öert5hi*o. ^ta&ö-ösrifdtiam. "burgerlijke stand. am tftcnrgfaeiftCtttsa. benoemd om te onderzoeken op welke wijze pensioen of toelage verstrekt zal worden aan eervol ontslagen gemeente-ambtenaren en de nagelaten weduwen dier ambtenaren. Het onderhoud dat den 10 tusschen de commis sie uit de kamer van koophandelonderscheidene stuurlieden en de oudste matrozen van verschillende reeders over het gerezen geschil te Scheveningen plaats vond, had tot uitkomst, dat sommige zeelieden erkenden geweten te hebben, dat het graaigeld zou ophouden dit jaar te bestaan en dathoewel andere zulks ontken den alle hierin overeenkwamen in de meening te verkeeren dat voor het gereedmaken der schuit voor de haringvangst eenige mindere schadevergoeding zou worden gegeven. Ten slotte verklaarden alle vieschers zich bereid, het werk te hervatten, wanneer hun f 50 werd uitgekeerd als fooi en f 25 als voorschot. Ge noemde commissie bracht dezen wensch der vissehers aan de reedersvereeniging „d'Eendracht" over en steide haar voor, op grond van de algemeen bestaande en door onderscheidene stuurlieden en oudste vissehers bevestigde meeningdatal waren de 100 als graai geld afgeschaftéén of meer der reeders gezegd zouden hebben dat zij als de tijd van het graaien gekomen was, toch wel vergoeding daarvoor zouden geven de reeders voor ditmaal nog f 75 voor iedere schuit be schikbaar zouden stellen waarvan 1/3 van de besom ming zou worden terugbetaald. Het bestuur van genoemde vereeniging heeft den 11 na langdurige beraadslaging als de slotsom van haar gevoelen te kennen gegevendat het, hoewel niets liever wenschende, dan dat de gewone toestand weder intrad, de raadpleging hunner beiangen en die der vissehers er toe geleid had, om niet at te wijken van den bestaanden en rechtmatigen toestand die aan hunne vissehers bekend was. Evenmin vereenigde de vergadering zich met een schrijven van uen burgemees ter, waarbij hij te kennen gaf, een adres van 19 vis sehers te hebben ontvangen, de verklaring inhoudende, het werk te zullen hervattenwanneer de reeders ge negen waren 65 toe te staan waarvan 1/3 voorschot zou zijn. De burgemeester zelf had de hoop uitgespro ken dat de reeders tot een besluit mochten komen waardoor een einde kwam aan een voor allen nadeeli- gen toestanddaar zoovele belangen bij deze zaak betrokken waren. Het bestuur heett in overleg met de permanente commissie uit de reederij den 13 inge willigd het verzoek tot toekenning van f 65 graaigeld waaronder 22 voorschot van de besomming af te trek ken, zoodat de werkstaking als geëindigd kan worden beschouwd. Des avonds zijn reeds 5 homschuiten on gestoord ter scbrobaetvisscherij uitgevaren. Benoemd bij kon. besluit van den 10 tot ridder in de orde van den Nederi. leeuw de heer int, J. C. de Koningwaarnemend rijks-advokaat te Amsterdam. Bij Jkon. besluit van den 10 is met ingang van den 30 tot burgemeester van Hoorn herbenoemd de heer mr. W. K. Baron van Dedem en met ingang van den 1 Juli tot burgemeester van Haarlemmermeer de heer J. W. Lantzenaorfler. Bij kon, besluit van den 10 is met ingang van 1 Juli aan den heer dr. T. T. H. Jorisaen te Amster- dam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als school opziener in het arrondissement Zaandam. Bij kon. besluit van den 10 is met ingang van 20 Juli op hun verzoek eervol ontslag verleend aan P. C. Bremer als huismeester en aan zijne huisvrouw C. J. Bremer, geb. Terpstra, als