KLARA MILITSJ. No. 63. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. ZONDAG 29 MEI. Prijs der gewone Advertentiën EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Bij dit No. wordt aan onze abonné's in de stad de dienstregeling van het Postkan toor alhier verzonden, aantevangen 1 Juni, welke aan onze abonné's buiten de stad op verlangen gratis wordt toegezonden. Ove rigens is zij voor niet-geabonneerden a 10 cents verkrijgbaar. (Dfiuiëcl (Btbttlte. Binnenlaat). FBUILLBTOrf. Novelle van I. S. TOERGËNJEF. ALKMARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een knot saijet; een zwarte kip; een papier met 0,86; een hondenpenning Nr. 266; een bovenstukje van een gouden oorbelletjeeen koperen kinder armband een knipmesjeeen visohtuigjeeen dop met twee rozenkranzeneen vrouwennachtmuts, een notitieboekje; een fantaisie brocheeen rozenkranseen zwarte vrouwendas een mansjas; eene duif. Bij kon. besluit van den 24 is benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Eist c.a. de heer A. J. Vening ontvanger dierzelfde middelen te Wormerveer c. a. Den 25 is te Amsterdam overleden de heer H. W. Sonnemannin den ouderdom van 43 jarenin leven directeur van het mnziekkorps van het 7 regiment infanterie. Den 25 des voormiddags is de stoomketel in de manufacturenfabriek der firma Pollet en Zonen te Til burg met donderend geweld niteengesprongen zonder dat persoonlijke ongelukken voorgevallen zijn. De Btoker had juist de machinekamer verlaten. Door een locomobile wordt de machine voorloopig vervangen om het talrijke personeel niet tot werkeloosheid te nood zaken. Den 25 is tot voorzitter van het bestunr der banne Spanbroek met 77 stemmen benoemd de heer Jan Schilder. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 25 met 11 tegen 10 stemmen de volgende motie van den heer Macaró aangenomen „De raad der gemeente Haarlem, overwegende dat bij burg. en weth. en niet bij den raad klachten en beschuldigingen zijn ingediend tegen den architect, de ambtenaren, verbonden aan het bnrean der gemeente-werken en den opzichter over de ge- meentereinig'ng; overwegende, dat het bij burgemeester en wetb. staat om over de bij hen ingebrachte be schuldigingen zoodanige beslniten te nemen als zij ge raden zullen oordeelenverklaartdat er geene termen zijn voor den raad, om over die beschuldigingen vooralsnog eenige beslissing te nemen en verwijst de zaak naar burg. en wetb." (Uit het Enssisch.) XY. Arétof ging vroeg te bed zonder den bijzonderen wensch om te slapenmaar bij hoopte op het bed verademing te vinden. De gespannen toestand zijner zenuwen bracht bij bem een gevoel van afmatting te weeg, veel minder te dragen dan de physieke ver moeienis van zijne reis. Hoe groot evenwel die afmatting ook was hij kon niet in slaap komen. Hij beproefde te lezen maar de regels liepen door elkander. Hij deed de kaars uit en duisternis heerschte in zijn kamer Doch hij bleef wakker liggen met gesloten oogen En ziedaar, het kwam bem voor dat iets hem in het oor fluisterde. „Hartklopping, suizing van het bloed" dacht hijMaar het gefluister ging in een samenhangende rede over. Er sprak iemand in het rassisch, schielijk, klagend en onduidelijk. Hij kon geen enkel woord afzonderlijk opvangen Maar dat was de stem van Elara Aratof sloeg de oogen op, richtte zich halverwege op op zijn elleboogDe stem werd zwakker maar ver volgde hare klagende, gehaaste, evenals te voren on- duidelijke rede Dat is ongetwijfeld Klara's stem Iemands vingers gleden met liehte tokkelingen over het klavier eener pianinoVervolgens begon de stem weder te spreken. Meer slepende toonen lieten zioh hooren als znchten altijd dezelfde. Maar Het grasgewas aan den dijk van zijkanaal F. en laDgs de wegen in den Grooten IJpolder bracht den 25 f 1381 op, tegen f 816 in 1885 en f 1600 in 1884. - By de den 25 gehouden aanbesteding der voor den polder Heer Hugowaard in 1887 benoodigde mate- rialen is aangenomen de levering van eikenhout door W. Gras en Zoon te Zaandam voor 659; greenenhont door F. G. Gras te Zaandam voor f 638; vurenhout door denzelfde voor f 250; 3000 mud Westfaalsche vlamkolen door Springer te Purmerend voor f 0,56 per mud; grint door