Negen en tachtigste Jaargang. No, 68. 1887. V li IJ D A G 10 JUNI. Prijs der gewone Advertentiën ©fficiëtl (Bebceltc. STEDELIJK. MUSEUM Zijdie te ALKMAAR in aanmerking willen komen voor a. marktmeester der kleine vee markten; b. waagmeester, worden nitgenoodigd zich vóór 15 Juni 1887 bij eigenhandig op zegel geschreven verzoekschrift te wenden tot den gemeenteraad. üniUttijmb. FEÜILLBTO JSÏ. Bitmettlau&i. ALK1IAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. Zijdie te Alkmaar in aanmerking willen komen voor de betrekking van ambtenaar, belast met de betee- kening van stukkenbetreffende vervolging ter invordering van plaatselijke belastingen, volgens art. 261 der gemeentewet, worden verzocht, zich vódr 14 Juni 1887 bij eigenhandig ge schreven verzoekschrift te wenden tot burgemeester en wethou ders van Alkmaar. te A L K M A A E. Bezichtiging tegen 10 cents per persoon ZONDAG 12 Juni, van 1 tot 3 uren 's namiddags. DUITSCHLAND. In de mijn Hibernia heeft den 8 's nachts om half een eene gasontploffing plaats gehad. Eeeds werden 41 lijken boven gebracht en men ver moedde, dat nog twaalf lijken in de mijn waren, E ij k s d a g. Den 7 werd na langdurige be raadslaging bij eerste lezing de wet betreffende de wijziging der overzeesche stoombootverbinding aangeno men en besloten de tweede lezing dadelijk in de ver gadering te doen plaats hebben. Minister von Bötti- cher verklaarde dat de regeering wegens het geringe verkeer de lijn TriestBrindidi wilde laten varen en daarvoor in de plaats eene lijn Brindisi—öenua—Port- Saïd maken alleen in het belang van den duitsehen uitvoer. ENGELAND. Uit Liverpool is gemeld dat in het Kanaal eene aanvaring plaats vond tusschen da bark Hamburg en de stoomboot Tern van Botterdam. Laatst genoemde boot zonkwaarbij de kapitein en 4 matro zen omkwamen. Uit de nader bekend geworden bijzonderheden van de rede van den heer Churchill te Wolverhampton blijkt dat Engeland aan leger en vloot samen f 120,000,000 meer dan Dnitschland en ƒ24,000,000 meer dan Frank rijk besteedt. Eekent men de oorlogsuitgaven voor Britsch-Indie mede dan komen er f 240,000,000 bij en met dat al konden niet meer dan 150,000 soldaten op de been gebracht worden. De rijdende artillerie is slechter gewapend dan eenige andere in Europa terwijl de veldartillerie en de wapening der infanterie volstrekt niet in orde zijn. TOESPEAAKden 28 Mei te Alkmaar gehouden door den heer J. Nuhout van der Veen, school opziener in het arr. Alkmaar, in de 43e jaarlijksche vergadering van de gewestelijke Vereeniging Noord holland van het Nederlandsch Onderwijzers-ge nootschap. (S 1 o t.) Zoo verliepen eenige maandenzonder dat van den schoolbouw gerept werd. Inmiddels greep oene ge beurtenis in het dorp plaatswelke eene groote ver andering in het gevoelen van den burgemeester had doen ontstaan. In het hoofdkiesdistrict waartoe de gemeente behoorde was eene verkiezing voor een lid der Provinciale Staten noodig geworden door het over lijden van den reeds genoemden afgevaardigde, die jaren lang het district vertegenwoordigd had. Tal van kan didaten waren gesteld en onze vriend, de burgemeester, was door een deel zijner gemeentenaren op den voor grond geschoven en zooals men meermalen ziet ge beuren in boog dravende niets beteekenende volzin nen by geteekende en ongeteebende biljetten en adver tentiën aanbevolen als een uitstekend man, wiens warme liefde voor het onderwijs o. a. algemeen bekend was, ten bewijze waarvan aangehaald was het voor een paar maanden vroeger op zijn voorstel genomen besluitom den verbouw of de vernieuwing van het bestaande school