KLARA MILITSJ. No. 65. Negen en tachtigste Jaargang 1887. V RIJ D A G 3 JUNI. Prijs der gewone Advertentiën gDftteiêcl (Sebeelte. BniteuUnb, PBOILLETO 1ST. Novelle van I. S. TOERGSNJEF- HHmieal&ttb. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKM«. COS- 'TEE ZOON. HUBEETUS PETEUS DESWAET, verlofganger van het 7e regiment infanterie, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. BELGIE. De Senaat heeft het wetsontwerp Dn- mont tot verhooging der invoerrechten op vee eerst naar eene commissie verzonden en den 1 aangenomen met 38 tegen 23 stemmen. Den 31 was het te Brussel des avonds zeer woelig. Eenige troepen sociaal-demokraten trokken de stad door en kwamen in botsing met de politie. Vele personen werden in hechtenis genomen. De burgemeester be sloot ten strengste te handhaven het besluitwaarbij verzamelingen van meer dan 5 personen verboden worden. De Kamer heeft den 31 een aanvang gemaakt met de behandeling der buitengewone militaire kredieten. Minister Beernaert trachtte vooral het nut aan te toonen van het ontwerp tot versterking der Maas. Er was behoefte aan eene gewapende onzijdigheid om eene oorlogvoerende mogendheid te beletten van het grond gebied partij te trekken. Alle militaire overheden stel den de Maaslinie voor als uitlokkende tot een doortocht. De rechtbank te Brussel heeft verscheidene in hech tenis genomen socialisten veroordeeld tot gevangenisstraf van 8 dagen tot ééne maand. DUITSCHLAND. In den avond van den 31 zijn te Hamburg zes loodsen op de Strandkaai en de Hübener- kaai verbrand, terwijl twee engelsche schepen geheel uit brandden. Yele in de nabijheid liggende schepen ver loren tuig en masten. De schade is zeer aanzienlijk. EEANKEIJK. De heer Carvalbo directeur der Opéra Comique heeft aangenomen het aanbod van het Empiretheater te Londenom aldaar 3 maanden met zijn gezelschap te spelen. Ds heer Jules Eerry spreekt het bericht tegen, dat de voorzitters der republikeinscbe groepen in den Senaat zich op zijne aansporing naar president Grévy begeven hadden om een ministerie Boulanger tegen te gaan integendeel uit eigen beweging verklaarden zij den presi dent, dat de republikeinsche meerderheid in den Senaat geen ministerie Boulanger wilde steunen,welke verklaring later door de leden dier groepen eenstemmig goedge keurd werd. Het getal omgekomenen bij den brand in de Opera Comique bedraagt thans voor zoover bekend is 78 waarvan 46 vrouwen. 63 werden herkend. President Grevy heeft f 5000 voor de slachtoffers gegeven. Kamer. Het nieuwe ministerie verklaarde den 31, dat het zich volkomen vrij achtte van elke verbintenis; dat het zich beijveren zou de binnenlandsche hervor mingen te verwezenlijken, vooral die, welke op de staatsbegrooting betrekking hadden. Wat het buitenland (Uit het Eussisch.) 13) (Slot.) Wat is dat? Op zijn leuningstoel, twee stappen van hem af, zit een vrouw, geheel in het zwart. Het hoofd is zijwaarts gekeerdals in den stereoskoop Dat is zij Dat is KlaraMaar welk een strengwelk een ernstig bedrukt gezicht Aratof viel zachtjes op de knieën. Jahij was toen terechtnoch ontsteltenis, noch vreugde gevoelde hij noch zelfs verbazingZijn hart begon zelfs rustiger te kloppen. Eén erkentenis, één gevoel be zielde hem „ab eindelijk eindelijk Klnra sprak hij zacht en afgebroken waarom zie je niet naar mij Ik weet dat jij het bentmaar ik kan immmers denken dat mijne verbeelding een beeld geschapen heeftgelijkend op dat(Hij weeB met de hand in de