No, 67. Negen en tachtigste Jaargang. 1887. WOENSDAG 8 JUNI. Prijs der gewone Advertentiën BuiUulaub. FBUILLET 1ST. ALK1HAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06- Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BELGIE. Den 3 werd des namiddags te half vijf te Cuesmes eene bijeenkomst gehouden, welke door onge veer 300 personen werd bijgewoond. De gendarmerie had bevel ontvangen het oog te houden op zekeren Eanviaux, maar deze kwam niet, omdat hij te Quaregnon in hechtenis was genomen op het oogenblik dat hij zich naar de bijeenkomst te Jemeppes wilde begeven. "Wegens die inhechtenisneming vormden zich woelige samenscholingen voor het lokaalwaar de socialisten vergaderd waren. Nadat de bevelvoerende officier te vergeefs de gebruikelijke waarschuwingen gedaan had deden de troepen en de gendarmes drie aanvallen op de weerspannigen waarbij velen gekwetst werden. Het wetsontwerp betrekkelijk de versterkingen aan de Maas is, na de krachtige bestrijding door den heer Erère Orban, in beginsel verdedigd door den oud-minister Woeste. Deze had echter liever eerst een grondig onder zoek van dat ontwerp gezien door eene commissie waarin ook het burgerlijk element vertegenwoordigd was geweest, om de bijzonderheden en gevolgen daarvan nauwkeurig te kunnen nagaan en om de vrees weg te nemen van hen die daarvan verhooging van uitgaven voorspellen, wanneer eenmaal het tegenwoordige minis terie afgetreden mocht zijn. Zoo hy voorstemde, zou het alleen bij wijze van het uitspreken van vertrouwen in het tegenwoordige ministerie zijn. Deze rede lokte van liberale zijde ernstig verzet uitde oud-minister Bara noemde haar „jezuïtisch". Een door dien afgevaardigde ingediend amendement om schadeloosstelling te verleenen aan personen wier eigendommen door militaire lasten bezwaard mochten worden werd o. a. bestreden door den heer Nothomb met de opmerking datals men op dezen weg eenmaal den voet zettede schatkist spoedig uitgeput zou raken. Twee andere leden ver langden nadere inlichtingen omtrent het cijfer d-.r be schikbare troepen en het aantaldat noodig zou zijn, om de forten aan de Maas en Antwerpen te verdedigen en dienst te doen te velde. De minister-president was van oordeeldat dit op een toon en wijze gevraagd waswelke het aan de regeering die reeds gereed stond om die inlichtingen uit eigen beweging te geven, ondoenlijk maakte aan zulk eenen eitch te voldoen. Zij behield zich voor, die inlichtingen te geven, wanneer het haar goed dacht. Een voorstelom de zitting te schorsen werd daarop bij hoofdelijke stemming ver worpen, waarna de linkerzijde, met den heer Erère Orban aan het hoofd, de zaal verliet. De heer Nothomb keurde deze handelwijze als weinig vaderlandlievend af. Twee leden verdedigden vervolgens nader het ontwerp, waar over de beraadslaging ten slotte tot den 7 verdaagd werd. Op het voorstel van den ministerraad is aan prins Boudewijn, oudsten zoon van den graaf van Vlaanderen en vermoedelijken troonopvolger, het grootkruis der Leo poldsorde verleend bij zijnen 18 verjaardag op dan 3. DUITSCHLAND. Het in 1873 gebouwde stoom- TOESPEAAKden 28 Mei te Alkmaar gehouden door den heer J. Ntjhout tan dek Veen, school opziener in het arr. Alkmaar, in de 43e jaarlijksche vergadering van de gewestelijke Vereeniging Noord- holland van het Nederlandsch Onderwijzers-ge nootschap. 2) (Vervolg). Dit was het officieele verhaal. Het officieuse luidde eenigzins anders. Eeeds 2 jaren lang had de gemeen teraad op zijne begrooting eene niet onaanzienlijke som voor schoolbouw uitgetrokken en inmiddels steeds 30 pet. dier som als voorschot van het rijk genotenzonder ooit aan het nemen van eenigen maatregel te denken, waardoor dat bouwplan uitgevoerd zou kunnen worden. Kwaadwilligen zeiden zelfsdat dit geld op rente uit gezet was en dat die rente gebruikt werd voor... ja, geene gemeentezaken. De schoolopziener had den bur gemeester gedreigdden Commissaris des Konings voor wien bijna alle raadsleden van het platteland en vooral zijdie in de opvatting hunner taak tekort schieten, een diepen eerbied en eene rechtmatige vrees koesteren met de handelingen van het gemeen tebestuur in kennis te stellen en daarop had de bur gemeester verzocht, aan die bedreiging nog geen gevolg te geven doch twee maanden tijd te gunnen om alles in orde te brengen. Toen hij, getrouw aan die belofte, de raadsleden had trachten te bewegen, thans maar toe te geven hadden zij uitdrukkelijk geweigerd daaraan dadelijk te voldoen. Eene dergelijke zaak verdiende toch met zorg overwogen te worden en daar het juist hooitjjd was, en alle raadsleden liever op het land wilden