gebouw voor te bereiden. Of als gevolg van die snorkende aanbevelingen, of van persoonlijke invloeden, wie zal dit uitmaken bij bekwam van alle burgemeesterskandi daten de meeste stemmen en kwam daardoor in herstem ming met den kandidaat der kerkelijke partijen. Het ge volg daarvan was, dat de tegenstanders dier partijen hem, uit nood gedwongen, zooals een der stembiljetten luidde öf ter voorkoming van grooter kwaad zooals een ander Lagerhuis. Zonder hoofdelijke stemming werd den 7 de begrooting van inkomsten en die van het beheer der staatsschuld bij tweede lezing aangenomen. Na eene beraadslaging van acht uren is den 8 met 211 tegen 83 stemmen art. 3 der iersche dwangwet aangenomen, waarbij voor zekere gevallen eene bijzon dere jury wordt ingesteld. Alle amendementen werden verworpen. Daarna is de beraadslaging verdaagd. In d9ze zitting werd bij eerste lezing een wetsontwerp aan genomen ter verhooging van het kapitaal der maat schappij voor den aanleg vau het kanaal vau Manches ter, om de uitvoering van het plan mogelijk te maken. FBANKBIJK. De onverzoenlijke bladen zijn zeer verbolgen op president Grévy, omdat bij niet tegen woordig is geweest bij de groote wedrennen te Long- champs, waar de prijs gewonnen is door een franseh paard. Zij schrijven dit toe aan angst voor het bren gen van huldebewijzen aan generaal Boulanger, die wel tegenwoordig was doch op wien bijna door niemand gelet werd. De ministerraad heeft besloten geen vice minister aan het ministerie van financiën te benoemen. Het bestuur over den post- en telegraafdienst wordt aan één alge meen bestuur opgedragen. Kam er. Den 4 is het wetsontwerp tot nadei® regeling der suikerbelasting en wel wat betreft het belastbare suikergehalte der beetwortels, aangenomen waarna de beraadslaging over het legerontwerp van generaal Boulanger aanving. De eerste spreker graaf de Martimprey, die het o. a. altijd bedenkelijk achtte in militaire zaken wanneer men geen uitzicht op een langdurig tijdperk van rast hadte gaan af breken om op te bouwen aangezien er altijd een tus- schenpoos was waarin alles op losse schroeven stond drong bij den minister van oorlog op intrekking aan en op verzending ter nadere overweging naar den Hoogen Eaad van Oorlog. TUBKIJE, Eusland blijft zich verzetten tegen de met Engeland gesloten overeenkomst betreffende Egypte. De russische gezant te Konstantinopel beweertdat de grootvizier en de ministers voor f 12.000.000 omge kocht zijn tot het sluiten dezer overeenkomst. Men vermoedt, dat de Sultan die overeenkomst niet zal goed keuren om de door Frankrijk en Eusland gemaakte bezwaren tegen de bepaling, welke het mogelijk maakt, dat Egypte later weder door engelsche troepen bezet kan worden. 1IWIIWI I llll 1111WIIIIIII1RII Ml 11 «wn—min -.i.n i ifll'MU-li J J^rR'ÏVMÜJUAT^II WilimJMMmflMgl STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Het jongste schoolverslag is den 7 gesteld in handen van de heeren van der Loeft', Lobman, Vermeulen, Lieftinckjen van Bij landt. Bij de voortgezette behandeling der grondwetsherziening waren aan de orde de additioneele artikelen. verklaarde, tot kandidaat koos en hij met 10 stemmen meerderheid de overwinning behaalde. Hij was volgens zijne tegenstanders tegen wil en dank „libberaal" geworden en moest dus in de schoolzaken een beslister rol gaan spe len. Wilde hij den met zooveel moeite verworven zetel echter behouden, dan moest hij rekeuing houden met zijne tegenstanders en de zaken niet te krachtig aanpakken. Terwijl hij dagelijks dachthoe hij dit varken zou wasschenwerd hij op zekeren morgen hoogst on aangenaam verrast