richting van den stereoskoop)Bewijs mij, dat jij het bentKeer je naar mij toezie mij aan, Klara De hand van Klara hief zich langzaam op en viel weder neêr. KlaraKlara keer je naar mij toe En het hoofd van Klara wendde zich langzaam om de neergeslagen oogleden openden zich, en de donkere pupillen harer oogen richtten zich op Aratof. Hij week een weinig terug en uitte één gerekt sidderend Ah Klara zag hem onophoudelijk aan maar hare oogen, hare trekken haddeD de nadenkend ernstigeschier ontevreden uitdrukking van vroeger behouden. Juist aanging, zou het eene flinke, waardige en voorzichtige staatkunde betrachten. Het militaire ontwerp zon aan de orde van den dag blijven. De werkzaamheden voor de internationale tentoonstelling zouden met kracht voort gezet worden. Het centrum juichte deze verklaring zeer toedoch de uiterste linkerzijde viel den minister president Eouvier herhaaldelijk heftig in de rede. De radicale linkerzijde vroeg verlof, om de regeering te ondervragen over de algemeene staatkunde. De re geering verklaarde zich bereid daarop dadelijk te ant woorden. De heer Julien vroeg aan de regeering, zich duidelijk te verklaren over de tot stand te brengen hervormingen. Hij wenschte tevens te weten, of zij bereid was de volstrekte gelijkheid aan alle burgers te ver zekeren. De minister-president antwoordde, dat hij voor het oogenblik zich niet verder kon uitlaten. De mi nister van oorlog zou zieh over het militaire ontwerp verklaren zoodra het in behandeling kwam. Hij ver klaarde zich bepaald voorstander van den driejarigen diensttijd. Hij betreurde bet ontoereikende van het eflec- tief van het leger in vredestijd. De door den heer Julien voorgestelde motie van wantrouwen werd verworpen met 285 tegen 139 stemmen waarna op voorstel van den minister-president de eenvoudige orde van den dag met 384 tegen 156 stemmen aangenomen werd. De meer derheid van 285 bestond uit 130 leden der rechterzijde en 155 republikeinen. Yoor het paleis der Kamer was eene talrijke menigte bijeen, welke door de politie uiteen gedreven werd, toen zij riepleve Boulanger ITALIË. Den 28 heeft de Kamer met 167 tegen 74 stemmen bet wetsontwerp tot versterking der legermachteene vermeerdering van uitgaven van f 5.500.000 op de gewone begrooting medebrengende, aangenomen. In de Kamer heeft de heer Bonsardelli de gebeurte nissen in Afrika ter sprake gebracht. De gewezen minister van oorlog, Eicotti, verdedigde door hem genomen maatregelen eu behield zich voor later de stukken mede te deelen betreffendo de militaire zijde der zaak. Uit een militair oogpunt beschouwd was het geveebt bij Saati volkomen regelmatig geschied. Van overrompeling was geen sprake. De italiaansche afdeeling werd verwittigd van de tegenwoordigheid der vijanden maar hare nederlaag was overmijdelijk daar de vijanden veel talrijker en van uitmuntende wapenen voorzien waren. Minister Depretis verklaarde, dat de regeering een grondige beraadslaging over deze zaak wenschelijk achtte. OOSTENEIJK- HON O AEI JEDr. Schnönerer heeft in het oostenrijksche huis van afgevaardigden een door 40000 personen onderteekend adres ingediend waarin eene wet gevraagd wordt tot bestrijding van den steeds toenemenden invloed der israëlieten in het rijk. Om behandeld te kunnen worden moest het door ten minste 20 leden ondersteund worden. Slechts 18 waren daartoe bereid waarvan 12 leden der clericale partij. met die uitdrukking op het gelaat was zij op de estrade verschenen op