No. 63*. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. TWEEÜE3 BLAD. ZONDAG 29 11 E I. JLaatste inschrijving voor de schutterij ter gemeente-secretarie op Dinsdag 31 Mei 1887, 's morgens van 12 tot 2 uur. Oebcelte, KlüllELIJSi MUSEUM Bnitztil&ub. HSitttscnlattb. 4LKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat G. BAKKER hun ver gunning gevraagd heeft tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het perceel aan den Kennemerstraatwegwijk E. No. 42 (niet No. 36 zooals eerst vernield is)waarin tot heden met vergunning sterke drank in het klein verkocht is door H. HAARMAN S. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Mei 1887. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. te ALKMAAR. Het Museum is, nu de herstellingen afgeloopeu zijn, weder tegen betaling van f 0,25 per persoon te bezichtigen op MAANDAG en VRIJDAG van iedere week van des namiddags 1 tot 3 uur. Bezichtiging tegen 10 cents per persoon ZONDAG 12 Juni, van 1 tot 3 uren 's namiddags. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG 5 Juni, waar voor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie van toezicht op DONDERDAG 2 Juni, 's namiddags 2 uur, op het stadhuis. Aan hinderen beneden 13 jaren worden geene toegangs kaarten afgegeven. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de le helft der maand Mei 1887. Gootendorp, „Nieuwe Kerkstraat 81", G. P. Nielant, G. Oos tendorp A. J. Pieters, G. Röporie Jr., Amsterdam, mei. T. HoutkooperBergen op ZoomP. van OosterumHaarlem A. E. de Jong Heerenveen. Van het hulpkantoor Egmond ad Hoef: C. WijnUtrecht. Petten: G. EversAmsterdam. Briefkaarten: Kallingkoot, Amsterdam; mej. M. Schut ten, Hoorn. Brieven. Verzonden geweest naar; Amerika: M.C. van der Kamp Sioux. BELGIE. Te Brussel zjjn den 26 verscheidene anar chisten in hechtenis genomen, verdacht van het smeden van eene samenzwering, waaraan weldra uitvoering zou worden gegeven. Den 26 heeft de regeering een besluit uitgevaardigd, waarbij een gedeelte van de lichtingen der militie van 1883 en 1884 wordt opgeroepen. De verkoop van wapens in het bekken van Seraing, waar de toestand den 27 verbeterde is verboden. Te Lalonlièvre liepen twee dynamietaansiagen op woningen van mijneigenaars zonder ernstige gevolgen at. DUITSCHLAND. De bondsraad heeft het wetsontwerp op het tegengaan van den verkoop van sterken drank aan visschers in de Noordzee goedgekeurd. ENGELAND. In 1886 werden 1487 runderen door longziekte aangetast tegen 1093 in 1885. Prof. Brown heeft te kennen gegeven dat het eenige middelom de verspreiding dier ziekte tegen te gaan bestaat in het oogenblikkelijk afmaken der dieren. Ieeland. De gemeenteraad van Dublin heeft be sloten wegens den trenrigen toestand in Ierland zich van alle feestviering bij gelegenheid van het jubileum der Koniogin te onthouden. Van dat raadsbesluit wordt aan de Koningin een afschrift gezonden. Ook heeft de raad geweigerd zich bij den kerkdienst in de West- minster abdij op den 21 Juni te doen vertegenwoordigen. FRANKRIJK. De beer Ploquet, voorzitter der Kameris niet geslaagd in zijne pogingen om een ministerie samen te stellen en bleef onverzettelijk, teen president Grévy trachtte hem tot andere gedachten te brengen en hem te overreden, alsnog een ministerie te vormen. Daarna is de heer de Ereycinet nogmaals door den president gepolsd doeh zonder gunstige uit komst. Hij weigerde uitdrukkelijk. Rouvier heeft daarop de onderhandelingen weer opgevat. Den 12 dezer richtte do heer Steenaekers in de Ka mer tot den minister van onderwijs en schoone kunsten eene vraag over de gevaren welke het personeel der Opéra Comique bij brand zou kunnen loopen. Voor het publiek waren alle voorzorgsmaatregelen genomen, doch niet voor het personeelbestaande uit 450 personen. Er