huismeesteres in's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik. Op de vergadering van onderwijzers in het ar rondissement Haarlem, den 11 gehouden, is metalge- meene stemmen o. a. de volgende motie aangenomen „de „vergadering verklaart, dat eene regeling waarbij het „hoofd der sebooi geene vaste klasse heeft, de beste is, „en gebiedend noodzakelijk met een groot aantal leer lingen, of wanneer het aantal leervakken die onder- „wezen moeten worden, grooter is dan het gewone „aantal. Den 11, 's namiddags half twee, is brand ontstaan in eene turfhoop in een der Nieuwer-Amstelsche veen- polders achter de Kolfjeslaan. Tegen acht uur stonden reeds 3 turfhoopen in brand, doordat de brandweer zich met hare bluschmiddelen moeielijk op den slappen bodem kon bewegen. Den 11 ontstond te Haarlem brand in de machine kamer van de bierbrouwerij „het Scheepje" der firma van der AaSchmidt en Co. aan de Houtmarkt welke spoedig gebluscht kou worden. De machine bloef on gedeerd doch de kuiperij en verdere gedeelten van hel perceel bekwamen veel waterschade. Den 11 heeft de luitenant Metelerkamp te Amers foort, de eigenaar der bekende renpaarden, een been gebroken doordat hij van zijn paard dat hij aan de hand in het springen had geoefend, een slag kreeg bij het opstijgen. Het paard liep regelrecht naar den stal waar men het ongeluk vermoedde en van waar men met geneeskundigen zich naar de springplaats begaf. De gemeenteraad van Purmerend heefc den 11 afwijzend beschikt op het verzoek om subsidie voor de oprichting van een proefstation tot onderzoek van bouw materialen het Koninklijk instituut van ingenieurs gaf eene subsidie van f 500. Den 12 is door de leden der sociëteit Neptunus op de begraafplaats van het Oude Schild te Texel een gedenksteen op het graf van wijlen den heer T. Mets onthuld. Den 12 des avonds is de sneltrein van Boozen- daal over Utrecht naar Amsterdam nabij 's Hertogen bosch op het kruispunt der lijnen naar Utrecht en Nijmegen ontspoord. Niemand werd verwondalleen de dienst ondervond groote vertraging. Het 2e natuurkundig examen is den 13 aan de universiteit te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door den heer J. J. Halhertsma te Sneek. De arr. rechtbank te 's Gravenhnge heeft den 13 H. T. Baijevoorzitter der afdeeling 's Gravenhage van den sociaal-demokratischeu bond met vernietiging van haar eerste vonniswaartegen hij in verzet was gekomen veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf we gens smaad jegens ambtenaren in de rechtmatige uit oefening hunner bedieniDg. Den 13 is het maken van een stalgebouw voor 120 paarden twee voorgebouwen ziekenstal, smederij en bijbehoorende werken op een terrein aan de Bilder- dijkkade tusschen de Potgieter-, Tollens,- en Kinder straten ten dienste van de stads-reiniging te Amster dam aanbesteed. Laagste inschrijver was de heer E. H. Helle aldaar voor 87600. Den 13 's morgens omstreeks half achtis een zolder met ijzeren pijpen, in de Utrechtsche Ijzergieterij te Utrechtwaarop zich een werkman bevond ineen gestort en voor een deel terecht gekomen op den werk baas die daaruit nog levend doch zwaar verminkt te voorschijn werd gehaald maar spoedig overleed. Een der firmanten de heer Smuldersis ernstig aan het hoofd en een der beenen verwond, terwijl nog 2 werk lieden zware verwondingen bekwamen. De advokaten, die verdedigd hebben de personen, wegens het palingoproer te Amsterdam