werken, om hun hooi binnen te halen, hadden zij bedankt langer ter vergadering te blijvenwaardoor hij genoodzaakt was geweest aan hunne wenschen gehoor te geven. schip Oder van de Noord-duitsche Lloyd is op de terugreis van Oost-Azie naar Europa nabij het eiland Socotra in den indischen oceaan gestrand. ENGELAND. De heer Churchill sprak den te Wolverhampton en wees er op, dat niettegenstaande Engeland zeer veel geld aan 'aet leger en de vloot besteedde, een oorlog het land fjeheel onvoorbereid zou vinden. De bewapening der troepen was slechtde middelen van vervoer waren geheel onvoldoendede vestingenzelfs Malta, hadden geene voldoende krijgs- en mondvoorraad. Hij deed t iaarom een beroep op het volk, om openlijk zijne ste,m te verheffen tegen het schandelijke stelsel van betn jarop dit oogenblik voor leger en vloot gevolgd. GEIEKENLAND. Mirdster Tricoupis heeft bij het aankondigen der nieuwe li jening te kennen gegeven, dat 3 pantserschepen ter wai ïrde van 30 miljoen gebouwd zouden worden. EEANKEIJK. De 'jninister van oorlog kondigde dan 3 in de zitting vai i de commissie voor de legerwet aan dat hij bij de k &mer machtiging zou vragen tot het onder de wapen en roepen bij twee gedeelten en voor den duur van e< jnige dagen van de manschappen, die als kostwinners voor bunn® gezinnen naar hunne haardsteden terugge zonden waren deze op te roepen manschappen zouden 250.000 bedragen. Den 4 gaf hij verslag van het o nderhoud met die commissie in den ministerraadgeho aden onder het voorzitterschap van president Grévy. Generaal Boula ager heeft bij zijn aftreden een dag order aan bet leg er gerichtwaarin hij o. a. zegt dat het leger onder zijn opvolger zijn zalwat het onder hem geweest isgetrouw aan zijne beroepsplichten en aan de grondwettelijke wetten, waarvoor de eerbied in het hart alle andere gevoelens moet overheersehen. Hij zou de eerste zijn om een voorbeeld te geven van deze tweevoudige militaire en republikeinsehe tucht. Hij blijft voorloopig buiten betrekking. Hij heeft verzocht buiten dienst te mogen blijven, toen hem een kommando aangeboden werd. De gemeenteraad van Parijs heeft met bijna alge- meene stemmen eene motie van berisping aan den prefect der Seine aangenomen wegens bemoeiingen zijner ambtenaren tijdens de gemeentelijke verkiezingen. ITALIË. Kardinaal Bampollo is tot pauselijk staats secretaris benoemd. In de Kamer heeft minister Crispi, toen de begroo ting van oorlog aan de orde was, met verontwaardiging het denkbeeld verworpen om Massowah te ontruimen. Hij verklaarde, dat het zeker niet het tegenwoordige mi nisterie zou zijn, dat het terugtrekken der troepen be velen zou. Eene motie om over te gaan tot de orde van den dag, waarmede de regeering verklaard had genoe gen te nemenwerd ten slotte met bijna algemeene stemmen aangenomen. Geen der leden had na de voorlezing eenige aan merking op de notulen welke dus als vastgesteld be schouwd werden. De burgemeester vroeg daarna wat de leden thans dachten van den bouw eener nieuwe of van den verbonw der bestaande school. Hij had er ook nog eens over gepeinsd en was toen tot de slotsom gekomen, dat de raad maar iets doen moest, om van het gezeur af te wezen. "Wanneer bij het bestaande schoolgebouw één lokaal gebonwd en alle banken ver nieuwd werden dan zou de schoolopziener voorloopig wel tevreden wezen. De woning van den meester was wel niet fraai, maar dit kon nog gerust een paar jaren wachten. Wanneer zijne huiskamer eens behangen werd, zou hij zeker zeer in zijn schik ziju en wanneer dan in de keuken een aanrechtbankje gemaakt werdwaarom zijne vrouw reeds zoo dikwerf gevraagd bad dan was dat men3ch ook tevreden en zou niemand iets meer te zeggen hebben. Hij hoopte, dat men dit plannetje goed zon vinden het zon zoo heel veel geld niet kosten bovendien had men reeds een aardig sommetje in kas. Die hoop werd echter niet verwezenlijkt. Een storm van verontwaardiging ging onder het zevental op. De een schreeuwde nog harder dan de ander dat dit nu naar niets leek! Wat dacht de burgemeester wel, dat het geld niet op kon P Welheb ik van mijn leven zei de oudste wethouder, onze vriend Kees, alle banken vernieuwen! Die banken, waarop mijn vader reeds gezeten heeft! Wel, het zou zonda en jammer wezen Dat ze eens geverfd werden (dit was in de laatste 25 jaren niet gebeurd) daarop zou hij niet tegen hebben, maar verder was het uit. Hjj had ook school geloopen en toen hoorde men niet van al die nieuwigheden. En hij bad toch goed geleerddat wist hij nog opperbest. Jaschreeuwde een der oudere raadsledenwiens gierigheid algemeen bekend was, de burgemeester moest niet denken