bestond slechts een uitgang, eene wenteltrap, langs welke het geheele personeel zou moeten gaan, wanneer er brand ontstondterwijl het op het tooneel was. Ontstond de brand tusschen de bedrijven en waren de spelers in hunne logesdan zou de toestand nog veel erger zijn. De schouwburg telde 7 verdiepingen en boe booger men kwam hoe meer men opeengepakt was. De gemeenschap geschiedde over twee houten bruggen ter breedte van 60 ned. duimen, terwijl ter weerszijden twee houten trappen van 170 treden waren. Hij waar schuwde ten slottedat men eene ramp zou hebben gelijk aan die in 1878 te Rouaan. De minister stemde alles toe, wat de heer Steenaekers gezegd had. Meer dan de helft van het personeelruim 200 personen, moest, om uit het gebouw te komen, over eene plank boven de hoogste loges gaan, niet breeder dan 60 duim, eene ware Mohammedsbrug. Vroeg of laat zou er brand ontstaan, daar de statistiek leerde, dat elke schouwburg ten minste eens in eene eeuw afbrandde. Ontstond die brand tijdens de voorstelling, dan waren de gevolgen niet te overzien. Sedert geruimen tijd waren plannen tot verbetering gereedmaar de uitvoering zou meer dan 1.500.000 vorderen. Hij zou den minister van financiën over de zaak sprekendie het geld dan kon vragen aan de begrootingscommissie. Dit laatste gezegde gaf aanleiding tot groot gelach bij het bekende streven dier commissie om meerdere bezuinigingen in te voeren Omtrent den brand zeiven zija de volgende bijzonder heden bekend geworden. Toen te tien minuten over negenen het gordijn opgehaald was voor het eerste be drijf van Mignon, viel plotseling een schitterend licht op het tooneel. _Pe zangers verlieten het tooneel en onder de aanwezigen ontstond eene geweldige ontstelte nis. Een van het personeel vermaande tot kalmte, doch dit hielp niet veel, daar op hetzelfde oogenblik de vlam men uitbraken en de geheele zaal met een rossen gloed vervuld was. Het scherm liet men vallen waardoor de gemeenschap tusschen het tooneel en de zaal afge sloten werd. De menigte drong naar de uilgangen waarbij verscheidene personen onder den voet geraakten of zich verwondden door het stuk slaan van ruiten enz. Op de bovengalerijen heerschte onbeschrijflijke verwar ring, terwijl de bedienden der kleedkamers groote moeite hadden om te ontkomen. Buiten was het een aangrijpend schouwspel, daar van alle kanten de vlammen uitbraken en de schromelykste verwarring heerschte. Vrouwen met loshangende haren, tooneelepelers in hunne bonte klee ding spuitgasten verdrongen zich onder de talrijke menigte, welke soamgestroomd was, om getuige te zyu van den brand. Tal van menschon sprongen uit de vensters en vonden zoo den dood. Eyen half tien stortte de koepel in. Terwijl de spuitgasten druk bezig waren otn de in de nabijheid gelegen huizen, welke vlam vatten, te behouden maakten booswichten van de ladders ge bruik om in de huizen te dringen eu te stelen, wat zij krijgen konden. De beer Calvalhode directeur, zag het schouwspel schreiend aanal roependeik word krankzinnig. De kas werd door den secretaris Noël gered. Een loopjongen van een magazijn Cottaux geuaamd die kwam aanloopen, drong het gebouw binnen en kwam weinige oogeublikkeu later met een machinist op zijne schouders terug. Beneden gekomen zeeg hij half be zwijmd neder. Het aantal dooden was den 27 reeds tot 55 geklom men waarvan 28 door de familie herkend waren terwijl 13 personen ernstig eu 60 licht gekwetst waren. Nog honderd personen werden vermist, Men ziet hieruit, dat het aantal dooden grooter is, dan aauvaukelijk ver moed werd. Onder de gewonden is eene danseres, die zich veilig buiten het gebouw bevond, doch naar binnen ging om bare juweelea te redden. Kamer. Een voorstel om de zitting wegens het Pinksterfeest te verdagen tot den 31 werd den 26 met 383 tegen 