GEVONDEN - NIET GEZOCHT. No. 71. Negen en tachtigste Jaargang 1887 V R IJ D A G 17 JUNI. Prijs der gewone Advertentiën ©fficiitt\ (Bebeelte, NATIONALE MILITIE. ühnicttlimb. FEÜI ETOPJ, Naar het Dnitsch öiuncnlauö. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dond.6rda.g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De verlofgangers ALBERTUS BRONS en GERAR- DUS JOHANNES STEGGINKvan de gemeente Denekampworden verzocht zich ten spoedigste ter gemeente-secretarie aan te melden. BELGIE. Den 14 is het krediet voor de versterking der Maaslinie door de Kamer met 81 tegen 41 stemmen toegestaan. Zes leden onthielden zich bij de stemming. Den 15 is goedgekeurd het regeeringsvoorstel tot het verleenen eener geldelijke bijdrage voor den grooten internationalen wedstrijd te Brussel in 1888 namelijk f 900,000 voor bouwwerken en f 500,000 voor het hervatten van den bouw der gaanderijen. Bovendien zijn alle voordeelen welke ten behoeve der onderne ming van regeeringswege gevraagd warendoor de Kamer toegekend. DU1TSCHLAND. Den 13 is bij het rijks gerechts hof te Leipzig de behandeling van het rechtsgeding wegens hoogverraad tegen Freund c. s. aangevangen. Alle beschuldigden verklaarden onschuldig te zijn, doch bekenden met uitzondering van Freund, dat zij^ bijdra gen ten behoeve van den Patriottenbond gestort hadden, welken bond zij echter steeds volgens bun beweren voor eene vereeniging tot verbreiding en verhoo- ging van vaderlandsliefde en tot oprichting van gymnastiek- en scherpschuttersvereenigingen hadden aangezien. Verder beriepen zij zich op hunne fransche geboorte en opvoeding. Freund ontkende, met dien bond in eenige betrekking te hebben gestaan. De kroonprins en de kroonprinses, die zich den 13 te 1 uur naar Potsdam begaven na van den Keizer afscheid te hebben genomenvertrokken des avonds te 8*1* uur per rijtuig naar Spandau, waar zij te 10'I* uur per spoortrein de reis naar Engeland aanvaardden. De Staatscourant bericht, dat, hoewel de teekenen der ongesteldheid waaraan de Keizer tot nog toe leed, voortdurend afnamen de Keizer den 14 nog door eene verkoudheid aangetast is. De Keizer voelde zich ten gevolge biervan eenigzins ongestelden heeft daardoor voortdurend behoefte aan rust. Rijksdag. Het wetsontwerp op de spir'tus-belas- ting is den 15 aangenomen, bijna geheel overeenkomstig de voorstellen der commissie en met een voorstelom de van belasting vrij te stellen hoeveelheid spiritus in het bezit van herbergiers te bepalen op 40, in dat van anderen op 10 kan. De minister van financien zeide bij de behandeling o. a., dat de belastinghervorming met de aanhangige ontwerpen nog niet afgedaan was. De heer von Bennigsen sprak de stellige verwachting uit, dat de rijksdag in dit tijdvak van wetgeving niet meer met belastingontwerpen zou worden bezig gehouden. FRANKRIJK. De wet is afgekondigdwaarbij laster door middel van briefkaarten strafbaar gesteld wordt met gevangenisstraf van 5 dagen tot 6 maanden en boeten van f 12.50 tot f 1500 en beleedigingen met gevangenisstraf van 5 dagen tot 2 maanden en boeten van f 8 tot 150. TAN F. LADDEY. 3) Een kruisje bij een nog versch graf droeg den naam eener zestienjarige die hier op de kloosterschool ge weest was. Mimi betreurde het lot der vroeg gestorvene; weg te gaan uit een leven, dat men nog in het geheel niet kende o dat moet hard zijn. Zij plukte een ruiker klaprozenveld- en korenbloemen en versierde daarmede het graf van het ver van hare ouders gestor ven meisje. Het was eene soort collegiale handeling en toen zij eindelijk tot de haren terugkeerdewas zij door dit kleine voorval volkomen ernstig geworden zoodat hare tante haren overmoed niet behoefde in toom te houden. Als de zon achter de bergen verzonken is en de avondnevels de aarde bedekken, wordt het op het kleine eilaDd spoedig boel; het reisgezelschap nam daarna ook spoedig afscheid om zich ter rust te begeven. Mimi vond dit zeer goed ten eerste was zij gewend vroeg te gaan slapen en daarenboven hadden de vele indrukken, die zij met al de levendigheid van haar gestel in zich opgenomen had haar vermoeid. Het was haar dan ook in 't geheel niet naar den zin dat hare zuster Bertha die met haar de kamer deeldenog zooveel lust tot praten had. Deze ging met afdalende gemeenzaamheid bij het bed der kleinere zuster zitten en begon haar werkelijk tot hare