dat hij maar doen konwat hij wilde Hij moest bedenken, dat de meuBcheu niet meer konden betalen, dan zij reeds betaalden. De ingezetenen moesten er hard voor werken. En tegen het behangen van de OOSTENEIJK-HONGABIJE. Den 1 is de dijk van de Theisz in Hongarije bij Szegedin weder doorge broken, waardoor 60000 bunders bouwland onder water gezet zijn. EUSLAND. Kolonel Bidgewayvoorzitter der en- gelsche commissie tot het in orde brengen der grens regeling van Afghanistan is naar Londen vertrokken, om nieuwe bevelen te vragen. Het winterpaleis van den Keizer te St. Petersburg is thans eleetriseh verlicht door 12000 gloeilampen terwijl de pleinen voor en binnen dat paleis door 56 booglichten verlicht worden. Acht stoommachines van 2500 paardenkrachten leveren met 26 dynamo's de lichtkracht voor al die lampen. De bekende firma Siemens Halske, die dit alles heeft ingericht, verlicht ook de twee voornaamste straten van Petersburg de Newsky-Prospect en de Morskoy, en stelt de bewoners dier straten in de gelegenheidook hunne huizen eleetriseh te verlichten. YEEEENIGDE STATEN. De iersche afgevaardigde O'Brien is bij zijne terugkomst uit Canada met groote geestdrift ontvangen. In zijne toespraak tot het publiek zeide hij o. a., dat lord Lansdowne aanleiding had ge geven dat zijne vrienden getracht hadden hem in Canada te dooden en dat zijn leven letterlijk gered was door de vertegenwoordigers der Nieuw-Yorker pers. De ruwe menigte zou hem eenvoudig dood gesteenigd heb ben ware hij niet door de groote pers van Amerika beschermd geweest. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Den 6 werd de beraadslaging over het voorstel Scbaepman en de daarop voorgestelde amendementen voortgezet. De heer Mees beantwoordde als mede voorsteller van het amendement de Beaufort de rede van den heer van Houten van den 3. Dat amende ment was geen partij voorstel, maar daardoor zonden de rechten en belangen der verschillende partijen gebaat worden. De heer H a r t o g h kon zich vereenigen met het amendement Greeve en verdedigde verder het gevoelen, dat juist gemis van waarborgen in de grondwet, gemis van een papieren artikel de liberale partij zou verjongen. De heer de Eanitz achtte het amendement Greeve veel duidelijker dan de 3 zinsnede van het amendement de Beaufort en beval aanneming van het amendement Vos de Wael aan als eene daad van billijkheid en schrandere staatkunde. De heer Beelaerts van Blokland beval aan neming van het amendement Vos de Wael aanwaar door de strijd over het grondwetsartikel geëindigd zou zijn en waaruit een geest van toenadering en weder- keerige waardeering zou blijkendie misschien ook op huiskamer des meesters had hij geduchte bezwaren; het was pas 10 jaren geleden dat deze kamer behangen was. Hij was met Koppermaandag 18 jaar getrouwd geweest en in zijne huiskamer was nog altijd hetzelfde behangsel. En dat mocht gezien wordenwant zijn wijf was kraak zindelijk hoor Hoe durft de burgemeester zoo iets voorstellen, was de meening van een ander lid; hij had eens inlichtingen in eene naburige gemeente bij een zijner vrienden in gewonnen. Daar had de schoolopziener ook aanmer kingen gemaakten ook eischen gesteldmaar de raadsleden hadden er geen gevolg aan gegeven. En wat was er gebeurd Niets. Daar was de burgemeester zelfs lid der Provinciale Statendie reeds tweemaal bij den Commissaris had gegeten en die had gezeid ze zullen je toch niets doenDaarom was hij ook tegen dit plan. Een ander lid die doorging voor een knappen kop, omdat hij vroeger eenigen tijd in eene stad gewoond had en toen lid geweest was van een gezelschap, waar zij volgens zijn zeggen zeer geleerd praattenhad nog andere bezwaren. Werd een lokaal bijgebouwd, dan moest er al weer een meester meer wezen en ze hadden er nu meer dan genoeg. Zoo'n meesterdie alleen stond, voerde niet veel uit; dan rookte hij maar pijpjes en liet de kinderen aan hun lot over of wat nog erger washij schreef de rollen over voor de leden der rederijkerskamer In liefde bloeiende of maakte versjes voor de leden der zangvereeniging Be leeuwerik. Hij had in zijn leven al zooveel ondervonden dat hij kon er van mee praten. Het jongste lid van den raad was van oordeeldat de gemeente wel iets doen mochtmaar dat des bur gemeesters voorstal veel te weelderig was. Hy zou juist zooveel willen besteden als er het vorige dienstjaar beschikbaar was gebleven, dan kon men later altijd zien, een gezegdedat hem eene krasse vermaning op deu hals haalde van een der oudere ambtgenooten, die hem vroeg, of hij dacht, dat het spaarpotje, dat men, dank

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1