den dag van de litteraire matinée vóórdat zij Aratof opgemerkt had. En evenals dien keerbegon zij eensklaps te blozen haar gezicht ver- helderde, haar oog flikkerde en een blijde triomfee- rende glimlach ontsloot hare lippen Ik heb vergiffenisriep Aratof uit. Je hebt overwonnenNeem mij danIk ben immers de uwe en jij de mijne Hij snelde naar haar toe, hij wilde die glimlachende, die triomfeerende lippen kussen en hij kuste ze hij gevoelde zelfs de vochtige kilheid harer tanden en een schrille kreet weêrklonk door het halfduistere vertrek. Platonila Iwanowna was toegeloopen en vond hem in onmacht liggen. Hy iag op de knieënhet hoofd lag op den leuningstoelde armenvoorwaarts uitge strekt lagen krachteloos neder met saamgevouwen handen het bleeke gelaat ademde een roes van gren zeloos geluk. Platonila Iwanowna viel zoo naast hem neder,--sloeg hem de armen om het lijf, en stamelde: Jasja Jasjankobeste Jasjenkol! beproefde hem op te richten met haar beenderige handenhij verroerde zich niet. Toen kwam Platonila Iwanowna op het denkbeeld hem niet zelve te roepen. De meid kwam aangeloopen. Met haar beiden namen zij hem zoo goed het kon op zetten hem nederbegonnen hem met water te besprenkelen en dat nog wel van het heiligenbeeld Hij kwam bij. Maar op de vragen van zijn tante glimlachte hij slechts en met zulk een gelukzaligen blik, dat zij nog meer begon te beven en nu eens over hemdan weder over zich zelve het teeken des kruises maakte... Aratof weerde eindelijk hare hand af, en altijd met dezelfde gelukzalige uitdrukking op het gelaat sprak hij - Maar Platósjawat scheelt u Wat scheelt jou, Jasjanko? Mij Ik ben gelukkig gelukkig, Platósja STATEN-GENEBAAL. Tweede Kamer. De heer Schaepman verdedigde den 1 nader zijn voor stel tot wijziging van artikel 194 (onderwijs) der grondwet. De heer Lokman zag in het voorstel Schaepman geene op lossing en meende dat het beste wasde oplossing aan den toekomstigen grondwetgever over te laten. De heer van den Biesen verdedigde uitvoerig het voor stel Schaepman. Hij haalde eenige cijfers aan ten betooge, dat een zeer aanzienlijk deel van het volk tegen de bestaande open bare school was. De heer van Baar was niet bevredigd door het ontwerp daar de rechterzijde ten vorigen jaren minimum-eischen stelde. Tocli was het voorstel een stap in de goede richting. Daarom zou hij voor stemmen. De heer Mees achtte de kans op aanneming van het voorstel de Beaufort zeer gering. De wederindiening daarvan zou alleen kunnen geschieden, wanneer de rechterzijde voorstelde, de 3e en 4e alinea vau het voorstel Schaepman te schrappen. De heer Brouwers bleef tegen het voorstel Schaepman bezwaar maken. Hij bleef niet getrouw aan zijn eigen advies om het mogelijke te nemen. Waarom kon hij niet het subsidiestelsel in algemee- nen zin voorstellen en dus volkomen rechtsgelijkheid De heer Willink zeide, dat de denkbeelden «openbare school toe gankelijk voor ieder" en «openbaar onderwijs wordt gegeven met eerbiediging van ieder godsdienstige begrippen" de grond- kleuren uitmaken van de liberale partijdie niet prijs gegeven kunnen worden zonder de kleuren-harmonie te verstoren. De openbare volkssohool heeft daartoe trouwens bij de overgroote meerderheid nog te goeden klank. Hij had vroeger de illusie, dat nog toenadering mogelijk was en de kinderen allen konden samenzitten om op de schoolbanken te leeren vaderlandsliefde, en te levente strijden en te sterven voor het gemeenschappe lijk belang. Maar