vertrouwde te maken, terwijl zij haar vertelde, dat tante Waldec- Kamer. Tot ondervoorzitter in plaats van den heer Spulier is gekozen de heer Develleoud-mini ster van landbouw, met 189 tegen 181 st. op den heer Mahy en tot secretaris in plaats van den heer Etienne de Horteur, afgevaardigde uit Savoje, met 200 tegen 172 stemmen op den heer La Harisse. De rechterzijde bleef buiten stemming. De gekozenen zijn aanhangers van den minister-presjdent Rouvier en hunne mededin gers waren radicalen. Den 14 vroeg de heer d'Aillières aan de regeering in lichtingen over de benoeming van personeel bij de posterijen door minister Granet, die vóór zijne aftreding zijne vrienden aan verschillende betrekkingen bezorgd had. Hij hoopte, dat de heer Ronvier een ernstig onderzoek instellen en er een einde aan zou maken. De zitting was onstuimig. De voorzitter verklaarde strikt het reglement van orde te zullen toepassen. Mi nister Ronvier antwoorddedat de daden van een mi- nieter niet door zjjnen opvolger moeten beoordeeld worden. Hij gaf toe dat er zekere onregelmatigheden hadden plaats gehad, waarvan het onderzoek reeds aan gevangen was. Van onregelmatige benoemingen zal verslag gedaan worden. De heer Granet, de afgetreden minister uit het laatste ministerie, radicaal, maakte voor een minister aanspraak op het recht, zijn personeel te kiezen onder de schran- dersten. Zijn doel was vooraleen personeel van re- Dublikeinscbgezinden te vormen. In antwoord op de vraag over de rijzing van tarwe antwoordde de minister van landbouw de heer Barbe, dat de tegenwoordige lichte rijzing het werk was van speculanten doch dat de staat van den oogst reden gaf eene daling te verwachten. De heer Ducoudray stelde voor, den surtax van 5 frs. op tarwe af te schaffen en vroeg de dadelijke be handeling doch dit werd met 322 tegen 201 stemmen verworpen. ITALIË. De Kamer heelt de begrooting van ont vangsten den 14 aangenomen. SERVIE, Het nieuwe ministerie bestaat uitRistics, buitenl. zaken Niloskovic binnenl. zaken Vasiljevic, onderwijs Avakoumovic justitie Groeïtch gezant bij het russische hof, oorlog, allen liberalen; Velinovic, openbare werken Vouich financiën Miloslojevic koophandelde laatste drie radicalen. Te Belgrado burg van plan scheen, den schoonen, jongen neef voor Elfriede te winnen maar dat zij Berthaechter nu reeds overtuigd was dat hare zuster voor den leven- digen jongeling volstrekt niet deugdedat integendeel voor hem eene vrouw pastedie vroolijk geestig en begaafd was, en dat Mimi zich zeer verdienstelijk maken konals zij bij haren neef de voortreffelijkheden harer andere zuster in het juiste licht stellen wilde. „Je bent een kind'', meende Bertha, „uit jou mond klinkt lof zooveel onschuldigerdan uit dien van vol wassenen. Ook zal het je niet tot schade zijn, als ik met Waldenburg tronw. Je zult dan een thuis bekomen dat veel aangenamer zal zijn als dat Elfriede je aan bieden kan, want die is zoo wispelturig, dat zij elkeen tot last wordt. Maar je moet het handig doen, kleine, geen woord direct van mij spreken maar zoo geheel zonder erg, alsof de gelegenheid zich zoo toevallig voor doet. Voor alles moet je aan de weet zien te komen, of tante zich niet bedriegt, of Waldenburg nog vrij is en werkelijk plan heeft te trouwen. Het verdere be spreken wij later. Nu, goeden nacht, duifje! Je hebt me begrepen niet waar f" Maar hoe zou Bertha geschrokken zijn als zij ver moed had, welke gedachten hare vertrouwelijkheid in het kind opgewekt had. De eerste blik in de wereld deed Mimi reeds inzien, dat deze hemelsbreed verschilde van die, welke zij uit de boeken kende. Hoe dikwijls had zij van de gevechten gelezen die verliefde ridders met reuzen monsters en andere wezens moesten leveren om de geliefde huns harten te veroveren; hoe gaarne had zij van troubadours en minnezangers gehoord die enkel uit liefde voor de edele dame zangersroem en eer verwierven en wier ideaal was een krans uit eene schoone hand te ontvangen Toen Mimi uit deze wereld der poezie een blik geslagen had in het werkelijke leven, hadden haar de beide jonge meisjes nog altijd heldinnen toegeschenen, die schuchter en zedig van verre den kamp die om haar gestreden werdmet kloppend hart aanschouwden en den over winnaar vol liefelijken deemoed en zedige schaamte gaf de benoeming van den heer Ristics aanleiding tot volksoploopen