veroordeeld?, hebben nu afwijzend beschikt is op het verzoekschrift om kwijtschelding van straf, namens Schöneville inge diend hoewel de Hoogë Baad beslist heeft, dat de strafwet de veroordeeling wegens handelingen als deze nersonen gepleegd hebben, verbood, zich tot de tweede kamer gewend met het verzoek, dat zij toegerust met het recht van interpellatie en initiatief, die maatregelen treffe, welke zij wenschelijknuttig en noodig oordeelt. De loka'en der hoofdwacht aan 's Konings paleis te Amsterdam zijn door de genie gedeeltelijk vernieuwd en in een aangenamer verblijf veranderd geworden. De Internationale Crediet- en Haadelsver'eeniging te Botterdam keert over 1886 3s/l0 pet. uit. De gemeenteraad van Yenloo heeft besloten eene stads-teekenschool op te richten. De heeren C. A. Beukenkamp te Helder, aftre dende is herkozen als hoofdingeland van den Anna Paulownapolder, terwijl de heer M. J. Tiele onlangs uit Indië teruggekeerd gekozen werd in plaats van den heer van der Vlugt te Haarlemdie niet meer in aan merking wenschte te komen. Te Benkutn zijn alle uiterwaarden onder water geloopen. De heer J. Schotel, ingenieur te Botterdam, heeft zich bereid verklaard de technische leiding der werken voor den aanleg van den tramweg Hoorn— Enkhuizen op zich te nemen. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. ge meente te Aalsmeer door ds. J. Wieten te Broek op Langedijk. Op de groote verhuring van hooiland in de om streken van Meppel wordt gemiddeld een tiende minder besteed dan in 1886. Te 's Gr&venbage wordt in 1888 de 59e alge- meene vergadering der maatschappij tot bevordering der toonkunst gehouden daör ingewilligd is het ver zoek der afdeeling aldaar, om in 1888 een muziekfeest te mogen geven. In de vorige week zijn van wege het waterschap „de Beemster'' weder 7 watermolens voor afbraak ver kocht voor de som van f 4050. De winkelier P. te Graftdie reeds herhaalde malen geld uit de winkellade gemist had, betrapte dezer dagen zijne schoonmaakster terwijl zij bezig was zich weder geld toe te eigenen. Daar zij hare schuld ontkende, is van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Door de vereenigde bijdragen van de gemeente Akersloot, van het bestuur van den Wouderpolder en van particulieren is in de Woudegem. Akersloot een grintweg aangelegd. Te Groningen is de stroohulzenfabriek van de heeren Gaarlandt Co. geheel afgebrand. De tramwegmaatschappij Zand voort keert over 1886 3' pet. De gemeentelijke gasfabriek te Deventer heeft over 1886 eene zuivere winst behaald van ƒ29192.41 gemaakt. Tot onderwijzer te Purmarend aan school No. 3, met uitgebreid leerplan, is met ingang van 15 Augustus benoemd de heer H. B. I. Haanappel te Doesburg. Van de Heils Soldaatofficieel orgaan van het leger des Heils, is het eerste nummer verschenen, waarin o.a. voorkomt het portret van William Booth, generaal en eene afbeelding der „Volkszaal" van het leger des Heils te Amsterdam. Het blad wordt uitgegeven in de Daniël Stalpertstraat 88 en kost drie centen. Wijlen mevr. M. B. D. van DoesburghPiera overleden te Kampen den 26 Maart j.l., heeftonder bezwaar van vruchtgebruik, de volgende nom. bedragen der '2.