Slot volgt. het terrein der praktijk bij de schoolwet zou kunnen gelden. icv De heer Vermeulen zag geene practische waarde in het amendement Vos de Wael. Toch zou hij voor stemmen, omdat de liberale partij van art. 194 haar vaandel maakte sedert 1848 en vele medestanders dat artikel als een symbool van belang beschouwen. Stem ming over art. 194 werd nu stemming over de inter pretatie der liberalen. Ten slotte wenschte hij op te merken, dat hij in aanneming van het amendement- Vos de Wael geene beëindiging van den schoolstrijd zag. De heer Barna wees nogmaals op het gewicht eener beslissing. Het liberalisme wilde waarborgen tegen het drijven der kerkelijke partijen. Volksontwik keling mocht niet het offer worden van godsdienstige twisten, gelijk dezer dagen nog beleefd was. De heer van der Kaay zette nogmaals zijn standpunt uiteen tegenover het amendement Vos de Wael en verdedigde het amendement de Beaufort. Br was verleden jaar van liberale zijne geen onedel spel gespeeld tegenover de rechterzijdedit ontkende hij bepaald. Het amendement Greeve bood z. i, geene genoeg zame waarborgen tegen krenking van godsdienstige begrippen. De heer Borgesius twijfelde niet meer aan den uitslag der beraadslaging. Toch wilde hij nog even constateeren, waarom men de derde alinea van het voorstel-Schaepman wilde laten vervallen. De liberalen, die dit wilden doen vervallen, deden zulks bij wijze van concessie, van toenadering. Maar de overzijde wilde het, om gewaarborgd te zijn subsidie te krijgen. Daarom riep hij allen toe: waakt, terwijl het nog dag is en ziet toe, vóór gij eene beslissing neemt. De heer Vos de Wael verdedigde nader zijn amendement en verklaarde zich te kunnen vereenigen met het amendement Greeve. De minister van binnen 1. zaken beant woordde kort den heer Beelaerts. De heer B a h 1 m a n n trok zijn amendement in. Daarna kwam in stemming het amendement-Greeve, dat aangenomen werd met 45 tegen 39 stemmen. Even zoo werd het amendement Vos de Wael aangenomen met 45 tegen 39 stemmen. Daardoor verviel het amen dement de Beaufort en werd het gewijzigd voorstel Schaepman aangenomen met 43 tegen 40 stemmen, Bij de eerste twee stemmingen stemden alle liberalen tegenbehalve de heeren de Banitz van Houten Gleichman Greeve Sanders Giidemeester en Har- togh, die met de rechterzijde voorstemden. De heer van Pallandt was afwezig en er is ééne vacature. Bij de stemming over bet voorstel Scbaepman stemde de heer Keuchenius tegen en was de heer Balhmann afwezig. Den 7 te 11 uren zijn de additioneele artikelen aan de orde. De heer J. H. H. Hüisman Jr. te Amsterdam heeft den 29 Mei opeen bicycle van Amsterdam over Utrecht, Wageningen Arnhem, Zutfen Apeldoorn en Amers foort naar Baarn een afstand van 209 mijlen binnen 24 uur afgelegd en daardoor de zilveren medalje der A. V. C. te Amsterdam behaald. Bij kon. besluit van den 31 Mei is ingesteld een pakketpost tusschen Nederland en N. Indiewaarbij een dienst ingesteld is ter verzending van pakketten een gewicht van 5 p. niet te boven gaandetusschen Nederland ter eene en de Nederl, koloniën in Oost- Indië ter andere zijdedoor middel van stoom schepen rechtstreeks tusschen Nederland en Indie varende. Het vooruit te betalen port bedraagt f 0.85 voor een pakket tot een gewicht van één 1.35 voor een van meer dan 1 tot 3, f 1.85 voor een van meer dan 3 tot 5 p. voor de verzending tusschen alle kan toren in Nederland ter eene en de aanlegplaatsen in zij hunne zuinigheid en hun overleglangzamerhand gemaakt hadom in slechte tijden of in buitengewone omstandigheden een appeltje voor den dorst te hebben, zoo maar in eens uitgegeven mocht worden Men kon wel ziendat hij pas kwam kijken zij ouderen wisten dat wel beter. Met zulk eene roekeloosheid zou het met de geldmiddelen der gemeente er spoedig genoeg treurig uitzien. De burgemeester zat in de klem. Deed de raad niets, dan ging eene klacht naar hooger op en dat had hij liever nietook bleef hij met den schoolopzienerzoo mogelijk j gaarne op goeden voet. Nu alle raadsleden zoo heftig tegen zijn plan gekant waren, dat plan door te zetten, wilde hij ook niet. Het lidmaatschap der Pro vinciale Staten lachte hem toe, want een der afgevaar digden naar dat college was al niet jong meer en ont stemde