door een officiëel schrijven van Ged. Staten dat dit college tot de overtuiging ge komen, dat het den gemeenteraad geen ernst was met zijn voornemen om afdoende verbeteringen tot stand te brengen, hem uitnoodigden, alsnog binnen drie weken eene beslissing uit te lokken omtrent de punten, welke de schoolopziener opgegeven had en welke in een daarbij gevoegd schrijven vermeld waren. ThaDS hielp geen tegenspartelen hij moest den strijd beginnen en och wie weetof' de raad niet dadelijk toegaf, dan was hij gered Toen de veldwachter dien dag des burgemeesters bevelen kwam vernemenwerd hem opgedragen de leden van den raad kennis te geven dat de burge meester ze over drie dagen op het raadhuis verwachtte, en toen deze, zijne verbazing te kennen gevende over die onverwachts opgekomen bijeenkomstde vraag deedwat er toch wel aan de hand wasdaar hij van niets wistluidde het kort maar bondige ant woord van Ziju Edel Achtbare: er ia donder aan de luchtHet spreekt van zelf, dat dit antwoord aan alle leden verteld werd en dat het gansche dorp des avonds wist, dat er donder aan de lucht was, zonder dat iemand iets begreep van hetgeen geschied was. Op het bestemde uur waren alle raadsleden bijeen in het ons bekende lokaal toen de veldwachter gelast werd te vertrekken. Hij kon wel zoo lang in de herberg gaan zoodra de burgemeester hem noodig had zou hij hem roepen. Schoorvoetend vertrok hij terwijl hijevenals de ge- gelaatstrekken der raadsleden het verraadden, ten hoogste Besloten werd al wat op het kiesrecht betrekking had alsmede de motie Mackay te behandelen bij art. VII. Er werd geene algemeene beraadslaging gevoerd. Art. I van paragraaf 2 werd goedgekeurd. Op art. II. luidende "Alle op het oogenblik der afkondiging van de verandering in de Grondwet verbindende wetten, regle menten en besluiten worden gehandhaafdtotdat zij achtervol- gens door anderen worden vervangen", was voorgesteld door de heeren de Ruiter Zijlker c.s. om hieraan toe te voegen "Met 1 Jan. 1891 zijn afgeschaft de accijnzen op vieesch, zout, zeep, bier en azijn. Met dat tijdstip zijn ingetrokken de wet ten en verordeningen op deze belastingen betrekkelijk." üe heer de Ruiter Zijlker betoogde, dat wel voor eenige weken een amendementhiermede in verband staandeverwor pen wasmaar aan de bedoelingen der voorstellers was alle hulde gebracht, zoowel door liberalen als door de overzijde. Intusschen had hij besloten geene stemming over het amen dement uit te lokkendaar bespreking slechts zou zijn eene herhaling van de vorigeen het niet te verwachten wasdat nog spoediger dan bij het onderwijs op een gevallen besluit zou worden teruggekomen. Hij trok dus het amendement in. Art. IIVI werden goedgekeurd. Daarna kwam art. VII aan de orde. Hierbij werd de algemeene beraadslaging geopend over al wat met 't kiesrecht in verband stond. Bij die beraadslaging verklaarde de minister van binnen- landsche zaken o. a., dat bij verwerping der additioneele arti kelen de regeering de grondwetsherziening als mislukt zou beschouwen en dat het amendementvan liberale zijde voor gesteld een destructief amendement was. Verder was het der regeering voorgekomen, dat de zaak van hen, die gedeelten van huizen bewonen, wel op te lossen was. Zij nam op zich om bij kon. besluit die zaak te regelenzoo dat vertrouwbare schatters in iedere gemeente de categorie zullen aanwijzen die zich daartoe aanmeldt. Herschatting zou daarbij niet uitgesloten zijn. Daardoor zou tevens de zaak der capaciteiten grooten- deels opgelost zijn. De beer van Houten bestreed de door den beer de Geer van 'Jutphaas namens den heer