P. Messelaar te Alkmaar voor f 1708; steenen en metselwaren door denzelfde voor 2338,65; zand door C. Krone te St. Pankras voor/ 1,045; teer door C. Baan te Alkmaar voor 113,80spijkers door M. F. H. de Wild te Alkmaar voor f 148,25. Den 26 is te Haarlem aanbesteed 1°. het verdie pen van eenige gedeelten van het Noordhollandsoh kanaalgeraamd op f 22650. Laagste inschrijver de heer A. Volker Lz. te Sliedrecht voor f 17650; 2°. de voorziening der boorden van genoemd kanaal in 3 perceelen geraamd eerste perceel op f 7600tweede op f 8350derde op f 16300. Laagste inschrijver voor perceel 1de heer E. Kroon te Buiksloot voor f 6447; perceel 2 dezelfde, voor f 6900; voor perceel 3 de heer E. Schreuder te Kolhorn voor 15260. De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 26 H. W. Eoutenberg uit Pruisen wegens den horloge-dief stal te Purmerend in den nacht van 3 op den 4, ver oordeeld tot de tegen hem geeischte straf van 1 jaar gevangenis. Den 27 hield de Kiesvereeniging Burgerplicht eene vergadering ter bespreking van het amendement van de heeren v. d. Feltz c.s. op art.VII van de additioneele bepa lingen der herziene grondwet. Na langdurige bespreking werd met 34 tegen 32 stemmen besloten, geene instem ming te betuigen met dat amendement en met 39 tegen 19 st., terwijl 20 leden de vergadering reeds verlaten had- den eene motie van den heer mr. A. Kerdijk aange nomen van den volgenden inbond „De vergadering, met bevreemding kennis genomen hebbende van de verklaringen in de memorie van toe lichting in het amendement der heeren v. d. Feltz o.s. op de additioneele art. der grondwet „datindien het genoemde' artikel overeenkomstig hun amendement wordt gewijzigd, die regeling de grond slag van het kiesrecht zal kunnen blijven, totdat een hervorming van het belastingstelsel nauwkeuriger ge- gevens oplevert om het welvarende deel der werklie den te onderscheiden van dat deel van hen, hetwelk tot het proletariaat nadert"; „dat daarentegen de aanneming van het voorstel der regeering (dus niet die van het amendement voornoemd) er slechts toe zal kunnen leiden, de agitatie op dat gebied te verlevendigen en dadelijk eene nieuwe kieswet te eiachen"; spreekt over die verklaringen haar leedwezen en af keuring uit." Den 27 is de eerste trein uit Helderwelke om dan begonnen het meer volkomen woorden te worden „Bozen rozen rozen Eozen herhaalde Aratof fluisterend. Ach jadat zijn die rozen die ik in den slaap op het hoofd van die vrouw gezien heb Eozen klonk het weder. Ben jij dat? vroeg Aratof op denzelfden fluis terenden toon. De stem hield plotseling op. Aratof wachtte wachtteen liet het hoofd op het kussen zinken. „Hallucinatie van het gehoor" dacht hij. „Maar indien zyindien zij toch eens werkelijk hier nabij was Indien ik haar zag zon ik verschrikken? Of blijde zijn? Maar waarvan zou ik verschrikken Waarover blijde zijn Dat zou iets wezen, het zou een bewijs zijn dat er een andere wereld be- staatdat de ziel onsterfelijk is. Maar overigens zelfs indien ik iets zag kon het immers evengoed hallucinatie van het gezicht wezen OndertuBschen stak hij de kaars op en liet eenigzins beangst een snellen blik gaan door de geheele kamer en zag niets buitengewoons. Hij stond opging naar den stereoskoopweder dezelfde grauwe pop met oogen die ter zijde zagen. Het gevoel van angst ver anderde bij Aratof in een gevoel van ergernisHij zag zich als het ware bedrogen in zijne verwachtingen en die verwachtingen zelve kwamen hem belachelijk voor. Dat is dan toch ook dwaasmompelde hij, opnieuw zich te bed begevende en hij blies de kaars nit. Weder heerschte diepe duisternis. Ar&tof besloot voor dezen keer in te slapen Maar weldra had hij een nieuwe gewaarwording. Het scheen hem toe dat er iemand midden in de kamer stondniet ver van hem af en nauwelijks hoorbaar ademde. Hij kroop ijlings onder de dekens, opende de oogen Maar wat was er te zien in die ondoordring bare duisternis? Hij zocht naar een lucifer op het nachttafeltje daar kwam het hem eensklaps voor dat er een zachtestille wervelwind ging door de ge- half negen te Amsterdam moest aankomen, drie kwar tier later gekomen doordat de locomotief en een wagon bij het station Castricum ontspoorden. De reizigers kwamen met den schrik vrij. De gemeenteraad van Gouda heeft den 27 den gasprijs met 1 Oct. a,s. van tien op acht centen perkub. el gebracht en besloten tot het aangaan eener 4 pet geldleening, groot 125000 in stukken van f 1000 met aflossing van ten minste 3 stuks per jaar. De gemeenteraad van Nieuwer-Amstel heeft den 27 besloten tot het aanleggen een drinkwaterleiding voor rekening der gemeente. Generaal van Swieten heeft den 28 zjjn 80 levens jaar voltooid. Te Amsterdam is een knaapje in het binnengaat huis gebrachtdat, in plaats van melkbleekwater te drinken was gegeven. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Andijk ds. A. E. Coolhaas van der Wonde te Engelum. Ook te Kampen heeft zich eene doleerende ge meente gevestigd. Ongeveer 100 leden der herv. ge meente waaronder een lid van den kerkeraad sloten zich daarbij aan. Geen _der predikanten volgde dit voorbeeld. Een man wonende te Diever in Drenteheeft met kaartspelen in eene tapperij in de Nes te Amster dam 103 verloren. Daar de kaartspelers vertrokken waren en de tapper hunne namen niet kon opgeven kon de politie er niets aan doen. De Amsterdamsche Bank heeft over 1886 na af schrijving van f 40000 voor twijfelachtige vorderingen eene zuivere winst behaald van f 528.256hiervan wordt f 50.000 in het reservefonds gestortdat daar door tot f 890.000 klimt, en 6J pet. als dividend uit gekeerd. De interest-rekening Bloot met een batig slot van f 266.428 tegen f 302.515 in 1885 en f 404.577 in 1881. De Amstel-Hotelmaatschappij keert over 1886 7% pot. dividend uit. De coöperatieve winkelvereeniging van Eigen Hulp te 's Gravenhage keert over 1886 14 pet. van het verbruik aan de leden uit. De minister van oorlog heeft aan de korpsen van het leger bekend gemaaktdat bij kon. besluit van den 22 April besloten isonder-officieren naar Indie te zenden die daartoe genegen en geschikt zijn, voor den tijd van 4 jaren heen- en terugreis daaron der begrepenonder het genot eener gratificatie van f 200. Bij de gemeente-reiniging te Meppel werd in 1886 ontvangen f 5731,80, uitgegeven f 5202,52, waar onder veel buiteagewoon arbeidsloon en ongeveer f 500 voor het opruimen van sneeuwalzoo sluitende met eene bate van f 529,28. De onlangs in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam gehouden jaarmarkt ten bate der gezondheids koloniën heeft zuiver ongeveer 37000 opgeleverd. De geheele ontvangst bedroeg ongevear 58000. heele kamerdoor hemdoor hem heen en de woorden; „Ik ben het!" drongen dnidelijk tot zijn oor door. „Ik 1.Ik Er verliepen eenige oogenblikkentotdat hij haastig de kaars aanstak. In de kamer was weder niets en hij hoorde niets meer, behalve de hevige kloppingen van zijn eigen hart. Hij dronk een glas water uit en bleef onbeweegljjk, het hoofd op den arm gesteund. Hij wachtte. Hij dacht„Ik zal wachten. Of dit alles is een droom gezicht óf zij is bier. Zal zij niet met mij gaan spelen als de kat met de muis Hij wachtte, wachtte lang zoo langdat de arm waarmede hij het hoofd onder steunde opzwolmaar geen enkele van de vorige gewaarwordingen herhaalde zioh. Twee malen klemden zijne oogen zich dichtda delijk opende hij zeten minste het scheen hem toe dat hij ze opende. Kort daarop richtten zij zich naar de deur en bleven daarop gerioht. De kaars was op gebrand en in de kamer werd het weder daister maar aan de deur lichtte een lange witte plek te midden van het halfduister. En ziede plek bewoog zich werd kleinerverdween en in plaats daarvan op den drempel vertoonde zich eene vrouwelijke gedaante. Aratof ziet op Klara En ditmaal ziet zij hem recht in het gezichtbeweegt zioh naar hem toeOp het hoofd had zij een krans van roode rozen Hij was geheel ontzethij richtte zich op Voor hem staat zijd tante, in haar nachtmuts met een groot rood lint en in een wit jak. Platósja stamelde hij met moeite. Zijt gij het Ik ben het antwoordde Platonila Iwanowna Ik, beste Jaschenko, ik. Waarom zijt gij hier gekomen Wel jij hebt me wakker gemaakt. Eerst was het alsof je al maar kermdeten vervolgens heb je plotseling geroepen Help I sta me bij Ik heb geroepen?

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1