waarbij onder het spelen der russische en servische liederen geroepen werdleve Rusland weg met Oostenrijk YEREENIGDE STATEN. Op de koffiemarkt had den 13 eene paniek plaatstengevolge waarvan een aanzienlijk handelshuis zijne betalingen staakte met een tekort van een miljoen dollars. Twee andereminder voorname makelaars firma's hebben insgelijks hare be talingen gestaakt. Na het bekend worden der faillisse menten deden de voornaamste huizen eene poging om den koers staande te houden en zij slaagden er in, eene algemeene rijzing van 1 cent tot stand te brengen. Te gen het sluiten der markt waren de prijzen betrekkelijk vast. Den 14 was de markt veel vaster en in betere stemming. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 15 werden de beraadslagingen over art. YII der additioneele artikelen heropend. De minister bracht nog eene kleine wijziging in aünea c, waarop de hear van Houten namens zijne mede-voorstellers introk het amendement, waarover den 14 de stemmen gestaakt had den Vervolgens kwam het amendement Smeengeom weg te laten te bepalingdat de huurder eerst kies recht. krijgtwanneer de belasting door den eigenaar is voldaanin stemming. Het werd aangenomen met 49 tegen 32 stemmen. Daarna werd art. 1 van het voorloopig kiesreglement aangenomen met 61 tegen 20 stemmen. Over art. 7 worden langdurige beraadslagingen ge voerd in verband met verscheidene ingediende amen dementen, waarvan de uitslag de volgende was Het amendement van den heer Farncombe Sanders, om de kohieren van het laatst verloopen dienstjaar als grondslag te nemen voor de kiezerslijsten en de lijsten der hoogstaangeslagenen, werd verworpen met 53 tegen 23 stemmen. Het amendement Scheper-Zijlker, om bij gemeenschap van grondeigendom ook den mede-eigenaar, wiens naam niet in het kohier vermeld is en wiens aandeel in de belasting meer dan 10 bedraagtkiesrecht te ver zekeren werd aangenomen met 46 tegen 30 stemmen. Het amendement Lohman, om niet alleen het model, maar ook de wijze van aangifte bij kon. besluit te regelen werd verworpen met 40 tegen 35 stemmen. Het gewijzigde art. 7 werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij art. 37 kwamen in behandeling de kiestabel en het voorstel van den heer Schaepman tot splitsing van de groote steden. De heer Schaepman verdedigde dit voorstel en verzekerdedat het organiek geheel der gemeenten door de toepassing niet werd aangetast. toeknikten- Hoe zagen deze schoone, schitterende beel den er echter van nabij uit Het heldere daglicht deed al het poëtisohe verdwjjnen Bertha's voorbarige ver trouwelijkheid had donkere slagschaduwen op de wer kelijkheid geworpen. Er waren geen ridders meerdie voor de kleur hunner dame nood en dood trotseerden; er waren nog slechts negentiende-eenwsehe, trouwlustige meisjes, die zeiven plannen vormden, om een goede partij te doen. „Een goede partij", deze woorden had Bertha meermalen uitgesproken. En past het nu, dat een meisje zonder blikken of blozen er over spreekt, een man te veroveren, die misschien nog niet eens aan haar gedacht heeft? En dat deden dames? Terwijl men haarde onervarenebeknord had wegens eene beleefdheid, waarbij zij in het geheel niets gedacht had Mimi's gedachten woelden dooreen. „Ach God wat is de wereld anders, dan ik dacht Wat is het moeielijk er zich in te bewegen en het elkeen naar den zin te maken! Ik geloof, dat ik dat nooit zal kannen." Met deze bekentenis besloot Mimi haar eersten dag van vrijheid. Gewoon vroeg op te staan, verliet Mimi hare sponde, toen de anderen nog in den diepsten slaap lagen. Na eerst monsterde zij de garderobedie hare goede tante voor haar medegenomen hadhet waren nette lichte kleedjesdie elk jong schepseltje genoegen zouden ge daan hebben. Mimi zocht het gemakkelijkste pakje voer het vroege morgenuur uit en vond toen zelve dat zij in het rozeroode katoenen kleedje met de fraaie lederen ceintuur er toch veel liever uitzag dan in het ouderwetsche pensionskleed. Zij zette haar grooten stroohoed op en huppelde naar buiten waar alles nog frisch bedauwd was. Terwijl zij daar zoo vlus: langs het smalle pad naar het meer liepwas Elfriede's vergelijking van de rupsdie een vlinder geworden waaniet zoo ongepast. „Welk eene frissche lucht!" jubelde Mimi, diep ademhalend „wat is de wereld schoon en de vrijheid kostelijk

Alkmaarsche Courant | 1887 | | pagina 1