de redevoeringen hadden hem geleerddat toenadering niet mogelijk is. Men moest dus alles aan de toekomst overlaten, maar vrijwillig afstand te doen van zijn beginsel kon hij niet. Daarmede staat of valt de liberale partij. De heer Hartogk is warm voorstander van de openb. neutrale schoolmaar ziet daarom er niet tegen opin de grondwet vrijheid te latenzoo overtuigd is hij van zijn be ginsel. De strijd kan niet in de grondwet beslecht worden. Hij hecht niet aan art. 194 der grondwetmen kan er uit lezen wat men wil. Hij wil alles overlaten aan den gewonen wetgever en vertrouwen stellen in eigen beginsel. Met het voorstel Schaepman kan hij niet medegaan. De heer de Beaufort zegt, dat het doel der voorstanders van neutraal onderwijs is onderwijs voor allen. De tegenstan ders daarentegen verlangen het slechts voor hunne kinderen. De heer van Houten was tegen de 4 alinea van het voorstel Schaepman. Alleen vrijheid van onderwijs had voor hem waarde. De heer Beelaerts van Blokland wilde uit zucht tot toenadering alles doen om alle aanleiding tot den schoolstrijd uit de grondwet te doen verdwijnen. De heer B u m a ziet geen reden voor het geven van volle dige vrijheid in zake onderwijs. In zake kiesrecht is dit ook niet geschied. Verplichte schoolgeldheffing zou er slechts toe leidendat velen van onderwijs verstoken bleven. Hij bestreed het voorstel Schaepman. De heer Parncombe Sanders stemt in met het door de heeren Hartogh en van Houten gesprokene en meentdat de Kamer niets beter doen kan dan over te nemen wat Thor- becke 40 jaar geleden voorstelde. De heer Vos de Wa el kondigde een voorstel aan om de 3e en 4e alinea van het voorstel Schaepman weg te laten. dat «aheelt mij. Maar nu wil ik liggen en slapen. Hij wilde opstaan maar voelde zulk eene zwakte in de beenen en in het geheele lichaam, dat bij zieh zonder de hulp van zijne tante en de meid niet had kunnen staande houden en in zijn bed komen. Daarop sliep by heel gauw interwijl zijn gelaat steeds diezelfde uitdrukking van gelukzalige verrukking behield. Alleen was zijn gelaat zeer bleek. XVIII. Toen den volgendeu morgen Platonila Iwanowna bij hem kwamvond zij hem nog steeds in denzelfden toestand de zwakte was niet voorbijgegaan en hij verkoos zelfs liever in bed te blijven. Zijne bleeke gelaatskleur stood Platonila Iwanowna niet bijzonder aan. Wat is dit, Heer dacht zij hij heeft geen bloed in zijn heele gezicht, hij weigert bouillonhij ligt slechts te lachen en gelooft altijd maar dat hij per- fekt gezond is Hij weigerde ook ziin ontbijt. Wat heb je dan toch, Jasja? vroeg zij hem zijt ge dan van plan den geheelen dag te blijven liggen? En als dit nu eens zoo ware? antwoordde Aratof op beleefden toon. Juist die beleefdheid beviel PJatoniia Iwanowna weder niet. Aratof zag er uit als iemand die een groot, voor hemzelven zeer aangenaam geheim kent en het ijverzuchtig vóór zich houdt. Hij zag niet zoozeer met ongeduld als wel met nieuwsgierigheid naar den naeht uit. En wat verder? vroeg hij bij zichzelven wat zal het wezen? Hij had opgehou den zieh te verwonderen te twijfelen hij dacht niet anders of het bijzijn van Klara en het verkeer met haar wachtte hem zij beminden elkander Ook hieraan twijfelde hij niet. Alleenwat kon er worden van zulk een liefde Hij haalde zieh dien kus voor deu geest... en een zonderlinge zoete huivering gleed schielijk door al zijn leden. „Zulk een kus" dacht

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1