\ pet. N. W. S. vermaakt aana. het Groot Burgerweeshuis f 5000 met bijzondere bestemming 6. het Burgerweeshuis f 3000; c. de herv. Diaconie f 3000; d. het Bestedelingshuis dier Diaconie f 3000e. het Israël. Armbestuur 800 het B. K. Armbestuur allen aldaarf 800g. de Bemonstrantsche Gemeente te Arnhem f 3000. De vereeniging van „hoofdonderwijzers en sehool- autoriteiten" in de Zaanstreek hield den 11 hare derde vergadering in dit jaar. Door den heer L. C. Breebaart, bijzonder onderwijzer te Koog aan de Zaan, werden de volgende stellingen ingeleid en verdedigd 1°. over 't algemeen heeft men hart voor 't onderwijs maar niet voor den onderwijzer; 2°. dat er bij 't schoolwezen geen verhooging bestaat in rang en bezoldiging, veroorzaakt bij vele onderwijzers een geest van verslapping en moe deloosheid die nadeelig werkt op het onderwijs zelf 3°. afkeuringswaardig is de handelwijze van elk school bestuur waar men gedwongen tot bezuinigingdeze 't allereerst aanbrengt bij de bezoldiging v»n hoofden en onderwijzers4°. niet naar den overvloed van can- didaten moet de bezoldiging geregeld wordenmaar naar den humanen en christeljjken grondslag„de arbeider is zijn loon waard." In deze vergadering werd tevens beslotenom in November a.s. den 300en ver jaardag van Vondel feestelijk te herdenken. Tot leden der feestcommissie werden benoemd de heeren Allan en Buisink van Westzaau, Boosman vau Koog aan de Zaan, en H. J. Garvelink van Uitgeest. De heer H. Boers, Bovencarspel, vierde den 12 in alle stilte gedachtenis van dertigjarige vervulling zijner betrekking van geneesheer. De r. k. bijzondere schooi te Bovencarspel zal naar men verneemt, den 1 Augustus geopend worden. Uit het jaarverslag der Vereeniging „Nederlandsch Mettray" blijktdat over 1886 de bijdragen f 9000 hebben beloopen f 1000 minder dan 5 jaren gele den. Aan legaten werd f 2300, aan giften f 570 en aan verpleegkosten f 12000 ontvangen terwijl de uit gaven f 28.340.50 bedroegen. Uit renten en pachten werd het tekort gedekt. Het aantal jongens dat verpleegd werd bleef 128. Het doel der Vereeniging tegen de prostitutie is volgens art. 3 der gewijzigde statuten thans aldus om schreven „Het doel der Vereeniging is de prostitutie te be strijden vooral als gewettigde of getolereerde instelling. Daartoe beweegt zich de Vereeniging op geen ander gebied dan dat van het recht en der moraal en op dat der hygiene." Weder is een nieuwe reisgids verschenen, de alfa betische Beisgids of A B C, die zeer practiseh is ingericht en het voordeel aanbiedt, dat men op eene bladzijde verschillende correspondentiën van eene be paalde plaats met verschillende andere plaatsen in binnen- of buitenland bijeen vindt en dus niet de geheele gids behoeft door te bladeren, om de aanslui tingen te vinden. Dinsdag 14 Juni. 's Gkavenhage. Tweede Kamer. De uitslag der stemmingen over het kiesrechtartikel is, dat alle amen dementen op litt. a en b der regeering zijn verworpen; over het amendement-van der Peltz op c (kamerbewo ners) staakten de stemmenterwijl het amendement van der Eeltzom eene categorie capaciteiten op te nemen, verworpen is met 50 tegen 32 stemmen. Der halve is het regeeringsvoorstel aangenomen behoudens de beslissing over het amendementwaarover de stem men staakten. Weeneü. De servische Koning heeft bekrachtigd de optreding van een anti-oostenrijksch kabinet, waarin Bistics, voorzitter en minister van buitenlandsche zaken is, dat hier groote opschudding wekt. Bij kon. besluit van den 10 is met ingang van 1 Juli de heer W. K. du Croix benoemd tot adspirant- ingenieur van den rijkswaterstaat. Van de 18 jongelieden, die bij het jongste examen voor machinist-leerling der 2e