hij de raadsleden, dan was de kans misschien verkeken. Bovendien, was hij het eigenlijk met hen eens en deed hij zich meer ter wille van zijn eigen belang als voorstander van de uitbreiding kennen. Goede raad was duur. Wanneer hij den raad maar kon bewegen om eenig besluit te nemen dan zou de zaak misschien nog wel losloopen. „Jaap, geef koffie en brood", klonk het tot den veld wachter, dan kunnen de heeren wat gebruiken, eer wij verder gaan. Dit vond hij de beste oplossing. De koffie en het brood zouden de ontstemde gemoederen tot kalmte brengen en inmiddels had hij gelegenheid tot nadenken. En werkelijk dit middel had geholpen. Men had goed gegeten en gedronken en over koetjes en kalfjes ge sproken waardoor de gemoederen zeer veel kalmer waren, toen de burgemeester de vegadering weder her opend had. De heeren moesten het hem niet kwalijk nemenwanneer hij straks zoo stout zijne meening gezegd had men had hem echter minder goed begrepen. De zaak was deze. Er waren twee jaren verloopen, dat men niets gedaan had; nu ging het niet aan, om weer te zeggen, wij doen niets; daarom wilde hij dadelijk iets doen en dat iets bestond in het behangen van de huis kamer des meesters en het maken van het aanrechtbankje in de keuken; dan waren de meester en zijne vrouw tevre den en zou de raad van die zijde geen last meer hebben. Yerder zou hij een plan willen laten opmaken van de vergrooting van het schoolgebouw met één lokaal door Nederl. Indie dei stoomschepen', die met het' verroer belast zijnter andere zijde. Voor de overige plaatsen in Nederl. Indio komen de kosten van vervoer van de bovenbedoelde aanlegplaatsen naar de plaats van be stemming voor rekening van den geadresseerde. Ove rigens zijn op het vervoer de bepalingen omtrent de pakketpost ia het buitenlandsch verkeer geldende toepasselijk. Te Zunderdorpgem. Nieuwendatn kregen den 31 Mei twee zoons van den landbouwer T., die in be schonken toestand van de Purmerendernsarkt gekomen waren hevige twist. Toen zij elkander zouden aan vallen, wilde de moeder tusschen beide komen, doch viel bewusteloos op den grond. Zij was door eene beroerte getroffen aan de gevolgen waarvan zij den 1 overleed. De arr. rechtbank te Utrecht heeft den 1, uit spraak doende in zake B. Hoitsema Enuma tegen het Utrechtsch Prov. en Stedelijk Dagblad tot betaling eener schadevergoeding vau f 2500, wegens het opnemen van het bekende bericht te zijnen aanzien, beslist, dat de vordering van den eischer, dat dit bericht is honend als niet meer gegrond op de wet, moest worden ont zegd evenals de eisch dat het bericht is lasterlijk omdat niet gebleken was, dat de te laste legging, die het bericht bevattedoor den gedaagde was geschied tegen beter weten in. Het bericht werd echter beleedigend voor den eischer verklaard zoodat uit dien hoofde zijne vordering tot betering van nadeelin eer en goeden naam geleden moest worden toegewezen. De gedaagde is veroordeeld tot betaling eener schadever goeding vau vijftig gulden en in de kosten terwijl de eischer gemachtigd is afschriften van het vonnis te doen aanplakken in het gerechtsgebouw te Utrecht en het gemeentehuis te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 1 besloten de standplaatsen voor rijtuigen op de openbare wegen en pleinen uitgezonderd de stations buitenplei nen, voor 3 jaren ingaande den 15 in het openbaar te verpachten. T. C. van Brussel te Koegras is den 1 benoemd tot onderwijzer te Amsterdam. - De burgemeester van Amsterdam heeft den 1 in den gemeenteraad o.a. een onderzoek van de particu liere schouwburgen met het oog op brand toegezegd. Te Tilburg heeft de 82jarige Erancis van Berkel den 2 den dag herdachtwaarop hij gedurende 70 ja ren in dienst was bij de familie van Bijswijkwelke familie hij tot in het derde geslaeht trouw en met toe wijding gediend heeft. Te 's Gravezaude is den 3 belangrijke schade aan veld-, tuin- en boomgewassen toegebracht door een hevigen hagelslag tijdens eene onweersbui. Bij kon. besluit van den 3 is benoemd tot ridder iu de orde van den Nederl. Leeuw de heer B, 8. Beren- steinopper-rabbijn bij de nederd. israëlitische ge meente te 's Gravenkage. Bij kon. besluit van den 3 is aan den heer jhr. J. K. Vegelin van Claerbergenmat ingang van 1 Aug. a.s., op zija verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Wormerveer. Bij kon. besluit van den 3 is de directeur van het post- en telegraafkantoor te Grouw, J. J. du Saar, met ingang van den 16, teruggebracht tot den rang van telegrafist le kl. