitengewoon onder de wapenen worden geroepenwordt on verwijld een voorstel van wet aan de Staten-Cieneraal gedaan om het onder de wapenen blijven der dienstplichtigen zooveel noodig te bepalen." De commissie van rapporteurs stelde als amendement voor om art. b. van 6 te lezen "De dienstplichtigen te land mogen niet dan met hunne toestemming naar de koloniën en bezittingen van het Bijk in andere werelddeelen worden gezonden." De heer Re ut her stelde voor, art. 184, 185 en 186 te vervangen door één artikel, luidendeBe dienstplichtigen mogen niet dan met hunne toestemming naar de koloniën van het Rijk in andere werelddeelen worden gezonden. De minister van binnen 1. zaken verklaarde het amendement Reuther onaannemelijkdat verworpen werd met 54 tegen 24 stemmen. Het amendement der rapporteurs werd aangenomen met 68 tegen 8 stemmen, waarna paragraaf 6op verlangen van den heer Reuther in stemming gebracht, aangenomen werd met 57 tegen 16 stemmen. Op verzoek van den heer Verniers van der Loeff werd beslotenaan de commissie voor de arbeids-eDquête nog 2 maanden tijd te geven voor baren arbeid, dus tot i Augustus a.s., terwijl besloten werd, bet voorstel Schaepman te behandelen na hoofdstuk IX. Den 25 werd hoofdstuk VIII aangenomen met 50 tegen 20 stemmenna verwerping van alle amendementenwaarop nog teruggekomen wordt. De beraadslaging over hoofdstuk IX Waterstaat ving aan. Op voorstel van den heer van Kerkwijk werd met 40 tegen 19 stemmen besloten, tegen liet voorstel der centrale sectie op den 27 het wetsontwerp tot verlenging en wijziging van het octrooi der nederl. bank niet in de afdeelingen te onderzoeken. In eene nota ter beantwoording van het verslag der afdee lingen over de verstrekkingswet voor oorlog verdedigt de mi nister het behoud der wet van 1877 op het verstrekken van dienstpaarden aan officieren, omdat het staatsbelang vordert, dat officieren deugdelijke dienstpaarden bezittenen men hem alzoo in de gelegenheid moet stellen om voor een matigen prijs zich een goed paard te kunnen verschaffen. Eenige hulp bij het aanschaffen van paarden acht hij niet alleen volkomen gewettigd door het belang van den dienstmaar ook billijk in het belang der betrokken officieren. Hij verklaart zich dan ook ongeneigd tot het intrekken der wet of tot het verhoogen van den prijs van overneming. Voorts is hij bereid om de zoogenaamde strookkaarten ook voor de leden der Staten-Generaal ter beschikking te stellen op eene nader daarvoor te treffen regeling. De hevige brand die den 23 te Helder gewoed heeftis ontstaan door het werpen van brandende lucifers in het stroopakhuis door spelende kindoren die bij het zien der vlammen uit angst wegliepen, zonder iets te zeggen. Den 23 is de oudste werkman aan het Rijnspoor- wegstation te Arnhem toen bij zieh van het midden perron naar het hoofdperron wilde begeven en daartoe van eerstgenoemd perron afsprong op het oogenblik dat een locomotief met een tender kwam aanrijden door de achteruit stoomende machine omvergeworpen en overreden. Hij was onmiddellijk dood. Den 23 was de heer G. P. J. Beccari te Haarlem voor f 172500 laagste inschrijver bij de aanbesteding van het maken eener petroleumhaven in den Amster dammerpolder. De kantonrechter in het 2e kanton te Rotterdam heeft den 24 dertien vleeschhouwers veroordeeld tot boeto of hechtenisomdat zij in hunne winkels of vleeschkramen vleesch dat schadelijk was voor de ge zondheid hadden te koop gesteld of vervoerd. Het in beslag genomen vleeschbestaande uit rund-, kalfs-, varkens- en paardenvleesch samen ruimt1600 P., werd op bet terrein van het openbaar slachthuis vernietigd. Den 24 is te Leiden nit het Steenschuur het lijk opgehaald van den sedert eenige dagen vermisten student W. C. Koopmans van Boekeren. Den 24 is onder Hem pens bij Leeuwarden de boerenplaats van T. J. van Broek geheel afgebrand waarbij een paard en veertien stuks jong vee omgekomen zijn. De brand is waarschijnlijk ontstaan door eene scheur in den schoorsteen voor het stoken van den kaasketelwaardoor vonken in het rieten dak waren gekomen. Den 24 werd te Amsterdam eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Gooische Stoomtramweg-maatschappij gehouden ter behandeling van een voorstel van drie aandeelhouders, om, nu door de herbenoeming van den heer Wierdels te Roermond drie van de vijf commissarissen elders woondendat zy tegen het belang der maatschappij achtten het getal commissarissen van 5 tot 7 uit te breiden welke uit breiding voor 2 jaren reeds verworpen was. Na eenige bespreking verklaarden zieh 140 stemmen voor en 101 stemmen tegen dat voorstel dat dus verworpen was daar 3/4 der tegenwoordig zijnde aandeelen namelijk 248 zich voor aanneming hadden moeten verklaren. Na dien afloop ontstond een tooneel van verwarring doordat een tweetal aandeelhouders het woord wenschten te voeren, waartoe de voorzitter geene gelegenheid gaf, omdat deze buitengewone vergadering tot geen ander doel belegd was. Commissarissen en directeur ver trokken, de aandeelhouders aan zich zeiven overlatende; na eenige bespreking besloten deze eene motie in te dienen waarbij de benoeming eener commissie van onderzoek wordt voorgesteld in het bijzonder om na te gaanin hoever de kosten van beheer voor ver mindering vatbaar waren en de toestand