klasse, te Hellevoetsluis gehouden, slaagden, behaalde B. B. Lugten alhier op één na het hoogste aantal punten. Den 14 is door burgemeester en wethouders tot ambtenaarbelast met de beteekeniug van stukken betreffende vervolging ter invordering van plaatselijke belastingen volgens art. 261 der gemeentewet, benoemd de heer J. G. Klein, deurwaarder bij de arr. rechtbank alhier, en zulks in da plaats van den heer J. van der Kaaygelijktijdig eervol ontslagen. Voor het eind-examen aan de Kon. Militaire Aca demie te Breda is voor de artillerie hier te lande ge slaagd de heer H. C. C. Hackstroh alhier. ARRON DISSE MEN TS-RECHTB AN K. Correctioneele Terechtzitting van 14 Juni. 3. H. R., Alkmaar, bedriegelijke bankbreuk, 3 maanden gev. A. V., Oudorp, overtreding hondenbelasting, 2 boeten, ieder van t 6snbs. 2 dagen gev. voor iedere boete. J. M., Wieringen, diefstal, vrijgesproken. H. R. en H. M., Helder, diefstal, de eerste 4 maanden, de tweede 2 maanden gev. D. v. E., Graft, diefstal, vrijgesproken. S. M. Spanbroek diefstal3 maanden gev. Tevens zijn 38 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. GETROUWD. 12 Juni. Alexandre Querelle, en Henriette Gertrudis Maria Angela Engeler. GEBOREN. 11 Juni. Johanna Margaretha, D. van Martinus Aloisius Janse en Grietje Hartog. 12 Johan lierman, Z. van Johannes Wayboer en Anna Christine Margarethe Tecker. Cornelis, Z. van Cornelis Smit en Geertrui Rieka de Groot. Alkmaar 13 Juni. Aangevoerd 3 Koeien 190 a 235 442 vette Kalveren t 25 a 120, 21 nucht. dito 7 a 18, 39 Schapen f 21 a 28 196 vette Varkens 0,34 a 0,42 per P., 38 Magere dito 12 a 15. Amsterdam 13 Juni. Aardappelen Eriesche Dokkumer jammen t 2,50 a 3dito Eraneker dito 2,50 a 2,80, dito Engelscke 2,10 a 2,50, dito Hamburgers f 2,40, Zeeuwscke spuiscke jammen 2,80 a 3,50, dito iloode /2 a 2,50, Eransche blauwen /3a 3,50, nieuwe Malta 0,15 per P., Andijker muisjes 10 a 14 per mud. Aangevoerd: 8 ladingen. Handel stil. Raapkoeken 65 a 72, Lijnkoeken t 7,50 a 10,50, per 100 P. Petroleum stemming vast, loco 7,35, Sept.Dec. 7,75 entr. In cons. 8,50. Aangevoerd 664 Runderen, vette '0,60 a 0,68 per P., Melk en Kalfkoeien 90 a 270, 25 Vette Kalveren, 55 nucht. dito 5 a 10Schapen en Lammeren 21 en t 6vette Varkens f 0,34 a 0,40 per P. Edam 11 Juni. Kleine Kaas, hoogste prijs 1 29, aangevoerd 102 stapels, wegende 22422 1'. Enkhuizen 8 Jnni. Graskaas f 27,50, Hooikaas 29aan gevoerd 11 stapels. Karweizaad 16 a 16,50, Mosterdzaad 16 a 17, Erwten: Grauwe 14 a 16, Vale 8 a 11Bruine boonen t 16 a 11Gerst t 4 a 5, Haver 1 3,25 a 4, 130 Schapen en Lammeren, Schapen 16 a 20. Lammeren /6a 11. 130 kop Boter t 0,55 a 0,60 per stuk. Leiden 11 J uni. Boter per kwartvat le soort 36 a 52. Schiedam 13 Juni. Moutwijn 8,25 Jenever 13,75 per v. Londen 13 Juni. Aangevoerd 4000 Runderen 3.2-4.4, 15000 Schapen en Lammeren 3.8-5, 130 Kalveren 3.4-520 Var kens 2.4-4 4. PER TELEGBAAV. Purmerend 14 Juni. Aangevoerd 15 Stieren 80 Paarden, 298 Melk- en vette Koeienprijshoudendhandel matig353 vette Kalveren t 0,50 a 0,70 per P., 119 nucht. dito 8 a 18, beide handel stug, 1713 Schapen, vette Schapen hooger, Scha pen lager in prijs300 Lammerenprijshoudendhandel stug, 165 vette Varkens 0,36 a 0,42 per P., handel matig 302 Biggen 6 a 9, handel stug, Kipeieren 3 a 3,75 per 100, 2498 P. Boter 0,95 a 1 per P. Kleine Kaas 30, aangevoerd 382 stapels.

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 3