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 3 den hulp-apotheker Hoitsema Euuma zijn eisch tot schadevergoeding van f 2500, ingesteld tegen de uit gevers der Leidsehe Courant wegens het overnemen der waarschuwing tegen zijne advertentiënhoudende oproeping van jongedochtersontzegd omdat het op nemen der waarschuwing in het algemeen belang en zonder beleedigende bedoeling geschied was. een deskundigeonder uitdrukkelijke bepaling dat de deskundige alleen betaald zon wordenwanneer zijn plan goedgekeurd en uitgevoerd werd. Het kostte dan aan de gemeente voorloopig niets een niet te ver smaden voordeelde gemeenteraad gaf een blijkdat hij met de zaak voortgang wilde maken zonder zich tot iets te bindenwaarvoor de schoolopziener dank baar zou zijn en toch verbond de raad zicb nog tot niets. Deze nadere toelichting viel in betere aarde. Het voorstel om in schijn ietsdoch in werkelijkheid niets te doenwas een denkbeelddat aller goedkeuring dadelijk wegdroeg en gaf den oudsten wethouder alleen nog aanleiding tot de verklaring, dat hij zich niet had kunnen begrijpen dat de burgemeester in eens zoo „rejaal" was geworden. Minder goed werd het eerste voorstel ontvangen. Die meesters hadden tegenwoordig altijd wat te vragen; was nog niet verleden de houten vloer in den voorgang (die trouwens verrot was) ge maakt? Had men niet vóór twee jaren de pomp vernieuwd Zij moesten het zeiven maar eens betalen, dan zouden zij het wel ondervinden. Toch was de meerderheid van oordeeldat men bet doen moest onder uitdrukkelijke opdracht aan den burgemeester dat den meester gezegd moest worden, dat het nu uit moest zijn ea dat in de uitvoering gepaste zuinigheid zou worden betracht. Met 5 tegen 2 stemmen werd dat besluit genomen. En hiermede was deze bijeenkomst gesloten. De raadsleden drukten de hand van den burgemeester en den veldwachterdie steeds de beraadslagingen had bijgewoonden verlieten het raadhuisom onder het genot van een glaasje brandewijn met suiker in de tegenover gelegen herberg uit te rusten van de be langrijke en vermoeiende werkzaamheden, welke achter den rug waren. Inmiddels schreef de burgemeester den volgenden brief aan denschoolopziener Ik heb het genoegen u mede te deelen dat de gemeenteraad, doordrongen van de noodzakelijkheid, dat het geheel onvoldoende schoolgebouw weldra in orde worde gebracht, waardoor het onderwijs in deze gemeente aanmerkelijk zal verbeteren op mijn voor stel besloten heeft een plan te laten opmaken van de vergrooting van dat schoolgebouw door eeu deskun dige. De onderwijzerswoning zal reeds dadelijk eenige verbeteringen ondergaan. Ik den nacht ?sn den ff sp den 4 heeft ïn de Hembrarwlgtra.it te 's Gravenhage een man op eene vrouw een revolverschot gelostnadat zij om hem te ontkomenop straat gevlucht waa. De vrouw bleef ongedeerd de dader werd in hechtenis genomen en is in hechtenis gebleven. De rekening der Praammaatschappij van het eila ad Amsterdam over 1886 sloot met een verlies van ƒ43223. Over een voorstel van het bestuur, om tot likwidatie over te gaan, in verband met de slechte vooruitzichte n, kon den 4 geea besluit genomen worden omdat slechts 34 aandeelhouders tegenwoordig waren en er ten minste 50 moeBten zijn. De beslissing werd 14 dagen uitgesteld. De aubade, den 5, des ochtends, door het muziekkorps van de d.d. schutterij en de stafmnziek van het 8e reg. inf. den heer H. A. Meijroos, te Arnhem, onzen vroegeren stadgenoot, gebracht, bij gelegenheid van diens 25jarig jubileum als directeur van Caecilia en Euphonia, werd door eene ta'rijke menigte bijge woond, waaronder zeer vele jonge dames, die des avonds in koor medezongen. Het feestconcert was eene groote hulde aan het talent van den directeur van het Caeciiia- coneert en de liedertafel Euphonia. Het vergrootte orkest, waarop een 200-tal dames en heeren, behalve het orkest van Caecilia, had plaats genomen, was keurig versierd. Het concert opende met een feestlied voor koren (ook meisjes- en jongenskoren) - de heer M. i» nl. ook