117 stemmen verworpen. Een der leden riep nitFrankrijk is ongerust over den langen duur der crisisLaten de volksvertegenwoordigers althans op hun post blijven. Met 307 tegen 212 Bteinmen werd daarop besloten, den 28 weer bijeen te komen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 25 is de Rijks- dag gesloten met het voorlezen eener troonrede, waarin Je Keizer met genoegen de vaderlandslievende offer vaardigheid erkent, waarmede, ondanks den ongunstigen toestand der geldmiddelen, voor de veiligheid van troon en monarchie is gezorgd. De wet tot regeling van den landstorm verhoogde aanmerkelijk de weerkracht der monarchie, en de hartverheffende eenstemmigheid, waar mede bij den dreigenden staatkundigen toestand in het buitenland de noodige gelden tot beveiliging en ver dediging des lands werden toegestaan bewees dat ook al wenachteu zy den vrede te bewaren toch alle zonen van he'; geliefde Hongarije bereid waren met goed en bloed de belangen van troon en mouarchie en het dierbare vaderland te verdedigen, zoo het behoud des vredes onmogelijk mocht blijken. Deze offervaardigheid alsmede de omstandigheid dat de tusschen Oostenrijk en Hongarije aanhangige geschillen door middel eener nieuwe overeenkomst in der minne opgelost waren verleende aan de regeering een krachtigen steun bij de verhouding, waarin het rijk op het oogenblik tegenover alle andere mogendheden verkeerde. Hierdoor kon zij met vertrouwen en steeds toenemende hoop op een goeden uitslag den arbeid in dezelfde richting voortzet ten, nl. met volkomen handhaving der levensbelangen ook verder naar het behoud van den vrede streven. TURKIJE. De Porte heeft een nieuw schrijven over het bulgaarsche vraagstuk tot de mogendheden gericht. Inmiddels is te Konstantinopel eene samenzwering ont dekt. De sheik Abui Houda, die geruimen tijd grooten invloed op den Sultau uitoefende, is met nog 5 andere hofbeambten verbannen. VEREENIGDE STATEN. In April kwamen te Nieuw-York 73107 landverhuizers aan tegen 49158 in April 1886. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Den 27 zijn aangenomen de volgende wetsontwerpen met algemeene stemmen 1°. tot uitstel van het tijdstip voor de gewone verkiezing van leden der 2e Kamer in 1887 2°. goedkeuring der verklaring ten aanzien van|de internatio nale overeenkomst tot bescherming van onderzeesche telegraaf kabels 3°. wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1886; 4°. verhooging van datzelfde hoofdstuk voor 1887 5°. onteigening voor den aanleg eener waterleiding uit de Yecht nabij Nigtevecht naar Amsterdam; 6°. begrooting der marine voor 1887; 7°. verhooging der begrooting voor het burgerlijk pensioen fonds over 1886, nadat de minister van financiën verzekerd had, dat het aan hem niet zou liggen om de zaak van de regeling der pensioenen voor weduwen en weezen niet te behandelen met dien spoed, dien de zaak zelve vordert. Dat tot ruiling van grond met de Utrechtsche beetwortel- suiker-fabriek te Utrecht werd aangenomen met 29 tegen 9 en dat tot verlenging van den diensttijd der ingelijfden bij de landmilitie der lichting van 1882 en bij de zeemilitie der lichting van 1883 met 26 tegen 5 stemmen. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde aan hendie aangedrongen hadden op nadere omschrijving van de redenen der indiening van dit ontwerp, dat alleen de staatkundige toe stand in Europa en de mogelijkheiddat Nederland in de noodzakelijkheid zou kunnen komen om zijne onzijdigheid te handhaven met behulp van het leger de redenen van de indie ning waren. De heer van Swinderen achtte dit wets ontwerp in strijd met art. 182 der grondwet en zou daarom tegen stemmen. De minister van oorlog deelde mededat monom aan de belangen der plaatsvervangers tegemoet te komen, aan de lotelingen van 1882 