der aan deelhouders te verbeteren waszoodat die in over eenstemming kwam met dien van andere dusdanige maatschappijen en de daar verkregen uitkomsten. Zoo dra deze motie door het gevorderde aantal van 101 aandeelhouders onderteekend ia wordt zij aan het bestuur ingezonden. Den 20 is te Helder door den storm een huisje in de Kromelleboogsteeg ingestortzonder dat de be woonster, die te bed lageenig leed bekwam. Den 25 werd te Amsterdam de eerste jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging ter bevorde ring van de nederlandsche visscherij gehouden, wier leden tal reeds ongeveer 600 bedraagt. Met 29 stemmen werd de heer Reekers, lid der 2e Kamer, tot hoofdbestuurder be noemd; de heer P. A. J. Kievits te Amsterdam bekwam 15 stemmen. Het voorstel Volendam, dat het hoofdbestuur pogingen zal doen, om ook van 1 Eeb. tot I Mei met den moord- of wonderkuil te mogen visschenwerd met 29 tegen 4 stemmen aangenomen. Het burgerlijk armbestuur te Maastricht heeft be sloten over te gaan tot het aanbesteden van den verbouw van het gesticht Calvariënberg waarvan de kosten op f 265.000 geraamd zijn. De gemeenteraad van Zwoile heeft besloten niet over te gaan tot conversie der gemeenteschuld. De gemeenteraad van Sneek heeft bepaald dat bewoners van scheepjes, wier aantal in den laatsten tijd onrustbarend toenam niet langer dan 24 uren in de gemeente zullen mogen verblijventenzij zij bij eenig openbaar werk in dienst zjjn en hun brood kun nen verdienenter beoordeeling van den commissaris van politie en met diens vergunning. Volgens de goedgekeurde statuten werkt het Wageningsch Weekblad, te Wageningen met een kapitaal van f 26 000 in aandeelen van f 1000, dat geheel genomen is door de heeren mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum en mr. C J. graaf van Bylandt te 's Gravenhage en A. E. van der Dussen predikant te Amsterdamieder voor 1000E. C. Segers predikant te Leidenen J. J. Verbrugh Hzn. te Utrecht ieder voor 9000 H. B. Breijer, boekh, te Arnhem voor f 5000. Ais hoofdredacteur treedt voor de eerste maal op de heer S. Buitendijk predikant te IJselstein. Het bestuur bestaat uit één bestuurder als directeur en twee commissarissen in de eerste alge meene vergadering te kiezen. Tot die eerste vergade ring van aandeelhouders treden als bestuurders op de heer Segers als voorzitter en de heer Verbrugh als voorloopig bestuurder. Te Leiden is een kinderspeeltuin geopend. De verkiezing voor een lid der 2 Kamer ie De venter, in plaats van wijlen den heer mr. P. Blussé van Oud-Alblas, is bepaald op den 14 Juni, de her stemming zoo noodigop den 28 d.a. De kandidaat bij de Vrije Universiteit te Amster dam T. D. Prins heeft het beroep naar de doleerende gemeente te Woens aangenomen. Bij de herstemming voor 66 leden van het kies college te Amsterdam zijn met ongeveer 1086 van de 1302 geldige stemmen de liberale kandidaten van Her vorming en Vrijheid gekozen. Voor onderwijzeres aan de openbare school te Wes- terland op Wieringen op f 450 jaarwedde hebben zich geene sollicitanten aangemeld. De Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen keert over 1886 f 12,18 per aandeel als dividend uit de winst- en verliesrekening sluit met een voor- deelig slot van f 721,661waarvan den Staat 80,445 toekomt. De heer A. Meeter Pz. te Gorsel heeft vergun ning gevraagd tot bet oprichten van een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen aldaar. Bij de berbesteding van het bouwen van een tweede vredesprivaat bij de bomvrije kazerne in het fort Erfprins te Heldergeraamd op f 1540was een inschrijver, de heeren De Waard en Wijker, voor f 1735. De Zuidhollandsche kredietvereeniging keert over 1886 6% pet. dividend aan de aandeelhouders en 4% pet aan de leden uit. De gemeente-reiniging te Franeker leverde over 1886 een voordeelig slot van 759.02 op. Gedep. Staten van Noordbrabant hebben eindelijk het voorstel van den gemeenteraad van Breda om de jaarwedde van den burgemeester eu den secretaris te brengen op f 2400 en van de wethouders op f 600 voor ieder toegestaan. Te Gouda is eene doleerende gemeente opgericht. Aan de rijks normaalschool te Texel is tot onder wijzer benoemd de heer Kempershoofd der school te De Waal en aan de voorbereidingsklasse de heer de Vries te Den Burg. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Kolhorn ds. C. J. J. Homan te Eenigenburg. Te Appingedam moet voor lid der prov. staten van Groningen herstemd worden tusschen de heeren dr. N. Westendorp Boerma, burgemeester van't Zandt, met 254 en jbr. mr. P. J. van Swinderen kanton rechter te Groningen met 195 stemmen Onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart K z n. werd den 25 in een der zalen van het hotel Krasnapolsky te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging liet Nederlandsch Rundvee- Stamboek. Hit bet verslag, door den heer P. E. L. W a 1 d e c k, secretaris, uitgebracht, bleek dat de Vereeniging thans 1405 leden en 22 begunstigers telt, 493 runderen werden ingeschreven, 307 koeien en 186 stieren. Volgens het verslag van den Penningmeester, den heer H. E. Bultman, waren de ontvangsten, met inbegrip van een batig slot van f 5205, contributiën van 1405 leden ad f 2.50 3512 en inschrijving van vee

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2