directeur der muziekschool gecomponeerd door den heer C. H. Coster, directeur van het mu ziekkorps der dd. schutterij en leeraar aan de muziek school, op woorden van eene stadgeaoote, mej. Aefje J. Stsrck. Natuurlijk ontbrak het niet aan warme toe juichingen. Mej. Marie Speet uit Arnhem, mej. Wilh. Gips uit Dordrecht en de heeren J. J. Bogmaos en Job. M. Messchaert, beiden uit Amsterdam, traden vervolgens met solo-notnmers op. Mej. Speet zong o.a, „Allerseelen", gezet door Meijroos, en de beer Mes schaert vier gedichten van Heine, mede compositiën van Meijroos. Het orkest voerde daarna twee karakter- stukken van den jubilaris, „Mijmering en Wildzang", uit. In de pauze werd de heer Meijroos door den heer Mos, voorzitter van Euybonia, hartelijk toegesproken. Tegelijkertijd werd hem eeu album overhandigd dat de namen behelsde van allen die tot de feestgave had den bijgedragen. Een kostbare, fraai bewerkte zilveren lauwerkrans maakte een deel uit van die gave. Aan bloemen Gntbrak bet mede niet, zoo min als aan fanfares en gejuich der geheele zaal. Na de pauze werd „Alkmaar's Ontzet", cantate voor koor, solo en orkest, van Meyroos (woorden van mr. J. E. Banck) onder leiding van den componist ten gehoore gebracht. De gemeenteraad van Helder heeft den 5 in be sloten vergadering het feit herdachtdat vóór 50 jaren de eerste raadszitting op het tegenwoordige raadhuis werd gehouden. In den nacht van den 5 op den 6 trachtten on geveer 600 matrozen op het strand te Scheveningen hunne kameradendie ter schrobnetvisscherij wilden uitvaren, tegen te houden, in verband met een verschil tusschen visschers en reederijen. Zy trokken het roer van de schuiten en sneden de trossen door. De hulp der militaire macht is ingeroepen ter voorkoming van herhalingen. In den nacht van den 5 op den 6 te half twee is de goederentrein van Utrecht nabij het station Eind hoven ontspoord op dezelfde plaatswaar dit reeds tweemalen geschied is. De schade aan het materieel is vrij aanzienlijkpersoonlijke ongelukken vonden geen plaats. Den 6 is nabij Vleuten een gevangene ontsnapt uit den sneltrein welke te 10.05 uit 's Gravenhage Wie zou bij de ontvangst van zulk een brief niet verteederd zijn De notulen werden den volgenden dag in den- zalfden geest opgemaakt en drie weken na de raads zitting ontving de timmerman van het dorp de op dracht om een schetsje te maken van een lokaaldat misschien bij het schoolgebouw zou worden gemaakt wanneer de geldmiddelen het toelietenen om in des meesters woning de verbeteringen te laten maken waartoe besloten was. De timmerman die van school- bouw natuurlijk niet heel veel verstand hadmaakte een ruwe schetswelke meer deed denken aan eene paardenstaldan aan een schoollokaal. Toch stond dit plan den raadsleden bijzonder aan, toen het twee maan den na de beschreven raadsvergadering ter tafel kwam. Hij was toch maar een knap ventje, die timmerman, van alle markten thuis Eene school te ontwerpen, was lang niet ieders werk, maar hij stond voor niets Als joDgen had hij reeds zooveel seniein het tee kenen gehad en de uitkomst had de verwachtingen niet bedrogen Wat was het toch gelukkig zoo iemand in zyn midden te hebben men moest anders naar die heerschappen in de stad gaan die wel veel meer drukte hadden maar niet zoo goed werkten De schoolopzienerdie vroeger wel eens het oog op een deskundige gevestigd had, zou raar staan te kijken, als het eens zoover kwamdat er gebouwd moest worden en hij dit plan zagZiedaar in het korf de gevoelens omtrent het plan. Eenparig was evenwel het gevoelen, dat het aangehouden moest worden; het was najaar geworden de winter stond voor de deur men kon toch niet bouwen men zou het volgende voorjaar afwaehten. Op de begrooting zou dezelfde som voor den bouw weder uitgetrokken worden daaruit zou wederom blijken van 's raads genegenheid om de belangen van het onderwijs te behartigen. De schoolopziener, niets meer vernemende, vroeg den burgemeester inlichtingen naar den stand der zaken en deze antwoordde, dat de raad een plan ontvangen had, dat hem zeer goed aanstonddoch dat hij in behandeling gehouden had omdat het met het oog op den aan staanden winter toch niet uitgevoerd kon worden.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 2