tijdig zal uitreiken eene schriftelijke verklaring waarin hun wordt toegezegd, dat zij te zijner tijd zullen erlangen een getuigschrift van goed gedragdat zij noodig hebben om als plaatsvervangers te kunnen optreden mits zij dit hebben verdiend en tusschen het oogenblik van afgifte van die verklaring en van het getuigschrift mets is voor gevallen wat die toezegging zou moeten doen terughouden. Aan de lotelingen van 1888 die reeds verbintenissen hebben aangegaan met de miliciens van 1882, zal onmiddelijk na hunne inlijving verlof worden gegeven, om hen in staat te stellen op grond van art. 70 aan den Koning te kunnen verzoeken zich van een plaatsvervanger te kunnen voorzien. Dat tot onteigening voor een spoorweg van Cromvoirt naar 's Hertogenbosch en daarmede in verband staande werken werd met algemeene stemmen aangenomennadat de heer Ver- h e ij e n uitvoerig bestreden had het in de 2e Kamer op dit wetsontwerp aangenomen amendement en de regeering verzocht had, een afzonderlijk wetsontwerp in te dienen, waardoor ver betering in den toestand der brug over de Dieze zal worden gebracht. De minister van waterstaat betreurde de beslissing der 2e Kamerdoch verzekerdedat de regeering niets onbeproefd zou laten om met gepaste zuinigheid verbetering in den toestand te brengen in het belang van het scheepsverkeer. Tweede Kamer, Den 26 is met 40 tegen 29 stemmen beslotenden 31 we der bijeen te komen en niet op den 1 zooals gemeld is en dat door den heer B a h 1 m a n voorgesteld was na de verwer ping van een voorstel van den heer Ruijsom eerst den 6 Juni weder bijeen te komen. Te Wieringen is eene afdeeling opgericht van het nederlandsche zendelinggenootschap aanvankelijk met 4 leden en 37 begunstigers. Met ingang van 1 Juli a.s. is benoemd tot direc teur van het postkantoor te Overveen de heer F. van TwÏ8kthans commies der posterijen van de vierde klasse. De arrondissements rechtbank te Leeuwarden heeft een arbeider nit Dronrijp, 19 jaren oud tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld omdat hij den 23 Maart in bet armhuis in die gemeente den aldaar verpleegden A. Wijteuberg zonder eenige bepaalde aanleiding met eenen klomp zoodanig tegen bet onderlijf geschopt had, dat bij aan de gevolgen van dien schop den 31 d.a. overleed. Op de algemeene vergadering van de Vereeniging ter bevordering der nederlandsche visscberij werd nog besloten bij de regeering aan te dringen op a. ver scherping van het politietoezicht op de Noordzeedoor toe te ziendat de nommers der schepen duidelijk zichtbaar blijven ook bij het vallen der piek en het geien van het groote zeiib. betere bescherming der visschersvloot c. plaatsing van tonnen op de wrakken in de Zuiderzee en de kusten der Noordzee of die wrakken te doen opruimen, Met 18 tegen 14 stemmen vereenigde de vergadering zich met het denkbeeld, om eene verzekering tegen zeegevaar voor viscbsehepen in het leven te roepen. De volgende vergadering wordt te Rotterdam gehouden. Men schrijft ons uit Oudkarspel Den 8 Juni herdenkt de heer P. Eeoen te Oudkar spel zijn 25jarig huwelyk. Door nauwgezetheidtoewij ding en humaniteit in de vervulling zijner onderscheidene betrekkingen sedert tal van jaren bij gemeente water schap kerkbestuur enz. heeft hij zich de algemeene achting verworven zoodat het zich laat aanzien dat die dag voor hem en zijne echtgenoote niet onopgemerkt zal voorbij gaan. De 's Graven haagsche zwem- en badinrichting keert over 1886 geen dividend uit, De 325 nederlandsche staatsloterij zal bestaan uit 21000 loten10500 prijzen en 2 premien. De collecte wordt ten kantore van den directeur der loterij te 's Gravenbage geopend den 22 Juni. De trekking der verschillende klassen begint 25 Juli en eindigt 15 Oct. a.s.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 5