Maekay, die afwezig was, overge nomen motie om ook de Provinciale Staten te doen ontbinden. Hij achtte het verderfelijk op één dag de gelegenheid te geven, de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Eerste Kamer om te zetten. Die omzetting kon geschieden onder den waan, de opwelling van één dag. De minister van binnenl. zaken be streed mede die motie, welke door den heer de Geer tenslotte ingetrokken werd. Daarna werd het eerst behandeld het amendement van der Kaay om het kiesrecht voor de gemeenteraden in afwachting eener nadere wettelijke regeling, voorloopig onveranderd te laten, dat door den minister van binnenl. zaken, en de heeren Goeman Borgesius, van Baar en Oorver Hooft bestreden en door de heeren L o h m a n en W. K. van De de ia verdedigd werd. Het amendement werd ver worpen met 44 tegen 32 stemmen. Daarna kwam aan de orde het amendement van de heeren van der Eeltz c.s. De heer van Houten verdedigde uitvoerig dit amendement. Met 30 tegen 23 stemmen werd tegen den 10 ook aan de orde gesteld het wetsontwerp over de landaanwinning in de Eriesche wadden. Den 8 werd de beraadslaging over het amendement voortgezet, doch niet ten einde gebracht. De min. van binnenl. zaken kwam op tegen de grief, tegen het regeeringsvoorstel ingebracht, dat het geen kiesrecht aan werklieden gaf. Door voorbeelden toonde hij het onjuiste daarvan aan; o. a., behangers, timmer lieden, metselaars, pompenmakers, horlogiemakers, houtdraaiers, brievenbestellers, zelfs likdoornsnijders kregen het stemrecht. verbaasd was over de astrantigheid van den burgemeester, zcoais bij het uitdrukte. Zoo iets was hem nog nooit overkomen. Zoodra de deur achter den veldwachter gesloten was, valt de burgemeester, die na zijne verkiezing een gouden bril draagtmet de deur in het huis en zegt, dat hij een brief' van den Commissaris gekregen heeftwaarin hem gelast wordt te zorgen dat binnen drie weken alle schoolzaken in orde zijn gekomen op do wijzezooals dit door den schoolopziener verlangd wordtdaar anders krasser maatregelen tegen het ge meentebestuur zullen worden genomen. Dat hij zich gehaast heeft de leden bijeen te roepen en thans aan hen vraagtof zij het goedvinden dat hij de zaak maar verder in orde maakt. Dit zou voor de leden het gemakkelijkst zijn. Ik zal ze overvallenhad hij gedachtdan kom ik het spoedigst klaar. In die ver wachting zag hij zich onmiddellijk te leur gesteld. Toen hijnadat eenige oogenblikken van doodelijke stilte voorbij gegaan waren, vroeg „of de leden het allen goed vondenwerd een beslist Neenuit aller mond gehoord. Allen verlangden dat hun de gestelde eischen zouden worden medegedeeld. De eerste eisch, dat twee lokalen bijgebouwd, het bestaande gebouw verbeterd en nieuwe schoolbanken volgens het amerikaansche stelsel gemaakt moesten worden, liet de raadsleden, aan wie die eisch reeds sedert jaren bekend was, vrij kalm. De tweede, dat onderwijs in de vrouwelijke handwerken moest worden gegeven werd reeds met duidelijk kenbare teekenen van ongenoegen ontvangen. Doch de derde eisch, dat voor de laagste klasse ten minste ééne onderwijzeres moest worden aangesteld deed een kreet van veront waardiging en verbazing opgaan. De oudste wethouder schrikte zoo hevigdat de pijp hem uit den mond viel en wel in twiotig stukken op den grond te recht kwam. Dat was iets ongehoords Een juffer in de school! Waar moest het hoen Zoo'n dametje hunne kinderen onder wijzen Hunne gemeente had altijd goed bekend gestaan maar, wanneer zoo iets gebeurdedan zou het niet lang meer duren of men zou rare

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1